Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Remontują tory na Głogowskiej – w tym samym miejscu co w zeszłym roku. Pasażerowie narzekają na przepełnione autobusy "za tramwaj" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Remontują tory na Głogowskiej – w tym samym miejscu co w zeszłym roku. Pasażerowie narzekają na przepełnione autobusy "za tramwaj"
28-06-2023 21:03   Janusz Ludwiczak
Rozpoczął się remont torowiska na ul. Głogowskiej. Co ciekawe prace prowadzone są na wysokości zajezdni. W maju zeszłego roku dokładnie w tym samym miejscu były już wymieniane łuki. Tymczasem pasażerowie narzekają na zastępczą komunikację. Autobusy "za tramwaj" linii T5 jeżdżą za rzadko – co 15 minut i są przepełnione.

Remont torowiska na ulicy Głogowskiej prowadzony jest obecnie na wysokości zajezdni. Co ciekawe dokładnie w tym samym miejscu, w maju zeszłego roku było już remontowane torowisko.

– To był konieczny remont z uwagi na bezpieczeństwo, nie można było odkładać. Rok temu była to doraźna naprawa po awarii – powiedział portalowi Lazarz.pl Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Ekipy remontowane pojawiły się jednak dokładnie w tym samym miejscu – przy łukach torów do zajezdni.

W związku z remontem na Głogowskiej od minionej soboty, 24 czerwca bimby nie dojeżdżają w ogóle na Górczyn. Tramwaje linii nr 14 kursują objazdem przez Hetmańską i 28 Czerwca 1956 r. na Dębiec. Z Głogowskiej w ogóle zniknęła "ósemka", która jeździ teraz z Roosevelta trasą zawieszonej "5" – przez Most Dworcowy, Królowej Jadwigi, rondo Rataje, Zamenhofa, rondo Starołęka i rondo Żegrze do pętli przy Unii Lubelskiej.

Tym samym nie ma już bezpośredniego połączenia z Łazarza do centrum. Ulicą Głogowską kursują tylko dwie linie tramwajowe – nr 11 i 14. Na dodatek wprowadzony został wakacyjny (letni rozkład jazdy). Oznacza to, że bimba na przystanek "Głogowska/Hetmańska", "Rynek Łazarski" czy "Park Wilsona" podjeżdża nie średnio co 2,5 minuty w szczycie i co 3 min. w ciągu dnia, ale co 8 minut, a wieczorami co 10 minut, czyli trzykrotnie rzadziej.

Na dodatek Zarząd Transportu Miejskiego zdecydował o skierowaniu autobusów "za tramwaj" linii T5 aż do Kaponiery, dublując tym samym autobus z tramwajem. Sęk w tym, że autobusy "T5" kursują co 15 minut. To zdecydowanie za rzadko. Wiele autobusów jest przepełnionych.

– Czy oni powariowali!!!???. Były trzy tramwaje (5, 8 i 14), każdy jeździł co 10 minut, a więc średnio co 3,5 minuty. A teraz z przystanku "Sielska" mam tylko jeden autobus (który jest i tak mniej pojemny), na dodatek kursuje co kwadrans – znacznie rzadziej. Czy ktoś z ZTM jechał tym autobusem? Tłok, tłok i jeszcze raz tłok!!! – żali się nasza Czytelniczka, Magda.

Jak wiemy w ostatnim czasie brakowało kierowców autobusów, przez co wypadało wiele kursów. Co na to ZTM?

– Dwie linie funkcjonujące wzdłuż ulicy Głogowskiej zostaną uzupełnione przez autobus „za tramwaj” T5. Autobus zapewni obsługę komunikacyjną na wyłączonym z ruchu odcinku ul. Głogowskiej a ponadto umożliwi bezpośredni dojazd z Górczyna PKM do centrum – w rejon ronda Kaponiera. Pasażerowie z Górczyna autobusem T5 będą mogli bezpośrednio dojechać do centrum i skorzystać z przesiadki na jedną z siedmiu linii tramwajowych w rejonie Kaponiery (3, 8, 10, 12, 15, 16 i 18) lub przesiąść się na tramwaj w rejonie mostu Dworcowego.
Obsługę ulicy Głogowskiej (od centrum do skrzyżowania z ulicą Hetmańską) zapewnią dwie linie tramwajowe (nr 11 i 14). W celu umożliwienia lepszego dojazdu z rejonu węzła Głogowska/Hetmańska do Kaponiery, a zwłaszcza mostu Teatralnego – tramwaje nr 14 będą kursować ulicą Roosevelta, a nie dolnym odcinkiem PST
– tłumaczył nam w zeszłym tygodniu Bartosz Trzebiatowski, rzecznik prasowy ZTM.

To nie jedyne zmiany. Zarząd Transportu Miejskiego zdecydował również o skierowaniu autobusów linii nr 179 do pętli Górczyn, tym bardziej, że na Górczyn będą dojeżdżać już autobusy linii T5. Tym samym "179" nie będzie można już dojechać na Raszyn i os. Kopernika.

– Autobus linii nr 179 pojedzie zmienioną trasą w celu zmniejszenia niedogodności wynikających z braku możliwości dojazdu do Górczyna tramwajem i zapewnienia lepszej obsługi Górczyna pozbawionego tramwaju. Linia nr T5 będzie funkcjonować w zupełnie innej relacji, natomiast dojazd w rejon Raszyna i Os. Kopernika będzie możliwy dzięki przesiadce na pętli Górczyn PKM na autobus linii nr 193 – twierdzi Bartosz Trzebiatowski z ZTM.

Jednak trasa linii 179 od przystanku "Arciszewskiego" będzie również zdublowana z trasą autobusów linii nr 182.

Z wnioskiem do ZTM o podjęcie pilnych działań mających na celu poprawę sytuacji komunikacyjnej na terenie Osiedla na czas remontu ul. Głogowskiej podczas ubiegłotygodniowej sesji wystąpiła już Rada Osiedla Św. Łazarz.

"W ocenie Rady Osiedla zasadne jest wprowadzenie zmian do zapowiedzianego planu organizacji komunikacji zastępczej na czas wakacyjnego remontu ul. Głogowskiej. W ogłoszonej propozycji zakłada się zawieszenie kursowania dwóch regularnych linii tramwajowych (5 oraz 8) oraz dodatkowych kursów na linii tramwajowej nr 11 realizowanych aktualnie poza szczytami komunikacyjnymi oraz w weekendy, w zamian uruchamiając linię autobusową „za tramwaj” T5. Wprowadzenie przedmiotowych zmian skutkować będzie odcięciem mieszkańców osiedla Św. Łazarz od wygodnych i bezprzesiadkowych połączeń z centrum miasta zapewnianych dotychczas przez tramwaje linii 5 i 8 (dodatkowo, „ósemka” wróciła na swoją stałą trasę niedawno).
Co więcej, od 24 czerwca zacznie obowiązywać również letni rozkład jazdy zakładający zmniejszenie częstotliwości kursowania komunikacji miejskiej. W efekcie potoki pasażerskie obsługiwane dotychczas w zwykłym takcie przez trzy regularne (5, 8,14) i jedną wzmocnioną (11) linie tramwajowe miałyby zostać przejęte przez dwie linie tramwajowe (11i 14) oraz jedną autobusową (T5) kursujące w wydłużonym, wakacyjnym takcie. To z kolei wpłynie na zwiększenie tłoku w pojazdach komunikacji miejskiej i znaczące obniżenie komfortu podróży.
Z założenia komunikacja zastępcza powinna zapewnić w możliwie jak największym stopniu obsługę pasażerów na dotychczasowym poziomie. Przedstawiony plan, w połączeniu z wprowadzeniem letniego rozkładu jazdy, rodzi obawy o utrzymanie dostępności komunikacyjnej osiedla i w ocenie Rady Osiedla wymaga rewizji"
– uzasadnia w uchwale Marcin Pakuła, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Remont na ulicy Głogowskiej ma potrwać do końca wakacji.

Jak można poprawić komunikację?

Trzy proste rozwiązania jak można poprawić komunikację na Głogowskiej na tą chwilę:

  1. Tramwaje linii nr 8 można skierować przez Głogowską, Hetmańską, Wildę i dalej dotychczasową trasą na Unii Lubelskiej. Dzięki temu przywrócone zostaje bezpośrednie połączenie z Łazarza do centrum (i to w dwóch relacjach).
  2. Autobus "za tramwaj" linii T5 można skrócić do węzła Głogowska/Hetmańska" (autobus może nawrócić ulicami: Hetmańska - Kasprzaka - Chociszewskiego - Głogowska). Dzięki temu autobus nie będzie dublować się już z tramwajami, a pasażerowie będą mieli do dyspozycji aż 3 linie (nr 8, 11 i 14)
  3. Linię autobusową nr 179 przywrócić do pętli Kacza i dotychczasowej częstotliwości. Od ul. Hetmańskiej na Górczyn i tak dojeżdża już linia nr 182.
    Autobusy z "179" i obsługujący ich kierowcy zasilą wtedy linię "za tramwaj" T5, która może zwiększyć częstotliwość.

Zmiany w komunikacji od soboty, 24 czerwca 2023:

Linia tramwajowa nr 5:
KURSOWANIE ZAWIESZONE

Linia tramwajowa nr 8:
MIŁOSTOWO – Warszawska – rondo Śródka – … – Rondo Kaponiera – Roosevelta – Most Dworcowy – Matyi – Królowej Jadwigi – rondo Rataje – Zamenhofa – rondo Starołęka – Hetmańska – rondo Żegrze – UNII LUBELSKIEJ

Linia tramwajowa nr 14:
OS. SOBIESKIEGO – trasa PST – Roosevelta – Rondo Kaponiera – Roosevelta – Głogowska – Hetmańska – 28 Czerwca 1956 r. – DĘBIEC PKM

Linia autobusowa nr 179:
DĘBIEC PKM – … – Górecka – Drużynowa – Dmowskiego – Hetmańska – Arciszewskiego – Ściegiennego – Zgoda – GÓRCZYN PKM (peron nr 5)
Częstotliwość kursowania jak dla zwykłej linii tramwajowej w okresie letnim, z wyjątkiem świątecznych poranków, gdy autobus kursować będzie z większą częstotliwością (co 20 minut, a nie co 30).
Autobusy linii nr 179 będą zatrzymywać się na wszystkich przystankach na trasie, a także na przystankach tymczasowych:
• "Drużynowa" na ul. Drużynowej (przy ul. Góreckiej)
• "Daleka" na ulicy Dmowskiego (przy ul. Dalekiej)
• przystanek na ul. Zgoda (w kierunku do ul. Ściegiennego) będzie służył jako przystanek początkowy dla autobusów za tramwaj T5. Na przystanku zatrzymywać się będą także autobusy linii nr 179.

Linia autobusowa "za tramwaj" T5:
GÓRCZYN PKM – Zgoda – Ściegiennego – Głogowska – Roosevelta – Bukowska – Bałtyk – Zeylanda – Zwierzyniecka – RONDO KAPONIERA
Powrót: RONDO KAPONIERA – Zwierzyniecka – Roosevelta – Głogowska – Ściegiennego – Zgoda – GÓRCZYN PKM
/Częstotliwość kursowania w dni robocze jak dla zwykłej linii tramwajowej w okresie letnim z wyjątkiem świątecznych poranków, gdy kursować będzie z większą częstotliwością (co 20 minut, a nie co 30).
Autobus linii T5 będzie zatrzymywać się na następujących przystankach:
• na ul. Głogowskiej (od Hetmańskiej do Górczyna) – przystanki tymczasowe
• na ul. Głogowskiej (od Hetmańskiej do mostu Dworcowego) - na przystankach tramwajowych z wyłączeniem przystanku Dworzec Zachodni (w stronę Kaponiery), który zlokalizowany będzie na chodniku jako tymczasowy
• na przystankach Most Dworcowy przy krawędziach jezdni (przystanki dla autobusów nocnych)
• na przystanku Bałtyk na ul. Bukowskiej
• na przystanku końcowo-początkowym RONDO KAPONIERA na ul. Zwierzynieckiej.


Kliknij, aby zobaczyć w całości

ZOBACZ TAKŻE: Aktualny plan Łazarza [MAPA]

Utrudnienia dla kierowców:

W związku z remontem torowiska na ulicy Głogowskiej z utrudnieniami muszą liczyć się również kierowcy.

– Podczas pierwszego etapu niemożliwy będzie przejazd przez Głogowską ulicami Krauthofera i Palacza, nastąpi również zwężenie jezdni ulicy Głogowskiej (na odcinku od tego skrzyżowania do ulicy Hetmańskiej) – objaśnia Zarząd Dróg Miejskich (ZDM).

Kierowcy nie skręcą również w lewo z ul. Bosej czy Górki w Głogowską.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
01

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

08

mar

do 10-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznańskie Targi Książki
Targi edukacyjne
wstęp wolny

10

mar

Palmiarnia Park Wilsona
Pokaz kotów rasowych
w godz. 10:00-15:00 (wstęp w ramach biletu do Palmiarni)

12

mar

do 14-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: