Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Marsz Równości przejdzie koło dworca i Targów. Na Moście Dworcowym będzie tęczowe przejście - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Marsz Równości przejdzie koło dworca i Targów. Na Moście Dworcowym będzie tęczowe przejście
09-08-2018 21:45   Janusz Ludwiczak
Mostem Dworcowym, ulicą Roosevelta i przez rondo Kaponiera w sobotę już po raz 15. przejdzie Marsz Równości. Tego dnia na ulicach pojawią się również tęczowe flagi. Z kolei na Moście Dworcowym powstanie przejście dla pieszych w kolorach tęczy.

W sobotę już po raz 15. odbędzie się Marsz Równości. Tym razem demonstracja z udziałem m.in. osób LGBT zahaczy również o Łazarz i przejdzie obok dworca Poznań Główny i wzdłuż Targów.

Marsz Równości rozpocznie się o godz. 14:00 i z Chwaliszewa przejdzie przez Mostową, Kazimierza Wielkiego, Strzelecką, Ogrodową, Powstańców Wielkopolskich do ulicy Matyi i następnie przez Most Dworcowy, Roosevelta do ronda Kaponiera, po czym przez Libelta, Nowowiejskiego, Stary Rynek i Chwaliszewo powróci do Kontener Art nad Wartą.

– Od pierwszej edycji w 2015 festiwal przyciągnął dziesiątki tysięcy osób uczestniczących, pomagając stolicy Wielkopolski osiągnąć status najbardziej otwartego miasta w Polsce. Zwieńczeniem tygodnia imprez, spektakli, pokazów filmowych i innych wydarzeń tradycyjnie jest Marsz Równości – informują organizatorzy, Grupa Stonewall.

Wiadomo, że w wydarzeniu udział weźmie prezydent Poznania, który objął patronat honorowy.

– Marsz Równości symbolizuje społeczną równość niezależnie od wyznania, rasy czy orientacji seksualnej. Inicjatywa ta tworzy przestrzeń społecznego dialogu, który jest kluczowy dla istnienia i rozwoju obywatelskiej wspólnoty. Wierzę, że organizowany w Poznaniu po raz kolejny Marsz Równości będzie sposobnością do budowania szerokiej integracji obywatelskiej, pozwalając uczestnikom na pełną realizację i wyrażenie swojej tożsamości – tłumaczyła decyzję prezydenta Joanna Skrzypek, wicedyrektorka Gabinetu Prezydenta.

W 2015 r. Jacek Jaśkowiak jako pierwszy prezydent miasta wziął udział w tego typu wydarzeniu.

– To jest konsekwentne działanie, tak samo brałem udział w demonstracjach, które są wyrazem życzliwości dla uchodźców czy wyrazem mojej otwartości na świat, Europę, sprzeciwu wobec rasizmu, nacjonalizmu, ksenofobii. Ten marsz jest dla mnie wyrazem solidarności z wszystkimi, którzy mają poczucie wykluczenia, czy to ze względu na niepełnosprawność, religię, kolor skóry czy orientację seksualną. Ubolewam, że nie ma ze mną mojej żony, która akurat egzaminuje przyszłych notariuszy. Często zgłaszają się do niej ludzie, które są w związku partnerskim, czy to heteroseksualnym czy również homoseksualnym. Stwierdziła, że jest szereg problemów prawnych związanych z testamentem, dziedziczeniem, regulowaniem spraw własnościowych w takich związkach – mówił wtedy Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Organizatorzy zapowiedzieli też, że cała trasa Marszu Równości zostanie przystrojona tęczowymi flagami. Pojawią się one zapewne też również na Moście Dworcowym i ulicy Roosevelta.

Ponadto w sobotę na Moście Dworcowym pojawi się tęczowe przejście.

– Z kolorami tęczy kojarzone są środowiska mniejszości seksualnych, LGTB, które organizują Marsz Równości. Oznaczając jedno jedyne przejście dla pieszych, i to tylko na czas Marszu kolorami tęczy, chcemy publicznie zamanifestować jak ważne jest dla nas, by Poznań był miastem tolerancji, miastem otwartym i miastem równych szans dla wszystkich, także innych – nie tylko ze względu na ich orientację seksualną. Dla wszystkich oprócz tych, którzy innych od siebie nie tolerują, wykluczają, uznają za gorszych, nie równych. Nie zdajemy sobie zwykle sprawy jak licznie mniejszości chodzą po naszych ulicach. I pokonują przejścia dla pieszych… Każdy z nas należy do kilku mniejszości! A bogactwo kolorów tęczy wyraża naszą ludzką, niezwykłą różnorodność. Każdy jest inny, ale wszyscy jesteśmy równi – tłumaczy Dorota Bonk-Hammermeister ze Społecznej Kolacji Prawo do Miasta.

Tęczowe przejście dla pieszych pojawi się na Moście Dworcowym, prowadząc do dworca Poznań Główny. Będzie ono jednak tymczasowe.

– Odwołujemy się do akcji rozwijania uszytego z tkaniny przejścia dla pieszych na Moście Dworcowym cztery lata temu, w miejscu, gdzie ono zostało już zrealizowane. Ówczesne przesłanie jest jednak wciąż niestety aktualne: prawa i potrzeby pieszych są nadal zbyt szeroko lekceważone, jak byśmy byli gorszymi użytkownikami ulic. Zwykle to naszym kosztem zapewnia się komfort jazdy i parkowania samochodów, a chodzenie po ulicach bywa koszmarem, zwłaszcza dla niepełnosprawnych i mniej sprawnych, starszych, rodziców z dziećmi, osób na wózkach. Tęczowe przejście jest głosem na rzecz pieszych, nie tylko LGTB, Marsz Równości przejdzie po nim piechotą, a nie przejedzie korowodem aut – dodaje Dorota Bonk-Hammermeister, Społeczna Kolacja Prawo do Miasta.

Na sobotę przeciwnicy Marszu Równości zapowiedzieli kontramanifestacje, w sumie ma ich się odbyć ponad 30. Do Urzędu Miasta zgłoszono w sumie 36 zgromadzeń, w tym trzy przemarsze. Młodzież Wszechpolska zapowiedziała pochód "tradycyjnego modelu rodziny", który ma przejść trasą zbliżoną do Marszu Równości.

ZOBACZ TAKŻE: Tęczowy Poznań

ZOBACZ TAKŻE: Rowerzyści popedałowali z tęczowymi flagami spod Areny przez Poznań nad Wartę {WIDEO}


Komentarze (7)

11-08-2018 09:36:17
poznanianka
Uczmy sie ,że sa inni , a także my.Brawo młodzi ludzie. Pokazujcie nam ( m.in. starszym ) i tłumaczcie ,że społeczeństwo tolerancyjne, to nie roszczeniowe.Może przykład. Segregacji śmieci uczono już małe dzieci. I one uczyły rodzićów , a nawet potrafiły ich zawstydzić , gdy nie segregowali.Mama przechodząca z dzieckiem, na przejściu dla pieszych, na czerwonym świetle. Zawstydzona , gdy synek ostrzega , " tak nie wolno.
10-08-2018 23:14:31
M.
@Negatyw, gdyby kobiety nie walczyły o równouprawnienie, to do dzisiaj nie miałyby praw wyborczych.Nie widzę niczego złego w tym, że ktoś nie chce być wyszydzany, szykanowany czy dyskryminowany z powodu swojej orientacji seksualnej. To nie jest powód do wstydu, tak jak nie jest powodem do wstydu to, że np. ma się rude włosy albo zadarty nos. Tacy jesteśmy, równi w prawach I obowiązkach.
10-08-2018 16:55:41
kaśka
@Negatyw: Gdyby geje i lesbijki nie byliby dyskryminowani wtedy nie potrzebne byłyby marsze, a po Twoich postach widać, że są potrzebne. Facet chce być z facetem niech będzie, znam wiele par, które żyją ze sobą tyle lat, a nie mają wspólnych praw...
10-08-2018 16:41:23
Negatyw
Nie do końca każdy, gdyż marsz fanów Behemotha zostałby spacyfikowany bardzo szybko... Poza tym coś co jest podobno "normalne" (choć 90% społeczeństwa ma inne zdanie) nie ma sensu wielce promować i nagłaśniać. Czy zwolennicy "tradycyjnych" związków - organizują marsze i wielce się afiszują...?
10-08-2018 16:27:40
ania
@ Negatyw, proponuje nie czytaj, nie ogladaj TV, nie wychodz z domu itd., najlepiej siedz w kosciele i sluchaj RM, zamknj sie w swoich 4 scianach....swiat to nie tylko my ale miliardy innych ludzi i kazdy jest inny. Nie mam nic przeciwko ludziom o innej orientacji sexualnej, kazdy niech pilnuje swojego wlasnego nosa i nie interesuje sie zyciem innych.
10-08-2018 11:18:14
pozytyw
No i dobrze. Przestrzeń publiczna jest PUBLICZNA, więc każdy może sobie urządzić marsz. Dla mnie ok, pozytywni ludzie.
10-08-2018 07:35:28
Negatyw
Nie życzę sobie, by takowe treści były promowane w przestrzeni publicznej.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

lut

do 23-02-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi ogrodnicze "Gardenia"
Targi Branży Sportowej i Rekreacyjnej "Sport Invest"
Targi Produktów Świątecznych i Okazjonalnych "Special Days"

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Łazarskie Przedszkolaki - Seniorom:
"Legendy polskie – występ patriotyczny" w wykonaniu dzieci z Przedszkola nr 39

22

lut

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Dzień myśli braterskiej
- koncert piosenki turystycznej w wykonaniu Sekcji Muzycznej Szczepu Łazarz "Łazarskie Wyjce", wystawa fotograficzna Szczepu Łazarz "Na szlaku"

17:30
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
"Zimowy Teatrzyk Cieni" - dla dzieci szkolnych

23

lut

do 24-02-2019
Palmiarnia Park Wilsona
Krajowa Wystawa Myszy Rasowych i Nierasowych
Zwiedzanie w ramach biletu wstępu do Palmiarni (10 zł normalny, 7 zł ulgowy)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: