Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Od października kierowcy za postój na Łazarzu między 8 a 18 zapłacą 3,50 zł za 1h, 4,20 zł za 2h - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Od października kierowcy za postój na Łazarzu między 8 a 18 zapłacą 3,50 zł za 1h, 4,20 zł za 2h
19-05-2020 12:36   Janusz Ludwiczak
Poznańscy radni zgodzili się, by od października strefa płatnego parkowania została rozszerzona na Łazarz. Kierowcy za postój w dni robocze w godz. od 8:00 do 18:00 w obrębie ulic Bukowskiej, Reymonta, Hetmańskiej, Kolejowej, Głogowskiej i Roosevelta zapłacą 3,50 zł za pierwszą godzinę, 4,20 zł za drugą i 4,90 zł za trzecią.

Podczas wtorkowej sesji Rada Miasta Poznania podjęła uchwałę w sprawie ustalenia Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania, która obejmie całe centrum i część Jeżyc, a także rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania na Wildę i Łazarz wraz z ustaleniem stawek opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych.

Pierwsza zmiana, którą już radni podjęli na początku roku zakłada, że od 1 czerwca kierowcy za postój w centrum miasta zapłacą 7 złotych za pierwszą godzinę (obecnie są to 3 zł), 7,40 zł – za drugą godzinę (obecnie 3,60 zł) i 7,90 zł za trzecią (4,30 zł), a za każdą kolejną – 7 zł.
Równocześnie wprowadzona zostanie Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania, która obejmować będzie rejon w obrębie ulic: Królowej Jadwigi - Dworcowa - Kaponiera - Roosevelta - do torów kolejowych i dalej do rzeki Warta.

Wydłużony zostanie również czas funkcjonowania strefy parkowania. Płatny postój w centrum miasta będzie obowiązywać w dni robocze w godz. od 8:00 do 20:00 (obecnie jest to do 18:00) oraz dodatkowo również w soboty od 8:00 do 18:00 (do końca maja opłaty nie są pobierane w soboty).

Za dwa tygodnie kierowcy więcej zapłacą również za postój na Łazarzu - w rejonie Targów i Dworca Zachodniego. Za parkowanie na ulicy Konopnickiej, Orzeszkowej, Śniadeckich, Święcickiego czy Grunwaldzkiej za pierwszą godzinę zapłacimy 3,50 zł zamiast 2 złotych. Równocześnie nie będzie już zielonej strefy. Już w połowie marca parkomaty na Łazarzu - stojące przy ul. Konopnickiej, Orzeszkowej, Śniadeckich, Grunwaldzkiej i Głogowskiej zostały przemalowane z zielonego na niebiesko.

Kolejna zmiana zostanie wprowadzona od 1 lipca. Wtedy Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania będzie powiększona na część Jeżyc i obejmie obszar w rejonie ulic: Pułaskiego - Norwida - Jeżycka - Kościelna - Dąbrowskiego - Polna - Bukowska - rondo Kaponiera - Dworcowa - Most Dworcowy - Królowej Jadwigi - do rzeki Warta.

Od 1 października Strefa Płatnego Parkowania zostanie rozszerzona praktycznie na Łazarz i będzie obejmować obszar w obrębie ulic: Bukowska – tory kolejowe – Hetmańska – Reymonta – rondo Jeziorańskiego – Przybyszewskiego, czyli praktycznie cały Łazarz z wyjątkiem ulic na południe od II ramy komunikacyjnej, tj. ul. Hetmańskiej.

Strefy (póki co) nie będzie więc m.in. na ulicach: Rogalińskiego, Cybulskiego, Biedrzyckiego, Nehringa, Winklera czy Palacza).

Za pierwszą godzinę parkowania kierowcy zapłacą 3,50 zł, za drugą – 4,20 zł, a za trzecią – 4,90 zł.

Z kolei mieszkańcy będą mogli wykupić abonament – identyfikator na okres 12 miesięcy w cenie 10 zł/miesiąc. Preferencyjna cena obowiązywać będzie do 31 marca 2021 roku. Standardowo abonament ma kosztować 30 złotych miesięcznie, a za kolejny pojazd 150 zł/mc.

Zmiany w organizacji ruchu przewidują wprowadzenie jednego kierunku na wielu ulicach. Tak ma być m.in. na Potockiej, Jarochowskiego, Dmowskiego, Łukaszewicza, Ułańskiej czy Marcelińskiej. Na większości ulic (z wyjątkiem tych ważniejszych jak Głogowska, Hetmańska czy Kasprzaka) wprowadzona zostanie strefa "Tempo 30", która oznacza ograniczenie prędkości do 30 km/h. Ponadto pojawią się kolejne kontraruchy dla rowerów, umożliwiające użytkownikom jednośladów poruszanie się "pod prąd".

– To, że sytuacja jest dramatyczna nie muszę przekonywać. Piesi nie są w stanie swobodnie poruszać się po chodnikach. Wprowadzenie strefy ograniczy parkowanie i zwiększy dostępność miejsc dla mieszkańców, przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa w rejonie skrzyżowań i przejść dla pieszych oraz przyczyni się do odtworzenia i wprowadzenia zieleni – przekonywał podczas sesji Piotr Libicki, zastępca dyrektora ZDM ds. Przestrzeni Publicznej oraz Pełnomocnik Prezydenta ds. Estetyki Miasta.

Zastrzeżenia mieli radni PiS.

– Czas, w którym się znajdujemy nie powinien sprzyjać podejmowania kontrowersyjnych decyzji, takich jak również zwężanie ulic do jednego pasa ruchu czy wprowadzania buspasów – powiedziała radna PiS Klaudia Strzelecka.

– Wiele osób będzie musiało zrezygnować z samochodu – wskazywała radna Ewa Jemielity.

– Oczywiście jest ogólnoświatowa tendencja uporządkowania ruchu w mieście. Były owszem konsultacje, ale z moich obserwacji wynika, że w wzięło w nich udział 50-100 osób. Na Łazarzu aktualnie brakuje miejsc do parkowania. Są horrendalnie wysokie ceny. Zadowolona będzie tylko grupa antysamochodowa – powiedziała radna Lidia Dudziak.

– Już w tej chwili na ulicy Kasprzaka brakuje miejsc dla nas mieszkańców kamienic. Ostatecznie tych miejsc będzie i tak miejsc. Problem z parkowaniem odsunie się na Górczyn – dodała radna Sara Szynkowska vel Sęk.

Nie zgodzili się z tym pozostali radni.

– Zmiany są konieczne. Już w tej chwili liczba miejsc parkingowych jest przekroczona 100%. Trzeba odsamochodowić miasto. Piesi nie mogą się swobodnie poruszać – wskazywała radna Dorota Bonk-Hammermeister z Prawo do Miasta.

– Porozjeżdżane są chodniki i zieleń. Brakuje miejsc postojowych dla samych mieszkańców – dodał radny Paweł Sowa.

Głos zabrał również wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

– Pojawiają się głosy że ludzie nie będą mieli gdzie parkować. I to jest błędne koło. Jestem często na Wildzie. Mieszkańcy dopytują mnie kiedy będzie ta strefa, bo oni nie mają gdzie parkować. Zmiany na ulicy Głogowskiej były konsultowane z radami osiedli: Święty Łazarz i Górczyn. Zmiany te są konieczne również dla poprawy bezpieczeństwa. Buspasy - chcemy preferować transportu publiczny. My z nikim nie walczymy, te ułatwienia mają służyć również samym kierowcom, bo zmniejszy się ruch – powiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Za wprowadzeniem Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania oraz wprowadzeniem opłat za postój na Łazarzu było 23 radnych. Przeciw było wszystkich 9 radnych PiS. Od głosu wstrzymał się jedynie radny Lewicy, Henryk Kania.

Mapa nowej organizacji ruchu na Łazarzu - cz.1 {POBIERZ PDF}

Mapa nowej organizacji ruchu na Łazarzu - cz.2 {POBIERZ PDF}

Kierunki ruchu {POBIERZ PDF}

ZOBACZ TAKŻE: Do końca sierpnia Głogowska zostanie zwężona. Na głównej ulicy Łazarza będzie droga rowerowa

ZOBACZ TAKŻE: Od czerwca kierowcy zapłacą więcej za postój w strefie. Miesiąc później podrożeją bilety ZTM


R E K L A M A

Komentarze (16)

23-05-2020 22:11:35
L.D.
Wszystkie sprawy związane z remontami, czy zmianami na ulicach Łazarza i tak kończą się retorycznym pytaniem o Kolejową. Odpowiedź "projekt Kolejowej jest opracowywany zgodnie z planem", to odpowiedź wielce ogólna i mało satysfakcjonująca.Został zrobiony II projekt ( a tak naprawdę to III, po interwencji Rady w sprawie poprowadzenia autobusu), który poddano konsultacjom. Uwagi zostały przeanalizowane i jak z odpowiedzi wynikało, nie przewidywano wielkich zmian. W konsekwencji projekt już powiniem być w PIMie. Czy wiadomo na jakim biurku, czy raczej w szufladzie, znajduje się aktualnie, czy nadal jest w fazie kolejnego projektowania?
22-05-2020 20:28:19
Miriam
Ludzie! Gdzie są prawdziwi ekolodzy ? Teraz z Łukaszewicza do Głogowskiej mam 100m . Za chwile zrobicie mi 1000. Inni będą mieć jeszcsze dalej. Będziemy robili kilometry. Jeszcze więcej spalin. Chyba za dużo warzyw jecie
21-05-2020 00:50:54
De
Kolejowa już dawno powinna być wyremontowana. Było dosyć czasu na przetargi i inne pierdoły.
21-05-2020 00:03:49
Andrzej Janowski
Projekt ul. Kolejowej jest opracowywany zgodnie z planem. Po zakończeniu projektowania i uzyskaniu decyzji ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) będzie można ogłosić przetarg, wyłonić wykonawcę i przystąpić do prac.
20-05-2020 20:41:03
L.D.
Pytanie zasadnicze, jakie zabezpieczenia będą wprowadzone, aby po wszystkich zmianach uchronić ul. Kolejową przed intensyfikacją ruchu oraz nadmierną szybkością jadących aut? Remont i planowane uspokojenie ruchu na tej ulicy oddala się w mglista przyszłość. Szanowna Rado, podziwiam przewalczenie wielu spraw, które wydawały się nie do ruszenia. Teraz nadszedł czas, by wykazać sie równą determinacją w sprawie ul. Kolejowej.
20-05-2020 16:48:16
Mieszkaniec Kolejowej
CO Z REMONTEM ULICY KOLEJOWEJ????. Prosiłbym Radę Osiedla o informację co się dzieje w tej sprawie. Co się dzieje z przeznaczonymi i zarezerwowanymi na ten cel pieniędzmi (9mln). Czekam na odpowiedź.
20-05-2020 15:45:09
Mieszkaniec Łazarza
Ania zdecydowanie miała wypadek z silnym urazem głowy. Zaparz sobie kobieto ziółka na uspokojenie i idź spać. Nie jesteś pępkiem świata i żaden tupet ci nie pomoże. My mieszkańcy Łazarza od 40 lat, mamy samochody, nie chcemy jeździć komunikacją ani rowerem. Chcemy parkować w pobliżu domu. 90% procent mieszkańców chce korzystać z samochodu. Mamy dosyć terroru rowerów i utrudniania samochodom ruchu na jezdniach. Dość pasów i kontrapasów którymi przez 5 miesięcy w roku co godzinę jedzie 1 rower ( reszta i tak chodnikiem). Żądamy obowiązkowego OC dla każdego poruszającego się rowerem.
20-05-2020 14:59:02
as
Ta cala Ania pewnie miala kiedys wypadek i jej sie w glowie poprzestawiala jak Kelly Bundy xDDD
19-05-2020 15:57:30
max
Obyście nie płakali. Strefa parkowania polegać będzie tylko na wymalowaniu linii i ustawieniu parkometrów. Nic więcej się nie zmieni. Biedni mieszkańcy Kolejowej - ciekawe ile lat poczekają jeszcze na remont... tymczasem będą płacić za parkowanie. Można pogratulować tylko radzie osiedla pod rządami pana Janowskiego i pani Michalak-Pietkiewicz, poprzednia rada postulowała, aby Kolejowa do czasu zakończenia przebudowy była wyłączona ze strefy parkowania. Cóż nie poszliście na wybory to teraz będziecie mieli
19-05-2020 15:55:53
łazarzanka
Czy prawoskret dla aut z Hetmańskiej w Kolejową ma zostać zlikwidowany??
19-05-2020 15:51:58
Agnieszka
Nareszcie!!!
19-05-2020 14:44:47
Dexter
Zlikwidujmy tez tramwaje - one jeżdżą na prąd, który produkują elektrownie. Nie no zaraz... przecież prąd trzeba wyłączyć również u Ani w domu, bo elektrownie produkują prąd.
19-05-2020 14:19:21
Ostatni normalny
Do Ania: Racja! Zdelegalizujmy też drzewa. Mojego znajomego przygniotło kiedyś drzewo. Dlatego wytnijmy wszystkie drzewa z Łazarza. Ile ludzi jeszcze musi zginąć, aby "wygodnie" to zrozumieli. Smutne to...
19-05-2020 13:47:11
Krzysztof
@Ania: Co Ty masz przeciwko samochodom? Niestety niektórzy muszą się nimi poruszać. Dlaczego wypowiadasz się, za wszystkich mieszkańców? Robiłaś jakąś ankietę, jakieś referendum?
19-05-2020 13:19:15
toms
O znowu psychiczna Ania... a może wreszcie rowerzyści zaczną płacić OC, a przede wszystkim przestrzegac przepisów ruchu drogowego???
19-05-2020 13:10:17
Ania
Mało!!! Skoro kogoś stać na śmiercionośnego truciciela to go stać na opłaty w związku z tym. Koszt powinien wynosić w granicach 100 zł za godzinę, może to by wreszcie sprawiło, że MY MIESZKAŃCY nie chcemy obecności tych maszyn. Ile ludzi jeszcze musi zginąć, aby "wygodnie" to zrozumieli. Smutne to...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

wrz

do 26-09-2021
Park Wilsona
Poznań Wood Festival - festiwal rzeźby
W programie: - warsztaty malowania w drewnie
- warsztaty rzeźby w glinie>br> - licytacje drewnianych rzeźb
- konkurs główny

24

wrz

do 26-09-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Tour Salon" - Targi Regionów i Produktów Turystycznych
Targi kamperów i przyczep kempingowych oraz wyposażenia
Targ mieszkań i domów (25-26.09.)
9. Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Koncert Dominiki Dobrosielskiej "Moje serce to jest muzyk"
(w przypadku deszczu koncert odbędzie się w sali domu kultury Klub "Krąg")

26

wrz

Koszary Kultury ul. Matejki 62
Babi Targ
w godz. 12:00-15:00

27

wrz

13:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Zdrowy kręgosłup" - gimnastyka dla grupy 60+
"Zumba gold" - gimnastyka dla grupy 60+

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: