Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Gimnazja zostaną zlikwidowane. Powrócą 8-letnie podstawówki - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Gimnazja zostaną zlikwidowane. Powrócą 8-letnie podstawówki
30-06-2016 08:47   Janusz Ludwiczak
Powrót do 8-letniej szkoły podstawowej i likwidację gimnazjów zapowiedziała Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska. Reforma edukacji ma rozpocząć się w przyszłym roku.

Projekt PiS zakłada likwidację gimnazjów i przywrócenie ośmioletniej szkoły podstawowej, czteroletniego liceum, pięcioletniego technikum i trzyletniej szkoły zawodowej. Zmiany w szkolnictwie mają rozpocząć się w przyszłym roku.

Celem zmian jest usunięcie tego, co przeszkadza w kształceniu naszych dzieci. Szkoła, do której zmierzamy to szkoła nowoczesna, ale i tradycyjna, wartościowa, pełna nauki, refleksji i tego co przynosi XXI wiek – powiedziała w poniedziałek Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej.

Zmiany, jakie planuje wprowadzić Ministerstwo Edukacji Narodowej zakładają, że w 2017 roku nie będzie już prowadzony nabór do gimnazjów, a uczniowie klas szóstych szkół podstawowych rozpoczną naukę w klasie 7. Gimnazja mają zostać zlikwidowane docelowo za trzy lata.

Szkoły powszechne według reformy to klasy I-VIII z edukacją wczesnoszkolną w klasach I-IV. Klasa pierwsza i siódma będzie prowadzona według nowej podstawy programowej. W klasach I-IV szkoły podstawowej będzie obowiązywał "poziom podstawowy", a w klasach V-VIII "poziom gimnazjalny". Następnie uczniowie będą mieli do wyboru czteroletnie liceum ogólnokształcące, pięcioletnie technikum lub dwustopniową szkołę branżową (która zastąpić ma dzisiejsze szkoły zawodowe). Celem reformy w obliczu katastrofalnego niżu demograficznego jest uratowanie potencjału polskiej edukacji¬ zaznaczyła w pierwszym dniu wakacji minister Anna Zalewska.

MEN planuje również wprowadzić zmiany w kształceniu zawodowym. Dwustopniowa szkoła branżowa będzie realizowała kształcenie zawodowe; w ramach I stopnia zdobyć będzie można pierwszą kwalifikację zawodową, np. mechanika pojazdów samochodowych, w II stopniu - drugą kwalifikację, czyli np. technika pojazdów samochodowych. Po II stopniu można będzie zdawać maturę zawodową (obowiązkowe na niej będą egzaminy z języka polskiego, obcego i matematyki) i pójść po niej na wyższe studia zawodowe, które zapewnią tytuł licencjata. Jeśli młody człowiek będzie chciał kształcić się dalej i zdobyć tytuł magistra, będzie musiał zdać taką maturę, jaką zdają uczniowie liceów i techników.


Komentarze (1)

30-06-2016 14:14:08
jatoja
To teraz będzie dobrze czy gorzej? Za moich czasów rządziła fala, tylko że ino w Wojsku. Ale mieliśmy swoje doświadczania i jakąśtam dorosłość była. Nie wiem czy to stereotypy czy moda ale przeniesienie fali na niedolatków to zwyrodnienie i patolstwo najgorszego sortu czy/lub indolencja zwyrodniałej byłej władzy oraz nieróbstwo pedagogów.( Nie da ci rodzima krowa to co ci da służba wojskowa XD. ) Klich przed Trybunał Stanu łącznie z tą POronioną pseudo soldateską. Popieram ośmioklasowy system nauczania i przywrócenie Zawodówek. A na etapie klas pierwszych starczy dogłębna nauka czytania z sensem i liczenia w zakresie tabliczki mnożenia. Amen.
Aktualności
Niezapominajka
27

maj

do 02-06-2020
Łazarz
31. Dni Łazarza
27.05-02.06.2020
ODWOŁANE w związku z wprowadzonym stanem epidemicznym związanym z koronawirusem

19

cze

do 20-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Salon optyczny

do 21-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Memento" - targi funeralne

26

sie

do 27-08-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mody

01

wrz

do 03-09-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Salmed" - targi medyczne

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: