Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rynek "betonoza" Łazarski? "To nie jest funkcja parkowa" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rynek "betonoza" Łazarski? "To nie jest funkcja parkowa"
08-06-2021 07:48   Janusz Ludwiczak
Pojawiają się opinie, że na przebudowywanym Rynku Łazarskim będzie zbyt dużo betonu. Miasto przekonuje, że zieleni będzie więcej niż było wcześniej.
– Pamiętajmy o funkcji Rynku Łazarskiego. Nie jest to funkcja parkowa – powiedział Grzegorz Kamiński, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta Poznania.

Jak już informowaliśmy tydzień temu na ważącej 135 ton stalowej konstrukcji zamontowano już zadaszenie nowego targowiska na Rynku Łazarskiego. Obecnie prowadzone są prace brukarskie – układana jest kostka.

Część osób jest jednak niezadowolona z inwestycji. Pojawiają się opinie, że przeważać będzie tam beton.

– Będzie więcej bylin i krzewów niż było to wcześniej przewidziane w projekcie, który był wielokrotnie konsultowany z kupcami, radą osiedla i mieszkańcami. Pamiętajmy o funkcji Rynku Łazarskiego. To nie jest funkcja parkowa, a w dużej mierze dotyczy organizacji wydarzeń, ale także handlu. Zachowujemy takie przeznaczenie dla tej przestrzeni – powiedział dla "Teleskopu" TVP3 Poznań Grzegorz Kamiński, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta, Urząd Miasta Poznania.

Na Rynku Łazarskim nasadzonych zostanie w sumie 51 drzew. Na małej płycie i skwerze im. Kazimierza Nowaka posadzone zostaną klony polne, klony pospolite oraz sofory japońskie. Przestrzenie pomiędzy nimi zostaną uzupełnione nasadzeniami zieleni niskiej, w tym kwitnącymi bylinami. W drugim etapie posadzonych zostanie kolejnych 30 drzew bezpośrednio wokół targowiska i pod okalającymi kamienicami.

Przebudowa Rynku Łazarskiego ma zakończyć się jesienią. Inwestycja będzie kosztować ponad 42,3 mln zł.


Fot: Aleksandra Stefaniak-Kałużna
Zdjęcia przesłane przez naszego Internautkę na Kontaktową Platformę Czytelników ŁAZ@RZ24: www.24.lazarz.pl. Dziękujemy

ZOBACZ TAKŻE: Rynek Łazarski: Gotowy jest już dach. Będzie to ufo, pieczarka czy meduza?

ZOBACZ TAKŻE: Na Rynku Łazarskim powiewa ogromna poduszka – rozpoczął się montaż dachu targowiska

ZOBACZ TAKŻE: Kiedy ruszy przebudowa Areny?

ZOBACZ TAKŻE: Co dalej z Kolejową? PIM: "Planujemy rozpoczęcie robót w IV kwartale"

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zamknęli Twój ulubiony sklep? W kranie nie ma wody? Zaginął Twój pies lub kot? Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji?
Powiadom nas o tym: www.24.lazarz.pl lub wyślij e-mail 24@lazarz.pl
ŁAZ@RZ24 – Kontaktowa Platforma Czytelników jest do Twojej dyspozycji
Twórz razem z nami - by pomóc sobie i innym.

Komentarze (16)

21-08-2021 10:18:50
Lili
Beton, beton, beton. Zastanawiam się, kto taki shity projektuje w ogóle. Co trzeba mieć w głowie.
14-06-2021 15:02:50
eka z małeki
@M---100000% się zgadzam!!!Zapanowała jakaś urawniłowka czy co???Przecież różne jest właśnie piękne,dawniej tak było!!! eka
14-06-2021 14:03:06
M.
@kate, klony całkiem dobrze radzą sobie w warunkach miejskich. Problem w tym, że miasto postawiło na drzewka szczepione, które najzwyczajniej sa słabsze, a na dodatek nigdy nie będą duże. Wystarczy się przejść Bogusławskiego i Chociszewskiego, drzewka sadzono w tym samym czasie, w tych samych warunkach, tylko szczepione sa mizerne. Generalnie tego typu rośliny to taka ogrodowa biżuteria. Zgadzam się z @emką, że ktoś się zafiksował na klony. Jakby nikt nie pomyślał, że bioróżnorodność jest lepsza. Niech pojawi się kolejny szkodnik, który tym razem zaatakuje klony i połowa zieleni miejskiej zniknie z krajobrazu, a co najmniej bardzo to odchoruje. Poza tym jest tyle pięknych drzew doskonale sprawdzających się w warunkach miejskich, o których już zapomnieliśmy - lipy, kasztany (już radzą sobie ze szrotówkiem), graby, itp.
12-06-2021 08:03:51
ignacy
co do bezdomnych i innych osób żyjących na marginesie chciałbym zauważyć że większość z nich to osoby przyjezdne. Wiedząc że u nas jest rozbudowana pomoc dla nich i najzwyczajniej zjeżdzają sie tu z całej Polski. to tylko taka uwaga na marginesie rozważań czy żule obsiądą nowy rynek łazarski. tak obsiądą bo jest ichz roku na rok coraz wiecej
11-06-2021 09:58:44
kate
`emka, czy tylko my mieszkańcy wiemy jak kiepsko rosną klony w centrum miasta (i to jeszcze sadzone w donicach). Problem był ostatnio nagłaśniany w sprawie usuwanych i zastępowanych nowymi drzewek na Św. Marcinie. Platany, albo robinie akacjowe (choć niektórzy uważają te ostatnie za chwasty..) rosną w mieście dobrze.. Kolejne "ogigloki" w doniczkach..
11-06-2021 09:36:37
Ewa
Beton daje po oczach. Generalnie zrobił się bardzo przykry pustynny widok. Żal zielonego skweru Kazimierza Nowaka. Będzie trzeba omijać to miejsce
10-06-2021 23:50:26
Tomcio z Łazarza
Tu i ówdzie pada hasło, że zamiast lamentować teraz trzeba było brać udział w konsultacjach. Tak, to prawda, tylko dopytam się: w konsultacjach, czy w "konsultacjach", jakie miały miejsce w każdym temacie związanym z Łazarzem w ostatnich latach (zmiana organizacji ruchu, przebudowa Rynku, itd). Wygląda bowiem na to, że te konsultacje odbywały się tylko po to, by uczynić zadość wymaganiom tego typu projektów, natomiast na pewno nie uwzględniać uwag mieszkańców. W końcu na same projekty także w drodze przetargów wydaje się setki tysięcy złotych, więc projekty trzeba już dowieźć do końca. Moich uwag na pewno nikt nie uwzględnił w żadnym calu. Ba - nie widziałem nigdzie opublikowanych jakichkolwiek raportów po konsultacjach, by zainteresowani mieli choć ogólny obraz, co "uchwalono". Tym czasem nie wiadomo, ilu jest tak naprawdę (poza projektantami i pracownikami wykonawcy) zadowolonych z przebudowy Rynku. Kupcy nie, a znam ich wielu. Mieszkańcy też nie (od ponad roku walczymy z wszędobylskim pyłem i permanentnym hałasem). Klienci boją się o patelnię do grillowania warzyw i owoców. Zagrożenie zabetonowaniem jest rzeczywiście realne, bo przecież "zwiększenie ilości roślin" nie może być mierzone ilością sztuk kwiatków, a powierzchnią pokrytą roślinnością - do tej pory na lejku było więcej zieleni, niż ma być, a jak weźmiemy pod uwagę, że zamiast dwóch ulic będzie jedna (węższ
10-06-2021 22:40:11
emka
Cóż, projekt mi się bardzo podobał, ale obserwuję realizację i mam uwagi do doboru drzew. Przestrzeń między donicami w linii parkingów jest ogromna, odległość od budynków również więc spokojnie można posadzić tam duże drzewa, które rozwinęłyby korony powyżej 10m średnicy. Niestety w donicach posadzono klony polne, na dodatek odmiany Queen Elizabeth albo Elegant (gałęzie ewidentnie w górę). To są raczej małe drzewa i przy tej ilości zabrukowanego terenu nie wypełnią przestrzeni. Proporcje do bani. Same donice chyba nie są dobrze przygotowywane bo zanieczyszczony betonem grunt a właściwie podsypka zasypywana jest humusem na ok 40cm. Jak ta zieleń będzie tam rosła? nawet jeśli punktowo pod drzewa zaprawiają głębiej, czarno to widzę. 2/ na rynku posadzono klony polne + klony pospolite. Zostały zachowane klony pospolite Globosa i klon jawor, na Lodowej rosną klony Schwedleri + klony polne jako uzupełnienia, na Dmowskiego - klony, Na Małeckiego uff platany ale klonolistne... . Będzie więc lokalne 'klonarium'. Naprawdę autor projektu zieleni się chyba zaciął na klonowo, bo czy nie ma innych gatunków? Unifkacja szpalerów ulic jest ok ale na placu powinny być drzewa wyróżniające to miejsce, nawet górka jest obsadzona klonowo, 2-3 sofory niewiele zmienią.
10-06-2021 10:47:44
Qshu
Czytając komentarze mam wrażenie, że albo w zdecydowanej większości przemawia tutaj przez ludzi jakaś ich wewnętrzna frustracja, Jak ogólnie wiadomo w necie tacy ludzie nabierają odwagi, by zarażać wszystkich swoim beznadziejnym nastawieniem do świata. Raz jeszcze i po raz ostatni - były konsultacje i wtedy zamiast pic piwo przez Polsatem słuchają disco polo, trzeba było wziąć udział w konsultacjach. Teraz swoje lamenty i gorzkie żale możecie sobie wsadzić tam gdzie mają nas aktualnie rządzący naszym krajem.
08-06-2021 16:07:42
M.
@eswu, patrząc na nowy "lejek" mam wrażenie, że projektant zrobił ukłon w stronę fanów deskorolek i rolek. Teraz chcąc poćwiczyć akrobacje, jeżdżą na pl. Mickiewicza lub pod pomnik Armii Poznań. Będą mieli świetne warunki do treningu, a jak się zmęczą, to dla ochłody będą mogli stópki wymoczyć w fontannie.
08-06-2021 15:04:31
albańczyk
@Dzakson - tak jest, to jest kompletna głupota. W tej fontannie w latach 90' żule nogi moczyły. Potem w 2008 bodaj, wywalili ten szalet na lejku, po to by 12 lat później znowu zrobić rozwałkę. Drzewa na rynku, zasadzone w latach 90' nie zdążyły wyrosnąć bo już się koncepcja zmieniła. Ciekawe ile obecne ogigle postoją.
08-06-2021 13:21:29
Fgf
Tragedia kto to wymyślił zamiast dać więcej zieleni której na Łazarzu brakuje to zabetonowwli cały rynek....
08-06-2021 12:57:53
albin
Przed, w trakcie i po przebudowie św. Marcina też było moc narzekań, że betonoza, że patelnia itp. Jak jest dziś? Zielono, chłodno i cicho. Płyty kamienne i betonowe potrafią się pięknie starzeć, a do tego łatwiej je czyścić, niż poprzedni miks płyt, płytek, kostki bauma, dziurawego asfaltu... Nie narzekać, poczekać, ocenić funkcjonalność.
08-06-2021 09:05:49
jola
Najlepiej tylko narzekać. Trzeba było uczestniczyć w konsultacjach, a nie teraz mamrotać pod nosem. :)
08-06-2021 09:05:22
eswu
Co do samej płyty części targowej sprawa jest oczywista. Problematyczne bardzo jest to co dzieje się na skwerze w obszarze "lejka". To tam jest za dużo betonu, a zbyt skąpo zieleni, zwłaszcza dużej. Poza tym podniesienie sztuczne części terenu - wypoziomowanie po to by kawałek dalej zrobić schody. Jakieś dziwne masywne słupy - czyżby kolej linowa? ...bo oświetleniowe są niezależnie, bliżej pierzei. A PR miasta i wykonawcy tylko w kółko o zadaszeniu z materiału nowatorskiego, tyle że już blisko pół wieku temu.
08-06-2021 08:36:20
Dzakson
Ponad 40 mln za zabetonowanie terenu pod rynkiem? 40 mln na miejsce które za chwilę znów obsiądą menele z każdej strony? Nie wiem czy państwo pamiętają ale kiedyś już była przebudowa rynku, w latach 90 o ile pamiętam. Była fontanna i zieleń a po chwili żule i menele na okolicznych ławkach. Projekt beznadziejny a za te pieniądze ile można było innego zmienić na dzielnicy.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

21:45
Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge" (reż.Baz Luhrmann)
- Łazarski Przegląd Filmowy
wstęp wolny

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: