Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

8 lat temu "8-mka" po ponad 70 latach wyprowadziła się z Głogowskiej. Co dalej ze szkołą muzyczną? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
8 lat temu "8-mka" po ponad 70 latach wyprowadziła się z Głogowskiej. Co dalej ze szkołą muzyczną?
18-07-2022 10:30   Janusz Ludwiczak
18 lipca 2014 roku dyrekcja VIII LO zdała klucze nowemu właścicielowi budynku przy ul. Głogowskiej 92, czyli Archidiecezji Poznańskiej. Kuria otrzymała od miasta 4,5 mln zł. Do kościoła należy również sąsiedni gmach, w którym znajduje się Zespół Szkół Muzyczny. Jak długo szkoła będzie mogła funkcjonować w budynku przy Głogowskiej 90?

Przypomnijmy. W lipcu 2014 roku budynek przy ul. Głogowskiej musiało opuścić VIII LO, gdyż stał się on własnością kurii. W 2007 roku nieruchomość prawomocnym wyrokiem odzyskała Archidiecezja Poznańska. Kuria domagała się od miasta 6 mln zł odszkodowania za korzystanie z pomieszczeń budynku przez okres czterech lat (2007-2011) oraz 600 tys. zł rocznego czynszu. Ostatecznie w połowie 2012 r. władze miasta i przedstawiciele kościoła podpisali umowę w sprawie dalszego korzystania przez VIII LO z budynku przy ul. Głogowskiej 92. Kuria otrzymała od miasta 4,5 miliona złotych zaległego czynszu za pięcioletnie użytkowanie budynku. Od prawomocnego wyroku w czerwcu 2012 r. do czasu wyprowadzki "Ósemki" w lipcu 2014 r. miasto płaciło kurii również comiesięczny czynsz w wysokości 53 tys. zł, czyli w sumie blisko 1,4 mln zł. Od 1 września 2015 r. w gmachu dawnego 8 LO mieści się Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Stanisława Kostki i Liceum Ogólnokształcące Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. bł. Natalii Tułasiewicz.

Przeprowadzka "Ósemki" z Głogowskiej na Cegielskiego trwała miesiąc. Najpierw w ostatnim tygodniu czerwca 2014 r. pakowane były książki, dokumenty, wyposażenie sal lekcyjnych. Do przeprowadzki wynajęto specjalistą firmę. Przewieźć trzeba tysiące przedmiotów, które łącznie ważą kilkadziesiąt ton, wśród nich są meble, stoły i ławki, ponad 16 tysięcy woluminów książek czy 1,2 tys. kilogramów sprzętu chemicznego. Przy przeprowadzce mimo wakacyjnej przerwy pomagali chętnie uczniowie i absolwenci. Cały dobytek "Ósemki" musiało przewieźć aż 17 ciężarówek.

Ze szkołą zdążyli pożegnać się również uczniowie i absolwenci. Na ścianach, na klatce schodowej przy auli na III piętrze pojawiły się m.in. napisy: "Matka Boska wyraża niezadowolenie wyprowadzką", "Św. Franciszek proponuje Asyż jako nową siedzibę dla was", "Ósemka na zawsze", "Jeszcze tu wrócimy".

17 lipca 2014 r. był ostatnim dniem kiedy adres VIII Liceum Ogólnokształcącego brzmiał ulica Głogowska 92. "Ósemka" w tym miejscu mieściła się w sumie przez 70 lat.

– Dla przypomnienia Miasto Poznań z naszych wspólnych pieniędzy musiało zapłacić 4,5 mln zł za bezumowne korzystanie oraz 53 000 zł czynszu za każdy miesiąc obecności w budynku. W tym samym czasie Kuria wynajmowała od miasta budynek przy ul. Kanclerskej (2545 zł/m2 z czego 940 m2 podnajmowano ODN`owi) za kwotę 2,05 zł za m2 – wskazywał Tomasz Lewandowski, ówczesny przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej Rady Miasta, później wiceprezydent Poznania, obecnie dyrektor ZKZL.

Do Kurii należy również budynek przy ul. Głogowskiej 90. Jaka więc przyszłość czeka Zespół Szkół Muzycznych, który podlega pod Ministerstwo Kultury? Placówka miałą przeprowadzić się na Wildę, gdzie przy zbiegu ulic 28 Czerwca 1956 r. nr 125 i Krzyżowej miała powstać nowa siedziba. Jednak wykonawcy chcieli dwukrotnie więcej pieniędzy za realizację inwestycji niż zakładał budżet. Do przetargu stanęły dwie firmy - Agrobex z Poznania oraz Warbud z Warszawy. Najtańsza oferta opiewała na kwotę 75,4 mln zł. Tymczasem na realizację budowy nowego gmachu zaplanowano 32,6 mln zł. Przetarg został unieważniony. Dodatkowych funduszu nie chce dać Ministerstwo Kultury.

Na razie póki co Zespół Szkół Muzycznych zostanie przy Głogowskiej. Na jak długo, tego jeszcze nie wiadomo.

– Archidiecezja Poznańska życzliwie przedłużyła czas wynajmu – mówiłą portalowi Lazarz.pl Joanna Karpacz–Kowalkowska, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

18:00
Przystanek Pireus ul. Głogowska 35
"Okno na świat" - Turcja
- informacje na temat tradycyjnej tureckiej muzyki i innych form sztuki
wstęp wolny

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: