Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Co dalej z Zespołem Szkół Muzycznych? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Co dalej z Zespołem Szkół Muzycznych?
29-03-2023 09:00   Janusz Ludwiczak
Do końca 2025 roku została przedłużona umowa najmu pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Archidiecezją Poznańską, w ramach której Zespół Szkół Muzycznych będzie mógł funkcjonować w budynku przy ul. Głogowskiej 90. Jednak od nowego roku szkolnego uczniowie będą musieli wynieść się z obiektu należącego do kurii, gdyż planowany jest gruntowny remont – dowiedział się portal Lazarz.pl.

Budynek przy ul. Głogowskiej 90 zgodnie z prawomocnym wyrokiem sądu z 2007 r. należy do Archidiecezji Poznańskiej. Na Wildzie, na terenie dawnej szkoły samochodowej przy zbiegu ulic 28 Czerwca 1956 r. nr 125 i Krzyżowej miała powstać nowa siedziba szkoły muzycznej. W kwietniu 2015 r. rozstrzygnięto konkurs na prace projektowe dotyczące opracowania koncepcji urbanistyczno-architektonicznej nowego budynku. Dwa lata później Zespół Szkół Muzycznych otrzymał pozwolenie na budowę. W 2018 roku ogłoszono przetarg na budowę, jednak wykonawcy chcieli dwukrotnie więcej pieniędzy za realizację inwestycji niż zakładał budżet. Do przetargu stanęły dwie firmy - Agrobex z Poznania oraz Warbud z Warszawy. Najtańsza oferta opiewała na kwotę 75,4 mln zł. Tymczasem na realizację budowy nowego gmachu zaplanowano 32,6 mln zł. Przetarg został unieważniony, gdyż dodatkowych pieniędzy nie chciało dać Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Minister Piotr Gliński dodatkowe pieniądze przekazał na budowę siedziby Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, mimo iż resort wydał 2,5 mln zł na zakup działki na Wildzie.

Co dalej z Zespołem Szkół Muzycznych? O to zapytaliśmy niedawno dyrektor placówki.

– Siedziba Zespołu Szkół Muzycznych nadal będzie się mieścić przy ul. Głogowskiej 90. Umowa została przedłużona. Służenie mieszkańcom Łazarza i dalsza owocna współpraca z Radą Osiedla, klubami i organizacjami NGO skupionymi wokół naszej Dzielnicy to dla nas największa przyjemność – tłumaczyła nam Joanna Karpacz-Kowalkowska, dyrektorka Zespołu Szkół Muzycznych przy ul. Głogowskiej 90.

Zapytaliśmy więc do kiedy została przedłużona umowa. Dyrektorka zamiast odpowiedzieć na pytanie zasugerowała, byśmy "reklamowali" placówkę (informacje o organizowanych wydarzeniach w ZSMuzycznych i tak podajemy w "niezapominajce").

– Kwestie formalne dotyczące obu stron pozostają wyłącznie do informacji tych stron. Państwa prosimy o zainteresowanie nasza działalnością edukacyjną i artystyczną oraz ich promocją w dzielnicowych mediach – odpowiedziała nam w mailu Joanna Karpacz-Kowalkowska, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych.

Więcej informacji uzyskaliśmy w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod które podlega szkoła.

– Aktualna umowa najmu budynku szkoły przy ul. Głogowskiej 90 obowiązuje do 31 grudnia 2025 r. Budowa nowej siedziby szkoły jest nadal rozważana – wyjaśnia Anna Turowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

A jakie plany dotyczące budynku przy Głogowskiej 90 ma Archidiecezja Poznańska?

– Po rozmowie z ekonomem archidiecezji mogę potwierdzić, że – chociaż szkoła muzyczna od lat szuka nowej lokalizacji – archidiecezja jest gotowa wynajmować budynek przy ul. Głogowskiej także w kolejnych latach, rozmowy z ministerstwem na ten temat z pewnością będą podejmowane. Ponieważ budynek wymagał remontu, chciała go także dyrekcja szkoły, po latach starań uda się go przeprowadzić – za porozumieniem stron podjęto decyzję o rozpoczęciu prac po zakończeniu trwającego roku szkolnego. Szkoła będzie musiała funkcjonować w innej lokalizacji, ale – jeśli tylko taka będzie wola ministerstwa – uczniowie będą mogli po remoncie powrócić na ul. Głogowską – mówi portalowi Lazarz.pl ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

O sprawie pisała również niedawno "Gazeta Wyborcza Poznań", która uzyskała informację, powołując się na prawo dostępu do informacji publicznej, że ministerstwo płaci kurii za wynajem budynku 26,5 tys. zł miesięcznie.

Jednak po wakacjach uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych nie powrócą na zajęcia na Głogowską 90.

– Archidiecezja poznańska planuje kompleksową termomodernizację budynku. Na rok musimy opuścić budynek i priorytetowym zadaniem jest teraz dla nas znalezienie pomieszczeń zastępczych. Mamy deklarację ze strony kurii, że możemy wrócić do budynku przy ul. Głogowskiej we wrześniu 2024 r. Tym bardziej że pomieszczenia będą wyremontowane – powiedziała "Wyborczej" Joanna Karpacz-Kowalkowska, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych.

Z kolei Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Archidiecezją Poznańską szukają tymczasowej lokalizacji dla szkoły.


Przypomnijmy. W lipcu 2014 roku budynek przy ul. Głogowskiej musiało opuścić VIII LO, gdyż stał się on własnością kurii. W 2007 roku nieruchomość prawomocnym wyrokiem odzyskała Archidiecezja Poznańska. Kuria domagała się od miasta 6 mln zł odszkodowania za korzystanie z pomieszczeń budynku przez okres czterech lat (2007-2011) oraz 600 tys. zł rocznego czynszu. Ostatecznie w połowie 2012 r. władze miasta i przedstawiciele kościoła podpisali umowę w sprawie dalszego korzystania przez VIII LO z budynku przy ul. Głogowskiej 92. Kuria otrzymała od miasta 4,5 miliona złotych zaległego czynszu za pięcioletnie użytkowanie budynku. Od prawomocnego wyroku w czerwcu 2012 r. do czasu wyprowadzki "Ósemki" w lipcu 2014 r. miasto płaciło kurii również comiesięczny czynsz w wysokości 53 tys. zł, czyli w sumie blisko 1,4 mln zł. Od 1 września 2015 r. w gmachu dawnego 8 LO mieści się Publiczne Gimnazjum Katolickie im. św. Stanisława Kostki i Liceum Ogólnokształcące Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. bł. Natalii Tułasiewicz. Kuria stała się również prawomocnym właścicielem sąsiedniego budynku przy ul. Głogowskiej 90, w którym mieści się Zespół Szkół Muzycznych.


Komentarze (3)

30-03-2023 12:56:10
LAla
Ta szkoła nie jest chyba prywatna? Prowadzi ją podobno organ, którym jest Minister Kultury... Jeżeli tak, to "kwestie formalne", dotyczące strony, którą jest publiczna szkoła stanowią prawdopodobnie informację publiczną, do której dostęp powinni mieć obywatele, a szczególnie prasa. W końcu szkoły publiczne utrzymują podatnicy...
30-03-2023 10:23:23
jola
Tajemnica wiary - auta, alko i dolary - a ludzie cały czas nabijają im kieszenie i portfele - Polacy wstańce w końcu z kolan
29-03-2023 22:27:56
xyz
To są ci co nie każą patrzeć na "cielca materialnego" a maja u siebie EKONOMA

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: