Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Dożynki nie odbędą się już w Parku Wilsona - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Dożynki nie odbędą się już w Parku Wilsona
13-07-2018 01:41   Janusz Ludwiczak
Przez pięć ostatnich lat pod koniec sierpnia w Parku Wilsona odbywało się święto plonów. W tym roku dożynki odbędą się nad Maltą, zorganizują je wspólnie arcybiskup, marszałek i prezydent Poznania.

Dożynki po raz pierwszy odbyły się w Parku Wilsona pod koniec sierpnia 2013 roku. Od tego czasu święto plonów miasto organizowało w tym miejscu co roku.

– "Święto Plonów" organizowane jest w Parku Wilsona z uwagi na położenie obiektu, łatwy dojazd dla mieszkańców miasta, którym warto uświadomić, że na terenie Poznania prowadzą działalność gospodarstwa rolne (722) oraz podmioty gospodarujące w ramach działów specjalnych produkcji rolnej (ponad 200). Powodem organizacji uroczystości dożynkowych w tym miejscu jest też bogata historia parku, w którym funkcjonowała szkółka drzew oraz Palmiarnia wybudowana w 1910 roku z okazji wystawy Przemysłu, Rzemiosła i Rolnictwa na terenach targowych – tłumaczyła w 2013 r. Barbara Woźniak z Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania.

Za przeniesieniem dożynek z Krzesin do Parku Wilsona był poprzedni prezydent Ryszard Grobelny. Po Parku Wilsona dożynki miały odbywać się w innych częściach śródmieścia. Rozważane były także Łęgi Dębińskie, Cytadela, Malta. Jednak w ciągu pięciu ostatnich lat święto plonów odbywało się zawsze w Parku Wilsona.

– Zazwyczaj dożynki organizowaliśmy na Krzesinach, na które przybywały osoby bezpośrednio zainteresowane. Chcemy pokazać mieszkańcom, że w Poznaniu również znajdują się gospodarstwa rolne. W tym roku dożynki organizowane są w samym sercu miasta. Byłbym zwolennikiem, by te tradycje pokazywać jednak w śródmieściu – wskazywał w 2013 r. Ryszard Grobelny, ówczesny prezydent Poznania.

Rok temu władze miasta zapowiedziały, że kolejne dożynki zorganizują wspólnie arcybiskup, marszałek i prezydent Poznania w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tak też 26 sierpnia 20. jubileuszowe wojewódzko-archidiecezjalno-miejskie dożynki odbędą się nad Maltą, na Polanie Harcerza.

– Przez minione lata gościliśmy w wielu miejscach w Wielkopolsce, były to duże miasta powiatowe, były też mniejsze miejscowości. W tym roku postanowiliśmy wspólnie z władzami miasta połączyć siły i zorganizować dożynki w Poznaniu, łącząc je z 1050-leciem biskupstwa poznańskiego. Ksiądz arcybiskup zgodził się z nami, że warto tę rocznicę podkreślić – zaznaczył Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Szczegółowe informacje można znaleźć m.in. na stronach miasta: poznan.pl


Komentarze (5)

14-07-2018 16:32:53
maciej
@tonny;-oczywiście -bardziej pasują osiłki z piwem,lumpy,srające psy i rowery? Ciekawe,że od dawna występy folklorystyczne były obecne w parku a dożynki można do tej kategorii zaliczyć..a te tłumy dzieci oglądające zwierzęta hodowlane i "inne" atrakcje?
14-07-2018 15:14:04
tonny
@Maciej: I bardzo dobrze. Dożynki kompletnie nie pasowały do Parku Wilsona. Równie dobrze niech zrobią je w parku przy Zamku czy parku Chopina. Szkoda, że organizatorzy nie wybrali parku Kasprowicza, który bardziej nadawałby się na dożynki.
14-07-2018 15:07:13
maciej
szkoda, odpadła jedna z nielicznych już atrakcji w parku Wilsona...nikt z małymi dziećmi na Maltę nie pojedzie bo daleko i "kawał" pieszo... a tu(na Łazarzu) to "centrum Miasta"
13-07-2018 07:44:49
poznanianka
Co jeszcze będzie nad Maltą.Pomnik, wszelkie uroczystości , festiwale.? No tak Biskupi z katedry będą mieli blisko.A gdzie sport , rekreacja , wypoczynek i piękny teren nawet do odpoczynku.
13-07-2018 02:23:58
As
No wybory za pasem to trzeba się nawet będąc tęczowym z księdzem pokazać. No ale miejmy nadzieję że to ostatni taki platforming spęd...

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

wrz

do 22-09-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
CEDE - Środkowoeuropejska Wystawa Produktów Stomatologicznych

21

wrz

16:30
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Piknik sąsiedzki na zakończenie lata . W programie: animacje dla dzieci "Skarb Piratów", występ zespołu muzycznego oraz wieeelkie grillowanie.

22

wrz

10:30
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
"W harmonii z naturą - początki tańca Hula" - hawajskie spotkania na Łazarzu

Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Noc świątyń
Religijne Towarzystwo Przyjaciół - Kwakrzy
w godz. 17:45-19:15

Kościół Prawosławny - Cerkiew św. Mikołaja ul. Marcelińska 20
Noc świątyń
w godz. 18:00-20:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: