Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Taki był Łazarz... w 2006 roku - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Taki był Łazarz... w 2006 roku
23-08-2020 14:01   Janusz Ludwiczak
Z okazji naszych 15. urodzin przygotowaliśmy cykl "Taki był Łazarz". Przypominamy szerzej minione 15 lat. Wracamy do wydarzeń, które opisywaliśmy, sprawdzamy co dalej. W drugim odcinku cofamy się do 2006 roku, najważniejszym wydarzeniem była wtedy wielka przebudowa skrzyżowania ulic Głogowskiej i Hetmańskiej.

W 2006 roku Łazarz liczy 39 402 mieszkańców (Osiedle Św. Łazarz - 31 496, Osiedle Targowe - 7 906) - o 772 mniej niż rok wcześniej. W ciągu 15 lat dzielnica wyludniła się o 9,7 tys. mieszkańców (według danych z 31 grudnia 2019 r. Łazarz liczył 29 700 mieszkańców).

4 stycznia 2006 roku, w pierwszą rocznicę śmierci ppłk. Stefana Ignaszaka, cichociemnego, żołnierza AK i kawalera Virtuti Militari, odbyły się uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej. Najpierw złożono kwiaty na grobie pułkownika na cmentarzu Junikowskim, później w kościele Matki Boskiej Bolesnej odbyła się msza święta, której przewodniczył ks. biskup Marek Jędraszewski.

Tablicę, w asyście wojska, odsłonił już nieżyjący Maciej Frankiewicz, ówczesny zastępca prezydenta Poznania. Towarzyszyli mu członkowie rodziny pułkownika, przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Os. Św. Łazarz Wojciech Wośkowiak, Jadwiga Walkowiak - dyrektor VIII LO i przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK. Udział w uroczystości wzięli też posłowie Małgorzata Stryjska i Dariusz Lipiński, radni, przedstawiciele urzędu marszałkowskiego i wojewódzkiego, szkół, poczty sztandarowe, w tym poczet złożony z żołnierzy jednostki specjalnej Grom.

3 czerwca 2006 roku rozpoczęła się wielka przebudowa skrzyżowania ulic Głogowskiej i Hetmańskiej. Z Łazarza na trzy miesiące zniknęły tramwaje linii nr 1, 5, 7, 8, 14 i 18. I tak "jedynka" i "siódemka" jeździły objazdem przez Grunwaldzką i Most Dworcowy. "Ósemka" i "czternastka" zostały skrócone do Towarowej, z kolei "piątka" jeździły objazdem przez Dąbrowskiego na Ogrody.

Przez trzy miesiące mieszkańcy Łazarza musieli korzystać z tramwajów wahadłowych. Linia W1 jeździła z Towarowej przez Most Dworcowy i Głogowską do tymczasowego przystanku, który zlokalizowany był pomiędzy ul. Załęże, a Potockiej. Drugie "wahadło" jeździły od Górczyna do zajezdni Głogowska, a linia W3 od Ronda Jeziorańskiego przez Reymonta i Hetmańską do skrzyżowania z ul. Kasprzaka. Z Łazarza na Wildę można było dojechać jedynie autobusem "za tramwaj" T, który kursował od zajezdni Głogowska przez Krauthofera, Głogowską, Hetmańską do węzła Traugutta (a później w związku z przebudową wiaduktu nad Dolną Wildą również do Ronda Starołęka). Na czas przebudowy "krzyżówki" dla ruchu samochodowego zamknięta była ulica Głogowska pomiędzy Potockiej a Palacza, z kolei przejazd ulicą Hetmańską odbywał się tylko jedną nitką - najpierw po jezdni północnej, a półtora miesiąca później jezdnią południową.

Inwestycja zakończyła się równo dziewięć lat temu. Dzięki przeprowadzonemu remontowi mieszkańcy okolicznych budynków, w tym osiedla Hetmańskiego nie narzekali już na hałas przejeżdżających tramwajów i samochodów, gdyż zamontowano nie tylko nowe torowisko, ale ułożono wyciszającą nawierzchnię.


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
14

gru

do 22-12-2024
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Festiwal im. Mistrza Międzynarodowego Dody - TURNIEJ SZACHOWY organizowany przez Klub Szachowy Lech Poznań

do 15-12-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Miasteczko Powstańcze

19

gru

Przystanek Pireus ul. Głogowska 35
Imieniny Łazarza:
• 16:00 – Warsztaty ze sztuki nieużytecznej
• 17:00 – Ewaluacja inicjatyw sąsiedzkich na Łazarzu 2024
• 18:00 – Koncert poetycki: Luiza i Michał
• 19:00 – Koncert: Hu

31

gru

do 01-01-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Sylwester miejski

15

sty

Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs piosenki i poezji patriotycznej

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: