
W ramach projektu "Między nami sąsiadami" zespół wolontariuszy z Centrum Inicjatyw Młodzieżowych Horyzonty zorganizował międzykulturowe spotkanie z "żywymi książkami".
Jest to doskonała okazja, by spotkać się z ludźmi z różnych stron świata. Porozmawiać można z osobami w dziewięciu narodowości, wśród których są osoby z Urugwaju, Włoch, Brazylii, Pakistanu, Jemenu, Ukrainy czy Indii. W ramach naszej idei: "Między nami sąsiadami" chcemy zintegrować społeczność lokalną z cudzoziemcami, którzy tutaj mieszkają, pracują i żyją. Chcemy, by Łazarzanie poznali osoby, które mieszkają i żyją w ich okolicy. Wszystkie "żywe książki" mieszkają w Poznaniu od dłuższego czasu – powiedziała Maria Lebioda z Centrum Inicjatyw Młodzieżowych Horyzonty.
Spotkanie z "Żywymi książkami" pozwoli przez indywidualne rozmowy zmierzyć się "Czytelnikowi" z własnymi uprzedzeniami i stereotypami, poznać i zrozumieć "coś innego". Zdecydowaliśmy się zaprosić Polkę muzułmankę w chustce, Brazylijczyka, Hindusa czy Włocha z żoną Polką – dodaje Maria Lebioda.
"Żywą książkę" można było wypożyczyć jedynie na 25 minut podczas pięciogodzinnej akcji mimo to, w nietypowej bibliotece ustawiały się długie kolejki. W sumie wypożyczono ponad 60 "żywych książek".
Udało nam się porozmawiać z obcokrajowcami mieszkającymi w Poznaniu. Spytaliśmy jak podoba im się miasto, co sądzą o Polakach, a także z jakimi problemami się spotykają.
Sofia Minchilli, Urugwaj
W Poznaniu mieszkam od trzech lat. Jest to piękne miasto. Największym problemem jest dla mnie bariera językowa, dlatego uczę się języka polskiego.
Do Poznania przybyłam z moim chłopakiem, który dostał stypendium. Oboje tutaj pracujemy.
Widzę dużo podobieństw między Wami Polakami, a nami Urugwajczykami. Podoba mi się to, że dla Polaków ważna jest rodzina.
Polacy są jednak źle nastawieni do obcych. Mojego chłopaka kilka razy wzięli za Araba, spotykał się z krzywymi spojrzeniami, nieżyczliwością. Gdy tłumaczyliśmy, że jesteśmy z Urugwaju od razu nas przepraszano. Nie podobają mi się takie sytuacje.
Jeśli chodzi o sam Poznań podoba mi się Stare Miasto i przylegającego do niego dzielnice. Dużym problemem jest oczekiwanie na przejściu dla pieszych. Niekiedy trzeba czekać po 4-6 minut na światło zielone, tak nie powinno być.
Paolo Messina, Włochy (Anna Cieślik Polska)
W Poznaniu mieszka się dobrze. Podoba mi się bardzo architektura, całe otoczenie, przyroda, jest tutaj dużo zieleni. Z Anią jesteśmy razem ponad 10 lat, w Polsce mieszkam od roku. Mieliśmy dylemat czy wybrać Polskę czy Włochy, jednak wybraliśmy Polskę. We Włoszech nie jest teraz zbyt dobrze. Polska jest w miarę stabilnym krajem, wiele się zmieniło na lepsze po wejściu do Unii Europejskiej.
Polacy są uprzejmi, życzliwi, gościnni, jednak również nie integrują się, wykluczanych społecznie jest wiele grup.
Tayyab Malik, Pakistan
Do Poznania przyjechałem w październiku z Wielkiej Brytanii. Studiowałem w Londynie, jednak z pewnych względów musiałem przerwać naukę. Teraz studiuje na UAM i Politechnice w Poznaniu. Lubię podróżować, chciałem poznać nowy kraj, nową kulturę. Przed Polską przestrzegało mnie wiele osób, ale jednak zdecydowałem się. W Polsce udało mi się zwiedzić Warszawę i Wrocław, myślałem by wybrać się jeszcze do Gdańska i Katowic, ale obawiam się, słyszałem, że nie jest tam zbyt dobrze.
Polacy są różni. Część osób jest tolerancyjna, niektórzy jednak są źle nastawieni do osób czarnoskórych, innej narodowości. Społeczeństwo na szczęście się zmienia.
W Polsce największy problem mam jednak z zaopatrzeniem się w kuchnię pakistańską, nie mogę nosić też swojego regionalnego, pakistańskiego stroju, gdyż od razu jestem odbierany jako muzułmanin i spotykam się z atakami dyskryminacji.
W Polsce macie piękne kobiety i dobrą kuchnię. Smakowały mi kotlety schabowe, pierogi i barszcz. Jeśli chodzi o samo miasto to droga jest komunikacja. Tańsze są bilety w Warszawie. W Poznaniu brakuje metra. Po skończeniu studiów prawdopodobnie wrócę do Wielkiej Brytanii, gdyż tam lepiej się zarabia. W Polsce jednak są niskie koszty życia.
Mani, Indie
W Poznaniu przebywam pół roku. Podoba mi się tutaj. Mam wielu polskich przyjaciół. Nie spotkałem się tutaj z atakami dyskryminacji. Jednym z problemów jest niekiedy bariera językowa, niektórzy nie znają języka angielskiego. Raz na dworcu spotkałem się też z próbą wymuszenia ode mnie pieniędzy. W Polsce macie nietypowy klimat. Nie podoba mi się, gdy jest chłodno i deszczowo. Nie lubię zmiennej pogody. Lubię jak jest tutaj słonecznie i ciepło.
Poznań jest czystym miastem, nie ma problemów z poruszaniem się komunikacją miejską, macie dobre połączenia tramwajowe, udogodnieniem jest szybki tramwaj. Polska ma również dobrą kuchnię, najbardziej lubię pierogi i bigos.
Fot: Janusz Ludwiczak
Komentarze (2)
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Uczniowie łazarskich szkół zmierzyli się w piłkarskim turnieju
(30-05-2023 16:16)
· "Gaude Mater"
(30-05-2023 15:13)
· Skoki akrobatyczne, Wielkopolanie i orkiestra sił powietrznych w Parku Wilsona
(30-05-2023 14:51)
· Jakie zalety mają druki na papierze samokopiującym?
(30-05-2023 11:30)
· Food trucki, kiermasz artystyczny i koncerty na Rynku Łazarskim
(29-05-2023 17:59)
· Przy Kolejowej powstanie 15-piętrowy wieżowiec i osiedle z blisko 300 mieszkaniami
(28-03-2022 10:30)
· "Ta dziura jest kluczowa dla wentylacji" – wywiad z projektantem nowego Rynku Łazarskiego
(07-02-2022 01:07)
· Cmentarz Górczyński: Powalone drzewa zniszczyły kilka nagrobków
(22-02-2022 20:24)
· Brakuje 3,9 mln zł, by rozpocząć przebudowę Kolejowej [AKTUALIZACJA]
(01-02-2022 14:33)
· Łazarscy radni chcą zlikwidowania postoju taksówek przy Rynku Łazarskim. Zamiast tego ma być ogródek
(15-02-2022 07:30)
Niezapominajka |
maj
do 30-05-2023
Łazarz
33. Dni Łazarza
►WIĘCEJ: www.33dni.lazarz.pl
maj
do 02-06-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"ITM Industry Europe 2023" - Przemysł Ery Cyfrowej
Targi Logistyki Magazynowania i Transportu
Salon: Bezpieczeństwo Pracy w Przemyśle
cze
Szkoła Podstawowa nr 33 / 33 LO ul. Wyspiańskiego 27
Bieg przez Wielką Brytanię im.M. Zawiei
w godz. 15:00-19:00
cze
17:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
III Piknik Łazarski
cze
09:00
Szkoła Podstawowa nr 10 ul. Jarochowskiego (przy Ściegiennego)
XVI Turniej Charytatywny im. Macieja Zawiei
Komentarze |
najnowsze | najwięcej |
· Poroniony pomysł!
(29-05-2023 07:18)
· Bardzo dobrze! Z perspektywy mieszkańca tej dzielnicy to naprawdę duży ...
(28-05-2023 22:27)
· "Towarzystwo wzajemnej adoracji" się rozpadło i nie chce dalej ...
(27-05-2023 11:13)
· @WHO ogłosiła koniec pandemii, a nasza RO powołuje się na nią, żeby ...
(25-05-2023 22:23)
· Czas zakończyć tę walkę.
(25-05-2023 17:26)
· Górczyn: Jest już skwer im. Macieja Zawiei (34)
· Brakuje 3,9 mln zł, by rozpocząć przebudowę Kolejowej [AKTUALIZACJA] (20)
· Działkowcy protestują: "Rada osiedla podjęła decyzję bez konsultacji z ... (19)
· Łazarscy radni chcą zlikwidowania postoju taksówek przy Rynku Łazarskim. ... (18)
· Zarząd Osiedla Św. Łazarz odwołany. Agnieszka Michalak-Pietkiewicz nie ... (16)
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(25-11-2016 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: