
W sobotę już po raz 15. odbędzie się Marsz Równości. Tym razem demonstracja z udziałem m.in. osób LGBT zahaczy również o Łazarz i przejdzie obok dworca Poznań Główny i wzdłuż Targów.
Marsz Równości rozpocznie się o godz. 14:00 i z Chwaliszewa przejdzie przez Mostową, Kazimierza Wielkiego, Strzelecką, Ogrodową, Powstańców Wielkopolskich do ulicy Matyi i następnie przez Most Dworcowy, Roosevelta do ronda Kaponiera, po czym przez Libelta, Nowowiejskiego, Stary Rynek i Chwaliszewo powróci do Kontener Art nad Wartą.
– Od pierwszej edycji w 2015 festiwal przyciągnął dziesiątki tysięcy osób uczestniczących, pomagając stolicy Wielkopolski osiągnąć status najbardziej otwartego miasta w Polsce. Zwieńczeniem tygodnia imprez, spektakli, pokazów filmowych i innych wydarzeń tradycyjnie jest Marsz Równości – informują organizatorzy, Grupa Stonewall.
Wiadomo, że w wydarzeniu udział weźmie prezydent Poznania, który objął patronat honorowy.
– Marsz Równości symbolizuje społeczną równość niezależnie od wyznania, rasy czy orientacji seksualnej. Inicjatywa ta tworzy przestrzeń społecznego dialogu, który jest kluczowy dla istnienia i rozwoju obywatelskiej wspólnoty. Wierzę, że organizowany w Poznaniu po raz kolejny Marsz Równości będzie sposobnością do budowania szerokiej integracji obywatelskiej, pozwalając uczestnikom na pełną realizację i wyrażenie swojej tożsamości – tłumaczyła decyzję prezydenta Joanna Skrzypek, wicedyrektorka Gabinetu Prezydenta.
W 2015 r. Jacek Jaśkowiak jako pierwszy prezydent miasta wziął udział w tego typu wydarzeniu.
– To jest konsekwentne działanie, tak samo brałem udział w demonstracjach, które są wyrazem życzliwości dla uchodźców czy wyrazem mojej otwartości na świat, Europę, sprzeciwu wobec rasizmu, nacjonalizmu, ksenofobii. Ten marsz jest dla mnie wyrazem solidarności z wszystkimi, którzy mają poczucie wykluczenia, czy to ze względu na niepełnosprawność, religię, kolor skóry czy orientację seksualną. Ubolewam, że nie ma ze mną mojej żony, która akurat egzaminuje przyszłych notariuszy. Często zgłaszają się do niej ludzie, które są w związku partnerskim, czy to heteroseksualnym czy również homoseksualnym. Stwierdziła, że jest szereg problemów prawnych związanych z testamentem, dziedziczeniem, regulowaniem spraw własnościowych w takich związkach – mówił wtedy Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Organizatorzy zapowiedzieli też, że cała trasa Marszu Równości zostanie przystrojona tęczowymi flagami. Pojawią się one zapewne też również na Moście Dworcowym i ulicy Roosevelta.
Ponadto w sobotę na Moście Dworcowym pojawi się tęczowe przejście.
– Z kolorami tęczy kojarzone są środowiska mniejszości seksualnych, LGTB, które organizują Marsz Równości. Oznaczając jedno jedyne przejście dla pieszych, i to tylko na czas Marszu kolorami tęczy, chcemy publicznie zamanifestować jak ważne jest dla nas, by Poznań był miastem tolerancji, miastem otwartym i miastem równych szans dla wszystkich, także innych – nie tylko ze względu na ich orientację seksualną. Dla wszystkich oprócz tych, którzy innych od siebie nie tolerują, wykluczają, uznają za gorszych, nie równych. Nie zdajemy sobie zwykle sprawy jak licznie mniejszości chodzą po naszych ulicach. I pokonują przejścia dla pieszych… Każdy z nas należy do kilku mniejszości! A bogactwo kolorów tęczy wyraża naszą ludzką, niezwykłą różnorodność. Każdy jest inny, ale wszyscy jesteśmy równi – tłumaczy Dorota Bonk-Hammermeister ze Społecznej Kolacji Prawo do Miasta.
Tęczowe przejście dla pieszych pojawi się na Moście Dworcowym, prowadząc do dworca Poznań Główny. Będzie ono jednak tymczasowe.
– Odwołujemy się do akcji rozwijania uszytego z tkaniny przejścia dla pieszych na Moście Dworcowym cztery lata temu, w miejscu, gdzie ono zostało już zrealizowane. Ówczesne przesłanie jest jednak wciąż niestety aktualne: prawa i potrzeby pieszych są nadal zbyt szeroko lekceważone, jak byśmy byli gorszymi użytkownikami ulic. Zwykle to naszym kosztem zapewnia się komfort jazdy i parkowania samochodów, a chodzenie po ulicach bywa koszmarem, zwłaszcza dla niepełnosprawnych i mniej sprawnych, starszych, rodziców z dziećmi, osób na wózkach. Tęczowe przejście jest głosem na rzecz pieszych, nie tylko LGTB, Marsz Równości przejdzie po nim piechotą, a nie przejedzie korowodem aut – dodaje Dorota Bonk-Hammermeister, Społeczna Kolacja Prawo do Miasta.
Na sobotę przeciwnicy Marszu Równości zapowiedzieli kontramanifestacje, w sumie ma ich się odbyć ponad 30. Do Urzędu Miasta zgłoszono w sumie 36 zgromadzeń, w tym trzy przemarsze. Młodzież Wszechpolska zapowiedziała pochód "tradycyjnego modelu rodziny", który ma przejść trasą zbliżoną do Marszu Równości.
ZOBACZ TAKŻE: Rowerzyści popedałowali z tęczowymi flagami spod Areny przez Poznań nad Wartę {WIDEO}
Fot: Janusz Ludwiczak/archiwum lazarz.pl
ZOBACZ TAKŻE: Rowerzyści popedałowali z tęczowymi flagami spod Areny przez Poznań nad Wartę {WIDEO}
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Można już korzystać z pływalni letniej w Parku Kasprowicza
(20-06-2025 07:53)
· Pokaz ognia na Rynku Łazarskim
(20-06-2025 06:45)
· Poznań Główny: Nożownik ranił dwóch mężczyzn
(20-06-2025 02:26)
· Wierni przeszli ulicami Łazarza {◎ GALERIA ZDJĘĆ}
(20-06-2025 00:41)
· Wierni wyjdą na ulice. Komunikacja i apteki w Boże Ciało i długi weekend – INFORMATOR
(19-06-2025 01:14)
· Niech się święci 1 maja...
(02-05-2025 01:10)
· "Szóstka" nie będzie kursować
(24-11-2024 02:14)
· Blisko 2 tysiące kierowców przekroczyło "50-tkę" na Hetmańskiej
(13-01-2025 07:30)
· "Dziewiątka" i "dziesiątka" będą jeździć przez Łazarz
(02-10-2024 00:41)
· Poznań Główny: Kobieta wpadła pomiędzy peron a wagon - pasażerka uderzyła głową w torowisko
(08-06-2025 01:47)
Niezapominajka |
cze
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00
cze
12:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Powitanie Lata dla seniorów, w programie : ogień z pieczeniem kiełbasek , zawody rekreacyjne : Rzut Beretem , przeciąganie liny i elementy jogi na świeżym powietrzu
cze
16:30
Rynek Łazarski
"Łazarz pamięta" - obchody 69. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956
• koncert zespołu Klub Szyderców Bis
- wydarzenie ma na celu uczczenie pamięci uczestników pierwszego w PRL zrywu ro
cze
19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Wernisaż wystawy studentów Pracowni Wydziału Artystycznego Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych
- zaprezentowane zostaną prace z zakresu rysunku i malarstwa, będące efektem całorocznej pracy mł
cze
20:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac św. Marka (pomiędzy Bukowską i Roosevelta)
"Piosenka na cztery strony świata" – koncert na zakończenie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
Ogłoszenia |
· Pozdrawiam sąsiadów z Powstanców Wielkopolskich z Turku.
Kontakt
(11-06-2025 15:53)
· pozdrawiam rodzinę kisielów z łazarza, z łazarzem związani od ...
(09-06-2025 16:05)
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: