Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Plon, niesiemy plon" - w Parku Wilsona odbyły się dożynki {►FILM, ◎GALERIA ZDJĘĆ} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Plon, niesiemy plon" - w Parku Wilsona odbyły się dożynki {►FILM, ◎GALERIA ZDJĘĆ}
01-09-2019 13:46   Janusz Ludwiczak
Po dwuletniej przerwie w sobotę w Parku Wilsona, już po raz szósty odbyły się dożynki miejskie. W tym roku było to jubileuszowe, bo 25 poznańskie święto plonów.

Poznańskie dożynki rozpoczęły się mszą święta w kościele Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej, której przewodniczył ks. biskup Damian Bryl. Podczas nabożeństwa poświęcone zostały wieńce dożynkowe wykonane z kłosów zbóż, owoców, warzyw, polnych kwiatów.

Następnie ulicami Stolarską, Śniadeckich i Parkową do Parku Wilsona przeszedł korowód dożynkowy, w którym wzięli udział Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Miasta Poznania, Zespół Pieśni i Tańca Łany Uniwersytetu Przyrodniczego, poczty sztandarowe poznańskich rolników i ogrodników oraz mieszkańcy.

W samym Parku Wilsona Zespół Pieśni i Tańca Łany przygotował obrzęd dożynkowy, a Starościna i Starosta dożynek wręczyli gospodarzowi, czyli wiceprezydent Poznania, Katarzynie Kierzek-Koperskiej bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów. Bochenek został podzielony wśród zgromadzonych mieszkańców.

W tym roku starostami dożynek byli państwo Magdalena i Piotr Matuszczak, który łącznie na areale 40 hektarów uprawiają zboże, pszenice, żyto, jęczmień i rzepak, w szklarni pomidory i chryzantemy oraz hodują trzodę chlewną w ilości 80 sztuk.

– Wielki szacunek dla państwa, za to, że codziennie ten chleb możemy kupić. Żyjemy w czasach bardzo trudnych, w których obserwujemy zmiany klimatyczne, jakie mają wpływ również na to, co dzieje się w rolnictwie. Jeżeli jako społeczeństwo nie opanujemy tych zmian, to za kilkadziesiąt lat może nam zabraknąć tego podstawowego dobra jakim jest chleb. Powinniśmy dbać o deszczówkę, o zasoby ziemi, chronić pszczoły – powiedziała podczas uroczystości Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania.

– To święto jest nie tylko kultywowaniem tradycji. Chcieliśmy pokazać mieszkańcom Poznania jak wygląda praca rolników. Jesteśmy w dużym mieście, rolnicy są tutaj w mniejszości, ale cieszymy się, że są. Życzę rolnikom, sadownikom, ogrodnikom, pszczelarzom i innym zawodom, które są związane z produkcją żywności, aby nam tej żywności jak najdłużej wystarczyło – dodała wiceprezydent Katarzyna Kierzek-Koperska.

Po południu w muszli koncertowej odbywały się występy zespołów folklorystycznych i ludowych. Na scenie pojawili się m.in. Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Miasta Poznania, Zespół Ludowy Stokrotki i zespół Muzykanci.

W Parku Wilsona na "mieszczuchów" czekały pokazy florystyczne, warsztaty kowalstwa, garncarstwa i wikliniarstwa czy również zajęcia artystyczne z malowania tkanin.

Chętni mogli również skosztować grochówkę i żurka z kotła. Dożynki w Parku Wilsona odbyły się pod patronatem portalu lazarz.pl.

Poniżej relacja filmowa:

Poznańskie dożynki transmitowaliśmy specjalnie dla Państwa na żywo przez nasz profil:


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

sie

18:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

19

sie

18:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

22

sie

tymczasowe targowisko Rynek Łazarski (boisko Zespołu Szkół Muzycznych)
Ekotargowisko - warsztaty tworzenia doniczek z materiałów recyklingowych. Uczestnicy spotkania będą mogli zabrać do domu wykonaną doniczkę wraz z nasionami, by stworzyć swój własny zielnik

do 23-08-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Instal Moto Expo" - Zjazd pojazdów branżowych

11:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: