Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Olimpia:4940m2 dla kultury i edukacji i woliera dla Ar w Palmiarni – wygrani w budżecie obywatelskim - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Olimpia:4940m2 dla kultury i edukacji i woliera dla Ar w Palmiarni – wygrani w budżecie obywatelskim
07-11-2017 00:48   Janusz Ludwiczak
Budowa nowej woliery dla Ar w Poznańskiej Palmiarni za 220 tys. złotych oraz modernizacja instalacji elektrycznej, grzewczej oraz windy w budynku dawnego kina Olimpia wraz z uruchomieniem społecznego miejsca kultury za 2 mln zł – to projekty, które zostaną zrealizowane na Łazarzu w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2018.

Ponad 45 tysięcy osób zagłosowało w siódmej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Podobnie jak rok temu utrzymany został podział na rejony, jednak Łazarz wraz z Jeżycami miały do dyspozycji o 220 tysięcy złotych mniej niż rok wcześniej. Obie dzielnice miały do dyspozycji łącznie 970 000 zł. Dla porównania w poprzedniej edycji PBO 2017 Jeżyce z Łazarzem miały do dyspozycji 1 190 000 zł.

Jak wyjaśniają urzędnicy podział środków przeznaczonych na poszczególne rejony został przeliczony za pomocą algorytmu bazującego na podziale procentowym – 70% środków oparte na liczbie mieszkańców, 30% na powierzchni danego rejonu (liczba mieszkańców: 52 217, powierzchnia 5,68 km2 – odpowiednio po 78 076,00 zł i 893 493,00 zł co daje w zaokrągleniu 970 000 zł).

Zgodnie z nowymi zasadami kwota przeznaczona na środki ogólnomiejskie wzrosła z 3 mln do 6 mln. Pula środków przeznaczona na projekty rejonowe wynosi w tym roku 12 mln - w roku ubiegłym było to 14,5 mln zł. Całkowita pula środków wynosi 18 mln zł. Tym samym nastąpił nowy podział środków na projekty rejonowe wg. następującego algorytmu - 70% kwoty przeznaczonej na rejon (12 mln zł) na podstawie liczby mieszkańców i 30 % kwoty na podstawie powierzchni rejonu – tłumaczy Anna Gawrysiak-Knez, przewodnicząca zespołu ds. Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2018.

W siódmej edycji budżetu obywatelskiego poznaniacy mieli do wyboru 47 projektów ogólnomiejskich oraz 113 rejonowych (z czego 10 z Jeżyc i Łazarza). Każdy mieszkaniec mógł oddać 3 głosy - 1 na projekt ogólnomiejski oraz 2 na rejonowe.

Typowo z Łazarzem związanych było w sumie 13 projektów, z czego pięć ogólnomiejskich.

PROJEKTY OGÓLNOMIEJSKIE:

 • Olimpia. 4940m2 dla kultury i edukacji
  – modernizacja instalacji elektrycznej, grzewczej oraz windy w Olimpii to uruchomienie jej kulturalno-edukacyjnego potencjału.
  Koszt: 2 000 000 PLN
  Liczba głosów: 2218
 • Centrum Sportu przy Szkole Podstawowej 77
  – rozbudowa Szkoły Podstawowej 77 o sale gimnastyczną przeznaczona na lekcję wf i zajęcia judo
  Koszt: 2 000 000 zł
  Liczba głosów: 1476
 • Rowerowy Poznań. Bezpiecznie pieszo/rowerem do Centrum – bezpiecznie rowerem przez Most Dworcowy: nowa droga rowerowa, przejazd, przejście przy skrzyżowaniu Roosevelta/Głogowska/Most Dworcowy
  Koszt: 2 000 000 zł
  Liczba głosów: 1366
 • Świateł lśnienie w poznańskiej Arenie
  – wykonanie iluminacji zewnętrznej - podświetlenie kompozycją świateł oryginalnej architektury Hali Arena
  Koszt: 810 200 zł
  Liczba głosów: 384
 • Kaczkomaty dla parków miejskich
  – montaż kaczkomatów i tablic edukacyjnych o prawidłowym karmieniu ptaków w Parku Sołackim i Wilsona
  Koszt: 18 900 zł
  Liczba głosów: 122

PROJEKTY REJONOWE:

 • Woliera dla Ar
  – budowa nowej woliery dla Ar w Poznańskiej Palmiarni
  Koszt: 220 000 zł
  Liczba głosów: 832
 • Rowerowo-pieszy Łazarz i Jeżyce 2018
  – bezpieczne połączenie Dolnego i Górnego Łazarza Kanałowa/Berwińskiego. Kontraruch na Wawrzyniaka. Udogodnienia dla pieszych
  Koszt: 500 000 zł
  Liczba głosów: 829
 • Parkour Park - profesjonalne miejsce treningowe
  – projekt zakłada budowę placu treningowego do Parkouru -miejsca aktywności ruchowej dla dzieci oraz dorosłych.
  Koszt: 150 000 zł
  Liczba głosów: 520
 • Place treningowe street workout na Łazarzu
  – projekt zakłada budowę ogólnodostępnych miejsc treningowych do Street Workoutu na poznańskim Łazarzu
  Koszt: 60 000 zł
  Liczba głosów: 367
 • Remont chodnika przy ulicy Dmowskiego
  – projekt zakłada remont chodnika po zachodniej stronie ulicy Dmowskiego od Rynku Łazarskiego do Hetmańskiej.
  Koszt projektu: 500 000 zł
  Liczba głosów: 284
 • Remont nawierzchni ulicy Dmowskiego
  – remont nawierzchni jezdni ulicy Dmowskiego na Łazarzu pomiędzy skrzyżowaniami z ulicami Stablewskiego i Potockiej
  Koszt projektu: 500 000 zł
  Liczba głosów: 263
 • Zieleniec przy KS Energetyk Poznań
  – zagospodarowanie zieleni w pasie drogowym przy KS Energetyk Poznań
  Koszt projektu: 500 000 zł
  Liczba głosów: 255
 • Klub obywatelski "Na Grunwaldzie" – remont i rozbudowa opuszczonego budynku wartowniczo-administracyjnego przy ul. Wojskowej 22a na cele lokalnej świetlicy i zaplecza dla NGO.
  Koszt projektu: 429 350 zł
  Liczba głosów: 186


W ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2018 na Łazarzu zrealizowane zostaną:

Olimpia. 4940m2 dla kultury i edukacji
– modernizacja instalacji elektrycznej, grzewczej oraz windy w Olimpii to uruchomienie jej kulturalno-edukacyjnego potencjału.
Opis projektu:
Budynek OLIMPII posiada 4940m2. Jest jedynym obiektem kulturalnym Poznania, który w 4/5 jest pustostanem. OLIMPIA wymaga kapitalnego remontu na, który oczywiście nie ma środków. Dalsze czekanie na cud to publiczne marnotrawstwo. Zróbmy pierwszy krok. Niech jego celem będzie oddanie kulturalnego pustostanu w ręce aktywnie działających Poznaniaków. Wykonajmy i uruchommy węzeł cieplny, zmodernizujmy instalację elektryczną wraz z zasilaniem budynku oraz wymieńmy windę. Trudno to sobie wyobrazić ale w sercu półmilionowego miasta, na tyłach OLIMPII stoi nieczynna kotłownia. Tak więc zimy w OLIMPII są siarczyste.
Ta inwestycja pozwoli nie tylko uchronić budynek przed dalszą degradacją ale i wypełnić puste lokale zespołami, związkami i organizacjami pozarządowymi zajmującymi się działalnością kulturalną, społeczną i edukacyjną. W Poznaniu w najbliższych latach nie powstanie żadna, nowa instytucja kultury. OLIMPIA to realna odpowiedź na rosnącą aktywność poznaniaków oraz lokalową biedę, w której funkcjonują organizatorzy nawet największych festiwali. Kapitalna lokalizacja budynku, jego wielkość i zielony dziedziniec dają szansę stworzenia Społecznego Miejsca Kultury działającego przez okrągły rok. Mogą się w nim zmieścić teatry niezależne, studia, pracownie tematyczne, galerie, sale prób, biura stowarzyszeń i fundacji pomocowych oraz osiedlowe kluby senioralne.
W chwili obecnej w budynku funkcjonują tylko dwa podmioty. Na 4 piętrze przy elektrycznych nawiewnicach prężnie działa Scena Robocza, która w ubiegłym roku przeprowadziła 160 wydarzeń gromadzących ponad 5.000 Poznaniaków. Warto podkreślić, że Scena Robocza realizuje swój repertuar we współpracy z ponad 25 innymi organizacjami. Ten fakt najlepiej świadczy o potrzebie tworzenia kulturotwórczych miejsc dla ludzi aktywnych społecznie. Niestety, z powodu wcześniej wymienionych braków pozostała cześć budynku nie nadaje się do niczego. Czy stać nas na to? Nie wydaje mi się. Społeczne Miejsce Kultury OLIMPIA winno stać się inkubatorem przedsięwzięć kulturalnych a jego realizatorzy powinni zostać wyłonieni w ramach otwartego konkursu organizowanego przez Władze Miasta i ZKZL przy współudziale przedstawicieli organizacji pozarządowych. Przywróćmy OLIMPIĘ miastu i jego mieszkańcom!
Potencjalni odbiorcy projektu:
Dzieci, młodzież, osób dorosłe oraz seniorzy pochodzących z terenu całego miasta;
Twórcy, zespoły artystyczne, animatorzy, społecznicy, instruktorzy lokalni jak i przyjezdni goście.
Uzasadnienie dla realizacji projektu:
OLIMPIA aby mogła spełniać wymogi nowoczesnego obiektu musi przejść gruntowny remont. Jego pierwszym i zasadniczym etapem jest modernizacja sieci ciepłowniczej i energetycznej oraz windy. Taka inwestycja nie tylko zatrzyma dalszą jego degradację ale pozwoli na wyzwolenie potencjału wielu niezależnych inicjatyw kulturalnych, społecznych i edukacyjnych realizowanych przez i dla Poznaniaków. Potrzeby lokalowe twórców i organizatorów w Poznaniu idą w parze z rosnącymi potrzebami społecznymi w obszarach wymagających pilnej i kompetentnej aktywizacji.
Społeczne Miejsce Kultury OLIMPIA ma służyć każdemu, kto myśli aktywnie o rozwoju dzieci, młodzieży, osób niepełnosprawnych oraz młodych twórców. W nim zdobędziesz wiedzę i doświadczenie biorąc udział w warsztatach i spotkaniach. Tu spotkasz ludzi dla, których kultura i edukacja są ważne.
Pusty obiekt przy ulicy Grunwaldzkiej jest nie mniej kosztowny w utrzymaniu niż ten, który dynamicznie działa z woli jego mieszkańców. Dlatego czas najwyższy rozpocząć proces przywracania Olimpii miastu, jego mieszkańcom oraz lokalnym twórcom. Nie stać nas na mentalne pustostany.
Szacunkowy koszt projektu: 2 000 000 zł<
• Wymiana instalacji elektrycznej wewnętrznej wraz z zasilaniem budynku – 800 000 zł
• Wykonanie węzła cieplnego wraz z uruchomieniem (częściowa modernizacja instalacji wraz z grzejnikami) – 1 000 000 zł
• Naprawa i modernizacja windy – 200 000 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?:
TAK. Łączny koszt utrzymania zrealizowanego projektu w trakcie kolejnych 5 lat (np. koszty sprzątania, energii, wody, bieżących remontów, konserwacji) – 40 000 zł
Wnioskodawca:
Adam Ziajski

Woliera dla ar
– budowa nowej woliery dla Ar w Poznańskiej Palmiarni
Opis projektu:
Projekt zakłada budowę zupełnie nowej woliery dla dwóch ar araraun znajdujących się w Poznańskiej Palmiarni. Nowa woliera byłaby częścią jednego z pawilonów. Spełniając cele bytowe zwierząt byłaby również ozdobą i uświetniałaby ogólny wystrój pawilonu. Jej wymiary umożliwiły by zwierzętom latania co jest obecnie nie możliwe. W jej wnętrzu znalazły by się rośliny oraz wodospad odzwierciedlające naturalne warunki życia tych wielkich ptaków. Projekt zakłada także modernizację klatek pozostałych papug mieszkających w Palmiarni.
Potencjalni odbiorcy projektu:
Wszyscy odwiedzający Palmiarnie Poznańską.
Uzasadnienie dla realizacji projektu:
Palmiarnia Poznańska jest jednym z największych tego typu obiektów w Europie. W swoim wnętrzu skrywa mnóstwo rzadkich i cennych gatunków roślin. Lecz nie należy zapominać o mieszkających tam zwierzętach. Ary ararauny są jednymi z największych papug na Ziemi, a więc wymagają dużych przestrzeni bytowych. Obecna klatka przestała spełniać już swoje funkcję i jest potrzeba zbudowania nowej dużej woliery na potrzeby tych ptaków, przy okazji projekt zakłada także modernizację klatek kilku innych, mniejszych papug mieszkających w Palmiarni.
Szacunkowy koszt projektu: 220 000 zł
• Budowa nowej woliery – 90 000 zł
• Wyposażenie woliery – 60 000 zł
• Dekoracje i wykończenie – 5 000 zł
• Modernizacja starych klatek – 10 000 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK. Łączny koszt utrzymania zrealizowanego projektu w trakcie kolejnych 5 lat (np. koszty sprzątania, energii, wody, bieżących remontów, konserwacji) – 30 000 zł
Wnioskodawca:
Mateusz Ciepły.


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
04

gru

Rynek Łazarski
Otwarcie Rynku Łazarskiego

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Animal Fest" - targi zoologiczne
"Hobby" - salon modelarstwa

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Flyball Racing 2021 - wyścigi psich sztafet

10

gru

do 12-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"FIT-EXPO 2021" - targi fitness & Sport Park

do 12-12-2021
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festiwal Rzeźby Lodowej "Poznań Ice Festival 2021"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: