Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Miasto chce zmniejszyć budżety rad osiedli – "Oznacza to stratę dla Łazarza o 120 tys. zł" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Miasto chce zmniejszyć budżety rad osiedli – "Oznacza to stratę dla Łazarza o 120 tys. zł"
17-06-2020 09:30   Janusz Ludwiczak
Z powodu pandemii miasto w tym roku straci 380 mln zł. Cięcia mają dotknąć rady osiedli.

Przez epidemię koronawirusa miasto straci w tym roku 380 milionów złotych z powodu niższych wpływów do budżetu.

– W związku z negatywnymi skutkami finansowymi dla budżetu wywołanymi epidemią COVID-19 – wg wstępnych szacunków możliwy jest w 2020 roku ubytek dochodów na poziomie ok. 380 mln zł, co również przełoży się na niższe niż prognozowano wpływy w kolejnych latach. Zmiany ustawowe w podatku dochodowym od osób fizycznych – szacowany ubytek wpływów z PIT w 2020 roku to ok. 175 mln zł. W związku z rosnącą nierównowagą w finansowaniu przez władze centralne zadań oświatowych – szacowany na 2020 rok wzrost dopłaty Miasta do oświaty to ok. 100 mln zł – wyjaśnia Piotr Husejko, dyrektor Wydziału Budżetu i Kontrolingu Urzędu Miasta Poznania.

Władze miasta chcą również wprowadzić oszczędności w budżetach rad osiedli. W sumie samorządy pomocnicze miałby zaciąć pasa o 5 mln zł.

– Oznacza to stratę dla Łazarza o 120 tysięcy złotych, nie licząc grantu, z którego chcieliśmy sfinansować nowy skwer na dolnym Łazarzu. 100 tys. zł to ogromna kwota - w tym roku za tę pulę sfinansowaliśmy (część projektów dopiero się odbędzie) działalność Centrum Inicjatyw Lokalnych, sylwestra na Eki z Małeki, granty na wydarzenia kulturalne, zajęcia sportowe na osiedlu i aktywizację osób z niepełnosprawnościami i seniorów. Stajemy przed poważnym pytaniem, z jakich zadań będziemy musieli zrezygnować w przyszłym roku – informuje Rada Osiedla Św. Łazarz.

Podczas wtorkowego posiedzenia Komisji Współpracy Lokalnej, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego radny Łukasz Kapustka z PiS zaproponował by zmniejszyć tylko środki w konkursie grantowym. Radni Koalicji Obywatelskiej odrzucili jednak tą propozycję.

– Najbardziej przykre jest to, że do zmniejszenia budżetu własnego osiedla przyczynia się radny z Łazarza – komentuje radna Joanna Ellmann, członek Zarządu Osiedla Święty Łazarz.

– W propozycji, którą zgłosiłem w imieniu całej Koalicji Obywatelskiej rady osiedli tracą średnio o 50% mniej środków na inwestycje, w porównaniu z wyjściową propozycją prezydenta. Zachowują też szansę na zdobycie grantu na realizację swoich ambitnych zamierzeń. Do podziału w formie grantów będzie 4,5 mln zł. Wszyscy byśmy woleli, żeby cięć nie było w ogóle. Ale stan finansów Miasta po pandemii na to nie pozwala. Musimy przetrwać ten trudny rok, żeby wrócić do normalności. Życzę powodzenia Radzie Osiedla Św. Łazarz w pozyskiwaniu funduszy z grantu na skwer Eki z Małeki. Pamiętamy, że inne propozycje szły w tą stronę by konkursu grantowego nie było w ogóle, lub żeby był realizowany w tak ograniczonym zakresie, że szanse miałyby tylko 3 osiedla – odpowiada Filip Olszak, radny miasta Poznania.

Decyzję co do budżetów rad osiedli podczas najbliższej sesji podejmie Rada Miasta Poznania.


Komentarze (5)

17-06-2020 14:59:19
eka z małeki
-moje kochane ludkowie!!!To nie jest całkiem tak.Cięcie budżetów samorządów obiecali już dużo wcześniej-w końcu muszą z czegoś pokryć te +I przez to brakuje na to i owo,a w ukryciu mają likwidację samorządów i to jest straszne!!!Tak że nie zwalajmy wszystkiego na....Tak krawiec kraje jak mu materii staje...a tu dużo potrzeb i każdy chce... eka
17-06-2020 11:01:52
max
Zdaje się, że w radzie miasta są równiez inni radni KO z Łazarza - Łukasz Mikuła czy Marta Mazurek.
17-06-2020 10:54:52
Oburzony
Aż nie mogę uwierzyć że pan radny Olszak który został wybrany naszymi głosami tak się sprzedał i chce nam zabrać pieniądz! Skandal! Ale my mieszkańcy Łazarza to zapamiętamy i na pewno nie będziemy już na tego pana głosować!
17-06-2020 10:52:13
Łazarz
Najbardziej przykre jest to, że do zmniejszenia budżetu własnego osiedla przyczynia się radny z Łazarza – komentuje radna Joanna Ellmann.W Radzie Miasta połowa radnych to radni osiedlowi i są oni w koalicji która ma większość w radzie.Wpis p.Ellmann jest stronniczy.Pisanie że Filip Olszak jest autorem/pomysłodawcą cięć w budżecie jest żenujący , on referował projekt a inni radni osiedlowi /miejscy poparli go.Takie trudne czasy i ponosimy tego konsekwencje.Zawsze można pisać wnioski grantowe ( poprzednia Rada zdobyła 3 granty ) lub projekty do PBO i zdobywać dodatkowe środki.
17-06-2020 10:15:33
Roto
Wszędzie są cięcia, bilety drożeją, dotyka to wszystkich. Jedyny plus to być może wstrzymanie wykastrowania kolejnych miejsc parkingowych wokół skweru eki, już teraz nam mieszkańcom jest ciężko o miejsce. Ta Rada to propaganda z lepszym PR bo mają swoje ładne graficzki, akcji pod publiczkę z zniczami pod drzewami itp. To między innymi przez nich jest ten szum wokół zawężenia głogowskiej czy wprowadzana strefa pp. Właśnie tak oto nam służą. Powinni zadbać o odpowiednią ilość koszy na śmieci, wnioskowac o monitoring w newralgicznych punktach, zająć się sprawą starych popękanych chodników itp. Mamy za to działania takie które zrobią z tej dzielnicy sypialnia wynajętych mieszksn dla studentów. Utrudniają codzienne życie, a teraz jeszcze gierki polityczne sobie urządzają :)
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
01

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

08

mar

do 10-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznańskie Targi Książki
Targi edukacyjne
wstęp wolny

10

mar

Palmiarnia Park Wilsona
Pokaz kotów rasowych
w godz. 10:00-15:00 (wstęp w ramach biletu do Palmiarni)

12

mar

do 14-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: