Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ma 90 metrów długości i mógł pomieścić nawet 200 osób – odkryto schron pod Rynkiem Łazarskim - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Ma 90 metrów długości i mógł pomieścić nawet 200 osób – odkryto schron pod Rynkiem Łazarskim
16-04-2020 07:30   Janusz Ludwiczak
Na schron przeciwlotniczy z II wojny światowej natrafiono podczas przebudowy Rynku Łazarskiego. Pod Lejkiem Łazarskim, czyli Skwerem im. Kazimierza Nowaka znajduje się schron składający się z czterech segmentów o łącznej długości ok. 90 metrów. Według członków Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej mogło się z nim schować nawet 200 osób.

Schron został odkryty we wtorek podczas prac związanych z przebudową Rynku Łazarskiego. Pod Skwerem im. Kazimierza Nowaka, tzw. "Lejkiem Łazarskim" znajdują się podziemne, kręte korytarze.

– Schron ma ok. 90 metrów długości. O tym obiekcie było już wiadomo, był on zaewidencjonowany na mapach Geopozu, jednak nie było do niego dojścia. Konstrukcja jest szczelinowa, betonowa. Na ścianach zachowały się charakterystyczne, poziome czerwone pasy, które miały ułatwić orientację w ciemnościach – powiedział w rozmowie z portalem Lazarz.pl Mikołaj Rembikowski z Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej.

– W obiekcie mogło schronić się nawet 200 osób. Jest on w dobrym stanie. Powstał prawdopodobnie w czasie II wojny światowej i miał chronić przede wszystkim ludność niemiecką. Schron był dobrze przemyślany i wykonany. Na końcu korytarzy jest odpowiedni spadek umożliwiając spływ wody do studzienek – dodaje Mikołaj Rembikowski.

Okazało się, że w schronie rośnie drzewo, a konkretnie w kominie wentylacyjnych rosły korzenie drzewa.

O zbadanie schronu została poproszona właśnie Poznańska Grupa Eksloracyjna.

– Nasze Stowarzyszenie pasjonatów obiektów i historii militarnej powstało w marcu 2014 roku. Działa u nas 8 osób. Zajmujemy się przede wszystkim okresem II wojny światowej. Chcemy realizować swoje cele przez działalność kolekcjonerska, kwerendy archiwalne, zwiedzanie pól bitewnych oraz współprace z innymi grupami i stowarzyszeniami z terenu Poznania i Wielkopolski. Udało nam się odkopać i udostępnić dla zwiedzających m.in. schron przy ul. Kościelnej i Nad Wierzbakiem – wyjaśnia Damian Baranowski, prezes Poznańskiej Grupy Eksporacyjnej.

Wszystko wskazuje na to, że podobny schron znajduje się również pod dużą płytą Rynku Łazarskiego, w pobliżu ulicy Calliera i Kącik. Czy tak jest przekonamy się niebawem.

Schron raczej nie zostanie zburzony. Na razie nie wiadomo czy zostanie udostępniony zwiedzającym. Do tematu będzie wracać.


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

lip

21:45
Rynek Łazarski
"Best of Animator" - pokaz filmu "Ruben Brandt, kolekcjoner" (reż. Milorad Krstić, Węgry 2018) w ramach Łazarskiego Przeglądu Filmowego

09

sie

16:30
Park Wilsona
XXIV Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE - Warsztaty haftu koralikowego

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert inauguracyjny "Biesiada Ludowa" - XXIV Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE 2024

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: