Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Niech się święci 1 maja... - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Niech się święci 1 maja...
01-05-2018 20:04   Janusz Ludwiczak
W czasach PRL-u tradycyjnie ulicą Głogowską do Parku Kasprzaka (obecnie Wilsona) przechodził pochód pierwszomajowy.

Pochody pierwszomajowe były manifestacją dla uczczenia międzynarodowego święta klasy robotniczej, Święta Pracy, przypadającego 1 maja. Na ulicę Głogowską wychodziło tysiące ludzi, którzy maszerowali ze sztandarami partyjnymi i robotniczymi. Wśród nich byli chociażby pracownicy Międzynarodowych Targów Poznańskich. Po pochodzie w Parku Kasprzaka (obecnie Wilsona) czekała kiełbasa z bułką i lody.

Pamiętam ten 1 maja gdy padał śnieg i to było wtedy gdy pochód kończył się przy Parku Kasprzaka. A te przygotowania , zabezpieczenia Szkoła Podstawowa nr 26 zamknięta dzień wcześniej , gromadzenie zapasu rozpuszczalnika do usuwania niesłusznych napisów ."Obserwatorzy" na dachach niskich budynków naprzeciw Magnolii. Ale były też wspomniane powyżej pyszne kiełbaski z bułką - wspomina Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Osiedla Święty Łazarz.


Komentarze (3)

04-05-2018 20:27:03
morlock
Pani Aniu - K a s p r o w i c z a bo do Kasprzaka chodziło się zimą na duży staw z łyżwami. Fakt że brak tego kiermaszu książek na Arenie a i spotkań z ich autorami.
04-05-2018 09:50:09
ania
W Parku Kasprzaka byl zawsze kiermasz ksiazek...ale teraz ludziska nie wiedza co to ksiazka. Parowka, musztarda, bulka, papierowy talerzyk, husteczka i sok plus woda gazowana z saturatora. Bylo o tyle lepiej, ze ludzie byli ze soba zwiazani, to samo zamieszkanie rodziny, pokoleniowe na Lazarzu, wszyscy prawie sie znali, dzieciaki bawily sie razem na podworku i Arenie. Dzieciaki chodzily do tych samych szkol. Wszycy prawie rodzili sie :"na Engla" /klinika na Jarochowskiego/, babcie spotykaly sie na Rynku Lazarskim, byla spoleczna jednosc i zaangazowanie, nie bylo smiecenia na ulicach i podworkach w takim stopniu jak teraz, bylo naprawde czysciej i porzadniej. Ludzie dbali o swoje - o nasze. Bylo przyjazniej, rodzinnie i bezpieczniej bo ludnosc Lazarza pozostawala ta sama przez dekady. Obcego sie rozpoznawalo w swoim fyrtlu od razu. Babcia, dziadek czy matka nie byli tylko zaangazowani w pilnowanie wlasnych dzieci ale dzieci innych sasiadow. Mieli oko nad wlasnym fyrtlem. Teraz to tylko dbanie w swoje, swoje dzieci, swoje samochody, swoje mieszkania i tylko wazne jest moje, moje i tylko moje. Obecnie 10% mieszkancow Lazarza i nie tylko, jest uczulona na to co dzieje sie poza jego/jej wlasnym koncem nosa. To takie moje przemyslenia, wspomnienia majowkowe. Zycze milego weekendu i zaangazowania w zycie naszej dzielnicy. Zeby cokolwiek zmienic trzeba zaczac od siebie.
02-05-2018 15:02:10
Negatyw
A po pochodzie, na parówy do budki w Parku Kasprzaka. To były czasy... :-)
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

lis

do 23-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznański Jarmark Świąteczny - Betlejem Poznańskie

03

gru

do 18-12-2022
Rynek Łazarski
Betlejem Poznańskie - jarmark świąteczny

08

gru

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Zza łazarskiego winkla" - spotkanie z gwarą i twórczością Danuty Zych
Piosenki o Poznaniu zaśpiewa Zespół Pasja

09

gru

do 11-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Ice Festival" - Festiwal Rzeźby Lodowej

11

gru

Rynek Łazarski
Targi Sztuk Pięknych
w godz. 12:00-17:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: