Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Czyściciele kamienic" wkraczają na Stolarską – taki był Łazarz - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Czyściciele kamienic" wkraczają na Stolarską – taki był Łazarz
18-09-2020 07:15   Janusz Ludwiczak
Park Kasprowicza zazielenił się Irlandczykami - "na Arenie" powstało miasteczko dla kibiców, "czyściciele kamienic" wkraczają na Stolarską - zastraszają mieszkańców, odcinają im wodę i prąd, prezydent Komorowski otworzył nowy dworzec kolejowy zbudowany w dziewięć miesięcy – z okazji 15-lecia portalu lazarz.pl przygotowaliśmy cykl "Taki był Łazarz". Wracamy do wydarzeń, które opisywaliśmy. W kolejnym odcinku cofamy się do 2012 roku.

Uczestnicy sztafety śladami Kazimierza Nowaka dotarli na Lodową
Po 800 dniach uczestnicy wyprawy po Afryce śladami Kazimierza Nowaka zostali najpierw powitani na dworcu, a później na rowerach pojechali na cmentarz Górczyński by złożyć kwiaty pod symbolicznym miejscem pamięci słynnego Poznaniaka, a na ulicy Lodowej obejrzeli mieszkanie, w którym mieszkał słynny podróżnik, który w ciągu pięciu lat samotnie przemierzył na rowerze, wielbłądzie, łódką i pieszo Czarny Ląd.

Wandale zdemolowali pomnik Krzysztofa Komedy. Naprawa rzeźby kosztowała uczelnię 15 tys. zł
W nocy z 17 na 18 marca nieznani sprawcy zdemolowali pomnik Krzysztofa Komedy, który znajdował się przed Centrum Stomatologii Uniwersytetu Medycznego, przy zbiegu ulic Bukowskiej i Przybyszewskiego. Policji do dziś nie udało się znaleźć sprawców zdarzenia, którym grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. W maju pomnik przewieziony do Gdańska, gdzie przez cztery miesiące był naprawiany w pracowni autora pomnika Adama Dawczka Dębickiego. Pod koniec września rzeźba wybitnego pianisty i kompozytora stanęła przed budynkiem Centrum Kongresowo-Dydaktycznego i Biblioteki Głównej Uniwersytetu Medycznego, przy zbiegu ulic Przybyszewskiego i Rokietnickiej i została objęta monitoringiem. Naprawa rzeźby kosztowała uczelnię 15 tysięcy złotych.

Zmarł założyciel Dolorosy
W połowie marca w wieku 77 lat zmarł ks. kanonik Janusz Piotrowski, emerytowany kapłan mieszkający w Parafii Matki Boskiej Bolesnej. Był założycielem i dyrygentem chóru Dolorosa. 5 czerwca 2009 roku, podczas zakończenia obchodów 20. jubileuszowych Dni Łazarza otrzymał tytuł "Człowieka 20-lecia Łazarza" za całokształt zaangażowania w życie społeczności dzielnicy Łazarz. Ten tytuł specjalny został przyznany w roku 20.rocznicy wolnych wyborów i wolnej Polski oraz z okazji właśnie 20. jubileuszowych Dni Łazarza, największego i najstarszego dzielnicowego święta w Poznaniu. Natomiast 28 czerwca 2009 roku ks. Janusz Piotrowski obchodził 50. rocznicę święceń kapłańskich.

Protestanci strracili swojego gospodarza
Również w marcu po ciężkiej chorobie w wieku 64 lat zmarł ks. Tadeusz Raszyk, długoletni proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej. We wrześniu proboszcz wspólnoty protestanckiej obchodził 30-lecie pracy w Poznaniu. Dzięki staraniom ks. Tadeusza Raszyka udało się w 2004 r. wybudować kościół Łaski Bożej i centrum parafialne przy ul. Obozowej (w pobliżu Ronda Jeziorańskiego i sąsiedztwie Parku Manitiusa).

Prezydent Poznania otworzył Orlik przy Arenie. Uroczystość zakłócili anarchiści
W połowie kwietnia po sześciu miesiącach budowy prezydent Poznania Ryszard Grobelny otworzył kompleks boisk "Orlik", który powstał na terenie Zespołu Szkół Gimnazjalno-Licealnych przy hali Arena. Ceremonię otwarcia zakłócili anarchiści, którzy skandując "Grobelny do kontenera!" wyrazili swój protest wobec obecnej polityki mieszkaniowej i socjalnej prowadzonej przez miasto.

Przy kościele Św. Anny na Matejki spłonęły trzy samochody - możliwe podpalenie
W kwietniu spłonęły trzy samochody, które były zaparkowane na ulicy Matejki, w pobliżu kościoła Św. Anny. Możliwe, że było to podpalenie.

Tragiczne wypadki na łazarskich ulicach
W maju zmarł taksówkarz, który był jednym z uczestników wypadku, do jakiego doszło na skrzyżowaniu ulic Przybyszewskiego i Bukowskiej.
W lipcu na ulicy Wojskowej doszło do kolejnego tragicznego wypadku. Motocyklista zderzył się z dwoma samochodami osobowymi. Mężczyzna poniósł śmierć na miejscu.
W grudniu na ulicy Głogowskiej pod wyjeżdżający z zajezdni tramwaj linii nr 18 wpadła 20-letnia dziewczyna. Kobieta najprawdopodobniej poślizgnęła się i wpadła prosto pod "osiemnastkę". Według świadków 20-latka spieszyła się na tramwaj.

Prezydent Komorowski otworzył nowy dworzec kolejowy zbudowany w dziewięć miesięcy
Po dziewięciu miesiącach budowy, 10 dni przed rozpoczęciem Euro 2012 Prezydent RP Bronisław Komorowski otworzył nowy dworzec kolejowy. W trakcie uroczystości Prezydent Komorowski stwierdził, że Poznań jest miastem jego dzieciństwa. Wielokrotnie bywał na Łazarzu, gdzie przy ul. Małeckiego mieszkali jego dziadkowie.

Sklepikarz z Głogowskiej zamienia się w "szeryfa"
Marek Obtułowicz, który prowadził sklep "Mikrus" przy ul. Głogowskiej postanowił sprawców kradzieży nagrywać kamerą, a filmy zamieścił w internecie. Właściciel sklepu twierdzi, że w ciągu sześciu lat prowadzenia działalności przy ul. Głogowskiej 54 stracił od 6 do 10 tysięcy złotych wskutek kradzieży. Rzucano w niego nawet butelką, sprawcy niszczyli również sklepową witrynę. W połowie sierpnia Prokuratura Rejonowa Poznań-Grunwald umorzyła sprawę kradzieży w sklepie spożywczo-monopolowym "Mikrus" przy ul. Głogowskiej 54. Według prokuratury w zdarzeniu nie dopatrzono się czynu zabronionego. W końcu sklepikarza odwiedza poseł Janusz Palikot i obiecuje pomoc, jednak Marek Obtułowicz ostatecznie zamyka swój sklep i rusza w Polskę pomagać innym osobom będącym w podobnej sytuacji.
Wiosną tego roku Marek O., słynny "Szeryf Internetu" i sklepikarz z Głogowskiej został w powtórnym procesie nieprawomocnie skazany na karę 3,5 roku więzienia. 61-latek, który był podejrzewany za oszustwa i wyłudzanie pieniędzy od starszych osób metodą "na wnuczka" musi również zwrócić 140 tysięcy złotych, które wyłudził.

Park Kasprowicza zazielenił się Irlandczykami - "na Arenie" powstało miasteczko dla kibiców
Przez dwanaście dni na terenie Parku Kasprowicza i w hali Arena działał Fan Camp, czyli miasteczko dla kibiców z polem namiotowym, na terenie którego przebywało nawet 2,5 tysiąca Irlandczyków. Kibice, wśród których byli głównie Irlandczycy, a także grupka Chorwatów i Włochów w Arenie na dużym ekranie oglądała mecze. Natomiast na terenie Parku Kasprowicza znajdowała się strefa noclegowa - pole namiotowe oraz pole kamperowe. Na terenie Fan Campu mieściła się również strefa gastronomiczna, polowy bank i kiosk, a także sklepy, w których można było kupić gadżety i pamiątki związane z Euro 2012. Nie zabrakło też punktu informacji turystycznej.

Targi zburzyły pawilon z 1978 roku i zbudowały największą w Polsce sale widowiskowo-kongresową na 2 tysiące widzów
Na początku roku na MTP wyburzono pochodzący z 1978 roku pawilon 14a. W miejscu "czternastki" powstanie park i parking. Pod koniec 2012 roku koncertem Macy Gray uroczyście otwarto zmodernizowane centrum kongresowe i Salę Ziemi, która może pomieścić 2 tysiące widzów.

"Czyściciele kamienic" wkraczają na Stolarską - zastraszają mieszkańców, odcinają im wodę i prąd
W maju zrobiło się głośno o mieszkańców kamienicy przy ul. Stolarskiej 2. Administratorzy zaczynają zastraszać lokatorów, którzy w skrzynkach znajdują robaki, a przed wejściem do budynku szarfę z napisem "Ostatnie pożegnanie". Ich mieszkania są zalewane wodą, a stropy przewiercane. W końcu lokatorzy zostają pozbawieni wody, prądu i innych mediów. W ich obronie stają anarchiści, którzy w październiku organizują "demonstrację", która przeszła ulicami dzielnicy.

Na Targach powstała piaszczysta plaża
W wakacje na terenie MTP usypano 850 ton piasku - gdzie na blisko 2 tys. m kw. powierzchni powstało boisko do gry w siatkówkę, piłkę nożną czy badmintona. Natomiast dla dzieci stworzono ogromną piaskownicę, w której będzie można poszukać skarbów, stawiać babki czy budować zamki z piasku. Chętni mogli poopalać się na leżakach lub poleżeć pod parasolami, a ochłody dodały kurtyny wodne.

Poznań Maraton (prze)biegł przez Łazarz
Ponad 5700 zawodników zmierzyło się w połowie z dystansem 42 kilometrów i 195 metrów. Po raz pierwszy w historii poznańskiego maratonu trasa miała jedną pętlę i prowadziła przez Łazarz - przez Rondo Jeziorańskiego, Grunwaldzką, Arciszewskiego, Hetmańską oraz Mostem Dworcowym, Roosevelta i Bukowską na Plac Marka, na MTP, gdzie zlokalizowana była meta.

Lodowe rzeźby przed dworcem
W grudniu na kładce łączącej Most Dworcowy z nowym budynkiem dworca kolejowego powstawały rzeźby z lodu. Najpierw powstała rzeźba, przedstawiająca słynnego poznańskiego podróżnika Kazimierza Nowaka z rowerem. Tydzień później stanęła Królowa Śniegu. Jedna z rzeźb nie utrzymała się zbyt długo - nie z powodu pogody. Kilku młodych sprawców zniszczyło rzeźbę.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

sty

Polska * Poznań * Łazarz
29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

11

lut

do 14-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

18

lut

do 21-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

18

kwi

Poznań * Łazarz
13. Poznań Półmaraton

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: