Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Upamiętniono prezydenta USA Wilsona w przededniu 100. rocznicy śmierci. Odsłonięto historyczny głaz i replikę tablicy - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Upamiętniono prezydenta USA Wilsona w przededniu 100. rocznicy śmierci. Odsłonięto historyczny głaz i replikę tablicy
04-02-2024 12:58   Janusz Ludwiczak
Polscy i amerykańscy żołnierze, przedstawiciele władz centralnych i samorządowych, członkowie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, uczniowie szkół i poznaniacy uczcili pamięć wielkiego męża stanu, 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych w przededniu 100. rocznicy śmierci. Odsłonięto również replikę tablicy upamiętniającą odzyskanie przez USA niepodległości i pamiątkowy głaz, który po blisko 100 latach powrócił do Parku Wilsona.

Piątkowe uroczystości rozpoczęło odegranie polskiego i amerykańskiego hymnu.

Thomas Woodrow Wilson był prezydentem Stanów Zjednoczonych przez dwie kadencje (w latach 1913-1921). Znaczna część jego prezydentury przypadła na okres I wojny światowej.

– Był on autorem programu pokojowego, który nosił nazwę 14. punktów Wilsona. Wśród nich był punkt, który mówił wprost o wskrzeszeniu niepodległego Państwa Polskiego z dostępem do morza – mówił podczas uroczystości Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

Poznań był pierwszym miastem w Polsce, które upamiętniło Woodrowa Wilsona. 4 lipca 1926 r. w Dzień Niepodległości USA ówczesny ogród botaniczny otrzymał właśnie nazwę Park Wilsona. Tego dnia odsłonięto też głaz z tablicą pamiątkową:
"W stopięćdziesiątą rocznicę ogłoszenia niepodległości Stanów Zjednoczonych Ameryki nazwało wdzięczne miasto Poznań Ogród Botaniczny parkiem imienia wielkiego prezydenta Woodrowa Wilsona – 4 VII 1926".

"4 lipca 1926. Z okazji uroczystych obchodów 150 rocznicy niepodległości USA przemianowano Ogród Botaniczny na Park Wilsona.
"W pięknie, w proporczyki o barwach amerykańskich przybranym Ogrodzie – notował wrażenia reporter "Kuriera Poznańskiego" – wojsko utworzyło czworobok. Zgromadziła się licznie publiczność. Przybyłe władze i stowarzyszenia ze sztandarami zajęły miejsce obok głazu pamiątkowego ufundowanego przez Magistrat. Przytwierdzono do niego tablicę z brązu z wyrytym napisem: W sto pięćdziesiątą rocznicą ogłoszenia Stanów Zjednoczonych Ameryki nazwało wdzięczne miasto Poznań Ogród Botaniczny Parkiem imienia Wilsona. 4.7.1926 O godz. 10.30 wszedł na mównicę p. prezydent Ratajski i wygłosił mowę uroczystościową zakończoną okrzykiem na część prezydenta USA Calvina Coolidge’a. Kompania honorowa 57 pp sprezentowała broń, a orkiestra wojskowa odegrała hymny narodowe: amerykański i polski" – czytamy w "Kronice Miasta Poznania nr 3/88".

– Wkrótce po tym ogłoszono konkurs na wykonanie pomnika. Wygrała go rzeźba Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej, ale ostatecznie to nie jej praca stanęła w parku, bowiem postawiono tu rzeźbę amerykańskiego artysty Gutzona Borgluma, którą sfinansował Jan Ignacy Paderewski. Po wybuchu wojny zarówno rzeźba, jak i tablica pamiątkowa zostały zniszczone – wskazuje Grzegorz Ganowicz.

Po wojnie park otrzymał imię polskiego socjalisty Marcina Kasprzaka. Po 1989 roku przywrócono nazwę Park Wilsona.

W piątek odsłonięto również replikę tablicy upamiętniającej odzyskanie przez USA niepodległości oraz historyczny głaz, który blisko 100 latach powrócił do Parku Wilsona. Wcześniej, przez blisko pół wieku znajdował się on przy ul. Łukaszewicza, obok Szkoły Podstawowej nr 9 i upamiętniał patrona "dziewiątki" – doktora Franciszka Witaszka. Nową tablicę wykonał poznański rzeźbiarz Roman Kosmala.

– Ta tablica reprezentuje silne związki między Polakami i Amerykanami. Stanowisko Wilsona - silnie popierające odzyskanie przez Polskę niepodległości - było wyrazem jego polityki, która wzywała do poszanowania prawa do samostanowienia narodów – powiedział pułkownik Miguel Cisneros, asystent Dowódcy Garnizonu Sił Lądowych USA.

Dodajmy, że w ubiegłym roku przy Szkole Podstawowej nr 9 przy ul. Łukaszewicza postawiono nowy głaz, na którym zamontowano tablicę pamiątkową, poświęconą dr Franciszkowi Witaszkowi.


Komentarze (2)

04-02-2024 19:11:01
AB
@B: https://lazarz.pl/?id=2&nr=16326
04-02-2024 18:09:50
B
Dlaczego na tablicy jest napisane "stopięćdziesiątą" łącznie? Czy tak było na oryginalnej tablicy? Z treści artykułu wynika, że jednak było "sto pięćdziesiątą".

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: