Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"193" ma zniknąć z Łazarza - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"193" ma zniknąć z Łazarza
22-09-2020 08:19   Janusz Ludwiczak
ZTM planuje zmienić przebieg trasy autobusów linii nr 193, które nie będą już jeździć przez Arciszewskiego, Reymonta i Przybyszewskiego.

Według planów Zarządu Transportu Miejskiego autobusy linii nr 193 zamiast przez Łazarz zostałyby skierowane z Górczyna przez Raszyn, os. Kopernika na Marcelin i dalej przez Ogrody jechałyby po stałej trasie na Piątkowo. Tym samym zlikwidowana miałaby zostać linia nr 150.

– Propozycja zmiany przebiegu linii numer 193 ma na celu poprawę skomunikowania Marcelina z rejonem odleglejszym niż pętla Ogrody oraz zwiększenie liczby kursów w rejonie obsługiwanym obecnie linią nr 150 (która po zmianie trasy „193” zostałaby wycofana), ze względu na większą częstotliwość kursowania autobusów nr 193. Rejon Marcelina charakteryzuje znaczący rozwój i już obecnie zauważalne są bardzo duże potoki pasażerów w autobusach, przy jednoczesnej znaczącej liczbie osób dojeżdżających samochodami. Potwierdzeniem tego stanu są plany Miasta Poznania dotyczące budowy trasy tramwajowej w tym rejonie – tłumaczy Bartosz Trzebiatowski, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Według ZTM "193" stoi w korkach zwłaszcza na Reymonta i Przybyszewskiego, a także dubluje się z trasą tramwajową.

– Istotnym powodem planowanej zmiany jest także fakt, że linia nr 193 na odcinku między Górczynem a przystankiem Żeromskiego charakteryzuje się niskim zainteresowaniem wśród pasażerów. Przyczyną są tu korki, w których utykają autobusy nr 193, co negatywnie wpływa na punktualność linii, a niekiedy nawet na wykonanie kursów. Frekwencja na linii nr 193 na odcinku Żeromskiego - Górczyn wynosi od kilku do maksymalnie 20 osób. Oś komunikacyjna w ciągu ulic Przybyszewskiego-Reymonta jest dużo sprawniej od autobusów obsługiwana przez korzystające z wydzielonego torowiska tramwaje (częściowo linii nr 1 oraz linii nr 7), ponadto przystanek Arena występuje jedynie dla tramwaju, dając lepszą dostępność do tego środka transportu – przekonuje Bartosz Trzebiatowski z ZTM.

Zanim ZTM wprowadzi zmiany w tej sprawie mają wypowiedzieć się rady osiedli: Ogrody, Jeżyce, Ławica, Grunwald Północ, Stary Grunwald, Grunwald Południe oraz Św. Łazarz.

Podczas ubiegłotygodniowej sesji łazarscy radni pozytywnie opowiedzieli się za proponowanymi zmianami.

– Jeżeli ZTM tak twierdzi, to widocznie ktoś to policzył, sprawdził. Jest tramwaj, lepiej, by autobus jeździł tam gdzie jest potrzebny. Idealnie byłoby, gdyby na Reymonta był buspas, ale to nie jest realne. Po linii 164 widać, że autobusy stoją w korku, nie sprawdzają się tak długie trasy – przekonywał radny Roman Modrzyński, który jest również motorniczym.

– Może poprosilibyśmy jednak jakieś dane od ZTM. Zdaje się, że tam jeździ już autobus 182. Linia 193 jeździ z Górczyna na os. Sobieskiego. Jeżeli mówimy o szczycie komunikacyjnym to mogę się zgodzić, ale mam wątpliwości – dodał radny Tomasz Naradowski.

– Autobus 193 na Reymonta stoi w korkach. Szybciej jest przejść pieszo czy podjechać tramwajem – przekonywał Andrzej Janowski, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

– Może w zamian ZTM zwiększyłby częstotliwość "3"? – proponowała radna Beata Szeszuła.

– Musielibyśmy zapewnić pieniądze na zwiększenie częstotliwości – stwierdził radny Roman Modrzyński.

Ostatecznie 12 głosami za Rada Osiedla Św. Łazarz pozytywnie zaopiniowała propozycję zmiany trasy linii autobusowej nr 193. Od głosu wstrzymało się 5 radnych, nikt nie był przeciw.

Jak ma jeździć autobus "193"?


Komentarze (10)

23-09-2020 17:40:27
toms
@Ania: Przeszkadzają ci samochody, teraz autobusy. Tak się składa, że autobusy spełniają wszystkie normy euro6 i ich zakup był dofinansowany przez Unię Europejską. Naprawde masz coś z gorem, jasne zakaż te karetek i wozów strażackich. Kobieto wyprowadź się na wieś
23-09-2020 17:17:03
Ania
Powinni zlikwidować wszystkie te śmierdziuchy! Takiej trującej mgły po ruszaniu autobusu ze świecą szukać, że też Unia się temu nie przyjrzy!!!
23-09-2020 07:48:00
Roman Modrzyński
Dzień dobry W kwestii uruchomienia taboru to wg inżynierii ruchu MPK Poznań na liniach 1,7 - ok 25 proc to tabor wysokopodłogowy
23-09-2020 07:42:18
pracownik szpitala
Dlaczego mam płacić za 2 przystanki tramwajowe gdy jadąc autobusem płacę za jeden ? Kto mi odda ponad 20 złotych ,które stracę ?
22-09-2020 20:35:04
Aq
Mnie to ani ziębi ani grzeje, bo nie korzystam w ogóle z tej linii. Zawsze gdy mam jechać w tej osi, wybieram z oczywistych względów tramwaj, gdy jadę sam to też rower (mimo idiotycznie poprowadzonych dróg dla rowerów). Natomiast w kwestii buspasów czy wydzielonych torowisk - uważam, że 145 i 169 cieszą się na tyle dużą frekwencją, że istnienie udogodnień dla nich jest jak najbardziej uzasadnione. Co do postawy radnych - uważam, ze postąpili dość rozsądnie głosując tak a nie inaczej. Zawsze trochę szkoda gdy dzielnica coś traci, ale forsowanie utrzymania linii "bo możemy" podczas gdy jest ona bardziej potrzebna gdzie indziej byłoby zachowaniem godnym bardzo małych ludzi.
22-09-2020 15:45:16
Marek
Oj lepiej nie, ułatwia dojazd z kampusu Uniwersytetu Medycznego na Górczyn i do szpitala na Lutyckiej
22-09-2020 12:25:09
toms
A jaki to ma sens. Przecież to jest długa linia, jedzie aż z os. Sobieskiego. Po co było budowanie specjalnego pasa po torowisku tramwajowym? Po co teraz stworzony buspas na Przybysza - będzie tylko dla jednej linii 169? Bez sens. 150 to krótka linia, ale i tak się spóźnia, po co ciąć co dobrze działa. 164 też się dubluje częściowo z tramwajem i 11, też go usuńmy???
22-09-2020 11:56:59
łazarzanin
Trochę się dziwię takiej decyzji, jednak linia 193 jest wygodnym i logicznym rozwiązaniem na tej osi. Po przetrasowaniu pomiędzy Os. Winiary a Stadionem będzie pokrywał się z trasą linii 191.
22-09-2020 11:44:13
doPrzemo
Tabor wysokopodłogowy na 7 czy 1 zdarza się faktycznie "stosunkowo" często - mniej więcej raz na godzinę ;) Faktycznie, dla komfortowego stania w godzinnym nierzadko korku tych kilku pasażerów autobusu warto byłoby zostawić tę linię...
22-09-2020 11:13:41
Przemo
Szkoda, że radni Łazarza nie mają w planach dbać o komfort mieszkańców. Tak się bowiem dziwnie składa, że na 1nce czy 7mce stosunkowo często jeszcze można zaobserwować wysokopodłogowy tabor tramwajowy. Każdy z autobusów zaś jest niskopodłogowy. Dodatkowo platformy peronowe na przystanku tramwajowym Arciszewskiego są jeszcze chyba przed remontem, (w starym stylu), i nawet do pojazdu z niską podłogą trudno jest wnosić wózek, czy wsiąść osobom starszym lub z problemami ruchowymi. W artykule któryś z radnych, już mi się nawet nie chce sprawdzać który, mówił też o tym, że podobnie jak 93 w korkach utyka 64, i jest nieatrakcyjny dla pasażerów. To co? Też go zlikwidujecie jeśli ZTM podda Wam taką propozycję pod rozwagę? BO przecież "rowerem szybciej?"

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
28

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Białoruś" - spotkanie międzykulturowe - obcokrajowców mieszkających w PoznaniuODWOŁANE

29

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
In memoriam Sat- Poz- Łazarski Wieczór Zaduszkowy poświęcony pamięci Zygmunta Dreżewskiego i innym zacnym mieszkańcomODWOŁANE

03

lis

do 06-11-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje Technologie Maszyny
"3D Solutions" - Targi Druku i Skanu Trójwymiarowego
Targi Logistyki Magazynowania i Transportu
ODWOŁANE

08

lis

11:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
XX Festiwal Muzyki Pasyjnej i Paschalnej - koncert festiwalowy: motyw Stabat Mater w kompozycjach Bacha, Pergolesiego i Koszewskiego
Ze względu na ograniczenia związane z „czerwoną strefą” w konc

17

lis

do 20-11-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Stone" - targi kamieniarskie
"Glass" - targi szkła
ODWOŁANE

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: