Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Taki był Łazarz... w 2008 roku - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Taki był Łazarz... w 2008 roku
28-08-2020 07:15   Janusz Ludwiczak
Konferencja klimatyczna COP14, likwidacja Miniaturki i Adrii, wywrócona karetka na skrzyżowaniu Głogowskiej i Hetmańskiej – z okazji naszych 15. urodzin prezentujemy cykl "Taki był Łazarz", w którym wracamy do wydarzeń, które opisywaliśmy, sprawdzamy co dalej.

W 2008 roku Łazarz liczy 37 656 mieszkańców (Osiedle Św. Łazarz - 30 192, Osiedle Targowe - 7 464) - o 670 mniej niż rok wcześniej. Dla porównania w 2000 roku na Łazarzu zamieszkiwało 45 730 osób.
Obecnie na Łazarzu mieszka 29 700, czyli o blisko 8 tysięcy mniej niż jeszcze 12 lat temu.


Tylko 2,62% w wyborach do Rady Osiedla Świętego Łazarza

30 marca 2008 wybraliśmy radnych do IV kadencji Rady Osiedla Świętego Łazarza. O mały włos, a nie mielibyśmy swoich radnych osiedlowych. Zabrakło bowiem 15 kandydatów, dzięki którym przeprowadzono by wybory samorządowe. Jednak udało się. W ostatnią niedzielę marca wybraliśmy 21 radnych Osiedla Świętego Łazarza.

Niestety w wyborach na 25 510 mieszkańców zagłosowało tylko 668 osób, frekwencja wyniosła 2,62%. W porównaniu do innych części miasta Łazarz wypadł najgorzej. Prześcignęło go tylko Osiedle Piątkowo-Zachód, tam głosowało zaledwie tylko 1,55% mieszkańców. Największą frekwencję zanotowano na Osiedlu Księdza Ignacego Skorupki – 11,86%.

W nowej Radzie Osiedla Świętego Łazarza pojawiły się praktycznie te same osoby. Najwięcej głosów, bo aż 83 otrzymał Wojciech Wośkowiak. Zaraz za nim znalazła się Ewa Garasz z 79 głosami. Siedemdziesięciu mieszkańców zagłosowało na Jacka Puchera z okręgu VIII. W nowym składzie rady, na IV kadencję zasiadło 21 radnych, z czego dziewięć osób pojawiło się w niej po raz pierwszy.


Łazarski paraliż komunikacyjny - awarie wodociągowe i dziury na Głogowskiej

Aż trzykrotnie ulica Głogowska była pozbawiona tramwajów. W wyniku intensywnych deszczy i awarii wodociągowych na ulicy Głogowskiej przy Dworcu Zachodnim powstały głębokie na 2 metry dziury w jezdni i pod torowiskiem.

Mieszkańcy Łazarza najpierw w kwietniu, a później od połowy lipca do końca sierpnia musieli przesiąść się z tramwajów do autobusów zastępczych, zaś dla kierowców wytyczono objazdy. Żeby było śmieszniej wszystkie trzy zdarzenia miały miejsce w tym samym miejscu.


Dwóch rannych i wywrócona karetka w wypadku samochodowym

27 maja około godz. 0:30 na skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Hetmańskiej doszło do poważnego wypadku. Pędzący samochód osobowy zderzył się z jadącą na sygnale karetką pogotowia. W wypadku dwie osoby zostały ranne.

Jadący z nadmierną prędkością samochód osobowy uderzył w jadącą na sygnale karetkę pogotowia, która przewoziła chorego. Na miejsce przybyły cztery karetki pogotowia, jednostki straży pożarnej, policja i nadzór ruchu. Na kilka godzin wstrzymany został ruch przez skrzyżowanie ulic Głogowskiej i Hetmańskiej.


Proboszcz MBB prałatem

31 maja podczas mszy świętej i poświęcenia odrestaurowanej świątyni przy ulicy Głogowskiej Arcybiskup Stanisław Gądecki przekazał informacje o mianowaniu ks. proboszcza parafii Matki Boskiej Bolesnej Kapelanem Jego Świątobliwości. Ks. Eugeniusz Antkowiak został prałatem.

W 2008 roku minęło też 5 lat odkąd kiedy Parafia Matki Boskiej Bolesnej ma nowego proboszcza. W tym czasie wiele się zmieniło na terenie łazarskiej świątyni. Wprowadzono nie tylko coroczne odwiedziny duszpasterskie, ale przeprowadzono wiele remontów w kościele, w tym remont wieży, ogrzewania, wnętrza kościoła.


Rabin Ekiva Eger nie będzie już zapomniany

Przy ulicy Głogowskiej 26a odsłonięto Miejsce Pamięci z sześcioma macewami. Podczas uroczystości kilkudziesięciu przedstawicieli społeczności żydowskiej z Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Stanów Zjednoczonych w języku jidysz, hebrajskim, a także angielskim, rosyjskim, niemieckim i polskim modliło się nad macewą wielkiego rabina Akiva Egera. W wydarzeniu uczestniczył też ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki oraz przedstawiciele władz miasta i województwa.

Akiva Eger był Rabinem Poznania i Wielkiego Księstwa Poznańskiego w latach 1815-1837. Kierował jedną z najsławniejszych i największych w Europie uczelni talmudycznych.


Napad na bank z petardą, 30 tys. zł w rękach bandyty

25 lipca krótko po godz. 15 nieznany sprawca napadł na placówkę Dominet Banku u zbiegu ulic Wojskowej i Grunwaldzkiej. Bandyta sterroryzował personel banku przedmiotem przypominającym pistolet i ukradł 30 tys. zł. Wybiegając z banku wrzucił petardę hukową. Policjantom udało się pod koniec września zatrzymać 19-letniego sprawcę napadu.


Pocisk artyleryjski na Dmowskiego, ewakuowano mieszkańców

Dwa dni później, 27 lipca po godz. 8 w śmietniku, przy ul. Dmowskiego znaleziono pocisk artyleryjski. Ewakuowano kilkudziesięciu mieszkańców trzech kamienic i wieżowca przy ulicy Stablewskiego 6.


Aż pięć pożarów, w tym jeden tragiczny

Aż pięć pożarów miało miejsce w 2008 roku. 2 sierpnia 2008 wybuchł pożar w kamienicy przy Rynku Łazarskim 7. Dzięki pomocy pomocy sąsiadów ewakuowano dwóch mieszkańców. Dzień później w wyniku upadku ze schodów w tej samej kamienicy zginął 49-letni mężczyzna.

28 października dziewięć zastępów straży pożarnej gasiło pożar, który wybuchł na klatce schodowej w kamienicy przy ulicy Matejki 47. Ewakuowanych zostało 30 mieszkańców. Niespełna miesiąc później, dokładnie 24 listopada jednego dnia doszło do dwóch pożarów. Najpierw przedpołudniem, ok. godz. 11 wybuchł pożar w szatni VIII LO przy ulicy Głogowskiej 92. Na szczęście nic się nikomu nie stało, a spłonęły tylko trzy kurtki i płaszcz. Ewakuowano 700 uczniów i pracowników szkoły. Zaś wieczorem ok. godz. 18:30 pożar w mieszkaniu w kamienicy ulicy Głogowskiej 95. W pożarze ucierpiało 9 osób. Jedno z mieszkań doszczętnie spłonęło.

Natomiast pod koniec roku, 14 grudnia w skutek zaprószenia ognia pożar w mieszkaniu bloku przy ulicy Stablewskiego 10. Pożar gasiły 3 zastępy straży pożarnej.


Wielka przebudowa Głogowskiej. Nowe światła i przejścia, przesunięty przystanek

Pod koniec lipca rozpoczęła się trwająca cztery miesiące przebudowa ulicy Głogowskiej. W tym czasie drogowcy zmienili geometrię i układ ulicy, powstały nowe przejścia dla pieszych, a przystanek tramwajowy w kierunku Hetmańskiej został przesunięty o parę metrów. Nowa sygnalizacja świetlna pojawiła się na ulicy Głogowskiej przy skrzyżowaniach z ul. Sczanieckiej, Niegolewskich i Rynek Łazarski. Równocześnie na ulicy Głogowskiej zlikwidowano skręty w lewo. Nowe rozwiązania znacznie poprawiły bezpieczeństwo w tym rejonie Łazarza.


Ostatnie naleśniki i pierogi - po niespełna 60 lat likwidują "Miniaturkę"

28 października 2008 roku godz. 18:00 - ta data przeszła do kulinarnej historii Poznania. Dokładnie o tej porze "Miniaturkę" opuścił ostatni klient. Po 56 latach swoją działalność zakończył bar mleczny przy ulicy Matejki. Placówka gastronomiczna zakończyła swoją działalność, gdyż umowę najmu wypowiedział właściciel kamienicy, w której znajdowała się "Miniaturka".

Bar mleczny "Miniaturka" istniał od 1952 roku i był najstarszym tego typu barem w Poznaniu. Od samego początku istnienia otrzymał nie tylko numer, ale i nazwę, zachowaną do wtorku.

Bar "Miniaturka" każdego dnia serwował 300 posiłków, a miesięcznie korzystało z niego tysiące osób, z czego tysiąc obiadów wydawanych było dla podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Najtańszy dwudaniowy posiłek w "Miniaturce" można było zjeść już za 3,50 złotego. Specjalnością "Miniaturki" był kurczak z warzywami w sosie cytrynowo-maślanym oraz kopytka z boczkiem i zasmażaną cebulką. Na raz w barze mogło się najeść nawet 48 osób. Placówka czynna była codziennie od 8 do 18, a także w soboty, niedziele i dni świąteczne, w tym Wielkanoc i Boże Narodzenie (w godz. od 10 do 17).


Magnolia znów tętni życiem

Po latach przerwy znów na ulicy Głogowskiej, przy Parku Wilsona tętni życiem włoska restauracja Villa Magnolia, która została otwarta parę dni temu. Magnolia znów przywitała gości po pięciu latach przerwy. Przez ten czas budynek stał pusty i niszczał. W 2007 roku udało się pozyskać nowego dzierżawcę budynku, którego właścicielem jest miasto, a zarządcą Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. Smutny los Magnolii w swoje ręce postanowiła wziąć Jolanta Orzeszko-Wiercińska, która w okresie studiów, będąc studentką pobliskiego Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej (na ulicy Strusia) odwiedzała dawną włoską restaurację. Remont budynku trwał rok, jednak nie przeszkodziło to, aby w maju w Magnolii odbyły się przyjęcia komunijne. Oficjalnie restauracja została otwarta jednak parę dni temu.

Niestety historia zatoczyła koło. W maju tego roku włoska restauracja Magnolia upadła. Właściciele lokalu przez 2,5 zalegali z czynszem. Długi sięgają ponad 800 tysięcy złotych. ZKZL złożył pozew o eksmisję i odzyskanie należności. Cały sprzęt i ruchomości w lokalu zajął komornik. Na dodatek Villa Magnolia zignorowała gości, którzy zapłacili prawie 3 tys. zł na organizację przyjęcia komunijnego w połowie maja 2015 roku.


Ostatni bal. Po 50-latach znika kultowa Adria

Sylwester i powitanie Nowego 2009 roku jest ostatnią imprezą zorganizowaną w Adrii, która po 50 latach znika z mapy Łazarza i Poznania. Adria, która była legendarnym i kultowym miejscem do dancingów i imprez organizowanych w Poznaniu. Jak na ostatnią zabawę przystało goście balu sylwestrowego w Adrii będą bawić się przy muzyce z całego półwiecza. Będą przeboje lat 50., 60., 70., 80., 90. i najnowszych przebojach.

W Adrii wielokrotnie bywał były Prezydent Poznania Wojciech Szczęsny-Kaczmarek, a swoje występy i koncerty grali tutaj zespół Vox, Hanna Banaszak, Anna Jantar, Zbigniew Górny czy Bohdan Smoleń. Restauracja gościła wielu gości targowych. W czerwcu w specjalnie przygotowanym ogródku kibice mogli oglądać mecze w ramach Euro2008 na specjalnie przygotowanym wielkim ekranie. Adria została wyburzona z początkiem 2009 roku.

Adrię wybudowało w latach 1956-1958 Państwowe Przedsiębiorstwo Gastronomiczne "Syrena". W kolejnych latach zmieniali się jej właściciele i nadzór administracyjny, wśród których były przedsiębiorstwa państwowe aż do 30 kwietnia 1990 roku, kiedy to Adria trafiła do rąk Poznańskiej Spółdzielni Spożywców "Społem" i tak pozostało do dziś. Na przełomie stycznia i lutego rozpocznie się wyburzanie legendarnej Adrii. W jej miejscu Międzynarodowe Targi Poznańskie planowały wybudować nowoczesne, wielokondygnacyjne Centrum Targowe.


Nowe chodniki, drogi i zieleń dla COP14. Ponad 12 tysięcy ludzi ze 189 krajów świata na targach

Ponad 12 tysięcy ludzi ze 189 krajów całego świata obradowało przez pierwsze dwa tygodnie grudnia na XIV Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, w skrócie COP14. Od 1 do 13 grudnia 42 tys. m kw. i siedem pawilonów Międzynarodowych Targów Poznańskich zamieniło się w teren eksterytorialny. Konferencja Klimatyczna przyniosła za sobą sporo inwestycji zwłaszcza dla Łazarza.

Całkowicie wyremontowana została ulica Śniadeckich, a nową zieleń posadzono na Grunwaldzkiej, Śniadeckich, Orzeszkowej, Konopnickiej i Matejki. Wyremontowane zostały także chodniki na ulicy Grunwaldzkiej, Śniadeckich i Matejki. Gdyby nie COP14 pewnie jeszcze przez kilka najbliższych lat mieszkańcy mogliby potykać się na łazarskich ulicach. O stoły bilardowe, komputery, nowe kwiaty i wyposażenie wzbogacił się także Zespół Szkół Handlowy, który podczas konferencji był siedzibą Centrum Wolontariatu.

Podczas szczytu klimatycznego ONZ utrudnienia czekały kierowców, gdyż jeden pas ruchu ulicy Głogowskiej, Roosevelta i Mostu Dworcowego był w wyznaczonych godzinach był przeznaczony tylko dla gości COP14, a zakaz parkowania i zatrzymywania się wprowadzony został na ulicy Śniadeckich, Orzeszkowej i Konopnickiej. Korków i paraliżu miasta wbrew zapowiedziom jednak nie było.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

sie

do 20-08-2022
Palmiarnia Park Wilsona
Noc w Palmiarni z występem artystycznym zespołu DuetWhiteNight i pokazem świetlnym
w godz. 20:00-2:00

20

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

Międzynarodowe Targi Poznańskie
V Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów

21

sie

Park Wilsona Muszla Koncertowa
XVI Światowe Spotkania z Kulturą Romską

27

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: