Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Od czerwca kierowcy zapłacą więcej za postój w strefie. Miesiąc później podrożeją bilety ZTM - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Od czerwca kierowcy zapłacą więcej za postój w strefie. Miesiąc później podrożeją bilety ZTM
14-05-2020 08:53   Janusz Ludwiczak
Za nieco dwa tygodnie kierowcy za postój w strefie płatnego parkowania w centrum miasta zapłacą więcej - 7 złotych za pierwszą godzinę, zaś w rejonie Targów o połowę mniej (zamiast 2 zł będzie to 3,50 zł). Z kolei od lipca z podwyżką muszą liczyć się pasażerowie tramwajów i autobusów. Sieciówka podrożeje z 99 do 119 zł.

Nie będzie zamrożenia podwyżek opłat za postój w strefie płatnego parkowania. Pod koniec marca Rada Miasta Poznania zgodziła się na przesunięcie podwyżek z 1 kwietnia na 1 czerwca w związku z obowiązującym stanem epidemicznym związanym z koronawirusem.

Za dwa tygodnie, od poniedziałku 1 czerwca za postój w centrum miasta kierowcy zapłacą Kierowcy 7 złotych za pierwszą godzinę (obecnie są to 3 zł), 7,40 zł – za drugą godzinę (obecnie 3,60 zł) i 7,90 zł za trzecią (4,30 zł), a za każdą kolejną – 7 zł.

Równocześnie wprowadzona zostanie Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania, która obejmować będzie rejon w obrębie ulic: Królowej Jadwigi - Dworcowa - Kaponiera - Roosevelta - do torów kolejowych i dalej do rzeki Warta.

Kierowcy więcej zapłacą również za postój na Łazarzu - w rejonie Targów i Dworca Zachodniego. Za parkowanie na ulicy Konopnickiej, Orzeszkowej, Śniadeckich, Święcickiego czy Grunwaldzkiej za pierwszą godzinę zapłacimy 3,50 zł zamiast 2 złotych. Równocześnie nie będzie już zielonej strefy. Już w połowie marca parkomaty na Łazarzu - stojące przy ul. Konopnickiej, Orzeszkowej, Śniadeckich, Grunwaldzkiej i Głogowskiej zostały przemalowane z zielonego na niebiesko.

Wydłużony zostanie również czas funkcjonowania strefy parkowania. Płatny postój będzie obowiązywać w dni robocze w godz. od 8:00 do 20:00 (obecnie jest to do 18:00) oraz dodatkowo również w soboty od 8 do 18 (do końca maja opłaty nie są pobierane w soboty).

Jak już informowaliśmy wielokrotnie od 1 października strefa płatnego parkowania ma zostać rozszerzona praktycznie na cały Łazarz. Obejmie ona obszar w obrębie ulic: Bukowska – tory kolejowe – Hetmańska – Reymonta – rondo Jeziorańskiego – Przybyszewskiego, czyli praktycznie cały Łazarz z wyjątkiem ulic na południe od II ramy komunikacyjnej, tj. ul. Hetmańskiej. Strefy (póki co) nie będzie więc m.in. na ulicach: Rogalińskiego, Cybulskiego, Biedrzyckiego, Nehringa, Winklera czy Palacza).

Za pierwszą godzinę parkowania kierowcy zapłacą 3,50 zł, za drugą – 4,20 zł, a za trzecią – 4,90 zł.

Z kolei mieszkańcy będą mogli wykupić abonament w kwocie 30 złotych miesięcznie (choć pierwotnie miało to być 10 zł). Abonament za kolejny pojazd ma kosztować 150 zł/mc.

Z kolei od 1 lipca z podwyżkami biletów muszą liczyć się pasażerowie komunikacji miejskiej. Zgodnie z podjętą decyzją przez radnych Koalicji Obywatelskiej o 20% podrożeją bilety okresowe, a o 30% bilety jednorazowe.

Jak przekonuje miasto podwyżek cen biletów nie było od siedmiu lat, a są one konieczne ze względu na wydatki oświatowe. W tym roku w budżecie zabrakło ok. 175 mln zł. Sytuacje pogorszył jeszcze koronawirus i mniejsze wpływy z podatków – PIT i CIT.

– Średnie wynagrodzenie wzrosło o ponad 25%, płaca minimalna o 40%, jesteśmy bardziej zasobni.
Rosną koszty transportu publicznego, spada pokrycie kosztów wpływami z biletów
– przekonywał na marcowej sesji rady miasta Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

– Brak zmian cen biletów oznaczałby cięcia na poziomie 15 mln zł. Konieczne byłyby cięcia w rozkładach jazdy. Zmniejszona zostałby częstotliwość kursowania tramwajów w dni robocze z co 10 na 12 minut. Linia nr 11 byłaby zawieszana w okresie letnim, a linia nr 3 zostałaby skrócona do Zawad – przekonywał Jan Gosiewski, dyrektor ZTM.

I tak bilet sieciowy metropolitalny zamiast 99 złotych będzie kosztować 119 zł, z kolei bilet 30-dniowy normalny w strefie A dla osób nie płacących podatków w Poznaniu i nie zameldowanych w mieście będzie kosztować 149 zł (obecnie jest to 115 zł).

Zlikwidowany zostanie bilet 10-minutowy, który kosztuje obecnie 3 zł. W zamian pojawi się bilet ważny na kwadrans za 4 złote. Bilet 40-minutowy za 5 zł zostanie zastąpiony godzinnym za 6 zł, zaś bilet ważny na 90 minut podrożeje o 14% (z 7 do 8 złotych).

Więcej zapłacą również posiadacze kart PEKA. I tak za przejazd 1 przystanku w ramach tPortmonetki będzie to 72 grosze (obecnie jest to 60 gr), za 2 przystanki – 1,32 zł (teraz 1,10 zł), za 3 przystanki – 1,92 zł (1,60 zł), za 6 przystanków – 2,90 zł (2,44 zł), a za 12 przystanków – 3,48 zł (obecnie 3 zł).


Komentarze (9)

16-05-2020 13:10:32
M.
@Qshu, wytłumacz mi dlaczego dochody Taxi wzrosną? Na jakiej podstawie sądzisz, że ludzie nagle zaczną częściej korzystać z ich usług? Ludziom przybędzie pieniędzy, że zaczną częściej jeżdzić? Władze naszego miasta wpadają na kolejne pomysły, a ich motywacje wzajemnie się wykluczają. Np. zwężenie Głogowskiej jest motywowane pandemią koronawirusa, bo trzeba zwiększyć odległość między ludźmi oraz postawić na transport zbiorowy. Transport, który w ramach tej samej pandemii został tak okrojony, że ludzie nie mieli jak dojechać do pracy. I nie mam tu na myśli limitów ludzi w autobusach/trawmwajach ale znaczne zmiejszenie częstotliwości kursowania, co było bardzo dotkliwe w godzinach szczytu. Odnoszę wrażenie, że władze miesjkie uważają, iż z usług MPK korzystają wyłącznie studenci, uczniowe i emeryci. A teraz w ramach postawienia na transpoprt zbiorowy czekaja nas lipcowe podwyżki cen biletów. Do tego dodajmy jeszcze czekającą nas w tym roku podwyżkę za wywóz śmieci (znaczną, co już potwierdził szef GOAPu).
16-05-2020 11:51:46
Qshu
@toms: Dotkną z pewnością - ich dochody znacznie wrosną
16-05-2020 11:34:03
toms
@Qshu: Niestety zmiany dotkną też taksówkarzy
16-05-2020 11:11:14
Qshu
Posiadanie samochodu nie jest w naszym kraju obowiązkowe. Nie stać Was drodzy sąsiedzi to czas na MPK lub piesze wycieczki dla zdrowotności. Są tez taksówki - mieszkamy w mieście a nie na wsi.
16-05-2020 00:12:17
niekierowca
Jeżeli ktoś myśli że będzie więcej miejsc do parkowania to jest w dużym błędzie.Wyznaczone legalne miejsca parkingowe spowodują ubytek conajmniej 30% miejsc,i nadzieje na dużo nowych miejsc ulecą w powietrze jak baloniki.Bo zamiast parkowania ukośnego prawie wszędzie będzie równoległe.Za to dla rowerów zabieramy jezdnie i chodniki.
15-05-2020 18:03:24
emeryt
Według radnych RO miało być 10zł miesięcznie i co, znowu pudło.
15-05-2020 08:41:55
Mieszkaniec Kolejowej
Strefa na Łazarzu miała się łączyć z remontem ulicy Kolejowej. Jak myślałem temat remontu jak zwykle przycichł, ale strefa będzie. Znowu mieszkańcy ulicy Kolejowej oszukani - w końcu to dopiero 10 rok od pierwszej obietnicy remontu :(
14-05-2020 20:16:11
allo allo
Ciekawe skąd wezmą miejsca parkingowe na łazarzu po drugiej stronie głogowskiej. Na Wyspiańskiego miejsc jak na lekarstwo a na innych ulicach prawie wcale lub wcale. Jak się City Park obudzi w dobrym momencie i wyjdą z konkretnie konkurencyjną ceną to może zamiast tych niewypałów w postaci straganów dla bogaczy, zacznie zarabiać na miejscach parkingowych. Strefa pomiędzy Ułańską -Wyspiańskiego-Iłłakowiczówny-Grunwaldzką nic nie da. Tam po prostu brak miejsc do parkowania. Ale to chyba i dobrze. Mniejszy smog i tłok. Kto się na to zgodził, tak w ogóle, żeby wprowadzać SPP na łazarzu? Spalin za to będzie więcej, jak wszyscy zaczną krążyć w poszukiwaniu wolnego miejsca, a te abonamenty to niech sobie w d* wsadzą. Co mi po takim abonamencie, skoro NIE GWARANTUJE on miejsca, bo to działa tak, że jak się trafi to ok, a jak nie to nie.
14-05-2020 09:20:56
Wymówka
Bilet 15min 4zl haha mamy chyba najdroższa komunikację miejską w Polsce. Strefa miała być na Łazarzu za 10zl w pierwszym roku a tu cyk:d mieszkam blisko rynku Łazarskiego, rozpierdziel tam jak cholera i co mam 3 dychy płacić za to że już nigdzie miejsca nie ma?:d Wszyscy tylko wykorzystują Covid 19 by podnieść ceny. My zamożniejsi? :) Ceny żywności poszły tak w górę i inne rzeczy że ta zamożność przy kasie aż kipi z siatki. Kilka rzeczy i już 50 czy 100zl nie ma.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
Niezapominajka
29

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
In memoriam Sat- Poz- Łazarski Wieczór Zaduszkowy poświęcony pamięci Zygmunta Dreżewskiego i innym zacnym mieszkańcomODWOŁANE

03

lis

do 06-11-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje Technologie Maszyny
"3D Solutions" - Targi Druku i Skanu Trójwymiarowego
Targi Logistyki Magazynowania i Transportu
ODWOŁANE

08

lis

11:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
XX Festiwal Muzyki Pasyjnej i Paschalnej - koncert festiwalowy: motyw Stabat Mater w kompozycjach Bacha, Pergolesiego i Koszewskiego
Ze względu na ograniczenia związane z „czerwoną strefą” w konc

17

lis

do 20-11-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Stone" - targi kamieniarskie
"Glass" - targi szkła
ODWOŁANE

18

lis

do 20-11-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Instalacyjne
Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa
"Poznań Drone Expo"
ODWOŁANE

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: