Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Amerykańscy żołnierze będą stacjonować w koszarach przy zbiegu Bukowskiej, Polnej i Marcelińskiej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Amerykańscy żołnierze będą stacjonować w koszarach przy zbiegu Bukowskiej, Polnej i Marcelińskiej
05-10-2019 15:16   Janusz Ludwiczak
W piątek zainaugurowano działalność Wysuniętego Stanowiska Dowodzenia Amerykańskiej 1 Dywizji Piechoty (United Stated Division Headquarters FORWARD). Uroczystość z udziałem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i ambasador USA Georgette Mosbacher odbyła się w 14. Wojskowym Oddziale Gospodarczym przy zbiegu ulic Bukowskiej, Polnej i Marcelińskiej.

W czerwcu prezydenci USA i Polski - Donald Trump i Andrzej Duda podpisali deklarację o współpracy obronnej, która zapowiadała rozlokowanie ok. tysiąca kolejnych amerykańskich żołnierzy w Polsce. Dwa miesiące później obaj prezydenci podpisali dokument, który szczegółowo wskazywał, gdzie konkretne jednostki zostaną ulokowane. I tak w Poznaniu znajdzie się siedziba Wysuniętego Stanowiska Dowodzenia Amerykańskiej 1. Dywizji Piechoty.

– W polsko-amerykańskim porozumieniu zapisano m.in., że w Poznaniu znajdzie się siedziba wysuniętego dowództwa dywizyjnego oraz grupy wsparcia Sił Lądowych USA. Dowództwo będzie koordynowało funkcjonowanie sił USA na wschodniej flance NATO w ramach operacji Atlantic Resolve. Będzie jedyną taką strukturą w naszym regionie. Zapewni potrzebne zdolności w zakresie dowodzenia i planowania zaangażowania sił amerykańskich, np. w ramach ćwiczeń czy rotacji – wyjaśnia ppor. Marcin Szubert, rzecznik prasowy 14 Wojskowego Oddziału Gospodarczego.

W piątkowej uroczystości wzięli udział m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz ambasador USA Georgette Mosbacher.

– Polskę i Stany Zjednoczone łączy partnerstwo strategiczne oparte na wspólnie wyznawanych wartościach, tradycyjnych więziach przyjaźni i poszanowaniu wzajemnych interesów. Wzmocnienie sojuszu z USA i zwiększenie obecności ich wojsk na terenie Polski to jeden z moich priorytetów jako ministra obrony narodowej – zaznaczył szef MON, Mariusz Błaszczak.

– Amerykańscy i polscy żołnierze stoją każdego dnia ramię w ramię gotowi, żeby oddać życie w obronie wolności i pokoju. USA złożyły bardzo mocne, stanowcze zobowiązanie na rzecz polskiego bezpieczeństwa – dodała Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce.

Dodajmy, że amerykańscy żołnierze trafią również do Drawska Pomorskiego (do Centrum Szkolenia Bojowego), Wrocławia-Strachowic (do bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej), do Łasku (do siedziby eskadry zdalnie sterowanych statków powietrznych Sił Powietrznych USA), a także do Lublińca (Wojska Specjalne). Ponadto w Powidzu powstanie siedziba lotniczej brygady bojowej, batalionu bojowego wsparcia logistycznego oraz obiektu sił specjalnych. Łącznie w Polsce będzie stacjonować ok. 5,5 tys. amerykańskich żołnierzy.


Komentarze (1)

06-10-2019 11:54:47
Wiciu
Tylko czekać na te kraksy drogowe . .....
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
06

lip

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Lato z zumbą W Ogrodzie Łazarz"- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala! Zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy mailowe: zap

08

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu
Zapisy mailowo: zapisy.klubkrag@gmail.com Uczestnicy zajęć są zobowi

09

lip

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz"-impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach pro

10

lip

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
„Śpiewamy przy ognisku”- Koncert z cyklu "Śpiewamy Polskie Piosenki".

11

lip

do 12-07-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Letni Targ Rodzinny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: