Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wraca sąsiedzki sylwester przy Małeckiego. Zapłonie "eko-pener" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wraca sąsiedzki sylwester przy Małeckiego. Zapłonie "eko-pener"
29-12-2021 07:54   Janusz Ludwiczak
Po rocznej przerwie odbędzie się Sąsiedzki Sylwester na Skwerze Eki z Małeki przy zbiegu ulic Małeckiego, Granicznej i Łukaszewicza. W tym roku wystąpi Ifi Ude – polska artystka o nigeryjskich korzeniach, która łączy etno i folk z elektroniką, a polską muzykę ludową z afrykańskimi wpływami. Tuż po północy, w pierwszych chwilach 2022 roku zapłonie "eko-pener". W związku z organizacją wydarzenia w piątek już od godz. 8:00 obowiązywać będzie zakaz parkowania i zatrzymywania się na fragmencie ulicy Małeckiego i Łukaszewicza.

W zeszłym roku ze względu na pandemię nie odbył się tradycyjny "Sąsiedzki sylwester na skwerze", jednak dzień wcześniej wystąpił raper Peja, a cały koncert został sfilmowany i udostępniony w internecie w sylwestorowo-noworoczną noc.

Rok temu decyzją rządu od godz. 18:00 do 6:00 Nowy Rok obowiązywała godzina policyjna, a za złamanie zakazu groziły mandaty nawet do 30 tys. zł.

W tym roku nie jest planowane wprowadzenie obostrzeń. Otwarte będą mogły być kluby i dyskoteki, ale z limitem do 100 osób (nie będą w to wliczane osoby zaszczepione).

Po rocznej przerwie na Skwerze Eki z Małeki znów odbędzie się sylwester "pod chmurką".

– Pierwotnie miały być znów rytmy rapowo-hiphopowe, ale osoba, z którą mieliśmy współpracować zrezygnowała w ostatniej chwili. Udało się znaleźć inną artystkę. W tym roku stawiamy na młodych wykonawców. Wystąpi Ifi Ude – wschodząca polska gwiazda sceny alternatywnej o nigeryjskich korzeniach. Artystka śmiało łączy etno i folk z elektroniką, a polską muzykę ludową z afrykańskimi wpływami. Twórczyni nominowana była do Paszportów Polityki, a jej pierwsza płyta znalazła się wśród nominowanych do Frederyków – mówi portalowi Lazarz.pl Agnieszka Szablikowska-Trusewicz z Fundacji Otwarta Strefa Kultury "Włącz Łazarz".

Sąsiedzki sylwester przy Małeckiego rozpocznie się o godz. 23:00, a wokalistka Ifi Ude wraz z zespołem rozpocznie swój koncert pół godziny później.

Tuż po północy zapłonie rzeźba "eko-penera".

– Jest to człekokształtna rzeźba, która przedstawiać będzie "penera". Była to jedna z propozycji, którzy mieszkańcy zgłaszali nam na Nieformalnej Grupie Łazarskiej. Poprzednio zapłonął globus, który później przez kilka miesięcy stał pod Bramą Poznania. Rzeźba ta pełniła też funkcję kolektora nakrętek, w ciągu kilku miesięcy udało się zebrać 200 kg nakrętek. "Eko-pener" po sylwestrze również służyć będzie do zbierania nakrętek, chcielibyśmy, by stanął on na Skwerze Eki z Małeki – powiedziała nam Agnieszka Szablikowska-Trusewicz z Otwartej Strefy Kultury.

Organizatorzy proszą o przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego - zachowanie dystansu i zasłanianie nosa i ust.

W związku z organizacją wydarzenia w piątek, 31 grudnia 2021 r. już od godz. 8:00 na fragmencie ulicy Małeckiego (od Strusia do Rynku Łazarskiego) oraz Łukaszewicza (od Małeckiego do Granicznej) oraz wokół Skweru Eki z Małeki obowiązywać będzie zakaz parkowania i zatrzymywania się.

– Prosimy kierowców o wcześniejsze usunięcie pojazdów z miejsc objętych czasowym zakazem zatrzymywania się ze względu na możliwość odholowania – apelują Miejski Inżynier Ruchu i Zarząd Dróg Miejskich.

Osoby, których samochody zostaną odholowane muszą liczyć się z koniecznością zapłaty 520 złotych za holowanie, 40 zł za każdą rozpoczętą dobę postoju na parkingu strzeżonym, a także mandatu karnego wystawionego przez straż miejską.

Zmiany w organizacji ruchu obowiązywać będą do 1 stycznia 2022 r. do godz. 8:00.


Komentarze (11)

30-12-2021 16:02:16
As
Czy naprawdę nie można sobie poradzić z grupą tepakow, którzy terroryzują dzielnicę, przez których trzeba auta przestawiać?? A może ci troglodyci zapłaciliby za to że każdy musi auto przestawić
30-12-2021 13:54:22
eka z małeki
@M--Dziękuję za wyczerpujące wyjaśnienie ogólnej historii sytuacji w jakich ona występuje. @Przyjezdnego-Nie tylko Łazarzanom w nazwie to słowo wadzi,można też celowo i złośliwie kogoś skrzywdzić,szacunek!!!!!!!!!!!!!!! eka
30-12-2021 10:17:48
Przyjezdny ze wsi
Ale te Łazarzanie wydelikacone ostatnio. Pener im w nazwie wadzi
30-12-2021 09:36:30
emeryt
JAKA RADA OSIEDLA TAKIE IMPREZY.
29-12-2021 20:17:06
M.
@Eka, dlaczego to miało być do Ciebie? To była odpowiedź na pytanie Ignacego. Sam doskonale wiesz, że niektóre rejony naszego miasta nie cieszyły się dobrą sławą. W naszej dzielnicy to był dolny Łazarz i okolice Skrytej, gdzie lepiej nie było pokazywać się po zmroku.Wszyscy pamiętamy jak lata temu palono meble na Małeckiego. Ale to nie byla to lokalna tradycja, ale pseudozabawa pewnej specyficznej części mieszkańców ulicy. Przecież pamiętamy walki z Policją, blokowanie Straży Pożarnej. Sam pomysł zorganizowania imprezy dla mieszkańców był jak najlepszy. Ostudził zapał (czasami dosłowny) niektórych imprezowiczow, pozwolił na integrację mieszkańców. Natomiast boli mnie, że zjawisko patologiczne jakim było palenie mebli wywyższono do rangi tradycji Łazarza. Tak samo jak jest mi przykro, że według organizatorów imprezy symbolem Łazarza jest pener. Nie eka, nie łazarski szczun, ale pener. PS. Eka, dużo zdrowia w Nowym Roku!
29-12-2021 17:54:06
kaja
nie można tego zrobić na rynku? Przecież po to miedzy innymi był ten remont, by robić tam imprezy.
29-12-2021 15:05:15
eka z małeki
@M.---czy to było do mnie ???.Nie byłem nie jestem penerem,choć żal mi tych ludzi,ale to już ich wybór i życie.Życzę WSZYSTKIM !!! niezależnie od poglądów miłej zabawy,a ŁAZARKOM i nie tylko,wszelakiej pomyślności w nadchodzącym całym roku 2022.Ahoj MOI KOCHANE LUDKOWIE i zawsze z WAMI i dla WAS............................... eka zez MAŁEKI !!!
29-12-2021 14:31:17
pyra
Nie będzie sylwestra miejskiego ale na Małeckiego może być? Am.. na Łazarzu pewnie jest atrefa wolna od Covidu i zakażeń
29-12-2021 14:03:03
Mieszkaniec
Czy to znaczy, że tam stanie jakieś koleje "dzieło"? Czy to jest czyjś prywatny teren i ktoś stawia tam sobie co chce? Kto za to odpowiada?
29-12-2021 10:40:09
M.
@ignacy, pewnie ci sami, którzy z penera robią ikone Łazarza.
29-12-2021 09:54:44
ignacy
kto dopuścił żeby patologiczny zwyczaj palenia starych mebli przerobić na imprezę miejską? co dalej? może idąc tym kursem: warsztaty dla przedszkolaków z pisania na kamienicach hasła "pozdrowienia do więzienia", ćwiczenia dla dzieci z klas 1-3 z picia wódy w bramie?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
14

cze

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze

16

cze

do 18-06-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Pyrkon" - Festiwal Fantastyki

17

cze

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Koncert "Psalmy mówią" w wykonaniu Andrii Merkhel – ukraiński kompozytor, kurator projektów teatralnych i artystycznych oraz wykonawca

20

cze

14:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Warsztaty rękodzieła artystycznego dla seniorów - Wikliniarstwo

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 8:00-15:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: