Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Pod Hetmańską znajdują się trzy schrony z 1943 roku. W sumie mogły pomieścić 600 osób - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Pod Hetmańską znajdują się trzy schrony z 1943 roku. W sumie mogły pomieścić 600 osób
01-05-2020 11:15   Janusz Ludwiczak
Okazuje się, że podziemia skrywają wiele tajemnic. Pod torowiskiem w ciągu ulicy Hetmańskiej znajdują się trzy schrony przeciwlotnicze, które wybudowano w 1943 r. Mogły w sumie pomieścić nawet 600 osób.

Jak informowaliśmy w połowie kwietnia podczas przebudowy Rynku Łazarskiego członkowie Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej natrafili na schron przeciwlotniczy z II wojny światowej. Więcej o tym w artykule: Ma 90 metrów długości i mógł pomieścić nawet 200 osób – odkryto schron pod Rynkiem Łazarskim.

W marcu pasjonaci z Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej weszli do jednego z trzech schronów przeciwlotniczych, które znajdują się w pasie drogowym, pod torowiskiem tramwajowym w ciągu ulicy Hetmańskiej.

– Pomiędzy ulicą Arciszewskiego a Głogowską znajdują się trzy takie schrony. Każdy z nich ma ok. 80 metrów i składa się z czterech segmentów. Mogło do niego wejść 200 osób. Schrony zostały zbudowane w 1943 roku, sądzimy, że były budowane dla ludności niemieckiej przez Polaków w czasie II wojny światowej – powiedział w rozmowie z portalem Lazarz.pl Mikołaj Rembikowski z Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej.

– Jak sprawdziliśmy przy budowie torowiska szczeliny zostały przebudowane. Obrona cywilna zakłada, że schrony te przydadzą się, jednak od czasów wojny nie były wykorzystywane. Schrony są płytko zagłębione, pod metrową warstwą ziemi – dodaje Mikołaj Rembikowski.

Schrony pod ulicą Hetmańską sprawdzili pasjonaci z Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej, którzy zajmują się odkrywaniem podziemnej historii miasta, szczególnie z okresu II wojny światowej.

– Nasze Stowarzyszenie pasjonatów obiektów i historii militarnej powstało w marcu 2014 roku. Działa u nas 8 osób. Zajmujemy się przede wszystkim okresem II wojny światowej. Chcemy realizować swoje cele przez działalność kolekcjonerska, kwerendy archiwalne, zwiedzanie pól bitewnych oraz współprace z innymi grupami i stowarzyszeniami z terenu Poznania i Wielkopolski. Udało nam się odkopać i udostępnić dla zwiedzających m.in. schron przy ul. Kościelnej i Nad Wierzbakiem – wyjaśnia Damian Baranowski, prezes Poznańskiej Grupy Eksporacyjnej.


R E K L A M A

Komentarze (2)

02-05-2020 23:01:18
ja też
Na budynku mieszkalnym Hetmańska 44 widnieje jeszcze biała strzałka wskazująca kierunek do schronu w budynku lub wejścia do schronu pod ul. Hetmańską
01-05-2020 12:18:38
ja
A co ze schronem pod duza płyta Rynku Łazarskiego.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

mar

do 21-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"SalMed" - Międzynarodowe Targi Sprzętu i Wyposażenia Medycznego
"Labs Expo" - Targi Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych (do 20.03)

20

mar

18:30
Szkoła Podstawowa nr 33 / 33 LO ul. Wyspiańskiego 27
64. sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św.Łazarz
►porządek obrad

21

mar

do 23-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi polskich win i winnic

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Spotkanie literackie “Wyszeptać życie” - wiersze Krystyny Suwiczak

22

mar

do 24-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Produktów Łowieckich, Strzeleckich, Militarnych i Survivalowych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: