Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Plon, niesiemy plon" - w Parku Wilsona odbyły się dożynki {►FILM, ◎GALERIA ZDJĘĆ} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Plon, niesiemy plon" - w Parku Wilsona odbyły się dożynki {►FILM, ◎GALERIA ZDJĘĆ}
01-09-2019 13:46   Janusz Ludwiczak
Po dwuletniej przerwie w sobotę w Parku Wilsona, już po raz szósty odbyły się dożynki miejskie. W tym roku było to jubileuszowe, bo 25 poznańskie święto plonów.

Poznańskie dożynki rozpoczęły się mszą święta w kościele Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej, której przewodniczył ks. biskup Damian Bryl. Podczas nabożeństwa poświęcone zostały wieńce dożynkowe wykonane z kłosów zbóż, owoców, warzyw, polnych kwiatów.

Następnie ulicami Stolarską, Śniadeckich i Parkową do Parku Wilsona przeszedł korowód dożynkowy, w którym wzięli udział Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Miasta Poznania, Zespół Pieśni i Tańca Łany Uniwersytetu Przyrodniczego, poczty sztandarowe poznańskich rolników i ogrodników oraz mieszkańcy.

W samym Parku Wilsona Zespół Pieśni i Tańca Łany przygotował obrzęd dożynkowy, a Starościna i Starosta dożynek wręczyli gospodarzowi, czyli wiceprezydent Poznania, Katarzynie Kierzek-Koperskiej bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów. Bochenek został podzielony wśród zgromadzonych mieszkańców.

W tym roku starostami dożynek byli państwo Magdalena i Piotr Matuszczak, który łącznie na areale 40 hektarów uprawiają zboże, pszenice, żyto, jęczmień i rzepak, w szklarni pomidory i chryzantemy oraz hodują trzodę chlewną w ilości 80 sztuk.

– Wielki szacunek dla państwa, za to, że codziennie ten chleb możemy kupić. Żyjemy w czasach bardzo trudnych, w których obserwujemy zmiany klimatyczne, jakie mają wpływ również na to, co dzieje się w rolnictwie. Jeżeli jako społeczeństwo nie opanujemy tych zmian, to za kilkadziesiąt lat może nam zabraknąć tego podstawowego dobra jakim jest chleb. Powinniśmy dbać o deszczówkę, o zasoby ziemi, chronić pszczoły – powiedziała podczas uroczystości Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania.

– To święto jest nie tylko kultywowaniem tradycji. Chcieliśmy pokazać mieszkańcom Poznania jak wygląda praca rolników. Jesteśmy w dużym mieście, rolnicy są tutaj w mniejszości, ale cieszymy się, że są. Życzę rolnikom, sadownikom, ogrodnikom, pszczelarzom i innym zawodom, które są związane z produkcją żywności, aby nam tej żywności jak najdłużej wystarczyło – dodała wiceprezydent Katarzyna Kierzek-Koperska.

Po południu w muszli koncertowej odbywały się występy zespołów folklorystycznych i ludowych. Na scenie pojawili się m.in. Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Miasta Poznania, Zespół Ludowy Stokrotki i zespół Muzykanci.

W Parku Wilsona na "mieszczuchów" czekały pokazy florystyczne, warsztaty kowalstwa, garncarstwa i wikliniarstwa czy również zajęcia artystyczne z malowania tkanin.

Chętni mogli również skosztować grochówkę i żurka z kotła. Dożynki w Parku Wilsona odbyły się pod patronatem portalu lazarz.pl.

Poniżej relacja filmowa:

Poznańskie dożynki transmitowaliśmy specjalnie dla Państwa na żywo przez nasz profil:


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

kwi

do 23-04-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "GreenPower", "ExpoPower", "Poznań Drone Expo" - targi dronów i nowych technologii, "Sawo", "Securex", "Instalacje"PRZESUNIĘTE na 18-20.10.2020

24

kwi

17:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Finał konkursu dla młodych grafików na projekt dyplomu dla MDK3

03

maj

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wings For Life → ODWOŁANE

08

maj

do 10-05-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Fantastyki Pyrkon 2020 → PRZENIESIONE na inny termin: 10-12.07.2020

10

maj

21:00
Polska * Poznań * Łazarz
Wybory prezydenckie
Głosowanie w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: