Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wiceprezydent: "Do ZTM wpłynęło zaledwie kilkanaście skarg" – jednak poprawy komunikacji nie będzie - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wiceprezydent: "Do ZTM wpłynęło zaledwie kilkanaście skarg" – jednak poprawy komunikacji nie będzie
30-06-2023 07:11   Janusz Ludwiczak
Od tygodnia trwa remont torowiska na ul. Głogowskiej. Pasażerowie zamiast czterech linii tramwajowych mają do dyspozycji tylko dwie, na dodatek żadna z nich nie dojeżdża już do centrum. Wiele osób narzeka też na zastępczą komunikację. Autobusy "za tramwaj" linii T5 jeżdżą za rzadko – co 15 minut (często notując opóźnienie) i są przepełnione. Niestety miasto nie przewiduje poprawy sytuacji komunikacyjnej!

O problemach komunikacyjnych na Głogowskiej informujemy już od kilku dni. Ulicą Głogowską kursują teraz tylko dwie linie tramwajowe – nr 11 i 14. Na dodatek wprowadzony został wakacyjny (letni) rozkład jazdy. Oznacza to, że bimba na przystanek "Głogowska/Hetmańska", "Rynek Łazarski" czy "Park Wilsona" podjeżdża nie średnio co 2,5 minuty w szczycie i co 3 min. w ciągu dnia, ale co 8 minut, a wieczorami co 10 minut, czyli trzykrotnie rzadziej.

Na dodatek Zarząd Transportu Miejskiego zdecydował o skierowaniu autobusów "za tramwaj" linii T5 aż do Kaponiery, dublując tym samym autobus z tramwajem. Sęk w tym, że autobusy "T5" kursują co 15 minut. To zdecydowanie za rzadko. Wiele autobusów jest przepełnionych.

– Czy oni powariowali!!!???. Były trzy tramwaje (5, 8 i 14), każdy jeździł co 10 minut, a więc średnio co 3,5 minuty. A teraz z przystanku "Sielska" mam tylko jeden autobus (który jest i tak mniej pojemny), na dodatek kursuje co kwadrans – znacznie rzadziej. Czy ktoś z ZTM jechał tym autobusem? Tłok, tłok i jeszcze raz tłok!!! – żali się nasza Czytelniczka, Magda.

W ostatnim czasie brakowało kierowców autobusów, przez co wypadało wiele kursów. Na dodatek ZTM zdecydował o skierowaniu autobusów linii nr 179 do pętli Górczyn, tym samym likwidując to połączenie z Raszynem i os. Kopernika. Na Górczyn i tak dojeżdżają autobusy "T5", a od przystanku "Arciszewskiego" trasa linii 179 zdublowana jest z trasą "182".

Z wnioskiem do ZTM o podjęcie pilnych działań mających na celu poprawę sytuacji komunikacyjnej na terenie Osiedla na czas remontu ul. Głogowskiej podczas ubiegłotygodniowej sesji wystąpiła już Rada Osiedla Św. Łazarz, o czym więcej tutaj.
O poprawę chce interweniować również Rada Osiedla Górczyn.

W środę zaproponowaliśmy trzy proste rozwiązania, które mogą na tą chwilę poprawić sytuację komunikacyjną. Uwagi zostały przekazane do Zarządu Transportu Miejskiego, władz miasta i poznańskim radnym.

Trzy proste rozwiązania jak można poprawić komunikację na Głogowskiej na tą chwilę:

  1. Tramwaje linii nr 8 można skierować przez Głogowską, Hetmańską, Wildę i dalej dotychczasową trasą na Unii Lubelskiej. Dzięki temu przywrócone zostaje bezpośrednie połączenie z Łazarza do centrum (i to w dwóch relacjach).
  2. Autobus "za tramwaj" linii T5 można skrócić do węzła Głogowska/Hetmańska" (autobus może nawrócić ulicami: Hetmańska - Kasprzaka - Chociszewskiego - Głogowska). Dzięki temu autobus nie będzie dublować się już z tramwajami, a pasażerowie będą mieli do dyspozycji aż 3 linie (nr 8, 11 i 14)
  3. Linię autobusową nr 179 przywrócić do pętli Kacza i dotychczasowej częstotliwości. Od ul. Hetmańskiej na Górczyn i tak dojeżdża już linia nr 182.
    Autobusy z "179" i obsługujący ich kierowcy zasilą wtedy linię "za tramwaj" T5, która może zwiększyć częstotliwość.

Oto jakie odpowiedzi otrzymaliśmy od zastępcy prezydenta Poznania, Mariusza Wiśniewskiego:

  1. „Łazarski” odcinek ul. Głogowskiej jest aktualnie obsługiwany TRZEMA liniami komunikacyjnymi: dwiema tramwajowymi (11 i 14) oraz jedną autobusową (T5). Jest to wystarczająca ilość w odniesieniu do potoków pasażerskich na tym odcinku w okresie wakacyjny. Co więcej, aby zapewnić możliwie jak najlepszą obsługę komunikacyjną linia 14 od mostu Teatralnego jedzie „górą” (dzięki czemu wspólnie z linią 11 zapewnia połączenie na odcinku Głogowska/Hetmańska – most Teatralny).
  2. Linia T5 jedzie do ronda Kaponiera w trosce o potrzeby komunikacyjne mieszkańców Górczyna, a także wszystkich tych pasażerów, którzy docierają do Górczyna z południowych dzielnic Poznania oraz z gmin ościennych. Dzięki temu połączeniu nie muszą oni wszyscy wykonywać przesiadki na skrzyżowaniu Głogowskiej i Hetmańskiej, co jak wiemy jest bardzo niewygodne. Z uwagi na problemy kadrowe w grupie kierowców autobusów nie było możliwe uruchomienie linii T5 z większą częstotliwością. Z tego właśnie powodu na Górczyn skierowana została linia 179. W drugim etapie prac, który rozpocznie się mniej więcej po dwóch tygodniach od rozpoczęcia remontu i potrwa dłużej, bo aż do końca wakacji, z uwagi na brak możliwości przejazdu autobusu ul. Głogowską pomiędzy Górczynem i Hetmańską również linia T5 pojedzie ul. Ściegiennego: wówczas to, że komunikację zastępczą dla Górczyna zapewniają dwie linie autobusowe będzie bardziej oczywiste.
  3. Wszelkie kierowane przez Pana propozycje zmian układu powodują albo dodatkowe pogorszenie obsługi komunikacyjnej w kolejnych fragmentach miasta (np. pogorszenie warunków komunikacyjnych w osi Most Dworcowy – rondo Rataje), albo skutkują koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów: w opinii ZTM nieuzasadnionych, a także niemożliwych do pokrycia z uwagi na obecną sytuację finansową Miasta. Należy dodać, że niektóre z Pana propozycji były przedmiotem rozważań prowadzonych przez ZTM i MPK przed podjęciem decyzji o wprowadzeniu obecnego układu połączeń i z różnych względów zostały odrzucone.
  4. Warto także zauważyć, że w oparciu o dane dot. napełnień za pierwsze dwa dni widać wyraźny wzrost zainteresowania linią 179 (napełnienie max w poniedziałek na poziomie 20% a we wtorek już na poziomie 30%). Ponadto odczucie przepełnienia autobusów linii T5 dotyczy jedynie wybranych kursów: z pomiarów wynika, że max napełnienie (poza pojedynczymi kursami) nie przekracza poziomu 50-60%.
  5. Również stwierdzenie o licznych skargach jest mocno na wyrost, ponieważ do ZTM wpłynęło ich zaledwie kilkanaście. Oczywiście nie oznacza to, że aktualny układ nie skutkuje dla mieszkańców Łazarza i Górczyna niedogodnościami i że tylko tyle osób odczuwa niezadowolenie z wprowadzonych zmian. Raczej wskazuje, że większość pasażerów jest świadoma tego, że obecne utrudnienia są wynikiem prowadzonych prac remontowych i jako takie mają charakter czasowy. Należy także pamiętać, że komunikacja zastępcza nigdy z obiektywnych powodów nie jest w stanie zapewnić takiego samego poziomu obsługi, jak standardowy układ komunikacyjny, pomimo dokładania starań ze strony ZTM, aby skala utrudnień była jak najniższa.

Wiceprezydent Mariusz Wiśniewski zapomniał jednak, że w ciągu ulicy Królowej Jadwigi (od przystanku Targów do "Ronda Rataje") kursują po tej samej trasie aż cztery linie – nr 6, 8, 12 i 18. "Ósemka" i tak okrążą już centrum, a od przystanku "Most Dworcowy" kursuje dalej po trasie zawieszonej "piątki".

Poza tym jeśli brakuje kierowców dlaczego uparcie kieruje się linię autobusową T5 aż do Ronda Kaponiera, skoro i tak pasażerowie dalej muszą dokonać przesiadki (chyba, że kończą podróż w rejonie Dworca Zachodniego czy Kaponiery).

I najciekawsza jest też wypowiedź wiceprezydenta: " Również stwierdzenie o licznych skargach jest mocno na wyrost, ponieważ do ZTM wpłynęło ich zaledwie kilkanaście". Bardzo ciekawe, zwłaszcza, że remont na Głogowskiej trwa zaledwie tydzień… co będzie więc do 3 września?


Komentarze (4)

01-07-2023 13:20:31
Zzzzz
Bezczelni są w tym ztm
30-06-2023 11:36:22
xyz
A moze by tak zrobic zmiane i Wisniewskiego zmienic razem z jego pryncypalem!
30-06-2023 08:41:31
Kajka
Ludzie nie piszą skarg, bo dobrze wiedzą że to nic nie da. ZTM ma to w nosie , tak samo jak pan Wiśniewski. Moze p.Wisniewski pojeździ przed kilka dni komunikacja miejska to miejsce że zmieni zdanie.
30-06-2023 08:29:31
kaśka
Tylko kilkanaście skarg. No cóż, ja na przykład jestem zwykłą obywatelką, nie działam nigdzie społecznie, ponadto nie znam się na zawiłościach prawnych i nigdy w życiu nie napisałam żadnej skargi. Co zapewne łączy mnie z ponad 90% mieszkańców Łazarza i Górczyna. To, że skarg nie ma wiele nie świadczy o tym że ludzie uważają że wszystko w porządku, tylko jest to pewna moim zdaniem wyuczona bezradność: wiemy, że co byśmy nie robili, i tak nic to nie da. Moze trochę szkoła czasów Komuny (moje pokolenie) ale też późniejszych kiedy ludzie przyzwyczaili się do ciągłych niekorzystnych przemian transformacji ekonomicznej. Zajmjując się historią, mam najwyżej czasem chwile marzeń kiedy jadę Wiaduktem Kosynierów Górczyńskich albo wysiadam przy ulicy Jakuba Krauthoffera - a gdyby tak wróciły nastroje okresu Wiosny Ludów, której bohaterowie dali imiona naszemu fyrtlowi..

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: