Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Po 45 latach Zespół Szkół Muzycznych wyprowadzi się z budynku kurii przy Głogowskiej 90! - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Po 45 latach Zespół Szkół Muzycznych wyprowadzi się z budynku kurii przy Głogowskiej 90!
06-04-2023 13:24   Janusz Ludwiczak
Zespół Szkół Muzycznych musi opuścić budynek kurii przy ul. Głogowskiej 90! Placówka tymczasowo przeniesie się do obiektu Politechniki Poznańskiej na ul. Nieszawską, ale nie będzie to jedyna przeprowadzka szkoły.

Wracamy do sprawy Zespołu Szkół Muzycznych. Jak informowaliśmy pod koniec marca do końca 2025 roku została przedłużona umowa najmu pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Archidiecezją Poznańską, w ramach której Zespół Szkół Muzycznych będzie mógł funkcjonować w budynku przy ul. Głogowskiej 90. Jednak od nowego roku szkolnego uczniowie będą musieli wynieść się z obiektu należącego do kurii, gdyż planowany jest gruntowny remont. Więcej o tym w artykule: Co dalej z Zespołem Szkół Muzycznych?

Okazuje się jednak, że Zespół Szkół Muzycznych już za kilka tygodni przeniesie się na os. Warszawskie – Pomet.

"Po wielu tygodniach intensywnych rozmów i podjęciu szeregu działań, zmuszeni jesteśmy poinformować, że funkcjonowanie Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu w budynku, który był jego siedzibą przez 45 lat, nie będzie dalej możliwe. Remont tego budynku i przeznaczenie go na inne cele spowodowały konieczność poszukiwania nowej lokalizacji dla Zespołu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęło decyzję, że tymczasową siedzibą Zespołu będzie nieruchomość Politechniki Poznańskiej przy ul. Nieszawskiej 13 A. Jest to obecnie jedyna możliwość funkcjonowania naszych szkół. Budynek spełnia warunki do prowadzenia działalności dydaktycznej, posiada duży parking. Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu uczniów ta lokalizacja może stwarzać problemy. Zapewniamy, że dyrekcja i całe grono pedagogiczne dołożą wszelkich starań, by maksymalnie życzliwie zorganizować zajęcia. Podjęliśmy też działania zmierzające do poprawy połączeń komunikacyjnych dla ułatwienia dojazdu uczniom korzystającym z komunikacji miejskiej" – informuje w komunikacie Joanna Karpacz-Kowalkowska, dyrektorka Zespołu Szkół Muzycznych.

Docelowo Zespół Szkół Muzycznych za 2-3 lata miałby przenieść się do stałej siedziby na Targach.

"Efektem intensywnych poszukiwań stałej, docelowej siedziby jest nieruchomość na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich przy ul. Głogowskiej 14. Obecnie finalizowane są ustalenia pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a dyrekcją MTP w tej sprawie. Mamy wielką nadzieję, że znakomicie zlokalizowany, historyczny budynek, posiadający w swoich zasobach salę koncertową, będzie w niedalekiej przyszłości wspaniale służył szkołom Zespołu. W jego bezpośrednim sąsiedztwie planowana jest budowa Filharmonii Poznańskiej. Przeniesienie do nowej siedziby po gruntownym remoncie i adaptacji do naszych potrzeb planowane jest najwcześniej 1 września 2025 roku, nie później niż 1 września 2026 roku. Liczymy, że razem przetrwamy ten trudny czas oczekiwania na spełnienie naszych marzeń. Bądźmy razem, jak na Zespół przystało!" – zaznacza Joanna Karpacz-Kowalkowska, dyrektorka Zespołu Szkół Muzycznych.

Przypomnijmy. Budynek przy ul. Głogowskiej 90 zgodnie z prawomocnym wyrokiem sądu z 2007 r. należy do Archidiecezji Poznańskiej. Na Wildzie, na terenie dawnej szkoły samochodowej przy zbiegu ulic 28 Czerwca 1956 r. nr 125 i Krzyżowej miała powstać nowa siedziba szkoły muzycznej. W kwietniu 2015 r. rozstrzygnięto konkurs na prace projektowe dotyczące opracowania koncepcji urbanistyczno-architektonicznej nowego budynku. Dwa lata później Zespół Szkół Muzycznych otrzymał pozwolenie na budowę. W 2018 roku ogłoszono przetarg na budowę, jednak wykonawcy chcieli dwukrotnie więcej pieniędzy za realizację inwestycji niż zakładał budżet. Do przetargu stanęły dwie firmy - Agrobex z Poznania oraz Warbud z Warszawy. Najtańsza oferta opiewała na kwotę 75,4 mln zł. Tymczasem na realizację budowy nowego gmachu zaplanowano 32,6 mln zł. Przetarg został unieważniony, gdyż dodatkowych pieniędzy nie chciało dać Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Minister Piotr Gliński dodatkowe pieniądze przekazał na budowę siedziby Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, mimo iż resort wydał 2,5 mln zł na zakup działki na Wildzie.

Jeszcze w lutym dyrektorka placówki zapewniała, że szkoła będzie nadal w budynku przy ul. Głogowskej 90.

– Siedziba Zespołu Szkół Muzycznych nadal będzie się mieścić przy ul. Głogowskiej 90. Umowa została przedłużona – tłumaczyła nam Joanna Karpacz-Kowalkowska, dyrektorka Zespołu Szkół Muzycznych przy ul. Głogowskiej 90.

Zapytaliśmy więc do kiedy została przedłużona umowa. Dyrektorka zamiast odpowiedzieć na pytanie zasugerowała, byśmy "reklamowali" placówkę (informacje o organizowanych wydarzeniach w ZSMuzycznych i tak podajemy w "niezapominajce").

– Kwestie formalne dotyczące obu stron pozostają wyłącznie do informacji tych stron. Państwa prosimy o zainteresowanie nasza działalnością edukacyjną i artystyczną oraz ich promocją w dzielnicowych mediach – odpowiedziała nam w mailu Joanna Karpacz-Kowalkowska, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych.

Więcej informacji uzyskaliśmy w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod które podlega szkoła.

– Aktualna umowa najmu budynku szkoły przy ul. Głogowskiej 90 obowiązuje do 31 grudnia 2025 r. Budowa nowej siedziby szkoły jest nadal rozważana – wyjaśnia Anna Turowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

A jakie plany dotyczące budynku przy Głogowskiej 90 ma Archidiecezja Poznańska?

– Po rozmowie z ekonomem archidiecezji mogę potwierdzić, że – chociaż szkoła muzyczna od lat szuka nowej lokalizacji – archidiecezja jest gotowa wynajmować budynek przy ul. Głogowskiej także w kolejnych latach, rozmowy z ministerstwem na ten temat z pewnością będą podejmowane. Ponieważ budynek wymagał remontu, chciała go także dyrekcja szkoły, po latach starań uda się go przeprowadzić – za porozumieniem stron podjęto decyzję o rozpoczęciu prac po zakończeniu trwającego roku szkolnego. Szkoła będzie musiała funkcjonować w innej lokalizacji, ale – jeśli tylko taka będzie wola ministerstwa – uczniowie będą mogli po remoncie powrócić na ul. Głogowską – mówił portalowi Lazarz.pl ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

Jak ustaliła "Gazeta Wyborcza Poznań" Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego płaci Archidiecezji Poznańskiej 26,5 tys. zł miesięcznie za najem budynku przy ul. Głogowskiej 90.


W lipcu 2014 roku budynek przy ul. Głogowskiej musiało opuścić VIII LO, gdyż stał się on własnością kurii. W 2007 roku nieruchomość prawomocnym wyrokiem odzyskała Archidiecezja Poznańska. Kuria domagała się od miasta 6 mln zł odszkodowania za korzystanie z pomieszczeń budynku przez okres czterech lat (2007-2011) oraz 600 tys. zł rocznego czynszu. Ostatecznie w połowie 2012 r. władze miasta i przedstawiciele kościoła podpisali umowę w sprawie dalszego korzystania przez VIII LO z budynku przy ul. Głogowskiej 92. Kuria otrzymała od miasta 4,5 miliona złotych zaległego czynszu za pięcioletnie użytkowanie budynku. Od prawomocnego wyroku w czerwcu 2012 r. do czasu wyprowadzki "Ósemki" w lipcu 2014 r. miasto płaciło kurii również comiesięczny czynsz w wysokości 53 tys. zł, czyli w sumie blisko 1,4 mln zł. Od 1 września 2015 r. w gmachu dawnego 8 LO mieści się Publiczne Gimnazjum Katolickie im. św. Stanisława Kostki i Liceum Ogólnokształcące Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. bł. Natalii Tułasiewicz. Kuria stała się również prawomocnym właścicielem sąsiedniego budynku przy ul. Głogowskiej 90, w którym mieści się Zespół Szkół Muzycznych.


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
09

sie

16:30
Park Wilsona
XXIV Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE - Warsztaty haftu koralikowego

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert inauguracyjny "Biesiada Ludowa" - XXIV Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE 2024

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: