Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Radny osiedlowy nie będzie mógł zasiąść w Radzie Miasta. W 2012 roku zwiększy się budżet Rad Osiedli - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Radny osiedlowy nie będzie mógł zasiąść w Radzie Miasta. W 2012 roku zwiększy się budżet Rad Osiedli
14-10-2010 00:54   Janusz Ludwiczak
Podczas wtorkowej sesji miejscy rajcy podjęli nowy statut, w którym zapisano, że przedstawiciel Rady Osiedla nie będzie mógł zasiąść w Radzie Miasta. Równocześnie radni podjęli uchwałę o nowych zasadach przyznawania diet i zwrotów podróży służbowej dla członków nowych rad osiedli oraz przyjęli nowe zasady budżetu dla jednostek pomocniczych.

Rada Miasta zadecydowała we wtorek, że po wyborach samorządowych członek Rady Osiedla nie będzie mógł ubiegać się o mandat radnego miejskiego.

Przeciwny temu był Wojciech Wośkowiak, który zasiada zarówno w Radzie Miasta Poznania, jak i Radzie Osiedla Świętego Łazarza.
Rada Miasta Poznania przyjęła nowy statut. Zapisano w nim, że radny miasta nie może być równolegle radnym osiedlowym. Po latach starań, udało się to wprowadzić. Według mnie jest to chęć ograniczenia aktywności tym, którym chce się działać. To mieszkańcy decydują kto ma być ich przedstawicielem i skutecznie działać w interesie społeczności lokalnej. Argument o wykorzystywaniu funkcji jest, delikatnie mówiąc, śmieszny - napisał na portalu społecznościowym Facebook Wojciech Wośkowiak, Radny Miasta Poznania i członek Rady Osiedla Świętego Łazarza.

We wtorek radni miejscy podjęli także uchwałę dotyczącą zasad przyznawania diet i kosztów podróży służbowej dla członków jednostek pomocniczych. Obecnie przedstawiciel Rady Osiedla może liczyć na zwrot kosztów za rozmowy telefoniczne i koszty przejazdu na terenie miasta w wysokości ok. 200 złotych miesięcznie. Po 2012 roku kwota ta zostanie znacznie zwiększona.

Równocześnie Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie szczegółowych zasad naliczania środków budżetowych na realizację zdań przez rady osiedli. Jednostki pomocnicze miasta otrzymają m.in. 5% udział w dochodzie z podatku od nieruchomości oraz 60% udziału w należności z podatku od nieruchomości ustalonej dla nowo oddanych do użytku budynków w pierwszym roku powstania obowiązku podatkowego, naliczanego w równych transzach przez trzy kolejne lata.

Obecne Rady Osiedli: Świętego Łazarza oraz Targowego funkcjonować będą tylko do końca roku. 1 stycznia 2011 roku obie jednostki pomocnicze stracą swoje uprawnienia, a sprawami Osiedla do 20 marca kierować będzie Zarząd Rady Osiedla. Tego samego dnia odbędą się wybory do nowej Rady Osiedla Święty Łazarz, która zostanie połączone z istniejącym Osiedlem Targowym.


Komentarze (7)

14-10-2010 23:18:46
tomaj_b
Jestem zdecydowanym zwolennikiem tego typu rozwiązań - tj. zakazu łączenia funkcji radnego miejskiego z osiedlowym. Głównym i podstawowym argumentem za takim ograniczeniem jest konflikt interesów - według uregulowań statutu Miasta i ustawy o samorządzie gminnym Rada Miasta pełni funkcję kontrolną samorządów pomocniczych(!). Więc widać tu wyraźnie pewną sprzeczność... Zupełnie nieprzemawiające są argumenty o ograniczeniu aktywności tym, którym chce się działać. Tą tezę w łatwy sposób można obalić. Nie stoi przecież nic na przeszkodzie, aby Radny Miasta był członkiem komisji problemowych rady osiedla, który może być powołany z poza jej szeregów. Radny Miasta (co zresztą) jest zapisane w statucie - w żywy sposób może brać udział w obradach organów Osiedla (Sesjach, posiedzeniach Zarządu). Może w końcu pełnić funkcję doradczą w radzie i nie koniecznie musi być jej członkiem. Uważam, że jak w życiu zawodowym - świadczenie usług u jednego pracodawcy jest bardziej wydajne, niż rozdzielenie swojej energii np. na dwóch. W przypadku pełnienia funkcji publicznych potrzebna jest też pełna klarowność i przejrzystość czego niestety coraz częściej w Polsce brakuje i to na wszystkich szczeblach władzy...
14-10-2010 14:32:21
@ kaśka
To nie jest dyskusja o sukcesach czy porażkach p. Woskowiaka tylko o tym co postanowili radni miasta i jego komentarz do tego (akurat jego szanowny Pan Redaktor zacytował). Więc sorry, ale w dyskusję o p. Wośkowiaku - jego sukcesach itp. mnie nie wciągniesz.
14-10-2010 13:54:09
kaśka
Prosze, wymien mi najwieksze sukcesy Woskowiaka. co zrobuł przez 8 lat?
14-10-2010 12:47:36
@ kaśka
5 fakultetów nie mam, ale są naprawdę większe w tym kraju przypadki łączenia funkcji i wykorzystywania tego więc akurat w tej kwestii popieram głos p. Wośkowiaka. A Ty zaraz po nim jeździsz bez głębszej analizy sprawy.
14-10-2010 10:20:56
kaśka
A Ty co pięć fakultetów i doktora robiłeś, że jesteś taki mądry. Założe się, że sporo osób podziela moją opinię.
14-10-2010 10:17:10
@ kaśka
Wiesz co Tobie powiem - zastanów się 5 razy zanim coś napiszesz, ok? Co to się ma do p. Wośkowiaka? A jak Poseł jest Ministrem to Ci to nie przeszkadza? Może przeczytaj najpierw artykuł a potem komentuj bo zaleciało płytkością.
14-10-2010 08:47:13
kaśka
Co sobie Wośkowiak myśli, albo wóz, albo przewóz. Jak daje mu się palec to on chce całą rękę. O nie!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

kwi

do 05-04-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Look" - targi fryzjerskie
"BeutyVision" - targi kosmetyczne
PRZESUNIĘTE na 16-18.10.2020

05

kwi

Poznań * Łazarz
13. Poznań PółmaratonODWOŁANE w związku z wprowadzonym stanem zagrożenia epidemicznego związanym z koronawirusem. Przesunięte na 18.04.2021

21

kwi

do 23-04-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "GreenPower", "ExpoPower", "Poznań Drone Expo" - targi dronów i nowych technologii, "Sawo", "Securex", "Instalacje" → ,b>PRZESUNIĘTE na 18-20.10.2020

24

kwi

17:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Finał konkursu dla młodych grafików na projekt dyplomu dla MDK3

03

maj

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wings For Life → ODWOŁANE

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: