Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Majówka z książką" ponad dekadę temu przeszła do historii - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Majówka z książką" ponad dekadę temu przeszła do historii
02-05-2019 00:06   Janusz Ludwiczak
Od ponad 50 lat przez trzy pierwsze majowe dni można było zdobyć autograf pisarzy książek, porozmawiać ze znanymi artystami, czy także kupić nowości wydawnicze w promocyjnych cenach. Dodatkowymi atrakcjami było wesołe miasteczko, koncerty zespołów czy punkty gastronomiczne. Niestety w 2006 roku tzw. "Majówka z książką", czyli Wielkopolskie Spotkania z Książką, Prasą, Radiem i Telewizją, które odwiedzało ponad 100 tysięcy osób przeszła do historii.

Co roku "Majówkę z książką", czyli Wielkopolskie Spotkanie z Książką, Prasą, Radiem i Telewizją odwiedzało ponad 100 tysięcy osób. Na trzy dni Park Kasprowicza zamieniał się w stoiska z książkami. Poznaniacy mogli co roku 1, 2 i 3 maja zdobyć autograf znanych pisarzy i piosenkarzy, często rozmawiając z nimi osobiście. Na "Majówce z książką" nie brakowało takich osobistości jak: ksiądz Jan Twardowski. Joanna Chmielewska, Hanna Bielicka, Eleni, Adrianna Biedrzycka, Krystyna Feldman czy Włodzimierz Łęcki.

"Majówka z książką" była także okazją do wysłuchania ciekawych koncertów. Lubiących adrenalinę cieszyło wesołe miasteczko, które pojawiało się przy Arenie już pod koniec kwietnia. Ponadto zgłodniali czytelnicy mogli skorzystać chociażby z punktów gastronomicznych.

Pierwsza "Majówka z książką" odbyła się ponad pół wieku temu na Starym Rynku. W 1987 roku przeniesiono ją do Parku Kasprowicza. Wtedy przez pierwsze trzy maja - 33 stoiska ustawione przez "Dom Książki" wokół "Areny" oblegane były przez nabywców. Sprzedano ok. 120 tysięcy egzemplarzy książek, płyt i kaset. Czytelnicy mieli do wyboru ponad 3 tys. tytułów, w tym trzy najnowsze "Posnaniana" Władysława Czarneckiego, "To był też mój Poznań" Aleksandra Rogalskiego, "Wspomnienia i przypomnienia" Tadeusza Switały czy publikacje "Poznań 1945. Kronika wydarzeń". Swoje książki dedykowało trzynastu pisarzy, a członkowie zespołu "Gedeon Jerubbaal" podpisywali najnowszą płytę.

Pierwsze kłopoty "Majówki z książki" pojawiły się w 2003 roku, kiedy to impreza nie odbyła się z kłopotów finansowych. Jednak rok później poznaniacy znów mogli wybrać się przed Arenę. Największym wydarzeniem była wtedy akcja "Poznań w kadrze Europy". 1 maja 2004 roku tysiące poznaniaków wraz z prezydentami miasta i wojewodą zrobiło sobie wspólne zdjęcie na znak wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Niestety w 2006 roku "Majówka z książką - Wielkopolskie Spotkania z Książką, Prasą, Radiem i Telewizją " z 51-letnią tradycją ostatecznie przeszła do historii. Z organizacji imprezy całkowicie wycofał się organizator - Dom Książki S.A. z ulicy Gwarnej. Powodem były finanse.

ZOBACZ TAKŻE: Działająca od 11 lat księgarnia techniczna na Głogowskiej przeszła do historii


R E K L A M A

Komentarze (9)

06-05-2019 13:16:37
M.
@toms, poglądy właścicieli nie muszą być odzwierciedleniem zawartości sprzedawanych tam książek. Przynajmniej nie wszystkich.
05-05-2019 20:53:59
toms
@M.: Czytelnia katolicka - no raczej z katolickimi wartościami ma nie wiele wspólnego oprócz szerzenia nienawiści, skrajnie prawicowa. Nie polecam
05-05-2019 20:37:43
M.
@czytelnik, księgarnia jest przy Niegolewskich. Mała, ale zawsze można poprosić o zamówienie konkretnej książki. I jeszcze jest księgarnia katolicka koło Lejka Łazarskiego.
04-05-2019 12:51:23
eka z małeki
@czytelnik-chyba została jedna maleńka,po upadku tej ze Strusia,w górę do Matejki...fajna eka
04-05-2019 07:33:36
pyra
@emeryt, a co ma piernik do wiatraka ? Kiermasze ksiazek zawsze byly popularne bez wzgledu na ustroj polityczny, zawsze mozna bylo znalezc cos dla siebie. Niestety wiara przestala czytac bo jak powiedzial kiedys dawny moj sasiad:"A po co kupujesz ksiazki ? ja mam wszystko na dysku i nie zajmuje miejsca w domu ksiazkami". Pozatym spoleczenstwo zamiast czytac ksiazki to czyta glupi Facebook.
03-05-2019 23:01:06
emeryt
eka jednak tęsknisz do tamtych czasów.
03-05-2019 12:54:51
czytelnik
Na Łazarzu to już chyba wcale księgarni nie ma, a szkoda. Przydałaby się taka księgarnia jak Arsenał z sąsiednich Jeżyc, czy chociażby jakiś oddział księgarni internetowych jak mają w centrum przy ul. Św. Marcin - i mają Bonito, i Omnibusa, i TakCzytam.
02-05-2019 13:07:44
swojak
Poznań schodzi na psy. Dawniej majówka z książką. Wczoraj pod ICHOTEM na Śródce festyn indoktrynujący o wielokulturowości, koegzystencji ras i innych cudownych wynalazkach. Swoją drogą kto wpadł na ten pomysł, kto zatwierdził scenariusz pikniku i kto go sfinansował????
02-05-2019 12:28:14
eka z małeki
-obojętnie gdzie była,zawsze byłem!!!!!!!!!!!!!!eka
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
08

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu
Zapisy mailowo: zapisy.klubkrag@gmail.com Uczestnicy zajęć są zobowi

09

lip

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz"-impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach pro

10

lip

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
„Śpiewamy przy ognisku”- Koncert z cyklu "Śpiewamy Polskie Piosenki".

11

lip

do 12-07-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Letni Targ Rodzinny

12

lip

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory prezydenckie - II tura
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: