Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Radny Franciszek Sterczewski: "2+2 oznacza czasami 5" – w Parku Wilsona będzie mobilna kawiarnia {►} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Radny Franciszek Sterczewski: "2+2 oznacza czasami 5" – w Parku Wilsona będzie mobilna kawiarnia {►}
19-06-2020 09:56   Janusz Ludwiczak
Tym razem sesję Rady Osiedla Święty Łazarz zdominowała gastronomia. Radni zgodzili się, by w Parku Wilsona mogła działać mobilna kawiarnia. Z kolei po Parku Kasprowicza będzie jeździć rowerowa lodziarnia.

Na początku środowej sesji łazarscy radni pozytywnie zaopiniowali wniosek Zarządu Zieleni Miejskiej o sprzedaż lodów z wózka typu riksza. Rowerowa lodziarnia ma działać na terenie całego Parku Kasprowicza do końca sierpnia.

Radni zgodzili się również, by w pawilonie przy zbiegu ulic Jarochowskiego i Potworowskiego, w którym przez lata znajdował się warzywniak mogła funkcjonować kawiarnia.

– Z wnioskiem o wydzierżawienie terenu przyległego do pawilonu handlowego znajdującego się w pobliżu ul. Jarochowskiego/Potworowskiego zwrócił się do Zarządu Zieleni Miejskiej najemca pawilonu. W pawilonie ma funkcjonować kawiarnia. Bezpośrednio przy pawilonie zamierza on postawić drewniany podest. Taka kawiarnia się przyda. Jedyna kawiarnia w Parku Kasprowicza znajduje się przy pływalni i jest mocno oblegana – powiedział Andrzej Janowski, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Długą dyskusję wśród radnych wywołał kolejny punkt obrad, dotyczący wydania opinii w sprawie lokalizacji kawiarni mobilnej w Parku Wilsona.

– Zwrócił się do nas przedsiębiorca Bike Cafe. Podjęcie uchwały nie oznacza, że mobilna kawiarnia pojawi się w Parku Wilsona. Decyzję podejmie zarządca, czyli Palmiarnia Poznańska – tłumaczył przewodniczący Andrzej Janowski.

– Jestem jak najbardziej za. W parku nie może być tak jak na cmentarzu. Dobrze, by było jak najwięcej takich opcji, właśnie o to chodzi, aby park tętnił życiem – powiedział radny Dawid Krupa.

– Mam obawy, czy pozwolenie nie uruchomieni kolejnych usług gastronomicznych, typu hot dogi. Pamiętajmy, że Park Wilsona jest zabytkowy, a w rejonie działają już inne punkty gastronomiczne – wskazywał radny Roman Modrzyński.

– Rozmawiałem z właścicielami kawiarni 7 Kontynentów w Palmiarni i Projekt Wilson przy Matejki. Oni sprzeciwiają się konkurencji, obawiają się ryzyka – dodał radny Wojciech Kosiedowski.

– To prawda, że pojawienie się nowego podmiotu powoduje, że ktoś poczuje się zagrożony. Porównam to do Rynku Łazarskiego. Im więcej jest straganów tym rynek jest bardziej ożywiony. Jeden rower z kawą nie jest inwazją, nie jest zagrożeniem. Takie kawiarnie działają w wielu śródmiejskich parkach w Polsce. To jest korzyść dla parku, który może być bardziej atrakcyjny dla mieszkańców. Rekomenduje głosowanie za – argumentował radny i zarazem poseł RP Franciszek Sterczewski.

– Porównanie Parku Wilsona do Rynku Łazarskiego i ilości straganów nie wydaje mi się trafne – przekonywał radny Wojciech Kosiedowski.

– 2+2 oznacza czasami 5. Nie chodzi o to, by robić rynek w Parku Wilsona, ale to nie będzie konkurencja. Korzyści są – odpowiedział radny i poseł Franciszek Sterczewski.

Za uruchomieniem mobilnej kawiarni w Parku Wilsona było 16 radnych, przeciw był Wojciech Kosiedowski, od głosu wstrzymali się radni: Roman Modrzyński i Tomasz Naradowski, nie głosowała radna Janina Łukarska.

W dalszej części sesji radny omawiali sprawę zakłócania ciszy i porządku na terenie Nocnego Targu Towarzyskiego przy Kolejowej.

– Kolejny rok z rzędu pojawia się problem ciszy przez Nocny Targ Towarzyski. Stanowi to duży problem dla mieszkańców okolicznych nieruchomości. Mamy zgłoszenia od Wspólnoty Mieszkaniowej Potockiej 51. Problem pojawia się od godz. 22 do wczesnych godzin rannych. Imprezy odbywają się również w dni robocze, co jest uciążliwe. Problemem są również zwiększone ilości śmieci – tłumaczyła Agnieszka Michalak-Pietkiewicz, przewodnicząca Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

– Mieszkam w okolicy. Sam ostatnio obudziłem się o 3 w nocy z powodu głośnego hałasu – dodał radny Jakub Skurzyński.

– Podczas ostatniej kadencji rady też mieliśmy podobny problem. Powinniśmy spotkać się z gospodarzami obiektu, a nie podjąć tylko uchwałę – zaznaczył radny Roman Modrzyński.

Ostatecznie Rada Osiedla Św. Łazarz wystosowała wniosek do miejskich jednostek organizacyjnych o wyegzekwowanie przestrzegania ciszy nocnej podczas wydarzeń organizowanych przez Nocny Targ Towarzyski, prosząc o wsparcie i zaangażowanie służb monitoringiem i cyklicznymi patrolami.

Radni podjęli również uchwałę w sprawie wniosku do Prezydenta Miasta Poznania o podjęcie działań mających na celu utworzenie programu dofinansowania systemów małej retencji.

– Rada Osiedla Św. Łazarz widzi ogromną potrzebę rozpoczęcia prac nad utworzeniem programu dofinansowywania przez miasto Poznań systemu wsparcia małej retencji wód opadowych. Zmiany klimatyczne stały się faktem i powinniśmy wspólnie zapobiegać suszy. W wielu miastach w Polsce realizowane są już programy dofinansowywania małej retencji. Utworzenie w Poznaniu programu budowania przydomowych zbiorników i instalacji zatrzymujących oraz magazynujących wodę deszczową może skutecznie przeciwdziałać skutkom suszy. Podobne programy funkcjonują m.in. w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Lublinie czy gminach Zielonka i Piaseczno. Poznań jako nowoczesne i przedsiębiorcze miasto powinno działać w kierunku utworzenia naturalnej retencji, utrzymania zasobów wód gruntowych, poprawy mikroklimatu oraz wdrożenia programu edukacyjnego zachęcającego do stosowania małej retencji – argumentuje w uchwale Agnieszka Michalak-Pietkiewicz, przewodnicząca Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

Radni podjęli także uchwałę, w której wnioskują do prezydenta Poznania o nie zmniejszanie środków wolnych dla jednostek pomocniczych w planie budżetu miasta na rok 2021.

– Według propozycji mielibyśmy mieć o ponad 200 tysięcy złotych mniej na przyszły rok – wskazywała Beata Szeszuła, członek Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

Pod koniec sesji radni przyznali sobie diety w wysokości od 50 do 200 złotych za miesiąc czerwiec na rzecz z tytułu zwrotu kosztów związanych z realizacją zadań na rzecz rady osiedla.

Kolejna sesja ma odbyć się już w formie tradycyjnej w połowie lipca. Wtedy radni będą pracować nad przyszłorocznym budżetem dla Łazarza.

ZOBACZ TAKŻE: Sesja XIV (zdalna) 17.06.2020 - UCHWAŁY

ZOBACZ TAKŻE: Frekwencja radnych

ZOBACZ TAKŻE: Rada Osiedla Św. Łazarz


Komentarze (17)

30-06-2020 23:07:37
Adkf
Bardzo duzy halas robia ludzie idacy na i z targu. Czesto się kłóca, krzycza. Osoby ktore po nich przyjezdzaja maja bardzo glosno muzyke w samochodzach, uzywaja klaksony, popisuja się robiac niebezpieczne manewry. Samo sciszenie muzyki nic nie da bo to tylko wierzchołek góry lodowej
23-06-2020 11:48:43
pyra
NIE !!! dla rowerowej kawiarni !!! To nie bedzie 24 worki smieci ale 50 workow smieci.
23-06-2020 11:04:18
emka
Problem z rowerowymi kawiarniami jest taki że podają kawę w jednorazowych opakowaniach czyli produkują śmieci które będą lądowały w parkowych koszach i w zieleni. Kosze palmiarnia ledwo nadąża opróżniać. Kilka tygodni temu widziałam taką stylową rowerową kafejkę na Cytadeli - sprzedają kawę w plastikowych kubkach z plastikową przykrywką + słomka. Siup i do kosza. O ile Cytadela to ogromny park i może taka forma sprzedaży kawy ma sens to Park Wilsona jest raczej kameralny, posiada klimatyczną kawiarnie, tuż przy ulicach otaczających park jest kilka kawiarenek, a niebawem powstanie nowy obiekt w Hali Betonowej. Jest w czym wybierać. Wszystkie stacjonarne kawiarnie sprzedają kawę w naczyniach wielorazowych i nie produkują zbędnych śmieci. Myślę ze w tej lokalizacji rowerowa kawiarnia jest wybitnie zbędna.
22-06-2020 17:15:46
eka z małeki
@ as mały załupieżony,wymięty poseł to też nieciekawy widok!!!!!!!!!!!!!! eka
19-06-2020 18:23:04
czytelnik
Radna Agnieszka Hoffman obecna tylko na 38% ( 5 obecności od początku kadencji ) sesji otrzymuje dietę 50 zł chociaż na sesji była nieobecna, radny Kowalczyk mignął na Sesji w tle przewodniczącej Pietkiewicz i głosował raz a dietka za czerwiec jest.
19-06-2020 18:16:41
as
Ja tego calego Sterczewskiego widzialem kiedys na Ratajczaka w centrum i wiecie co wam powiem... Żule siedzący przed Alfami lepiej sie od niego prezentowali. Zniszczone buty, rozciagniete jakies koszule czy dresy LOL. Jak moze byc w tym kraju dobrze skoro do reprezentowania (upadlego bo upadlego) ale jednak niemal 600 tysiecznego miasta w Sejmie wybiera sie takie osoby...
19-06-2020 17:15:41
M.
@Joanna Ellmann, może pora na większą przejrzystość w przyznawaniu diet. Za co konkretnie otrzymują Państwo wynagrodzenie? Pamiętam, że poprzedniej RO zarzucano, że przyznaje sobie pieniądze, które miały pokryć koszty korzystania z telefonów, taksówek, itp. Koszty według wielu były wygórowane. A jak jest faktycznie z Państwem? Czy kiedy była mowa o przyznaniu diety za podlewanie drzew, to były to pieniądze za wodę (ile tej wody zostało "wylane"), paliwo (ile konkretnie), a ile na wspólną kawę czy ciacho dla ekipy podlewającej?
19-06-2020 16:17:30
Joanna Ellmann
@Zaniepokojony poprzednie diety, do wysokości których Pan/Pani się odnosi, obejmowały trzymiesięczny okres (marzec, kwiecień, maj) - stąd nieco wyższe kwoty. Aktualne miesięczne diety wynoszą od 50 do 250 PLN. Przy czym część radnych wpłaca całość lub część swoich diet na wspólne, osobne konto, z którego czerpiemy gdy np. kupujemy kwiaty na uroczystości odbywające się na Łazarzu.
19-06-2020 14:31:47
Zaniepokojony
@maciej - hmmm a skąd kwota 50 pln? Proszę zobaczyć poprzednie posiedzenie rady osiedla. Tam kwoty sięgały kilkuset złotych a te najwyższe jednoznacznie uzasadnione były braniem udziału w podlewaniu zieleni. Proszę sprawdzić. Mnie dieta 50 pln nie obrusza - chodzi o wynagradzanie radnych za pracę społeczną czyli podlewanie
19-06-2020 13:59:29
pyra
Gdyby Policja ukarala kilka razy mandatem i to surowym ten caly targ Towarzyski to by sie uspokoilo a tak beda zebrania, gadanie, przelewanie z proznego z puste i tak nic z tego nie wyjdzie !!! Dalej bedzie halas i zawierucha. Policja mandaty i bedzie spokoj. A p.Sterczewski niech nie glosi nowych teorii matematycznych bo to glupie poprostu, i do kogo ma taka odzywka byc skierowana ? Z tego co wiem to parki powinny sluzyc odpoczynkowi i relaksowi a nie zawalic parki gastronomia, kawiarniami itd. Nie, panie Janowski, parki to nie cmentarze ale tez nie mozna popadac w jakies skrajnosci. Juz poprostu nie rozumiem co to sie dzieje na Lazarzu i prawie wszyscy radni sie zgadzaja na wszystko !!! Czy nie mozna sprzeciwic sie Miastu w imie dobra mieszkancow Lazarza ? Tylko slepo wykonywac to co Miasto chce ?
19-06-2020 12:38:58
maciej
do Zaniepokojony- uważa Pan,że 50 złotych na miesiąc dla osiedlowego Radnego to dużo?-może by tak Pan został Radnym i się wykazał za darmo albo najlepiej dopłacił do działalności Rady? p.s.-nie jestem Radnym ale doceniam ich społeczną (bo taka jest)pracę i działania,żeby mógł Pan narzekać
19-06-2020 10:26:53
M.
To, że do Parku Wilsona mozna wyprowadzać psy, to wiem. Ale czy można po nim jeżdzić rowerem? Jezeli nie, to wprowadzanie tam objazdowej sprzedaży lodów, nie powinno miec miejsca. Kiedyś w parku była budka z lodami włoskimi i jakieś stanowisko z parówkami (przy wejściu na Matejki, najbliżej palmiarni) i nikomu nóżki nie odpadły z powodu konieczności przejścia kilkudziesięciu lub kilkuset metrów.
19-06-2020 08:43:36
Zaniepokojony
Ciekawe ile za to policzy sobie nowa rada - za to spotkanie też będzie pewnie dieta.
18-06-2020 19:22:01
Łazarz
Dzisiaj rozmawiałam z przedstawicielem targu Towarzyskiego i podałam im kontakt do przewodniczącego Rady.Organizatorzy Targu chcą zorganizować spotkanie z mieszkańcami,radą i podjąć działania aby nie uprzykrzać życia mieszkańcom.
18-06-2020 13:52:46
Zaniepokojony
Pani Mario dziękuję za wyczerpujący opis tego co już zostało uchwalone. Zachodzi zatem pytanie co stało się, że to nie jest nadal respektowane? Nic co wczoraj nowa rada ustaliła w tej kwestii praktycznie nie różni się od tego co jest już postanowione.
18-06-2020 12:29:48
Maria Łazarz
Temat Targu Towarzyskiego istnieje od 2018 roku.Spotykaliśmy się z NTT i wiceprezydentem M.Wiśniewskim .Notatka ze spotkania Rady Osiedla Św. Łazarz , mieszkańców Osiedla z organizatorami Targu w dniu 29 lipca 2018 r. Największą uciążliwością działalności Targu Towarzyskiego zgłaszaną przez mieszkańców jest nocna emisja hałasu w postaci bardzo głośnej muzyki ale także zachowanie osób korzystających z NTT . Ustalono z organizatorami NTT niezwłoczne wprowadzenie poniższych zmian będących warunkiem koniecznym do zaakceptowania dalszej działalności Targu Towarzyskiego. Zmiany mają być wprowadzone najpóźniej do 11 sierpnia br. • zewnętrzne głośniki, które są głównym źródłem hałasu zostaną zdemontowane • znaczące ograniczenie emisji hałasu poprzez wyłączanie głośnej muzyki w dni powszechne i niedziele o godz.22 w piątki, soboty o godz.24 ( zgodnie z Uchwałą Rady Miasta Poznania z 18.10.2016 r.) • Konieczne jest by organizator NTT ustawił dodatkowe kosze na śmieci w czasie organizowanych imprez wzdłuż Kolejowej i Potockiej oraz sprzątał okolicę każdorazowo po imprezie oraz w jej trakcie w weekendy . Należy skierować wniosek do ZDM o ustawienie dodatkowych dużych pojemników na śmieci. W przypadku trudności z zamontowaniem pojemników Rada Osiedla będzie w tej sprawie interweniowała. • Zgłaszanie do Straży Miejskiej oraz Policji częstszych kontroli, w szczególności w weekendy.
18-06-2020 06:32:15
Isia
Niestety cisza nocna na całej Kolejowej nie jest przestrzegana przez Nocny Targ Towarzyski i cały ten obszar powinien być szczegószczególnie obserwowany przez służby porządkowe.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

paź

18:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Edward Stachura klasycznie i elektronicznie" - recital piosenek E.Stachury w wykonaniu Dominiki Dobrosielskiej i Michała Rukszy w Klubie Krąg
Bezpłatne wejściówki do odbioru w Klubie Krąg od dnia

28

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Białoruś" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

29

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
In memoriam Sat- Poz- Łazarski Wieczór Zaduszkowy poświęcony pamięci Zygmunta Dreżewskiego i innym zacnym mieszkańcomODWOŁANE

30

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci w wieku 3-6 lat.Akcja twórcza z książką "Zebra" w ramach 23. Biennale Sztuki dla Dziecka „Spotkanie jako sztuka”.
(zapisy na dom.bajek.poznan@gmail.com)

17:30
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Plastyczny Barwami malowane „Dyzio marzyciel” - finał

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: