Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przez żołądek do Ukrainy - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Przez żołądek do Ukrainy
27-01-2019 16:41   Janusz Ludwiczak
Jakie są narodowe przysmaki naszych wschodnich sąsiadów, jak żyje się na Ukrainie i jak mieszka się Ukraińcom w Poznaniu – można było przekonać się o tym podczas kolejnego spotkania z cyklu "Przez żołądek do kultury", które w domu kultury Klub Osiedlowy "Krąg" zorganizowało Centrum Inicjatyw Młodzieżowych "Horyzonty".

Od blisko dwóch lat w Klubie Osiedlowym "Krąg" oraz w Inkubatorze Kultury "Pireus" odbywają się cykliczne spotkania "Przez żołądek do kultury", które organizuje Centrum Inicjatyw Młodzieżowych "Horyzonty". Do tej pory można było poznać kulturę i spróbować przysmaki z Francji, Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Francji, Portugalii, a nawet z Turcji, Iranu, Indii, Japonii czy Iraku.

– W ramach projektu Centrum Inicjatyw Lokalnych "Łazanka" prowadzimy spotkania "Przez żołądek do kultury", gdzie spotykamy się z kulturami obcokrajowców mieszkających w Poznaniu. Są tu studenci, którzy tutaj mieszkają od dłuższego czasu, ale również osoby od lat przebywające w naszym mieście. Nasi goście nie tylko opowiadają o kulturach i zwyczajach swojego kraju, ale również przygotowują potrawy ze swoich regionów. Dzięki temu mieszkańcy Łazarza mogą nie tylko spotkać się z kultura innych krajów, ale ją także posmakować – wyjaśnia Kamila Lenczewska z Centrum Inicjatyw Młodzieżowych "Horyzonty".

W ubiegłą środę przyszedł czas na Ukrainę. O kulturze, zwyczajach i przysmakach opowiedziała Marina Baychuk, która studiuje kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza (UAM).

– Na Ukrainie mieszkańcy mówią różnymi dialektami. Ukraińcy są zaprzyjaźnieni z Polską i Białorusią. Kraj liczy 46 milionów osób, a językiem urzędowym jest nie tylko ukraiński i rosyjki. W Ukrainie dominuje prawosławie (58%), ale 30% stanowią katolicy – objaśniała Marina Baychuk.

Marina Baychuk pochodzi z 220-tysięcznego miasta Łuck. Podczas spotkania Ukrainka opowiadała o swoim mieście, zabytkach, atrakcjach turystycznych, jedną z nich jest tunel zakochanych.

Podczas spotkania publiczność pytała m.in. o zarobki i ile kosztuje życie na Ukrainie.

– Chleb w przeliczeniu na polską walutę kosztuje ok. 2 złote. Dla Polaków to mało, dla Ukraińców ceny są jednak wysokie. Przeciętne zarobki sięgają ok. 3 tysięcy hrywien, czyli 400 złotych polskich – tłumaczyła Marina Baychuk.

W najbliższą środę o godz. 17:00 w domu kultury "Klub Krąg" przy ul. Dmowskiego 37 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu "Przez żołądek do kultury". Tym razem organizatorzy zapraszają do słonecznej Italii. Z kolei 13 lutego o godz. 17:00 będzie można poznać przysmaki i kulturę Kongo.


Komentarze (1)

19-02-2019 14:39:44
Kamila L.
Dziękujemy za artykuł i zapraszamy na nasze spotkania!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

sie

do 14-08-2022
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Slavic fondness - wystawa | Luntrus
w godz. 14:00-20:00

13

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

20

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

Międzynarodowe Targi Poznańskie
V Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów

27

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: