Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rynek Łazarski: Gotowy jest już dach. Będzie to ufo, pieczarka czy meduza? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rynek Łazarski: Gotowy jest już dach. Będzie to ufo, pieczarka czy meduza?
30-05-2021 23:02   Janusz Ludwiczak
Na ważącej 135 ton stalowej konstrukcji zamontowano już zadaszenie nowego targowiska na Rynku Łazarskiego. Tymczasem Rada Osiedla Św. Łazarz ogłosiła konkurs jak powinna nazywać się napompowana poduszka membrany? Ufo, pieczarka czy może meduza?

Dobiegło końca napełnianie poduszek, które stanowić będą zadaszenie targowiska Rynku Łazarskiego.

– Dach będzie składać się z 2 poduszek jednokomorowych, dużej (1744 m²) i małej (492 m²) wznoszących się na 26 stalowych słupach. W przypadku tak dużych poduszek jednokomorowych dużą część konstrukcji jest ukryta wewnątrz nich. Poduszki będą zasilane powietrzem przez 3 agregaty – wyjaśnia Piotr Subczak, dyrektor obszaru Budownictwa Inżynieryjnego spółki Skanska.

Zadaszenie targowiska składa się z 26 słupów i 3 ringów: wewnętrznego, który nie będzie zadaszony, oraz środkowego i zewnętrznego. Cała stalowa konstrukcja waży aż 135 ton.

"Folia ETFE zastosowana w zadaszeniu Rynku Łazarskiego ma grubość 300 mikrometrów i jest wyprodukowana z tworzywa sztucznego na bazie fluoru (etylentetrafluoroetylen). Materiał ten jest wysokoprzezroczysty, lekki, elastyczny, ma wysoką wytrzymałość, jest niepalny i podlega recyklingowi. Jest też kilkadziesiąt razy lżejszy niż szkło. Folia jest odporna na surowe warunki chemiczne, promieniowanie UV, ekstremalne zmiany temperatury. Dolna folia dachu Rynku Łazarskiego będzie w 70% zadrukowana szarymi kropkami o średnicy 16 mm, żeby nieco zaciemnić przestrzeń poniżej i zapewnić efekt chłodzenia. Dzięki temu w gorący dzień i przy dużym nasłonecznieniu klienci będą mogli w komfortowych warunkach robić zakupy, a owoce i warzywa dłużej zachowają świeżość. Folia nie niszczy się pod wpływem zanieczyszczeń środowiska, a pod wpływem deszczu lub śniegu sama się oczyszcza" – informuje Urząd Miasta Poznania.

Tymczasem Rada Osiedla Św. Łazarz ogłosiła konkurs na nazwę dla zadaszenia Rynku Łazarskiego. Wśród propozycji są:
• ufo
• pieczarka
• meduza
Pod postem na facebooku mieszkańcy i internauci zaproponowali m.in. nazwy: czasznica olbrzymia, łazanka, pieczara, frisbee, oponka, spodek, łazarska poducha czy donut.

Przebudowa Rynku Łazarskiego ma zakończyć się jesienią. Inwestycja będzie kosztować ponad 42,3 mln zł.


Komentarze (6)

01-06-2021 13:40:48
almualim
Uważam, że sprawą tego zadaszenia na Rynku Łazarskim powinny się zająć odpowiednie służby federalne np. Agent Fox Mulder i Agentka Dana Scully. Ogólnie chciałbym powiedzieć, że na Rynku Łazarskim kręcą nowy 12 sezon "Z Archiwum X". Sezon 12 będzie nosił tytuł "Statek UFO wylądował na Rynku Łazarskim aby zwalczyć pandemię z Covid-19"
01-06-2021 09:45:53
mieszkaniec
@tey: To słucham wymień mi chociaż 10 pożytecznych rzeczy, które przez ostatnie 2 lata zrobiła rada oiedla dla wszystkich mieszkańców?? No wiem zaraz wymienisz - kontrasrasy rowerowe, zwężenie Głogowskiej, strefa parkowania - tutaj przepraszam, to akurat jest też zasługa poprzedniej rady. Jakie to wielkie inwestycje zostały zrealizowane za kandencji ekipy pana Janowskiego. Słucham...
01-06-2021 08:47:24
Mieszkaniec Kolejowej
Nie rozumiem - Przecież ten plac to RYNEK ŁAZARSKI - co tu zmieniać? Powiesiliście foliówkę na kijkach i chcecie nazwy? - Kolejowa czeka nie zajmowanie się głupotami!!!!
01-06-2021 07:39:31
tey
-Niech się rada osiedla w końcu weźmie do porządnej roboty.- łatwo powiedzieć ale za Z.Laskowikiem - jak to się robi, przecież my nie potrafimy, jesteśmy tylko dobrzy w krytykowaniu, niszczeniu i protestowaniu.
31-05-2021 13:51:40
mieszkaniec
Popieram. Czeka Kolejowa!!!! Panie Janowski - niech się rada osiedla w końcu weźmie do porządnej roboty.
31-05-2021 12:51:50
Łazarzanin
Rado Osiedla. W jakim celu to nazywać ? Nie ma ważniejszych zadań przed Wami ? Nawierzchnia ul.Dmowskiego między ulicami Stablewskiego a Hetmańską aż prosi się o wymianę . Może zadać w tym temacie pytanie do ZDM ?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

11:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Koncert muzyczno-charytatywny "Nasze serca z Ukrainą" w wykonaniu podopiecznych Dziennego Domu Pomocy nr 1 Klub "Centrum"

03

lip

Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Piknik ekologiczny w Ogrodzie Łazarz "Na powitanie lata"

06

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

13

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Turcja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: