Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na skwerze przy zbiegu ulic Wyspiańskiego i Matejki stanie pomnik Marszałka Focha - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na skwerze przy zbiegu ulic Wyspiańskiego i Matejki stanie pomnik Marszałka Focha
06-02-2024 13:07   Janusz Ludwiczak
Pomnik Marszałka Ferdynanda Focha w formie pionowej steli z odlanym z brązu popiersiem oraz krótką inskrypcją w trzech językach chce wznieść Instytut Pamięci Narodowej.

Od listopada 2017 roku Marszałek Ferdynand Foch jest patronem skweru przy zbiegu ulic Wyspiańskiego i Matejki (wcześniej nosił nazwę Plac Wyspiańskiego). W kwietniu 2018 roku odbyły się uroczystości otwarcia skweru, w których wzięli udział m.in. ambasadorzy i konsul Francji.

Poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej zwrócił się do Rady Miasta Poznania z wnioskiem o wzniesienie pomnika, który będzie upamiętniał Marszałka Focha.

– Według Instytutu Pamięci Narodowej najlepszym miejscem na upamiętnienie Marszałka Ferdynanda Focha jest obszar skweru imienia Marszałka u zbiegu ulic Wyspiańskiego i Matejki w Poznaniu, skwer położony jest w sąsiedztwie dawnej ul. F. Focha (obecnie Głogowska) – wskazuje Wojciech Chałupka, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu.

W ubiegłym roku minęła 100. rocznica przybycia Ferdynanda Focha do Polski.

– Ideą projektu jest upamiętnienie F. Focha francuskiego wodza w czasie wojny światowej 1914-1918, marszałka Francji (1918), Wielkiej Brytanii (1919) i Polski (1923) który odegrał decydującą rolę przy objęciu postanowieniami rozejmowymi obszaru Powstania Wielkopolskiego, co miało miejsce 16 lutego 1919 r. w Trewirze. W dniach 7-8 maja 1923 r., gościł w Poznaniu gdzie miedzy innymi przyznano mu tytuł doktora honoris causa Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego – dodaje Wojciech Chałupka z IPN.

Decyzję co do lokalizacji i wyglądu pomnika podejmie ostatecznie Rada Miasta Poznania. Podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia jednogłośnie pozytywną opinię wydała Komisja Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji Rady Miasta Poznania. Niebem projekt trafi pod obrady samorządu.

Budowę pomnika ma sfinansować i zrealizować IPN.


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: