Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rewitalizacja w konsultacjach - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rewitalizacja w konsultacjach
22-10-2016 00:24   redakcja, Urząd Miasta Poznania
Rozpoczęły się konsultacje społeczne, których przedmiotem jest projekt uchwały Rady Miasta Poznania w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji miasta. Uwagi do projektu zbierane będą do 10 listopada. Dodatkowo, na 26 października, zaplanowano otwarte spotkanie w tej sprawie z interesariuszami.

Od 2004 roku do tej pory Miasto Poznań przyjęło trzy edycje Miejskiego Programu Rewitalizacji. Dodatkowo, w 2013 roku, projekty rewitalizacyjne na obszarze śródmieścia zebrano w "Zintegrowanym Programie Odnowy i Rozwoju Śródmieścia". Dotychczasowe miejskie programy, mimo braku regulacji prawnych, traktowały problem rewitalizacji stolicy Wielkopolski kompleksowo, skupiając się w szczególności na lokalnej społeczności zamieszkującej obszary zdegradowane.

Ramy prawne dla działań w tym zakresie przyniosła ustawa o rewitalizacji, która weszła w życie przed rokiem. Według jej zapisów każda gmina zamierzająca realizować zadania własne związane z prowadzeniem procesu rewitalizacji musi - w drodze uchwały przyjętej przez jej radę - wyznaczyć na swoim terenie obszar zdegradowany i obszar rewitalizacji. Taka uchwała rady, której projekt jest obecnie w Poznaniu przedmiotem konsultacji społecznych - stanowić ma podstawę do opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji.

Gminny Program Rewitalizacji przede wszystkim wzmocni i jeszcze lepiej rozplanuje działania miasta oraz naszych partnerów społecznych i gospodarczych w zakresie ożywienia dotkniętych w największym stopniu stanami kryzysowymi obszarów śródmieścia oraz terenów poprzemyslowych. Pozwoli nam również sięgnąć po narzędzia prawne, finansowe czy społeczne, które daje samorządom ustawa o rewitalizacji. Przyszły GPR, który będzie zawierał rozwinięcie dotychczasowych programów miejskich w zakresie rewitalizacji zdegradowanych terenów miasta, pozwoli także ubiegać się o środki UE przeznaczone na rewitalizację – wyjaśnia Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Kryteria i wskaźniki

Obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji nie można wyznaczyć arbitralnie. Służą temu szczegółowe badania i analizy zjawisk kryzysowych w poszczególnych częściach miasta, odpowiadających jego podziałowi na rady osiedli. Wyniki badań przeprowadzonych w stolicy Wielkopolski zebrano w "Diagnozie służącej delimitacji obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji miasta Poznania".

Do analizy zjawisk kryzysowych użyto dziesięciu dostępnych kryteriów i wskaźników wymaganych ustawą o rewitalizacji. Są to m.in. poziomy bezrobocia, wykluczenia społecznego, uczestnictwa w życiu publicznym i przestępczości, kapitał społeczny, a także poziom przedsiębiorczości, zagrożenie dla dziedzictwa kulturowego i dla trwałości efektów rewitalizacji. Dane wskaźnikowe z obszaru każdej części miasta odniesiono do średniej, wyznaczonej dla terenu całego Poznania.

Poznańska diagnoza

W ten sposób, miejsca o wysokiej koncentracji zjawisk kryzysowych, zakwalifikowano do obszaru zdegradowanego, obejmującego w Poznaniu teren 15 z 42 działających w mieście rad osiedli, w tym Święty Łazarz, a także m.in. Górczyn, Grunwald Północ, Jeżyce, Stare Miasto czy Wilda.

Zgodnie z ustawą obszar przeznaczony do rewitalizacji nie może obejmować terenów większych niż 20 proc. powierzchni gminy oraz zamieszkałych przez więcej niż 30 proc. jej ludności. Po przeprowadzonych analizach jako obszar rewitalizacji w Poznaniu wyznaczono tereny podlegające radom osiedli: Jeżyce, Stare Miasto, Święty Łazarz, Wilda, Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria oraz fragmenty Głównej, Starołęki- Minikowa-Marlewa i Górczyna. Obszar ten, który zapisano w projekcie uchwały rady miasta, stanowi 9,11 proc. powierzchni Poznania i zamieszkuje na nim 23,07 proc. jego ludności.

Czekają na uwagi

Projekt uchwały rady miasta w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji miasta Poznania wraz z załącznikami - mapą w skali 1:5000 wskazującą granice tych obszarów oraz "Diagnozą służącą wyznaczeniu obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji miasta Poznania" - od 19 października do 10 listopada są udostępnione zainteresowanym, m.in. na stronie www.poznan.pl/rewitalizacja.

Dodatkowo w środę, 26 października o godz. 17:00 w sali 207 Urzędu Miasta Poznania przy pl. Kolegiackim, projekt uchwały będzie omówiony na otwartym spotkaniu z zainteresowanymi.

Uwagi do projektu, podpisane czytelnie imieniem i nazwiskiem, można składać do 10 listopada. Wykaz zgłoszonych uwag, wraz ze stanowiskiem miasta w tej sprawie, zostaną opublikowane niezwłocznie po zakończeniu konsultacji.

Projekt uchwały chcemy skierować na sesję Rady Miasta zaplanowaną na 22 listopada. Przyjęcie GPR planujemy na jesień przyszłego roku. Liczymy na to, że Poznań - tak jak był jednym z pierwszych miast w Polsce, które startowało z procesami rewitalizacji - będzie także jednym z tych, które jako pierwsze będzie miało nowy program rewitalizacji, w oparciu o ustawę, na której tak mocno zależało środowiskom samorządowym – podsumowuje wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

sty

do 03-02-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury "Windoor-Tech" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad

02

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"4 Oblicza Miłości" - Spotkanie 1: Miłość rodzicielska - bezwarunkowa, akceptująca, nieoceniająca, również wobec siebie

03

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Wernisaż Wystawy "Prac Malarskich Mieczysława Hofa"
Wstęp wolny

07

lut

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Rok Wodnego Królika - nowy rok chiński" - spotkanie z astrologiem Jackiem Krygiem
Zaprasza Stowarzyszenie Radiestetów im. Czesława Spychalskiego

09

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"4 Oblicza Miłości" - Spotkanie 2: Miłość erotyczna - o silnym podłożu zmysłowym, przeżywana w ciele

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: