Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Utrudniał życie mieszkańcom kamienicy przy Małeckiego – został skazany - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Utrudniał życie mieszkańcom kamienicy przy Małeckiego – został skazany
05-10-2019 15:38   Janusz Ludwiczak
Karę rok więzienia w zawieszeniu za nękanie lokatorów, 8 tysięcy złotych kary grzywny oraz 75 tys. zł zadośćuczynienia dla lokatorów – taki wyrok w piątek wydał Sąd Okręgowy dla Piotra B., właściciela kamienicy przy ul. Małeckiego 25 za utrudnienie życia mieszkańcom, prowadzenie nielegalnych prac remontowych i paraliżowanie kontroli nadzoru budowlanego.

Przypomnijmy. Wszystko zaczęło się w połowie 2017 roku, kiedy to w mieszkaniach kamienicy przy ul. Małeckiego 25 pojawił się gruz i sadza na suficie. Robotnicy, prowadzący remont w budynku wywiercili dziurę z klatki schodowej, przebijając się do toalety mieszkania na parterze budynku. Na miejscu pojawiła się Policja. Jak tłumaczyli robotnicy dziurę zrobili przez przypadek, tłumacząc, że kładą instalację elektryczną.

– Po sprawdzeniu okazało się, że nie mieli żadnych akcesoriów do prac z tym związanych. Policjanci nakazali zamurować otwór – mówił wówczas mł. insp. Andrzej Borowiak, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Z kolei kilka dni później lokatorzy zauważyli, że z ich sufitu leje się woda. Okazało się, że w lokalu dwa piętra wyżej odkręcone były kurki z wodą.

– W opuszczonym mieszkaniu znajdującym się na trzecim piętrze kamienicy był odkręcony kran przy jednoczesnym zablokowaniu odpływu wody, co spowodowało całą tę sytuację. Na miejscu policjanci przeprowadzili szczegółowe oględziny z udziałem technika kryminalistyki – tłumaczyła podinsp. Iwona Liszczyńska z wielkopolskiej Policji.

Kontrolę w budynku przeprowadzili inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania, jednak okazało się, że kilkukrotnie Piotr B., właściciel kamienicy przy Małeckiego 25 nie stawił się na wezwanie. Kamienicznik ma już na swoim koncie proces za nękanie mieszkańców willi przy ul. Litewskiej 12 na Sołaczu.

Kamienica przy Małeckiego 25 przez kilka lat miała nieuregulowany status prawny. W księdze wieczystej wpisani byli prawowici właściciele. W 2000 roku odnaleźli się spadkobiercy. Trzy lata temu zmarł dotychczasowy właściciel. W budynku znajdowało się 9 lokali, tylko trzy z nich były zamieszkałe, jednak jesienią 2017 r. lokatorzy zostali zmuszeni do wyprowadzki. Lokale znalazło miasto.

Pierwsza rozprawa w tej sprawie kamieniczka z Małeckiego 25 odbyła się w lipcu 2018 r. Wówczas sąd wydał dla Piotra B. wyrok roku więzienia w zawieszenia. Oskarżony miał również wypłacić pokrzywdzonym lokatom w sumie blisko 100 tysięcy złotych zadośćuczynienia. Wyrok nie był prawomocny, oskarżony odwołał się.

W piątek poznański Sąd Okręgowy wydał prawomocny wyrok w sprawie Piotra B. Oskarżony otrzymał wyrok roku pozbawienia wolności (prokurator domagał się kary "bez zawiasów"). Kamienicznik otrzymał również grzywnę w wysokości 8 tysięcy złotych i musi lokatorom wypłacić 75 tysięcy złotych zadośćuczynienia.

To kolejny proces tzw. "czyścicieli kamienic". W kwietniu ubiegłego roku sąd skazał Piotra Ś. na 2 lata więzienia, Piotra Ż. na rok, a Adriana W. na 10 miesięcy kary pozbawienia wolności. Sprawa dotyczy lokatorów kamienic m.in. na Stolarskiej 2, Kanałowej 10 czy Niegolewskich 14. Więcej w artykule: "Czyściciele kamienic" zostali skazani na więzienie.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
06

lip

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Lato z zumbą W Ogrodzie Łazarz"- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala! Zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy mailowe: zap

08

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu
Zapisy mailowo: zapisy.klubkrag@gmail.com Uczestnicy zajęć są zobowi

09

lip

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz"-impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach pro

10

lip

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
„Śpiewamy przy ognisku”- Koncert z cyklu "Śpiewamy Polskie Piosenki".

11

lip

do 12-07-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Letni Targ Rodzinny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: