Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Co dalej z pływalnią przy Arenie? Restauracja w budynku szatni i zmniejszenie basenów? {WIDEO} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Co dalej z pływalnią przy Arenie? Restauracja w budynku szatni i zmniejszenie basenów? {WIDEO}
30-04-2016 02:08   Janusz Ludwiczak
Prywatny inwestor, spółka świadcząca usługi cateringowe chce na terenie pływalni letniej w Parku Kasprowicza stworzyć restaurację dla 160 gości, w której miałyby odbywać się przede wszystkim wesela i przyjęcia komunijne. Plany POSiR zakładają z kolei zmniejszenie średniego i dużego basenu. O przyszłości kąpieliska przy Arenie rozmawiali mieszkańcy Łazarza i osiedlowi radni z przedstawicielami POSiR i inwestora podczas nadzwyczajnej sesji.

Jak już informowaliśmy w lutym Fundacja Wielkopolski Boks chciała na terenie pływalni w Parku Kasprowicza, w szatniach i pomieszczeniach zaplecza technicznego pozyskać miejsce na salę treningową. W grę wchodziło zajęcie nieruchomości o powierzchni ok. 300 m kw. Jak powiedział nam Błażej Daracz z POSiR nie ma planów zajęcia części terenu pływalni przez sportową organizację związaną z boksem.

Tymczasem prywatny inwestor, spółka Foodie Trade, która prowadzi głównie działalność cateringową chce w budynku szatni pływalni stworzyć restaurację na 160 miejsc. Tym samym zmniejszona zostałaby część socjalna.

W środę wieczorem w Inkubatorze Kultury "Pireus" przy zbiegu Głogowskiej i Gąsiorowskich odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Osiedla Św. Łazarz, podczas której rozmawiano o przyszłość kąpieliska.

Restauracja byłaby ogólnodostępna, jednak nie przeznaczona dla plażowiczów i amatorów kąpieli słonecznych, bowiem niemile widziane byłyby tutaj osoby w strojach kąpielowych. W lokalu miałby odbywać się przede wszystkim wesela, komunie i przyjęcia firmowe. Goście restauracji mogliby przez szklaną ścianę obserwować to co dzieje się na pływalni. Inwestor deklaruje, że w zamian wyremontuje niecki basenów, budynki pływalni a także wybuduje wodny plac zabaw. Ponadto dla osób korzystających z pływalni organizowane miałyby być zajęcia animacyjne dla dzieci czy wodnego aerobiku.

Łazarscy radni i mieszkańcy pytali przede wszystkim o kwestie dostaw towaru przez teren Parku Kasprowicza a także czy goście po wypiciu alkoholu korzystaliby z basenów.

Chcemy polepszyć standard pływalni, by był to obiekt na skalę europejską, a nie przypominał głęboką komunę. Nasze plany zakładają otworzenie restauracji. Umowa, która będzie nas obowiązywała z POSiRem nie będzie pozwalała na zamknięcie kąpieliska. W ramach inwestycji wyremontujemy dwie niecki i stworzymy wodny plac zabaw. Zmodernizujemy również cały budynek socjalny. W planach mamy również organizację zajęć animacyjnych dla dzieci i wodnego aerobiku – powiedział portalowi lazarz.pl Piotr Gurzyński, inwestor.

POSiR twierdzi, że koszty utrzymania pływalni są duże. Kąpielisko funkcjonuje tylko przez dwa miesiące, a na budowę krytego basenu pieniędzy nie ma. Umowa z inwestorem miałaby zostać podpisana na 10 lat. Jeśli do tego by nie doszło POSiR rozważa zmniejszenie dużego basenu o połowę. Zasypana miałaby zostać również znaczna część średniego basenu. Pozostałaby tylko część z lądowiskiem od zjeżdżalni.

Mieszkańcy nie zostaną pozbawieni pływalni. Żeby ten obiekt działał całorocznie i był miejscem spotkań potencjalny najemca czy dzierżawca musi prowadzić działalność komercyjną na poziomie odpowiednim do możliwości i kieszeni mieszkańców. Taką funkcją może być część gastronomiczna. Rozmawiamy z inwestorem, który chce to miejsce polepszyć – tłumaczy Łukasz Miadziołko, zastępca dyrektora POSiR ds. Rozwoju.

Jak już informowaliśmy w ciągu trzech lat miasto chce przeznaczyć 6,4 milionów złotych na kompleksowy remont pływalni letniej w Parku Kasprowicza. Inwestycja ta jest konieczna, by kąpielisko przy Arenie mogło dalej funkcjonować. Dwa lata temu baseny pod chmurną zostały całkowicie zamknięte, ze względu na przeciekające dno w brodziku i średnim basenie, korzenie drzew niszczące nieckę dużego basenu i wysłużoną aparaturę do filtrowania i uzdatniania wody. Po raporcie przygotowanym przez nadzór budowlany wiosną 2013 roku POSiR postanowił zamknąć baseny.

Rok później znalazły się środki na remont kąpieliska. W ramach inwestycji, która kosztowała 364 655 złotych przeprowadzono remont chlorowni, niecki brodzika dla dzieci wraz z hydroizolacją basenu, remont placu przy brodziku dla dzieci, a także remont niecki średniego i dużego basenu. Zadanie obejmowało również modernizację zewnętrznych pryszniców przy basenach kąpielowych, wymianę rur, remont cząstkowy chodników z płyt betonowych. Wymienione zostały także drewniane siedziska i toalety. 12 osób przez miesiąc robiło wszystko, by prace zakończyły się przed wakacjami.

W sierpniu zeszłego roku dwukrotnie w dużym basenie pojawiła się brudna woda. Najpierw trzy tygodnie temu zamiast przezroczystej woda w basenie była zielona, a dno było klejące, o czym informowaliśmy 13 sierpnia. Dzierżawca obiektu postanowił wymienić wodę i oczyścić dno basenu. Podobna sytuacja miała miejsce w ubiegłym roku. Pod koniec lipca 2014 r. woda w dużym basenie zamiast przezroczysta również była zielona. Na dnie basenu tworzyły się osady i odpadała farba, o czym więcej pisaliśmy tutaj.

Jesienią ma ruszyć remont chlorowni, filtrów oraz zaplecza technicznego. POSiR chce tą inwestycje rozpocząć najwcześniej we wrześniu w obawie, że prace rozpoczęte wiosną mogłyby nie skończyć się do wakacji.

Jak co roku obiekt przejdzie odświeżenie przed sezonem kąpielowym. Natomiast remont planowany jest po zakończeniu tegorocznego sezonu kąpielowego. Chcemy rzetelnie przygotować się do realizacji inwestycji i wyłonienia wykonawcy prac. W obawie, że remont mógłby się przedłużyć i opóźnić rozpoczęcie sezonu kąpielowego, podjęta została decyzja o realizacji od września. Na ten rok planuje się wymianę filtrów wraz z automatyką dozowania, co wpłynęłoby na jakość wody – tłumaczy Błażej Daracz, rzecznik POSiR.

Wiadomo już, że pływalnią nie będzie zarządzać dotychczasowy administrator Andrzej Chyliński. Obecnie POSiR prowadzi rozmowy z potencjalnymi dzierżawcami. Sprawa ma rozstrzygnąć się w maju.

Spotkanie dotyczące przyszłości pływalni w Parku Kasprowicza transmitowaliśmy dla Państwa na żywo na Periscope. Oto krótka wideo-relacja ze spotkania:

ZOBACZ WIDEO w niższej jakości (dla wolniejszego łącza)

Szczegółowe projekty uchwał zamieszczamy w serwisie na stronie www.radaosiedla.lazarz.pl.

ZOBACZ TAKŻE: Sesja XVII (nadzwyczajna) 27.04.2016

ZOBACZ TAKŻE: Frekwencja radnych


R E K L A M A

Komentarze (13)

04-05-2016 22:22:43
M.
Mam jeszcze jedno pytanie - dlaczego w imieniu firmy Foodie Trade wypowiada się Pan Gurzyński, który jest prezesem firmy remontowo-budowlanej. Reprezentuje koleżankę z sąsiedniego osiedla?
04-05-2016 10:05:58
x
Kolejny inwestor - wizjoner, który chce przerabiać to, co działało dobrze. Nie potrzebuję animacji ani wodnego aerobiku. Chcę przyjść na pływalnię, posiedzieć na trawie, pójść z dzieckiem do basenu. Nie chcę się kąpać pod czujnym okiem smętnego ochroniarza z restauracji, który będzie patrzył, czy nie za blisko lokalu przeszłam. Nie chcę się tłoczyć na połówce zasypanego basenu. Przecież to jest zwykłe niszczenie mienia. A przy okazji prac - ile zieleni zostanie zniszczonej i ile alejek rozjeżdżonych?
03-05-2016 11:25:26
M.
Generalnie dziwne mamy czasy, w których restauracje weselne mają powstawać w szatniach przy basenie miejskim, a restauracje przy parkach są zamieniane w sklepy (dawna Magnolia).
03-05-2016 10:41:38
Babsko
Jakoś trudno mi sobie wyobrazić odpicowanych weselnych gości i ludzi w galotach zażywających kąpieli jednocześnie. Przecież wesela niejednokrotnie zaczynają się o 15 czy 16 godzinie! A może najemca będzie ograniczał wstęp na basen, kiedy w restauracji będzie impreza? Umowa, która będzie podpisana z POSiRem niby nie będzie pozwalała na zamknięcie kąpieliska. Tyle, że kąpielisko może będzie czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00? I wszystko będzie zgodne z umową. Do tego nie podoba mi się inwestor. To spółka zarejestrowana w lokalu mieszkalnym, kapitał zakładowy spółki to 5.000zł. A lokal może wynajęty? CZARNO TO WIDZĘ!
02-05-2016 10:17:08
JS
Panie Januszu, może doda Pan, że pod tym samym adresem mieści się wiele firemek, z których każda jest tylko na papierze. I takim pseudo firmom POSiR hchce oddać pływalnię? Ktoś powinien zdrowo beknąć za tę przewałę!
01-05-2016 17:00:44
Hania
@M, ktos chce niszczyc przy wspolpracy administracji miejskiej, bo w dzisiejszym swiecie zwykly czlowiek sie nie liczy tylko mamona. Kogo obchodzi mieszkaniec Lazarza i to, ze plywalnia jest dla Lazarza miejscem relaksu a park miejscem rekreacji i wypoczynku, licza sie deweloperzy, inwestorzy, ludzie z plecami i znajomosciami w administracji miejskiej i wszystkich jej oddzialach, wydzialach itd. Na boks nie bylo zgody a na gastronomie jest ? Jakim cudem i prawem ? Odpowiedzcie sobie sami.
01-05-2016 16:07:04
Negatyw
Zapytajcie Gierka, jak to powinno wyglądać. Za komuny wiedzieli, jak to prowadzić i było to świetne miejsce...
01-05-2016 15:56:44
M.
Przypominam sobie jak kilka lat temu hotel Meridian mieszczacy się w Parku Sołackim organizował imprezy weselne. Po każdej z nich policja otrzymywała skargi od mieszkańców z powodu hałasu, głośnej muzyki i sztucznych ognii w środku nocy. Z tym, że tutaj poza utrudnianiem życia mieszkańcom dojdzie jeszcze zakłócanie spokoju pacjentom pobliskiego szpitala. Słusznie ktoś zauważył, że nikt nie zapytał użytkowników basenu czy zgadzają się być na widoku gości restauracji. A może podczas imprezy jej organizator zażyczy sobie, żeby w tym czasie zamknąć plac zabaw dla dzieci (bo robią hałas...) Poza tym pozostaje kwestia parkingu dla gości, braku szatni dla korzystających z pływalni (na tym terenie ma powstać restauracja). Park Kasprowicza nie jest dużym parkiem, ale w przeciwieństwie do innych miejskich parków dużo osób z niego korzysta. Dlaczego ktoś chce to zniszczyć.
30-04-2016 15:16:05
aga
Goście restauracji przez wielką szybę będą oglądać mnie i moje dzieci na pływalni? ! A co to,zoo ?
30-04-2016 15:01:31
Hania
Jestem przeciwko restauracji na plywalni. Czy inwestor ma znajomosci w Posir czy gdzie indziej wyzej ? Mialo byc dla sportu- dla boksu nie bylo zgody a teraz gastronomia w parku ???!!! Stanowcze NIE odemnie. Restauracja na 160 osob !!!, tylko glownie na Komunie i sluby do 4 rana ?, tak a mieszkancy okoliczni co ? maja wytrzymac naglosnienie zwlaszcza latem przy otwartych drzwiach i oknach i pijanych gosci weselnych, pijacych na zewnatrz piwko, wino i wodke, sikajac po katach na terenie plywalni i smiecac oraz halasujac udajac sie do swoich pojazdow ? To jest park i obiekt rekreacyjny a nie gastronomia. Park jest dla sppkoju i relaksu a ja nie widze relaksu przy duzych imprezach, raczej bajzel, zawieruche i syf. Pan inwestor niech sobie poszuka innego terenu na swoje interesy gastronomiczne, radze obok miejsca gdzie sam zamieszkuje, dlaczego nie, co u siebie lubimy spokoj i czysto tylko gdzie indziej lepiej robic zawieruche, kosztem mieszkancow i ich parku ? Baseny maja byc zmniejszone ? Bo co panu inwestorowi nie pasuje juz zamowiony plan architekta ? Plywalnia nie jest terenem i obiektem na gastronomie tego typu. Nie widze wody plus alkohol. Jest Hotel Dorrian i to wystarczy jak na moje upodobania. Lazarzanie nie godzcie sie z planem zalozenia restauracji, to jest planowanie poza naszymi plecami choc niby w konsultacjach z mieszkancami ale wiekszosc rozmow juz sie odbyla. Boks sie nie podobal to restauracja ??? No nie, ktos grubo za grubo przesadzil. Czy naprawde mieszkancy Poznania sa uwazani za idiotow przez Posir i inne komorki administracji, ktore decyduja w naszym miescie ??? NIE I JESZCZE RAZ NIE !!!
30-04-2016 14:39:14
Gosia
Restauracja to koniec pływalni. Stanowcze NIE!
30-04-2016 13:49:14
kaśka
Łazarz pisze się przez rz, a nie ż. A co dla Ciebie jest niezrozumiałego w nagłówku?? Może inwestor niech wyremontuje baseny, wybuduje jacuzzi i nowe zjeżdżalnie. Wtedy niech sobie otwiera pływalnię. Posir przez lata zaniedbywał kąpielisko przy Arenie. Za to nie mieli problemu z remontem Chwiałki. Niedługo kryty basen ma zostać wybudowany na os. Zwycięstwa. Zasypano baseny na os. Piastowskim, baseny na Niestachowskiej stały się stawami na karpie. Pływalnia w Parku Kasprowicza to jedna z nielicznych atrakcji Łazarza... Nie każdego stać na Termy, nie każdy chce też jechać przez pół miasta.
30-04-2016 12:26:58
łazaż45
Kto pisze te artykuły ?? Przecież to kupy się nie trzema. Nagłówek nie ma nic wspólnego z wypowiedziami które można znaleźć w dalszej części artykułu. Jestem za tym żeby moje dzieci się kąpały w cywilizowanych warunkach a to, ze ktoś chce zainwestować w ten ośrodek mi absolutnie nie przeszkadza. Wydaje mi się, że każdy na tym skorzysta.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: