Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Koszary przy Bukowskiej, w których stacjonują amerykańscy żołnierze otrzymały nazwę Camp Kościuszko - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Koszary przy Bukowskiej, w których stacjonują amerykańscy żołnierze otrzymały nazwę Camp Kościuszko
31-07-2022 20:52   Janusz Ludwiczak
"Bliskie relacje między Polską a Stanami Zjednoczonymi stanowią jeden z filarów bezpieczeństwa Polski, ale także bezpieczeństwa państw sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance NATO. Te relacje są osadzone w głębokiej historii, a jednym z symboli tych relacji jest postać Tadeusza Kościuszki - bohatera dwóch narodów: narodu polskiego i narodu amerykańskiego" – powiedział Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej podczas uroczystości nadania nazwy dla bazy wysuniętego dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA przy ul. Bukowskiej.

Koszary wojskowe w obrębie ulic Bukowskiej, Polnej i Marcelińskiej od soboty noszą nazwę "Camp Kościuszko" – kompleks wojskowy im. Tadeusza Kościuszki.

– Tadeusz Kościuszko mówił: ”Na głos Ojczyzny wszelkie zastanowienia, wszelkie względy zniknąć powinny” i tak się dzieje w relacjach polsko-amerykańskich. Kiedy Stany Zjednoczone zostały dotknięte epidemią, wtedy misja polskich żołnierzy wojskowych poleciała do stanu Illinois(w tym stanie żyje najwięcej Amerykanów polskiego pochodzenia dlatego te relacje między Polską a stanem Illinois są najściślejsze). Ale kiedy rozgorzała wojna za naszą wschodnią granicą i Rosja napadła na Ukrainę, zwiększyła się liczebnie obecność wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce" – mówił Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej.

– Naszym zadaniem jest wzmacnianie relacji poprzez budowę interoperacyjności pomiędzy naszymi siłami zbrojnymi, dlatego tak bardzo cenimy obecność wojsk Stanów Zjednoczonych na polskiej ziemi, bardzo cenimy obecność wysuniętego elementu dowództwa V. Korpusu USA tu właśnie w Poznaniu, gdyż z Poznania V. Korpus dowodzi siłami amerykańskimi w Europie, a więc przygotowuje plany operacyjne, koordynuje działania wojskowe których celem jest odstraszenie agresora oraz wzmocnienie wartości obronnych sił sojuszniczych – dodał szef MON.

Podczas uroczystości głos zabrał także dowódca armii Stanów Zjednoczonych w Europie i Afryce.

– Serce żołnierza polskiego i żołnierza amerykańskiego jest silne i razem są niepokonani. Dlatego chciałbym zapewnić że jesteśmy tutaj gotowi, stojąc ramię w ramię razem z wami. Nigdzie nie odchodzimy, jesteśmy tutaj z pełnym zaangażowaniem i pasją – zaznaczył generał Darryl A. Williams.

W koszarach przy zbiegu ulic Bukowskiej, Polnej i Marcelińskiej znajduje się siedziba Wysuniętego dowództwa V. Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce. Stacjonuje tutaj ponad 200 amerykańskich żołnierzy.

"Głównym zadaniem Wysuniętego Dowództwa V. Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce jest koordynacja działań i nadzór nad siłami lądowymi USA dyslokowanymi w Europie, planowanie operacyjne oraz współpraca i synchronizacja działań sił amerykańskich z wojskami innych państw NATO. Dowództwo odgrywa kluczową rolę w integracji wojsk amerykańskich rozmieszczonych w Polsce oraz synchronizacji ich współdziałania z naszymi siłami zbrojnymi. To realnie podnosi interoperacyjność wojsk polskich i amerykańskich" – informuje Ministerstwo Obrony Narodowej.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

sie

do 14-08-2022
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Slavic fondness - wystawa | Luntrus
w godz. 14:00-20:00

13

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

20

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

Międzynarodowe Targi Poznańskie
V Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów

27

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: