Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Osiedle Targowe i Święty Łazarz zostały połączone - Łazarz powraca do historycznych korzeni - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Osiedle Targowe i Święty Łazarz zostały połączone - Łazarz powraca do historycznych korzeni
21-07-2010 06:15   Janusz Ludwiczak
1 stycznia 2011 roku Osiedle Targowe zostanie połączone z Osiedlem Świętego Łazarza. Reforma rad osiedli staje się faktem. Nowe, większe Osiedle Święty Łazarz, którego granica dochodzić będzie aż do ulicy Przybyszewskiego i Bukowskiej liczyć będzie prawie 37 tysięcy mieszkańców i 3,7 km2 powierzchni, a także budżetem w wysokości 1 miliona złotych rocznie. Nowych radnych osiedlowych (a w zasadzie dzielnicowych) wybierzemy 20 marca.

Podczas sesji, która odbyła się 9 lipca miejscy radni zadecydowali, że Osiedle Targowe połączy się z Osiedlem Świętego Łazarza. Tym samym reforma rad osiedli, o której szerzej pisaliśmy w artykule: Osiedle Targowe połączy się z Osiedlem Świętego Łazarza? stała się faktem.

Prace nad reformą rad osiedli prowadzone były od początku ubiegłego roku przez Doraźną Komisję ds. reformy jednostek pomocniczych Miasta Poznania. W tym czasie odbywały się liczne spotkania i konsultacje.

16 marca Rada Miasta Poznania podjęła uchwałę w sprawie połączenia osiedli. Do końca kwietnia Rada Osiedla Targowego, objęta konsolidacją (ze względu na nie spełnienie minimalnego progu liczącego powyżej 15 tysięcy mieszkańców) musiała podjąć decyzję w sprawie reformy rad osiedli. Rada Osiedla Targowego podjęła uchwałę nie łączenia się z żadnym z sąsiednich osiedli. W ten sposób Rada Osiedla Targowego nie zrealizowała obowiązku wynikającego z uchwały poprzez niewskazanie osiedla, z którym chciałaby się połączyć.

Doraźna Komisja ds. reformy jednostek pomocniczych zaproponowała więc wdrożenie wcześniej rozważanego wariantu - połączenia z Osiedlem Świętego Łazarza. Od 10 do 16 czerwca przeprowadzone zostały w tym zakresie konsultacje społeczne w sprawie utworzenia nowego osiedla.

9 lipca, podczas Sesji Rady Miasta 20 głosami za, 0 przeciw i 1 wstrzymującym się podjęta została uchwała o połączeniu Osiedla Targowego i Osiedla Świętego Łazarza w jedno osiedle o nazwie Święty Łazarz.

Nowe Osiedle Świętego Łazarza, które powstanie 1 stycznia 2011 roku obejmować będzie obszar objęty ulicami: Palacza - Krauthofera - tory kolejowe - Dworzec Zachodni i Główny PKP - Bukowska - Przybyszewskiego - Rondo Jana-Nowaka Jeziorańskiego - Reymonta - Arciszewskeigo - Palacza.
Tym samym powierzchnia wyniesie 3,7 km2 (wcześniej 2,28 km2, a dla Osiedla Targowego 1,39km2).
Na terenie nowego Osiedla Świętego Łazarza zamieszkiwać będzie 36 927 mieszkańców (teraz na terenie Osiedla Św. Łazarza mieszka 29 190 osób, na terenie Osiedla Targowego 7 297).

Przyłączone zostaną też tereny dworca kolejowego. Połączony zostanie historyczny Łazarz.
Rada Osiedla Targowego wydała negatywną opinie co do łączenia. Nie szukała porozumienai z sąsiednimi np. Przybyszewskiego czy nowym Osiedlem Ostroroga, a także miała taką możliwość.
Konserwator, planiści miejscy i Doraźna Komisja ds. reformy zaproponowała połączenie Świętego Łazarza z Osiedlem Targowym. 4 czerwca Rada Osiedla Świętego Łazarza podjęła pozytywną opinię w tej kwestii.
Wielu ludzi nie ma świadomości, że mieszkają na Targowym, dla nich jest to Łazarz"
- mówił 9 lipca podczas Sesji Rady Miasta Mariusz Wiśniewski, Radny Miasta Poznania i Przewodniczący Doraźnej Komisji ds. reformy jednostek pomocniczych.

Do czasu wejścia reformy w życie obecne Rady Osiedli: Świętego Łazarza i Targowego muszą przyjąć plan finansowy na nowy rok. Budżet na 2011 rok wynosić będzie tak samo jak w latach ubiegłych - 10 zł na mieszkańca (czyli dla Osiedla Targowego 72 970 zł, dla Osiedla Św.Łazarza 290 190 zł). Po połączeniu obu osiedli plany finansowe ulegną kumulacji i utworzą jeden. Oznacza to, że nowe osiedle dysponować będzie budżetem w wysokości 363 160 zł. Ponadto naliczany ma być 5% podatek od nieruchomości. Według założeń budżet nowego, powiększonego Osiedla Świętego Łazarza liczyć będzie milion złotych rocznie.

Nie oznacza to, że Osiedle Targowe całkowicie zniknie. W nowej Radzie Osiedla Świętego Łazarza będzie miało swoich przedstawicieli i zachowane zostaną dotychczasowe obwodowe okręgi wyborcze.

Nowa Rada Osiedla Świętego Łazarza, która zostanie wybrana w wyborach przeprowadzonych w dniu 20 marca 2011 roku otrzyma kompetencje decyzyjne w rozwiązywaniu istotnych spraw dla społeczności lokalnej czy zagwarantowanie większego respektowania przyznanej funkcji opiniowania i postulowania. Ponadto nastąpi ograniczenie uciążliwych dla działaczy osiedlowych obowiązków kancelaryjnych i dokumentacyjnych poprzez oddelegowanie do obsługi administracyjnej pracowników Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Urzędu Miasta Poznania.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
01

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

08

mar

do 10-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznańskie Targi Książki
Targi edukacyjne
wstęp wolny

10

mar

Palmiarnia Park Wilsona
Pokaz kotów rasowych
w godz. 10:00-15:00 (wstęp w ramach biletu do Palmiarni)

12

mar

do 14-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: