Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Dożynki nie odbędą się już w Parku Wilsona - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Dożynki nie odbędą się już w Parku Wilsona
13-07-2018 01:41   Janusz Ludwiczak
Przez pięć ostatnich lat pod koniec sierpnia w Parku Wilsona odbywało się święto plonów. W tym roku dożynki odbędą się nad Maltą, zorganizują je wspólnie arcybiskup, marszałek i prezydent Poznania.

Dożynki po raz pierwszy odbyły się w Parku Wilsona pod koniec sierpnia 2013 roku. Od tego czasu święto plonów miasto organizowało w tym miejscu co roku.

– "Święto Plonów" organizowane jest w Parku Wilsona z uwagi na położenie obiektu, łatwy dojazd dla mieszkańców miasta, którym warto uświadomić, że na terenie Poznania prowadzą działalność gospodarstwa rolne (722) oraz podmioty gospodarujące w ramach działów specjalnych produkcji rolnej (ponad 200). Powodem organizacji uroczystości dożynkowych w tym miejscu jest też bogata historia parku, w którym funkcjonowała szkółka drzew oraz Palmiarnia wybudowana w 1910 roku z okazji wystawy Przemysłu, Rzemiosła i Rolnictwa na terenach targowych – tłumaczyła w 2013 r. Barbara Woźniak z Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania.

Za przeniesieniem dożynek z Krzesin do Parku Wilsona był poprzedni prezydent Ryszard Grobelny. Po Parku Wilsona dożynki miały odbywać się w innych częściach śródmieścia. Rozważane były także Łęgi Dębińskie, Cytadela, Malta. Jednak w ciągu pięciu ostatnich lat święto plonów odbywało się zawsze w Parku Wilsona.

– Zazwyczaj dożynki organizowaliśmy na Krzesinach, na które przybywały osoby bezpośrednio zainteresowane. Chcemy pokazać mieszkańcom, że w Poznaniu również znajdują się gospodarstwa rolne. W tym roku dożynki organizowane są w samym sercu miasta. Byłbym zwolennikiem, by te tradycje pokazywać jednak w śródmieściu – wskazywał w 2013 r. Ryszard Grobelny, ówczesny prezydent Poznania.

Rok temu władze miasta zapowiedziały, że kolejne dożynki zorganizują wspólnie arcybiskup, marszałek i prezydent Poznania w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tak też 26 sierpnia 20. jubileuszowe wojewódzko-archidiecezjalno-miejskie dożynki odbędą się nad Maltą, na Polanie Harcerza.

– Przez minione lata gościliśmy w wielu miejscach w Wielkopolsce, były to duże miasta powiatowe, były też mniejsze miejscowości. W tym roku postanowiliśmy wspólnie z władzami miasta połączyć siły i zorganizować dożynki w Poznaniu, łącząc je z 1050-leciem biskupstwa poznańskiego. Ksiądz arcybiskup zgodził się z nami, że warto tę rocznicę podkreślić – zaznaczył Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Szczegółowe informacje można znaleźć m.in. na stronach miasta: poznan.pl


Komentarze (5)

14-07-2018 16:32:53
maciej
@tonny;-oczywiście -bardziej pasują osiłki z piwem,lumpy,srające psy i rowery? Ciekawe,że od dawna występy folklorystyczne były obecne w parku a dożynki można do tej kategorii zaliczyć..a te tłumy dzieci oglądające zwierzęta hodowlane i "inne" atrakcje?
14-07-2018 15:14:04
tonny
@Maciej: I bardzo dobrze. Dożynki kompletnie nie pasowały do Parku Wilsona. Równie dobrze niech zrobią je w parku przy Zamku czy parku Chopina. Szkoda, że organizatorzy nie wybrali parku Kasprowicza, który bardziej nadawałby się na dożynki.
14-07-2018 15:07:13
maciej
szkoda, odpadła jedna z nielicznych już atrakcji w parku Wilsona...nikt z małymi dziećmi na Maltę nie pojedzie bo daleko i "kawał" pieszo... a tu(na Łazarzu) to "centrum Miasta"
13-07-2018 07:44:49
poznanianka
Co jeszcze będzie nad Maltą.Pomnik, wszelkie uroczystości , festiwale.? No tak Biskupi z katedry będą mieli blisko.A gdzie sport , rekreacja , wypoczynek i piękny teren nawet do odpoczynku.
13-07-2018 02:23:58
As
No wybory za pasem to trzeba się nawet będąc tęczowym z księdzem pokazać. No ale miejmy nadzieję że to ostatni taki platforming spęd...
Aktualności
Niezapominajka
10

gru

do 12-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"FIT-EXPO 2021" - targi fitness & Sport Park

do 12-12-2021
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festiwal Rzeźby Lodowej "Poznań Ice Festival 2021"

16

gru

do 19-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody
Targi akcesoriów i sprzętu jeździeckiego

17

gru

do 19-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal sztuki i przedmiotów artystycznych

14

sty

do 16-01-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Polagra Premiery" - Międzynarodowe Targi Rolnicze

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: