Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Centrum Sportów Wrotkarskich, fontanny w Parku Wilsona i 100 drzew - wyniki budżetu obywatelskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Centrum Sportów Wrotkarskich, fontanny w Parku Wilsona i 100 drzew - wyniki budżetu obywatelskiego
19-11-2015 16:47   Janusz Ludwiczak
Ogłoszono wyniki głosowania w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2016 r. W przyszłym roku ma rozpocząć się budowa Centrum Sportów Wrotkarskich przy Arenie, na kilku ulicach nasadzonych zostanie 100 drzew, a w stawach w Parku Wilsona pojawią się fontanny.

Od 1 do 12 października mieszkańcy mogli sami zdecydować jak wydane zostanie 15 milionów złotych w ramach przyszłorocznego budżetu miasta. W piątej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego wprowadzono kilka zmian. Jedną z nich było zwiększenie środków z 10 do 15 mln zł. Kolejna, to rozdzielenie projektów na zadania ogólnomiejskie, na które przekazano 5 mln zł. Pozostałe 10 mln zł trafi na zadania, zrealizowane w dzielnicach. I tak po 2 mln zł otrzyma Grunwald.

Łazarzanie mieli w sumie do wyboru 20 projektów dotyczących dzielnicy, z czego 10 z nich były to projekty ogólnomiejskie, pozostałe to dzielnicowe (Grunwald). Łączna wysokość wszystkich projektów wynosi 13 662 700 złotych.

Urzędnicy przedstawili wyniki dopiero miesiąc po zakończeniu głosowania. Najwięcej problemów sprawiło liczenie głosów w kartach papierowych.

W tym roku mieszkańcy Poznania aktywnie uczestniczyli w głosowaniu na Poznański Budżet Obywatelski. Odzwierciedlają to same liczby – 20 139 kart papierowych, 52 997 interaktywnych i kilkadziesiąt tysięcy głosów. Spośród 73 136 kart do głosowania, które trafiły do Zespołu ds. Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego aż 7 012 z nich okazało się nieważnych. Stanowią one 9,59 % całości głosów – tłumaczy Hanna Surma, rzecznik prasowy Prezydenta Poznania i Urzędu Miasta.


PROJEKTY, KTÓRE ZOSTANĄ ZREALIZOWANE NA ŁAZARZU W RAMACH POZNAŃSKIEGO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO 2016:

Projekt nr 54 - Centrum Sportów Wrotkarskich "Arena" Poznań: 1 846 900 PLN
Liczba głosów: 6 024
Opis projektu:
Główne założenia na pierwszy etap projektu:
1) zewnętrzny, owalny tor wrotkarski o długości bieżni 200 metrów i szerokości 8 metrów o nawierzchni asfaltowej, służący do: nauki jazdy dzieci, młodzieży i dorosłych uprawiania amatorskiej jazdy przygotowywania zawodników reprezentacji Polski we wrotkarstwie szybkim oraz łyżwiarstwie szybkim organizowania wyścigów krajowych i międzynarodowych klasy Mistrzowskiej
Tor przystosowany do zadaszenia oraz uzyskania homologacji FIRS (Światowej Federacji Sportów Wrotkarskich).
2) pośrodku toru płyta o wymiarach 50 metrów x 24 metry, służąca do nauki jazdy, slalomu, roller derby oraz innych sportów, które nadają się wymiarowo do ich uprawiania.
3) trybuny dla widzów
4) oświetlenie mające na celu zapewnienie korzystania z obiektu w godzinach wieczornych
5) pawilony z funkcjami socjalnymi, sanitarnymi oraz pod wynajem (gastronomia, sklep zgodny z charakterem toru i wypożyczalnia wrotek/rolek)
Kolejne etapy projektu (w celu uzyskania homologacji):
6) zadaszenie obiektu
7) instalacja systemów pomiarowych
8) pokrycie toru nawierzchnią Durflex.
Uzasadnienie:
Dziś Poznań bezpiecznego miejsca wrotkarskiego nie ma. Przy stale rosnącej liczbie osób uprawiających sport coraz trudniej znaleźć miejsca nie zatłoczone. Wrotkarstwo jako dyscyplina niezwykle dynamiczna potrzebuje obiektów bezkolizyjnych, ukierunkowanych dla wrotkarzy. Co więcej – projekty torów wrotkarskich, które powstały w Polsce w innych miastach są już realizowane i dofinansowywane przez Ministerstwo Sportu tj. w Tomaszowie Lubelskim, Dusznikach Zdroju oraz we Wrocławiu gdzie w 2017 r. odbędą się Mistrzostwa Świata Sportów Nieolimpijskich jaką jest właśnie wrotkarstwo. Jest to jedyna dyscyplina nieolimpijska, która bezpośrednio przekłada się na dyscyplinę olimpijską jaką jest łyżwiarstwo szybkie. Stąd w Polsce są specjalne dofinansowania na tego typu obiekty, dochodzące do 50% wartości inwestycji. Warto to wykorzystać.

Projekt nr 501 - Bezpieczna grunwaldzka droga do szkoły i przedszkola: 500 000 PLN
Liczba głosów: 1 268
Opis projektu:
Bezpieczna grunwaldzka droga do szkoły i przedszkola to projekt mający na celu przywrócić poczucie bezpieczeństwa opiekunów dzieci uczęszczających do przedszkoli i szkół w poruszaniu się w przestrzeni swojej okolicy. Ulice przecinające główne ciągi ruchu pieszego do szkół i przedszkoli stały się zbyt niebezpieczne w odczuciu wielkiej grupy mieszkańców nie tylko dla samodzielnego poruszania się uczniów, ale i dla dorosłych. Dlatego uspokojenie ruchu na lokalnych i zbiorczych ulicach, którymi prowadzą drogi do szkół i przedszkoli, jest kluczowym zadaniem dla lokalnych społeczności.
Uzasadnienie:
W dzisiejszych czasach kluczowa dla rozwoju dziecka nauka poruszania się w przestrzeni została stłumiona poczuciem zagrożenia w otoczeniu. Część dzieci dowożonych jest do szkół i przedszkoli z daleka. Ale i opiekunowie dzieci mieszkających w pobliżu przestali zaprowadzać pieszo dzieci do przedszkoli i wysyłać je samodzielnie do szkół ze względu na brak poczucia bezpieczeństwa. Uspokojenie ruchu na ulicach lokalnych i zbiorczych, które zaczęły przenosić ruch uciekający z ulic klas wyższych, wzmocni pewność poruszania się pieszych i dzieci na rowerach w przestrzeni. Tym samym jest zgodne z postulatami Studium Miasta Poznania, poddrodział Ruch Drogowy, Strategią Miasta 2030 - cel strategiczny 3 oraz Miejskim Programem Rewitalizacji.

Projekt nr 508 - Rowerowy Łazarz: 125 000 PLN
Liczba głosów: 1 845
Opis projektu:
Projekt zakłada wyznaczenie miejsc poruszania się rowerów na Łazarzu, poprzez wyznaczenie na jednokierunkowych ulicach kontrapasów dla rowerów. Przeznaczenie na odcinku od skrzyżowania Głogowska/Hetmańska do Mostu Kolejowego części jednego pasa prawego na parkowanie równoległe przy chodniku - co zadba o potrzeby osób niepełnosprawnych. Wyznaczenie na pozostałej części (od lewego pasa) kontrapasów rowerowych. Ustawienie sygnalizacji świetlnej z 70km/h na 50km/h. Zwężenie jezdni na przejściach. Rozwiąże to problem parkowania na chodnikach oraz zastawiania miejsc przez auta dostawcze.
Uzasadnienie:
Na Łazarzu kompletnie nie ma ścieżek rowerowych i nie ma miejsca, gdzie by je wybudować. Jest przez to dużo wypadków, potrąceń, gdzie wiadomo, że ofiarami są rowerzyści. Łazarz ma również palący problem z ogromną ilością samochodów, które są parkowane przeważnie na sporej części chodników, utrudniając przejście pieszym, nie wspominając o wózkach.

Projekt nr 519 - Fontanny w Parku Wilsona: 105 000 PLN
Liczba głosów: 1 610
Opis projektu:
Projekt zakłada napowietrzanie poprzez zastosowanie aeratorów w stawach Parku Wilsona.Ma korzystny wpływ na organizmy wodne (np. ryby), zapobiega występowaniu zastoisk/stref beztlenowych, ogranicza rozwój glonów i ma wpływ na poprawę jakości wody w zbiorniku. Proponowany typ aeratora fontannowego ma możliwość podświetlenia co uatrakcyjni stawy w Parku Wilsona, czyli przyjemne z pożytecznym. Wytyczne oraz wstępny kosztorys w załączniku.
Uzasadnienie:
Projekt zakłada nie tylko dodatkowe atrakcje dla odwiedzających Park Wilsona czy Palmiarni w postaci podświetlanych fontann w stawach. Dzięki zamontowaniu aeratorów zmieni się również jakość powietrza w okolicy. Skorzysta na tym także "środowisko" wodne zamieszkujące stawy.

Projekt nr 520 - 100 Drzew dla Łazarza: 114 500 PLN
Liczba głosów: 1 561
Opis projektu:
Projekt 100 Drzew dla Łazarza ma na celu przywrócenie nasadzeń w miejscach gdzie jeszcze niedawno rosły drzewa. W granicach Łazarza jest co najmniej 150 takich pustych miejsc. W tej chwili stanowią one smutny obraz degradacji ulic, które mają olbrzymi potencjał. Przygotowana mapka jest wynikiem inwentaryzacji przeprowadzonej przez autora projektu. Poprzez obsadzenie drzewami, zaznaczone na mapce ulice w łatwy sposób mogą znowu stać się bardziej przyjaznymi dla człowieka. Realizacja projektu uwzględnia posadzenie odpowiednio dobranych gatunkowo drzew w miejscach wskazanych na mapce Łazarza zielonymi punktami. Każdy zielony punkt oznacza pusty kwadrat w chodniku z wyciętym lub uschniętym drzewem lub dogodne do kontynuacji ciągu nasadzeń. Odpowiedni gatunek oznacza gatunek i odmianę drzewa odporną na warunki miejskie i zasolenie, dopasowanych do ewentualnego kontekstu ciągu nasadzeń. Projekt uwzględnia także obróbki brukarskie dookoła drzewa, zabezpieczenie bruku lub płyty chodnikowej krawężnikiem oraz zabezpieczenie drzewa metalowym słupkiem lub pałąkiem aby nie zostały uszkodzone przez samochody. 146 miejsc ze 150 zaznaczonym na mapce nie wymaga rozbierania kostki brukowej, chyba że zajdzie potrzeba poszerzenia miejsca w celu powiększenia misy na korzenie. Projekt 100 drzew dla Łazarza uwzględnia ewentualną weryfikację zaproponowanych miejsc przez ZDM, dlatego spośród 150 zaznaczonych na mapce liczymy na 100 w których takie nasadzenia są realne i najbardziej potrzebne.
Uzasadnienie:
Wprowadzenie nasadzeń drzew zwłaszcza w ciągach ulic gęsto zabudowanego Łazarza stosunkowo małym kosztem przyczyni się do znacznej poprawy wizerunku dzielnicy. Zdegradowane dziury rozjechane przez parkujące samochody zamienią się w zadbane drobne azyle zieleni, której na wielu ulicach bardzo brakuje. Co więcej poprawa często zniszczonego chodnika lub kostki brukowej dookoła posadzonego drzewa poprawi jakość poruszania się po Łazarzu. 100 Drzew dla Łazarza znacznie poprawi estetykę dzielnicy i jakość życia mieszkańców.

Projekt nr 524 - Kontraruch rowerowy na Grunwaldzie: 125 000 PLN
Liczba głosów: 1 691
Opis projektu:
Kilka tablic wystarczy, żeby na osiedlowych uliczkach dopuścić ruch rowerowy pod prąd. Dzięki temu rowerzyści spokojnie i legalnie przejadą nimi pod prąd, skracając sobie trasę i unikając zatłoczonych arterii samochodowych. Rozwiązanie na ulicach o uspokojonym ruchu nie wymaga wyznaczania kontrapasa rowerowego, a jedynie oznakowania dopuszczenia jazdy rowerów w obu kierunkach. To rozwiązanie bardzo bezpieczne - stosuje się je powszechnie w miastach Europy zachodniej, ale występuje ono również w Polsce. Projekt zakłada opracowanie koncepcji wprowadzenia kontraruchu na 34 grunwaldzkich ulicach jednokierunkowych i jej częściowe wdrożenie na wybranych ulicach.
Uzasadnienie:
Projekt zakłada sporządzenie koncepcji dopuszczenia ruchu rowerowego pod prąd na 34 osiedlowych uliczkach Grunwaldu, a także wdrożenie go na wybranych z nich przy założeniu, iż całkowity koszt nie przekroczy 120 złotych. Ulica, rejon ulic: ulice, których dotyczy projekt (kolejność wg lokalizacji): Ognik, Płomienna, Modra, Jesienna, Poranek, Grodziska, Wolsztyńska, Zbąszyńska, Opalenicka, Trybunalska, Miecznikowska, Podkomorska, Senatorska, Kanclerska, Podstolińska, Cześnikowska, Husarska, Rycerska, Włodkowica, Lubeckiego, Skarbka, Obozowa, Tęczowa, Strzecha, Rynarzewska, Rogalińskiego, Biedrzyckiego, Cybulskiego, Nehringa, Bogusławskiego, Grottgera, Siemiradzkiego, Kossaka i Chełmońskiego.


R E K L A M A

Komentarze (9)

05-12-2015 17:11:35
real
To nie będą fontanny tylko wanna z bąbelkami dla ryb .jak zwykle ludzie dali się nabrać na obietnice i nośny tytuł.Ale ja czekam na fontanny i chcę aby zostały wykonane z tego projektu.
05-12-2015 14:15:39
Aga
W Parku Wilsona są nieczynne dwa wodotryski w gazonach. Może w końcu powinny być uruchomione.
20-11-2015 22:56:14
Agnieszka Glapa
@Poznanianka - Palmiarnia (czyli zarządca Parku Wilsona) sama zaproponowała taką potrzebę (ja tylko napisałam projekt). Wygrał - więc ludzie chcą takiej zmiany :)
20-11-2015 21:04:01
JS
@Poznanianka, fajnie się ośmieszać pisząc głupoty o tym, o czym nie się zielonego pojęcia? Może warto, zanim się wypowie na jakis temat, wiedzieć o czym się pisze.
20-11-2015 15:50:20
Poznanianka
Komu taki goopi pomysł przyszedł do głowy- w parku Wilsona fontanny- ani tam miejsca dla nich nie ma, są stawki i to wystarczy- i tak kłopot z utrzymaniem czystości, to teraz jeszcze mamuśki z placu zabaw pieluchy w fontannach bedą płukać. Szkoda bejmów na takie poronione pomysły
19-11-2015 23:44:08
JS
Zarówno odnowa pływalni, jak renowacja Areny zajęły odległe miejsca :) Ale Prezydent oznajmił, że sypnie kasą na ratowanie pływalnianego trupa. Pisał już o tym lazarz.pl
19-11-2015 22:17:11
A odnowa pływalni Olimpia???!
19-11-2015 20:20:13
Agnieszka Glapa
@kierowca - nie zwężą Głogowskiej, do projektu zakwalifikowała się tylko pierwsza część, mówiąca o wyznaczeniu na ulicach jednokierunkowych Łazarza kontrapasów dla rowerów. Nie zmieniono opisu przez urząd.
19-11-2015 20:00:45
kierowca
To teraz zwężą nam Głogowską??
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: