Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Unieważniono przetarg na budowę nowej siedziby ZS Muzycznych. Co dalej ze szkołą na Głogowskiej? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Unieważniono przetarg na budowę nowej siedziby ZS Muzycznych. Co dalej ze szkołą na Głogowskiej?
19-03-2019 01:54   Janusz Ludwiczak
W sierpniu wygasa umowa pomiędzy Zespołem Szkół Muzycznych a kurią za możliwość z korzystania z budynku przy ul. Głogowskiej 90. Tymczasem unieważniono przetarg na budowę nowej siedziby szkoły na Wildzie, gdyż wykonawcy chcieli dwukrotnie więcej pieniędzy niż zakładał budżet, na dodatek z dofinansowania wycofało się Ministerstwo Kultury.

O sprawie pisała piątkowa "Gazeta Wyborcza Poznań". Zespół Szkół Muzycznych, podlegający pod Ministerstwo Kultury docelowo ma przenieść się na Wildę, gdyż budynek, który obecnie zajmuje należy do Archidiecezji Poznańskiej.

Nowa siedziba Zespołu Szkół Muzycznych ma powstać na terenie dawnej szkoły samochodowej przy zbiegu ulic 28 Czerwca 1956 r. nr 125 i Krzyżowej. W kwietniu 2015 r. rozstrzygnięto konkurs na prace projektowe dotyczące opracowania koncepcji urbanistyczno-architektonicznej nowego budynku. W sierpniu 2017 r. Zespół Szkół Muzycznych otrzymał pozwolenie na budowę.

W ubiegłym roku ogłoszono również przetarg na budowę, jednak wykonawcy chcieli dwukrotnie więcej pieniędzy za realizację inwestycji niż zakładał budżet. Do przetargu stanęły dwie firmy - Agrobex z Poznania oraz Warbud z Warszawy. Najtańsza oferta opiewała na kwotę 75,4 mln zł. Tymczasem na realizację budowy nowego gmachu zaplanowano 32,6 mln zł. Przetarg został unieważniony. Dodatkowych funduszu nie chce dac Ministerstwo Kultury.

– Projekt i odpowiadający mu kosztorys przygotowywaliśmy w 2014 r. Od tego czasu ceny materiałów i robocizna w branży budowlanej wzrosły, w niektórych przypadkach nawet kilkukrotnie. Przedstawię sytuację w Ministerstwie Kultury i będę się starał pozyskać stamtąd brakujące środki. Powalczę o nie. Nadzieja umiera ostatnia – powiedział poznańskiej "Gazecie Wyborczej" Wojciech Michalski, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych.

Tymczasem umowa pomiędzy szkoła a kurią wygada w sierpniu.

– Rozmowy na ten temat toczą się pomiędzy ekonomem archidiecezji, dyrekcją szkoły i ministerstwem. Z naszej strony nie ma przeszkód na przedłużenie umowy na dalszy okres. W tej chwili nie zostały jednak podjęte żadne konkretne decyzje – wyjaśnia "Gazecie" ks. Maciej Szczepaniak, Rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

Przypomnijmy. W lipcu 2014 roku budynek przy ul. Głogowskiej musiało opuścić VIII LO, gdyż stał się on własnością kurii. W 2007 roku nieruchomość prawomocnym wyrokiem odzyskała Archidiecezja Poznańska. Kuria domagała się od miasta 6 mln zł odszkodowania za korzystanie z pomieszczeń budynku przez okres czterech lat (2007-2011) oraz 600 tys. zł rocznego czynszu. Ostatecznie w połowie 2012 r. władze miasta i przedstawiciele kościoła podpisali umowę w sprawie dalszego korzystania przez VIII LO z budynku przy ul. Głogowskiej 92. Kuria otrzymała od miasta 4,5 miliona złotych zaległego czynszu za pięcioletnie użytkowanie budynku. Od prawomocnego wyroku w czerwcu 2012 r. do czasu wyprowadzki "Ósemki" w lipcu 2014 r. miasto płaciło kurii również comiesięczny czynsz w wysokości 53 tys. zł, czyli w sumie blisko 1,4 mln zł. Od 1 września 2015 r. w gmachu dawnego 8 LO mieści się Publiczne Gimnazjum Katolickie im. św. Stanisława Kostki i Liceum Ogólnokształcące Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. bł. Natalii Tułasiewicz.

Kuria stała się również prawomocnym właścicielem sąsiedniego budynku przy ul. Głogowskiej 90, w którym mieści się Zespół Szkół Muzycznych.

– Będziemy na Głogowskiej, dopóki nie zbudujemy nowej siedziby. Rozstrzygnęliśmy przetarg na budowę. Mamy gotowe pozwolenia. Chcemy, by sama budowa trwała 18 miesięcy – mówił nam w grudniu 2017 r. Wojciech Michalski, dyrektor Zespół Szkół Muzycznych.


Wiz: biuro architektoniczne Piw-Paw
Zespół Szkół Muzycznych ma przenieść się do nowej siedziby, która znajdować będzie się przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 125 (na rogu Krzyżowej) na Wildzie


Komentarze (2)

19-03-2019 19:52:14
ŁazarskieWybijOkno
Brawo dla eki z małeki!
19-03-2019 16:46:32
eka z małeki
-ja też bym bym się wycofał bo a nuż teren należy do ..riiiiiiii od 966 r i co wtedy???Spłacać NIEBOTYCZNE!!!! wręcz odsetki???Wcale się nie dziwię.Nic już nie jest nasze!!!! eka
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

17

cze

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: