Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Od czerwca kierowcy zapłacą więcej za postój w strefie. Miesiąc później podrożeją bilety ZTM - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Od czerwca kierowcy zapłacą więcej za postój w strefie. Miesiąc później podrożeją bilety ZTM
14-05-2020 08:53   Janusz Ludwiczak
Za nieco dwa tygodnie kierowcy za postój w strefie płatnego parkowania w centrum miasta zapłacą więcej - 7 złotych za pierwszą godzinę, zaś w rejonie Targów o połowę mniej (zamiast 2 zł będzie to 3,50 zł). Z kolei od lipca z podwyżką muszą liczyć się pasażerowie tramwajów i autobusów. Sieciówka podrożeje z 99 do 119 zł.

Nie będzie zamrożenia podwyżek opłat za postój w strefie płatnego parkowania. Pod koniec marca Rada Miasta Poznania zgodziła się na przesunięcie podwyżek z 1 kwietnia na 1 czerwca w związku z obowiązującym stanem epidemicznym związanym z koronawirusem.

Za dwa tygodnie, od poniedziałku 1 czerwca za postój w centrum miasta kierowcy zapłacą Kierowcy 7 złotych za pierwszą godzinę (obecnie są to 3 zł), 7,40 zł – za drugą godzinę (obecnie 3,60 zł) i 7,90 zł za trzecią (4,30 zł), a za każdą kolejną – 7 zł.

Równocześnie wprowadzona zostanie Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania, która obejmować będzie rejon w obrębie ulic: Królowej Jadwigi - Dworcowa - Kaponiera - Roosevelta - do torów kolejowych i dalej do rzeki Warta.

Kierowcy więcej zapłacą również za postój na Łazarzu - w rejonie Targów i Dworca Zachodniego. Za parkowanie na ulicy Konopnickiej, Orzeszkowej, Śniadeckich, Święcickiego czy Grunwaldzkiej za pierwszą godzinę zapłacimy 3,50 zł zamiast 2 złotych. Równocześnie nie będzie już zielonej strefy. Już w połowie marca parkomaty na Łazarzu - stojące przy ul. Konopnickiej, Orzeszkowej, Śniadeckich, Grunwaldzkiej i Głogowskiej zostały przemalowane z zielonego na niebiesko.

Wydłużony zostanie również czas funkcjonowania strefy parkowania. Płatny postój będzie obowiązywać w dni robocze w godz. od 8:00 do 20:00 (obecnie jest to do 18:00) oraz dodatkowo również w soboty od 8 do 18 (do końca maja opłaty nie są pobierane w soboty).

Jak już informowaliśmy wielokrotnie od 1 października strefa płatnego parkowania ma zostać rozszerzona praktycznie na cały Łazarz. Obejmie ona obszar w obrębie ulic: Bukowska – tory kolejowe – Hetmańska – Reymonta – rondo Jeziorańskiego – Przybyszewskiego, czyli praktycznie cały Łazarz z wyjątkiem ulic na południe od II ramy komunikacyjnej, tj. ul. Hetmańskiej. Strefy (póki co) nie będzie więc m.in. na ulicach: Rogalińskiego, Cybulskiego, Biedrzyckiego, Nehringa, Winklera czy Palacza).

Za pierwszą godzinę parkowania kierowcy zapłacą 3,50 zł, za drugą – 4,20 zł, a za trzecią – 4,90 zł.

Z kolei mieszkańcy będą mogli wykupić abonament w kwocie 30 złotych miesięcznie (choć pierwotnie miało to być 10 zł). Abonament za kolejny pojazd ma kosztować 150 zł/mc.

Z kolei od 1 lipca z podwyżkami biletów muszą liczyć się pasażerowie komunikacji miejskiej. Zgodnie z podjętą decyzją przez radnych Koalicji Obywatelskiej o 20% podrożeją bilety okresowe, a o 30% bilety jednorazowe.

Jak przekonuje miasto podwyżek cen biletów nie było od siedmiu lat, a są one konieczne ze względu na wydatki oświatowe. W tym roku w budżecie zabrakło ok. 175 mln zł. Sytuacje pogorszył jeszcze koronawirus i mniejsze wpływy z podatków – PIT i CIT.

– Średnie wynagrodzenie wzrosło o ponad 25%, płaca minimalna o 40%, jesteśmy bardziej zasobni.
Rosną koszty transportu publicznego, spada pokrycie kosztów wpływami z biletów
– przekonywał na marcowej sesji rady miasta Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

– Brak zmian cen biletów oznaczałby cięcia na poziomie 15 mln zł. Konieczne byłyby cięcia w rozkładach jazdy. Zmniejszona zostałby częstotliwość kursowania tramwajów w dni robocze z co 10 na 12 minut. Linia nr 11 byłaby zawieszana w okresie letnim, a linia nr 3 zostałaby skrócona do Zawad – przekonywał Jan Gosiewski, dyrektor ZTM.

I tak bilet sieciowy metropolitalny zamiast 99 złotych będzie kosztować 119 zł, z kolei bilet 30-dniowy normalny w strefie A dla osób nie płacących podatków w Poznaniu i nie zameldowanych w mieście będzie kosztować 149 zł (obecnie jest to 115 zł).

Zlikwidowany zostanie bilet 10-minutowy, który kosztuje obecnie 3 zł. W zamian pojawi się bilet ważny na kwadrans za 4 złote. Bilet 40-minutowy za 5 zł zostanie zastąpiony godzinnym za 6 zł, zaś bilet ważny na 90 minut podrożeje o 14% (z 7 do 8 złotych).

Więcej zapłacą również posiadacze kart PEKA. I tak za przejazd 1 przystanku w ramach tPortmonetki będzie to 72 grosze (obecnie jest to 60 gr), za 2 przystanki – 1,32 zł (teraz 1,10 zł), za 3 przystanki – 1,92 zł (1,60 zł), za 6 przystanków – 2,90 zł (2,44 zł), a za 12 przystanków – 3,48 zł (obecnie 3 zł).


Komentarze (9)

16-05-2020 13:10:32
M.
@Qshu, wytłumacz mi dlaczego dochody Taxi wzrosną? Na jakiej podstawie sądzisz, że ludzie nagle zaczną częściej korzystać z ich usług? Ludziom przybędzie pieniędzy, że zaczną częściej jeżdzić? Władze naszego miasta wpadają na kolejne pomysły, a ich motywacje wzajemnie się wykluczają. Np. zwężenie Głogowskiej jest motywowane pandemią koronawirusa, bo trzeba zwiększyć odległość między ludźmi oraz postawić na transport zbiorowy. Transport, który w ramach tej samej pandemii został tak okrojony, że ludzie nie mieli jak dojechać do pracy. I nie mam tu na myśli limitów ludzi w autobusach/trawmwajach ale znaczne zmiejszenie częstotliwości kursowania, co było bardzo dotkliwe w godzinach szczytu. Odnoszę wrażenie, że władze miesjkie uważają, iż z usług MPK korzystają wyłącznie studenci, uczniowe i emeryci. A teraz w ramach postawienia na transpoprt zbiorowy czekaja nas lipcowe podwyżki cen biletów. Do tego dodajmy jeszcze czekającą nas w tym roku podwyżkę za wywóz śmieci (znaczną, co już potwierdził szef GOAPu).
16-05-2020 11:51:46
Qshu
@toms: Dotkną z pewnością - ich dochody znacznie wrosną
16-05-2020 11:34:03
toms
@Qshu: Niestety zmiany dotkną też taksówkarzy
16-05-2020 11:11:14
Qshu
Posiadanie samochodu nie jest w naszym kraju obowiązkowe. Nie stać Was drodzy sąsiedzi to czas na MPK lub piesze wycieczki dla zdrowotności. Są tez taksówki - mieszkamy w mieście a nie na wsi.
16-05-2020 00:12:17
niekierowca
Jeżeli ktoś myśli że będzie więcej miejsc do parkowania to jest w dużym błędzie.Wyznaczone legalne miejsca parkingowe spowodują ubytek conajmniej 30% miejsc,i nadzieje na dużo nowych miejsc ulecą w powietrze jak baloniki.Bo zamiast parkowania ukośnego prawie wszędzie będzie równoległe.Za to dla rowerów zabieramy jezdnie i chodniki.
15-05-2020 18:03:24
emeryt
Według radnych RO miało być 10zł miesięcznie i co, znowu pudło.
15-05-2020 08:41:55
Mieszkaniec Kolejowej
Strefa na Łazarzu miała się łączyć z remontem ulicy Kolejowej. Jak myślałem temat remontu jak zwykle przycichł, ale strefa będzie. Znowu mieszkańcy ulicy Kolejowej oszukani - w końcu to dopiero 10 rok od pierwszej obietnicy remontu :(
14-05-2020 20:16:11
allo allo
Ciekawe skąd wezmą miejsca parkingowe na łazarzu po drugiej stronie głogowskiej. Na Wyspiańskiego miejsc jak na lekarstwo a na innych ulicach prawie wcale lub wcale. Jak się City Park obudzi w dobrym momencie i wyjdą z konkretnie konkurencyjną ceną to może zamiast tych niewypałów w postaci straganów dla bogaczy, zacznie zarabiać na miejscach parkingowych. Strefa pomiędzy Ułańską -Wyspiańskiego-Iłłakowiczówny-Grunwaldzką nic nie da. Tam po prostu brak miejsc do parkowania. Ale to chyba i dobrze. Mniejszy smog i tłok. Kto się na to zgodził, tak w ogóle, żeby wprowadzać SPP na łazarzu? Spalin za to będzie więcej, jak wszyscy zaczną krążyć w poszukiwaniu wolnego miejsca, a te abonamenty to niech sobie w d* wsadzą. Co mi po takim abonamencie, skoro NIE GWARANTUJE on miejsca, bo to działa tak, że jak się trafi to ok, a jak nie to nie.
14-05-2020 09:20:56
Wymówka
Bilet 15min 4zl haha mamy chyba najdroższa komunikację miejską w Polsce. Strefa miała być na Łazarzu za 10zl w pierwszym roku a tu cyk:d mieszkam blisko rynku Łazarskiego, rozpierdziel tam jak cholera i co mam 3 dychy płacić za to że już nigdzie miejsca nie ma?:d Wszyscy tylko wykorzystują Covid 19 by podnieść ceny. My zamożniejsi? :) Ceny żywności poszły tak w górę i inne rzeczy że ta zamożność przy kasie aż kipi z siatki. Kilka rzeczy i już 50 czy 100zl nie ma.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

lut

do 23-02-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mebli
Targi wnętrz

01

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

08

mar

do 10-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznańskie Targi Książki
Targi edukacyjne
wstęp wolny

10

mar

Palmiarnia Park Wilsona
Pokaz kotów rasowych
w godz. 10:00-15:00 (wstęp w ramach biletu do Palmiarni)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: