Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rada osiedla chciała utworzyć drogę rowerową na Głogowskiej. Rowerowy Poznań – przeciwny - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rada osiedla chciała utworzyć drogę rowerową na Głogowskiej. Rowerowy Poznań – przeciwny
17-07-2018 20:37   Janusz Ludwiczak
Sporo rowerzystów porusza się ulicą Głogowską, najczęściej jezdnią, ale niekiedy również chodnikiem. Od dłuższego czasu mówi się o zwężeniu głównej arterii Łazarza i poprowadzeniu drogi rowerowej. Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz zaproponował, by część chodnika po stronie Targów, na odcinku od Śniadeckich do Mostu Dworcowego przeznaczyć na ciąg pieszo-rowerowy. Jednak Stowarzyszenie Rowerowy Poznań jest przeciwne temu rozwiązaniu.

Droga rowerowa miałaby powstać na chodniku po zachodniej stronie ulicy Głogowskiej, czyli wzdłuż hal MTP i obok siedziby Straży Miejskiej, na odcinku od Śniadeckich do Mostu Dworcowego.

– Ciąg pieszo-rowerowy miałby przebiegać po chodniku, który jest szeroki. Chcieliśmy usprawnić życie rowerzystom. Ulica Głogowska do bezpiecznych nie należy. Wiemy, że część rowerzystów porusza się tym chodnikiem, co jest niezgodne z przepisami. Dopóki nie ma takiego oznaczenia, to po jazdę po chodniku można otrzymać mandat, co się zdarza – przekonuje Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

– W dalszej perspektywie ten ciąg pieszo-rowerowy pozwoliłby na usprawnienie ruchu rowerowego dalej w kierunku Starego Miasta, po wykonaniu przejazdu przez ulicę Roosevelta, który łączyłby się z istniejącą drogą rowerową po wschodniej stronie ulicy Roosevelta i ciągiem pieszo-rowerowym na Moście Dworcowym – dodaje Filip Olszak.

Pomysł nie uzyskał jednak poparcia ze strony Stowarzyszenia Rowerowy Poznań.

– Rozwiązanie to będzie niezgodne z obowiązującym prawem – ruch pieszy na tym odcinku jest zbyt duży do "mieszania go" z ruchem rowerowym, będzie niezgodne ze sposobem prowadzenia ruchu rowerowego dla Tras Głównych z Programu Rowerowego przyjętego uchwałą Rady Miasta, nie rozwiąże problemu braku infrastruktury rowerowej na ul. Głogowskiej, a wywoła nowe konflikty ("przeganianie" prawidłowo jadących od strony południowej do centrum rowerzystów z jezdni na ciąg pieszo rowerowy znajdujący się po drugiej stronie; konflikty z pieszymi na chodniku) – tłumaczy Andrzej Janowski, prezes Stowarzyszenia Rowerowy Poznań.

– Istnieje możliwość częściowej poprawy bezpieczeństwa rowerzystów w rejonie Mostu Dworcowego, tak, aby mieszkańcy poruszający się rowerami, skręcający z Mostu Dworcowego w lewo w ul. Głogowską, nie musieli jechać między samochodami (w tym ciężarówkami, autobusami) środkowym pasem Mostu Dworcowego. O śmierci prawidłowo jadącej w tym miejscu mieszkanki Poznania, zabitej przez kierowcę samochodu, przypomina przypięty na Moście Dworcowym „ghost bike” – biały rower. Rozwiązanie to zostało rok temu zgłoszone do PBO 2018. Rada Osiedla św. Łazarz nie zdecydowała się wtedy na pozytywne zaopiniowanie tego rozwiązania i jako jedyna odstąpiła od jego opiniowania. Projekt zyskał natomiast pozytywną opinię Rady Osiedla Stare Miasto i Rady Osiedla Wilda. Jeśli Rada Osiedla św. Łazarz chciałaby poprawić bezpieczeństwo mieszkańców poruszających się rowerem, proszę o ponowne przeanalizowanie tej propozycji i złożenie wniosku o jej wdrożenie – dodaje Andrzej Janowski z Rowerowego Poznania.


Koncepcja zmian w rejonie Mostu Dworcowego według Stowarzyszenia Rowerowy Poznań

Rada Osiedla Św. Łazarz miała podjąć uchwałę w sprawie wniosku do Prezydenta Poznania o oznaczenie odcinka chodnika na ul. Głogowskiej jako ciągu pieszo-rowerowego, jednak ostatecznie przewodniczący Filip Olszak wycofał swój projekt uchwały.

– Dziwie się, że Rowerowy Poznań nie jest za rowerzystami. Chcieliśmy ułatwić im poruszanie się po Głogowskiej, a oni tak do tego podchodzą – żaliła się Maria Paradowska, wiceprzewodnicząca Rady Osiedla Św. Łazarz.

– No bo to nie jest ich pomysł, dlatego podjęli negatywną decyzję – podsumowała radna Agnieszka Glapa.


Komentarze (11)

19-07-2018 01:26:24
Michał
Czytając ten artykuł, naprawdę zastanawiam się, jakie IQ mają wypowiadający się przedstawiciele Rady Osiedla. Chyba że to po prostu polityczne wyrachowanie, bo wprost nie mogę uwierzyć w to, co czytam. Radni powinni być ludźmi światłymi, znać rozwiązania z innych miast i widzieć, w jakiem kierunku one dążą. Tymczasem udają, że jest odwrotnie. Głogowska jest do zwężenia na wczoraj, chyba że chcecie (radni) kolejnych ofiar wypadków. Śródmiejska część Dąbrowskiego czy 28 Czerwca mają po jednym pasie ruchu w każdą stronę, taka jest zasadnicza różnica @toms. A goście na targi w cywilizowanych krajach przyjeżdżają pociągiem, tym bardziej jeśli dworzec jest tuż obok. W Paryżu przy okazji targów ogranicza się liczbę miejsc parkingowych oraz zamyka okoliczne drogi lokalne dla nie-mieszkańców, by nie zostały zalane samochodami przyjezdnych (mowa o halach wystawowych Porte de Versailles, ale to tylko przykład). Generalnie wszystko jest kwestią mentalności - i na tym chyba Rada Osiedla, przedwyborczo, żeruje.
18-07-2018 20:50:45
...
Echo i Wyspiańskiego popieram. Raz idiota chciał mnie pobić, bo przepuściłam kobietę z dzieckiem i wg jego mniemania weszłam mu pod rower specjalnie! Tylko jako piesza, to miałam chyba po torowisku albo po jezdni iść, bo po chodnika nie mam prawa. Wlepiać mandaty po 500 zł, bo będzie, jak na Hetmańskiej, gdzie po drugiej stronie jest droga rowrowa, a brzmózgi jadą po chodniku. Wprowadzić pasy, jak w Niemczech, na brzegu jezdni i tyle. Ostatnio byłam świadkiem, jak pewna ******* prawie z impetem wjechała w starszą kobietę, a zamiast przepraszam zaczęli się głupkowato śmiać. Spytałam się tylko czy są normalni. Znam przypadek gdzie starsza Pani Profesor z UAM, zmarła w skutek potrącenia przez rowerzystę, wjechał w nią na chodniku, z ogromną prędkością. Czekam na straż miejską i policję, aż zaczną karać rowrzystów na chodniku.
18-07-2018 19:23:50
Wyspiańskiego
Jakim trzeba być idiotą żeby proponować zabranie pieszym wąskiego chodnika! Na jezdni pełno miejsca ale chodnik trzeba dzielić nie tylko z parkującymi samochodami, ale jeszcze z rowerzystami. Nienawidzicie pieszych?
18-07-2018 19:18:22
Lajlalaj
Rada Osiedla? Jaką ona ma rzeczywistą legitymację, skoro głosowało na nią niespełna 5% wyborców? Czy zasiadają tam inżynierowie ruchu, specjaliści w tej dziedzinie, że się tak autorytatywnie wypowiadają na temat ruchu drogowego? Mam też pytanie niezależne: Jak można by ocenić sytuację, gdy w jakimś samorządzie osiedlowym zasiadałby radny, należący do partii politycznej, mającej wpływ na rządy i administrację na danym terenie; jednocześnie radny ten zatrudniony byłby w gminnej spółce, która realizowałaby inwestycje, o które radny ten zabiegałby z tytułu wykonywania swojego mandatu... Dodam, że radny ten miałby bardzo słabo legitymację obywatelską, nie sięgającą nawet 4% poparcia...
18-07-2018 11:02:28
Pieszy Miejski
To kiedy Głogowska będzie należała do bezpiecznych? Najpierw uwalić program rozwiązujący problem, potem nie popierać innego projektu, by w końcu zrobić szum. Pozoranctwo działań pełną gębą "Dopuszczenie przebiegu komunikacji rowerowej w kierunku południowym od Dworca Zachodniego do wiaduktu górczyńskiego trasami alternatywnymi do Głogowskiej pozwala polepszyć komunikację rowerową min. Łazarza i Górczyna, przy jednoczesnym uniknięciu kontrowersyjnego zwężenia ul. Głogowskiej - podsumowuje Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz." http://www.lazarz.pl/?id=2&nr=11494
18-07-2018 10:47:04
toms
@gosownik: A czy widziałaś co dzieje się, gdy są Targi - Budma, MotorShow, Polagra...? Ta.. już widzę, jak goście odwiedzający MTP przyjdą rowerkiem lub przesiądą się na tramwaj. Głogowska nie jest z gumy... Czemu tak nie walczycie np. o drogę rowerową na 28 Czerwca czy Dąbrowskiego???
18-07-2018 10:38:55
M.
@gosownik, trochę więcej zieleni na Głogowskiej może pojawić się tylko w donicach. Ze względu na infrastrukturę podziemną wzdłuż tej ulicy nie można posadzić drzew. Niestety.
18-07-2018 09:52:58
gosownik
Panie toms: najlepsze rozwiazanie to jest zwezenie glogowskiej, bedzie wiecej miejsca dla pieszych, troche zieleni sie pojawi, i znajdzie sie tez wtedy miejsce na odrebna sciezke dla rowerzystow. Wtedy te Pana kontrasrasy nie beda potrzebne. W tym momencie jak mam z lazarza przejsc sie glogowska do centrum to mi sie od raz humor psuje. A co teraz przezywaja ludzie, ktorzy na glogowskiej mieszkaja to nawet nie chce wiedziec.
17-07-2018 21:15:01
toms
Panie Jankowski. A Pana rozwiązanie było lepsze? Droga rowerowa od wejścia na Targi wjeżdżałaby bezpośrednio na jezdnię Głogowskiej więc nie rozumiem. Jest rozwiązanie tego problemu - przedłużmy Małeckiego od Zachodniej i dalej można poprowadzić drogę rowerową przez dolny Łazarz do Hetmańskiej. No tak, ale wy na kazdej uliczce chcecie kontrasrasy. Poznań to nie Amsterdam
17-07-2018 20:57:10
echo
Już teraz są problemy z rowerzystami, którzy albo jadą z zawrotną prędkością i dzwonią na pieszych na długości całej Glogowskiej jakby byli wladcami chodnika, nie zwracając uwagi na ludzi wychodzacych z bram i sklepów, albo rowerzystów jadących w "parach" oczekujących przypuszczenia "bo ma prawo być na chodniku". Niech zostanie wyznaczony pas dla rowerzystow na ulicy. Wystarczy mi już spotkań I stopnia z rowerzystami na chodniku, gdzie prawa do tego nie mają a straz miejska i policja nic z tym nie robi, by jeszcze mieli do tego prawo. Zgadzam się , że zrobienie ścieżki pieszo-rowerowej to bardzo zły pomysł. Radzę tez by policja od czasu do czasu obserwowała rowerzystów , a "dwojeczki" oraz scigaczy upominala i karała jak trzeba
17-07-2018 20:55:30
Andrzej Janowski
Tytuł niestety wprowadza w błąd. Rada Osiedla nie chciała utworzenia drogi rowerowej na ul. Głogowskiej. Chciała jedynie na małym fragmencie Głogowskiej znakami rogowymi wyznaczyć ciąg pieszo - rowerowy (od MTP siedziby Straży Miejsckiej przed skrzyżowaniem ze Śniadeckich). Stowarzyszenie Rowerowy Poznań, którego jestem prezesem, nie może poprzeć rozwiązania, które: - jest niezgodne z obowiazującym w Polsce prawem - jest niezgodne z przyjętymi w naszym mieście Standardami Rowerowymi - nie rozwiązuje problemu, a jedynie stanowi pozorowane działanie. To, jak roziwązać wiele problemów ul. Głogowskiej (najniebezpieczniejsza ulica w mieście, jedna z ulic z najbardziej przekroczonymi normami hałasu, upadający handel, brak infrastruktury rowerowej) - jest jasne. Nie da się tego zrobić inaczej niż zwężając Głogowską. Rada Osiedla św. Łazarz zweżenia nie popiera. Więc nie jest w stanie rozwiazać problemów bezpieczeństwa, hałasu, braku infrastruktury rowerowej. Wieszanie na fragmencie Głogowskiej na chodniku tabliczki, że jest to "ciąg pieszo - rowerowy" sytuacji nie zmieni. Rowerzyści dojadą do Śniadeckich - i co dalej? Co z rowerzystami jadącymi do Centrum? Co Rada Osiedla chce im zaproponować? Telepotrtację?
Aktualności
Niezapominajka
19

sty

18:30
Łazarz
35. sesja (zwyczajna-zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

30

sty

Polska * Poznań * Łazarz
30. finał WOŚP

Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Sztab 30. finału WOŚP

01

lut

do 04-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma 2022" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury
"Intermasz" - Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego
"Kominki" - Międzynarodowe Targi Komi

11

lut

do 13-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Gardenia" - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
"Rybomania" - targi wędkarskie

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: