Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kilka tysięcy osób przeszło przez Łazarz w Marszu Równości {►FILMY, ◎GALERIA ZDJĘĆ} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Kilka tysięcy osób przeszło przez Łazarz w Marszu Równości {►FILMY, ◎GALERIA ZDJĘĆ}
02-07-2023 01:08   Janusz Ludwiczak
Mówi się, że "na łazarskim rejonie nie jest kolorowo?" W sobotę na pewno było tęczowo. Kilka tysięcy osób przeszło w 19. już Marszu Równości, który prowadził przez Łazarz, m.in. ul. Głogowską, Hetmańską, Reymonta i Grunwaldzką.

Marsz Równości odbył się już po raz 19. Parada wyruszyła po godz. 15 spod Zamku i przeszła 7-kilometrową trasą przez rondo Kaponierę i dalej ulicami: Roosevelta, Głogowską, Hetmańską, Reymonta, rondem Jeziorańskiego, Grunwaldzką, Bukowską, Roosevelta i Kaponierą z powrotem pod Zamek.

Uczestnicy Marszu Równości postulowali równe prawa dla osób LGTBQ+.

"Coraz więcej z nas ma odwagę żądać praw i poszanowania różnorodności. Mimo to kolejne polskie rządy nie wywiązują się ze swoich obowiązków i nie spełniają naszych postulatów. Niebawem kolejna kampania wyborcza i już wiemy, że PiS będzie próbował robić z nas wroga numer jeden. Nie interesuje ich to, że te działania narażają nas na przemoc i wzmacniają społeczne podziały. Postulujemy wprowadzenie równości małżeńskiej z prawem do adopcji dzieci, uchwalenia ustawy przewidującej szybką, przejrzystą i przystępną procedurę administracyjną umożliwiającą uzgodnienie płci opartą o zasadę samostanowienia. Także zakaz nawoływania do nienawiści i znieważania osób z powodu tożsamości płciowej. Żądamy akceptacji i pełnej równości" – zaznaczyli przedstawiciele Grupy Stonewall.

Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem prezydenta Poznania, Jacka Jaśkowiaka.

"Bardzo mnie cieszy to, że co roku tak licznie gromadzicie się na marszu, że pokazujecie radosne i kolorowe oblicze Poznania" – napisał do uczestników Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, który z powodu wyjazdu nie pojawił się na wydarzeniu.

W Marszu Równości wziął udział m.in. poseł Franciszek Sterczewski, zarazem radny Osiedla Św. Łazarz.

– Jestem pod wielkim wrażeniem tego, co się wydarzyło przez ostatnie 20 lat. Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w Poznaniu i w Polsce. Marsz, który odbywa się przez ostatnie lata, jest niesamowitym osiągnięciem i nikt wam tego nie zabierze – powiedział Franciszek Sterczewski, poseł i łazarski radny.

Nie był to jedyny łazarski radny, który pojawił się na Marszu Równości – pojawili się również przewodniczący Marcin Pakuła, a także Klaudia Stecka, Sylwia Badzińska i Agnieszka Michalak-Pietkiewicz.

Marsz Równości przebiegł spokojnie. Jedynie na schodach przy wejściu do Parku Wilsona pojawiła się mała ok. 10-osobowa grupka protestujących, jeden z nich trzymał flagę religijną, inni mieli symbole narodowe. Z kolei po drugiej stronie ulicy Głogowskiej, w rejonie Strusia tęczowy przemarsz próbowała zakłócić 3-osobowa grupka. Jeden z mężczyzn pluł i pokazywał palcem niecenzuralny znak.

Jednak znaczna większość mieszkańców z entuzjazmem obserwowała z okien i balkonów sobotni Marsz Równości.

Według policji w sobotnim 19. Marszu Równości wzięło udział ok. 5 tysięcy osób.

– Marsz Równości przebiegł spokojnie. Nie odnotowaliśmy żadnych incydentów. W zgromadzeniu wzięło udział około 5 tysięcy osób – powiedział w rozmowie z portalem Lazarz.pl komisarz Maciej Święchowski z wielkopolskiej policji.

Marsz Równości transmitowaliśmy na żywo na naszym profilu. Poniżej filmowy zapis:

I filmowa relacja:

Marsz Równości organizowany jest w Poznaniu od 2004 roku. Początkowo odbywał się w połowie listopada. Demonstranci protestowali przeciwko dyskryminacji różnych grup społecznych - osób innego koloru skóry, wyznania, orientacji seksualnej czy niepełnosprawnych.

– W 2004 roku Stowarzyszenie Kobiet Konsola i Partia Zieloni 2004 postanowili zorganizować marsz wokół Międzynarodowego Dnia Tolerancji. Nie udało się przeprowadzić demonstracji. Uczestników demonstracji zamknięto w Zamku. W 2005 roku Marsz Równości został nielegalnie zakazany przez ówczesnego prezydenta. Wojewoda podtrzymał decyzję Ryszarda Grobelnego. Odwołaliśmy się do Strasburga i sądu – mówiła wówczas Aleksandra Sołtysiak-Łuczak ze Stowarzyszenia Kobiet Konsola.

Niespełna miesiąc po zakazanym w 2005 roku Marszu Równości Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu orzekł, że prezydent miasta złamał prawo obywateli do demonstracji publicznych. Od tego czasu w okolicach przypadającego 16 listopada Międzynarodowego Dnia Tolerancji osoby uważające się za dyskryminowane wychodziły na ulice miasta.

Stowarzyszenie Dni Równości i Tolerancji, które ostatnio organizowało marsz równości zostało rozwiązane. Od 2015 roku Marsz Równości organizuje Grupa Stonewall.

Dodajmy, że w 2019 i 2018 roku Marsz Równości zahaczał już o Łazarz. Wówczas uczestnicy przeszli ulicą Matyi, obok dworca Poznań Główny i dalej Mostem Dworcowym i następnie ulicą Roosevelta wzdłuż Targów. W tęczowym korowodzie, który odbył się cztery lata temu przeszło wówczas 6 tysięcy osób.


Komentarze (5)

02-07-2023 23:13:02
kiwi
@swojak: to i tak spory tłum niż ta garstka oszołomów pod parkiem
02-07-2023 22:29:44
swojak
Tłum 5 tys na 400 tys ...sukces na miarę Misia z filmów Barei
02-07-2023 13:34:37
Joa
Tu jest Polska :)
02-07-2023 11:55:02
toms
Było tam znacznie więcej osób niż 5 tysięcy, ale policja zawsze zaniża dane
02-07-2023 10:37:49
mieszkaniec
Widziałem z okna. Wesoli ludzie. Fajne zdjęcia

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: