Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na Polnej wojsko postawiło betonowe zapory - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na Polnej wojsko postawiło betonowe zapory
27-03-2018 15:59   Janusz Ludwiczak
Na ulicy Polnej, pomiędzy Bukowską a Marcelińską pojawiły się betonowe zapory. Wcześniej wzdłuż obiektów wojskowych pojawiły się zasieki z drutu kolczastego. – Są to bariery ochronne z powodu niebezpieczeństwa wjazdu pojazdów na teren jednostki – przekonuje kpt. Maciej Betka z 14. Wojskowego Oddziału Gospodarczego.

W poniedziałek na chodniku po wschodniej stronie ulicy Polnej, na odcinku od Bukowskiej do Bukowskiej rozpoczęto ustawianie betonowych zapór. W obrębie ulic Bukowskiej, Polnej i Marcelińskiej znajdują się koszary wojskowe, w których stacjonują amerykańscy żołnierze z MCE - Elementu Dowództwa Misji. Jednostka ta wcześniej stacjonowała w Niemczech.

Pod koniec roku wzdłuż koszar wymieniono płot, przy którym ustawiono "kolczatkę" – zasieki z drutu kolczastego. Zdaniem kapitana Macieja Betki z 14. Wojskowego Oddziału Gospodarczego betonowe zapory nie pojawiły się ze względu na obecność wojsk amerykańskich.

– Są to bariery ochronne z powodu niebezpieczeństwa wjazdu pojazdów na teren jednostki ze względu na standardy panujące w Wojsku Polskim. Niedawno stawialiśmy metalowy płot. Miejski konserwator zabytków zabronił stawiania wysokiego betonowego płotu, dlatego jesteśmy zmuszeni postawić betonową barierę ochronną. Zapewniam, że ruch kołowy jak również pieszy na ul. Polnej nie ulegnie zmianie – tłumaczy kpt. Maciej Betka z 14. Wojskowego Oddziału Gospodarczego.

Utrudnienia na Polnej potrwają do piątku.

Ruch pojazdów odbywał się będzie wahadłowo jedną stroną jezdni. Na czas montażu do dnia 30.03 do godz. 18:00 ruch pieszy będzie się odbywał jedną stroną ulicy (wzdłuż lokali mieszkalnych) – objaśnia kpt. Maciej Betka.

Dodajmy, że wojsko chciało wprowadzić również zakaz parkowania na ulicy Marcelińskiej, pomiędzy ulicą Ziętary a Polną). Wojsko obawiało się podsłuchów z zaparkowanych samochodów, a także chciało udrożnić drogę wjazdową i dojście do Wojskowego Biura Emerytalnego, o czym szerzej pisaliśmy cztery lata temu. Więcej w artykule: W obawie przed podsłuchami wojsko chce wprowadzić zakaz parkowania na Marcelińskiej.

– Dzisiejsze technologie umożliwiają łatwe podsłuchiwanie. Budynki i tereny wojskowe są obiektami chronionymi. Każda kontrola, która do nas przyjeżdża wymaga od nas działań zgodnych z obowiązującymi instrukcjami bezpieczeństwa. Jesteśmy zmuszeni, by podjąć kroki w celu administracyjnego uregulowania tych spraw. Nie możemy pozwolić na to, by tuż za ogrodzeniem stały samochody, to jest naruszenie elementarnych zasad ochrony – tłumaczył nam w 2014 r. Artur Halwa, kierownik Sekcji Ochrony Obiektów 14 Wojskowego Oddziału Gospodarczego.

– Zależy nam bardzo, by od strony koszar pas był wolny. Nie ma dojścia do biura emerytalnego. Od Biedronki stoją samochody. Ludzie, którzy są już w określonym wieku nie mogą dojść, bo nie ma drogi dojścia. Za naszych analiz wynika, że parkują tam tylko osoby, które pracują. Mieszkańcy mają swoje rejony, garaże, podwórka i miejsca do postoju. W rejonie budynków i ogrodzenia koszar musi być wprowadzony porządek. Przy wjeździe wjeżdżają pojazdy wielkogabarytowe czy autobusy przewożące orkiestrę. Wyjazd z terenu jednostki musi być udrożniony – przekonywał Artur Halwa z Sekcji Ochrony Obiektów 14. Wojskowego Oddziału Gospodarczego.

Cztery lata temu zgodę na wprowadzenie zakazu parkowania na Marcelińskiej miała wydać Rada Osiedla Św. Łazarz. Łazarscy samorządowcy nie zgodzili się na to. Osiedlowi radni wydali opinię negatywną, tłumacząc, że na ul. Marcelińskiej brakuje miejsc postojowych. Według Rady Osiedla Św. Łazarz mieszkańcy nie mają gdzie zostawiać samochodów. Również Spółdzielnia Mieszkaniowa "Grunwald" był przeciwna wprowadzenia zakazu parkowania na ul. Marcelińskiej, zwłaszcza po stronie południowej (po stronie Cerkwi).


Komentarze (5)

28-03-2018 18:04:27
Tomek
Kto wydał na to pozwolenie? Jeśli nikt to rozumiem, że każdy może takie coś postawić?
28-03-2018 14:05:31
M.
Pięknie to nie wygląda. Dodatkowo zwężono chodnik. Ciekawe czy przynajmniej ma te przepisowe 1,5m szerokości?
28-03-2018 10:37:43
absolwent
Mam już trochę lat i pamiętam, że pierwotnie, aż do lat 70-tych XX wieku wzdłuż ul. Polnej i Bukowskiej nie było żadnego metalowego płotu. Był murowany z potłuczonym szkłem osadzonym w betonowej czapie. Pani konserwator jest chyba osobą "napływową" i tez chyba ma mało lat by pamiętać co i gdzie było, co stanowiło wartość zabytkową, a co jest przejawem "modernizmu". Idąc dalej tym tropem, proponowałbym by Pani Konserwator nakazała odbudowę zburzonej, zabytkowej wartowni na zbiegu ul. Szylinga i Grunwaldzkiej. Chodząc do Marcinka, co dzień ją mijałem widząc stojącą dwójkę wartowników w mundurach WP, z paskami czapek pod brodami i z bronią automatyczną. Z daleka było widać, że to wojsko a nie jacyś ochroniarze w bojówkach. Uczciwość konserwatorska Pani Konserwator nakazywałaby również przywrócenie pierwotnej nawierzchni ul. Polnej - tzw. "kocie łby". Taka to była ulica.
28-03-2018 07:38:18
Negatyw
Muszę to zacząć stosować też na Batorego, gdyż masowo zakładane blokady, to widać za mało :-)
27-03-2018 23:42:30
Pieszy Miejski
Mam nadzieję, że kupili za dużo i starczy na zabezpieczenie Parku Kasprowicza.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Dom Bajek - warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci i opiekunów. Cykl Żywioły. Dla dzieci w wieku 2-5 lat.
- obowiązują zapisy: dom.bajek.poznan@gmail.com

18:30
Łazarz
30. sesja (zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

28

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"In Memoriam - VI łazarski wieczór zaduszkowy

30

paź

10:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Plastyczny Barwami malowane – temat prac „Dyzio marzyciel” - finał

03

lis

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Wietnam" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: