Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na skwerze Marszałka Focha upamiętniono rocznicę podpisania rozejmu w Trewirze - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na skwerze Marszałka Focha upamiętniono rocznicę podpisania rozejmu w Trewirze
12-02-2024 05:38   Janusz Ludwiczak
105 lat temu w Trewirze zostało podpisane porozumienie, dzięki któremu Wielkopolska powróciła do Polski. Wydarzenie to zakończyło Powstanie Wielkopolskie.

Ze względu na ferie zimowe obchody 105. rocznicy zakończenia Powstania Wielkopolskiego odbyły się wyjątkowo tydzień wcześniej.

– Spotykamy się w miejscu szczególnym, w którym pielęgnujemy pamięć o marszałku Fochu - osobie niezwykle zasłużonej dla Polski, ale również dla Poznania i Wielkopolski. Dzięki jego osobistemu zaangażowaniu traktat rozejmowy z Trewiru uwzględnił sukces Powstania Wielkopolskiego i uznał nasz region, jako część odrodzonej Polski. Było to dla nas niezwykle ważne, bo miało zakończyć walki, ale również określało linię demarkacyjną pomiędzy Polską a Niemcami – powiedział podczas uroczystości Stanisław Tamm, Sekretarz Miasta Poznania.

W uroczystości wzięli udział m.in. Igor Kraszewski - konsul honorowy Francji w Poznaniu, służby mundurowe, radni, kombatanci, harcerze, uczniowie szkół.

– Powstanie Wielkopolskie to nie tylko wysiłek, determinacja i waleczność Wielkopolan, ale też sprzyjające okoliczności międzynarodowe. To m.in. wsparcie, jakiego udzieliły nam Stany Zjednoczone, ale również zaangażowanie marszałka Focha. W traktacie podpisanym w Trewirze uznano wysiłek Powstańców, jako część wysiłku państw sprzymierzonych. Od tej pory Niemcy nie mogli mówić, że jest to ich wewnętrzna sprawa i nie podlega negocjacjom międzynarodowym – zaznaczył Wawrzyniec Wierzejewski, prezes Wielkopolskiego Oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

Podpisany 16 lutego 1919 r. rozejm w Trewirze miał zakończył walki powstańcze, jednak pomimo formalnej deklaracji walki toczyły się do czerwca, a ostatecznie położył im kres traktat wersalski.

Obchody zakończył występ artystyczny młodzieży z I LO im. Karola Marcinkowskiego oraz przedstawienie w wykonaniu uczennic i uczniów w Szkole Podstawowej nr 26.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
01

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

08

mar

do 10-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznańskie Targi Książki
Targi edukacyjne
wstęp wolny

10

mar

Palmiarnia Park Wilsona
Pokaz kotów rasowych
w godz. 10:00-15:00 (wstęp w ramach biletu do Palmiarni)

12

mar

do 14-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: