Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Bimby na Głogowską powrócą... ale dopiero we wrześniu! 5 pojedzie przez Wildę - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Bimby na Głogowską powrócą... ale dopiero we wrześniu! 5 pojedzie przez Wildę
22-07-2008 23:46   Janusz Ludwiczak
Zarząd Aquanet SA w porozumieniu z władzami MPK oraz ZDM po przeprowadzeniu wnikliwych analiz podjął decyzje o podjęciu dalszych robót modernizacyjnych kanalizacji w ulicy Głogowskiej. Oznacza to, że tramwaje ulicą Głogowską pojadą, ale dopiero we wrześniu.

Poznańskie wodociągi przeprowadziły szczegółowe badania i analizy kanalizacji pod ulicą Głogowską. Stan techniczny rury jest fatalny. W poniedziałek zapadła decyzja o przeprowadzeniu remontu i wymianie całej kanalizacji pod torowiskiem w ulicy Głogowskiej, od Mostu Dworcowego do ulicy Kanałowej. Aquanet nie chce dopuścić do kolejnych katastrof budowlanych i postanowił przeprowadzić remont właśnie teraz, gdy są wakacje, a co za tym idzie ruch na ulicach i w tramwajach jest znacznie mniejszy.

Pracownicy Aquanetu prace prowadzić mają według zapowiedzi przez całą dobę, przy użyciu nowoczesnych technologii. Ulica nie będzie rozkopywana. Przy modernizacji rur zastosowana zostanie specjalna metoda technologii rękawa Aarsleff.
Według wstępnego kosztorysu spółka za remont zapłaci prawie 4 miliony złotych, a do wymiany pójdzie ponad 2,5 kilometra rur.

Wodociągowcy przeprowadzają dalsze kontrole w kierunku ulicy Załęże i może się okazać, że konieczny będzie remont aż do ulicy Hetmańskiej. Prace mają rozpocząć się za dwa tygodnie, gdyż Aquanet szuka firm z całej Polski, które mogą przeprowadzić remont.

Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Przy okazji zamknięcia ulicy Głogowskiej dla ruchu tramwajowego MPK postanowiło wyremontować przystanki przy Dworcu Zachodnim.

Do końca sierpnia ulica Głogowska pozbawiona będzie tramwajów. Tramwaje linii nr 8 i 14 jeździć będą nadal objazdem przez Hetmańską, Reymonta i Grunwaldzką. Ponieważ liczba tramwajów na ulicy Grunwaldzkiej jest zbyt duża (zapycha się także Rondo Jana Nowaka-Jeziorańskiego) MPK podjęło decyzję o skierowaniu "piątki" przez Hetmańską, 28 Czerwca 1956 r., Wierzbięcice i Most Dworcowy. Jednak nie wiadomo, kiedy bimby linii nr 5 będą jeździć przez Wildę. Na razie "piątka" jeździ przez Rondo Jeziorańskiego.

Na odcinku od Ronda Kaponiera do zajezdni przy ulicy Głogowskiej co 7 minut kursują 4 autobusy zastępcze "za tramwaj", jednak w godzinach szczytu są one przepełnione. W dodatku spóźniają się. Zdarza się, że w wyniku korków jeden autobus jedzie minutę za drugim.

Przypomnijmy. W poniedziałek, 14 lipca motorniczy jadący ulicą Głogowską, w kierunku Górczyna zauważył dziurę o głębokości 2 metrów, tuż za przystankiem "Dworzec Zachodni". Dziura powstała wskutek ulew dokładnie w tym samym miejscu co w kwietniu tego roku! Wtedy dziura w nawierzchni sięgała 1,5 metra głębokości i 2 metry szerokości. Pracownicy Aquanetu wykonali najpierw prowizoryczną naprawę – gdy naprawiali awarię dzień później dokładnie dwa metry dalej powstała druga dziura. W kwietniu Aquanet po ekspertyzie zapewniał, że wszystko jest w porządku. Mimo tych zapewnień kolejna ulewa spowodowała powstanie awarii dokładnie w tym samym miejscu.

Sprawcą całego zamieszania jest rura położona jeszcze w latach 40. ubiegłego wieku. Niestety nie wymieniono jej przy przeprowadzanych wielokrotnie remontach ulicy Głogowskiej. Nie stało się to w 1999 roku przy okazji remontu torowiska od Mostu Dworcowego do Parku Wilsona, ani w 2002 roku przy okazji także remontu torów, ale tym razem od ulicy Berwińskiego do Załęże. Rura nie została też wymieniona podczas przebudowy skrzyżowania Głogowskiej i Hetmańskiej dwa lata temu, kiedy ruch tramwajowy na najważniejszej łazarskiej ulicy był wstrzymany.

Pracownikom Aquanetu udało wymienić się już feralną rurę przy Dworcu Zachodnim oraz usunąć powstałą dziurę. W tym czasie kierowcy musieli jeździć w kierunku Centrum uliczką przy Poczcie Polskiej oraz ulicą Zachodnią, a w kierunku Centrum nitką zachodnią.

Tymczasem, prawdopodobnie po naszej publikacji ekipy naprawiające awarię, postanowiły naprawić odwodnienie przy torowisku tramwajowym na przystanku "Dworzec Zachodni". 11 i 13 lipca w wyniku obfitych opadów deszczu woda zalewała torowisko na przystanku przy Dworcu Zachodnim. Podobna sytuacja miała miejsce po każdych większych opadach. Z pewnością było to spowodowane niewłaściwie zaprojektowanym lub wykonanym odwodnieniem podczas remontu generalnego torowiska przeprowadzonego kilka lat temu.

Co sadzą Państwo o sytuacji na ulicy Głogowskiej? Czy dobrze przeprowadzone zostały remonty? Czy trasy objazdowe tramwajów są dobrze rozplanowane, a komunikacja zastępcza wystarczająca? Jesteśmy ciekawi Państwa opinii.


Komentarze (29)

23-07-2008 10:55:32
madzia
Czy już wiadomo co z piatka?
23-07-2008 08:40:39
lazarus
Bardzo fajne zdjęcia, zaczyna się z tego już robić galeria. Cóż pozostaje powiedzieć, oby do września...
22-07-2008 10:49:59
poznaniak
Chyba zdrowo ich pogięło. Tramwaje na Głogowskiej pojawią się dopiero we wrześniu. Ile mozna sie przesiadac z autobusu na tramwaj.
21-07-2008 23:24:43
Jacek_P
Układ kanalizacyjny miasta to kolejny poważny problem. Nie dość, że pękają stare rury (patrz Głogowska) to jeszcze układ w całości nie jest przystosowany do obecnych warunków. Czy wśród czytelników lazarz.pl jet ktoś z niżej położonych części Łazarza, najlepiej z mieszkania piwnicznego. W kamienicy, w której mieszkam, po ulewach takich jak w zeszłym tygodniu, wskutek niedrożności układu kanalizacyjnego, w mieszkaniach zaczyna wybijać kanaliza. Nasza kanalizacja po prostu nie wytrzymuje takich obciążeń. Nowe bloki, które powstają powodują wzrost ilości zużytej wody i ścieków i tylko i wyłącznie ją dociążają. Wygląda na to, że plany rozwoju miejskiej infrastruktury nie biorą tego pod uwagę. Jestem ciekawy czy Urząd Miasta nakłada na deweloperów obowiązki wymagające współuczestnictwa w kosztach rozwoju infrastruktury m.in. kanalizacyjnej? Kolejna sprawa to koordynacja. Ile razy byłem świadkiem sytuacji, w której miesiąc np. po wymianie chodnika, zjawiała się kolejna ekipa, która go rozkopywała, kładła elementy w swoim zakresie odpowiedzialności, zasypywała dziurę i ponownie układała płytki - zwykle nierówno... Tak to niestety wszystko wygląda.
21-07-2008 15:03:46
Jakub B.
Jednym słowem koszmar! Nikt nic nie robi w tej kwestii, aby wszystko jak najszybciej wróciło do normy a ponadto by takich sytuacji nie było wiecej w przyszłości.
21-07-2008 09:19:11
lazarus
Obiecanki, cacanki, a głupiemu radość. Tylko ceny potrafią podnosić.
20-07-2008 14:07:24
lazarus
Oj Aquanet powinien płacić odszkodowanie miastu, MPK za benzynę dla autobusów za tramwaj i za prąd wykorzystany przez tramwaje jadę okrężna trasą, ZDM za organizację ruchu i nie wspomnę już o utrudnianie życia mieszkańcom i gościom Poznania, którzy gubili się wsiadając przy dworcu zachodnim.
20-07-2008 12:57:53
ktoś tam
Wątpię, aby jutro tramwaje pojechały Głogowską. Jechałem dziś samochodem owszem pięknie ładnie, ale ulica nadal jest rozkopana, na torowisku wuchta piachu!
19-07-2008 16:11:28
filip
ps: brawo redakcja, fajny pomysl z tymi rozkladami. przynajmniej u was sa bardziej aktualne rozklady, nawet na sobote i niedziele, bo u mpk to nie wiadomo.
19-07-2008 16:10:23
filip
przejezdzalem dzis Glogowska autem. drogowcy zasypuja dziure, ale nie wyglada na to, aby ruch wrocil do normalnosci w poniedzialek.
19-07-2008 14:07:50
lazarus
słyszałem też w radiu dziś, że aquanet obiecuje, że normalny ruch na głogowskiej zostanie przywrócony w poniedziałek. zobaczymy
19-07-2008 14:06:47
lazarus
Ty chyba optymistko jesteś nie poważna. W takim razie polecam tobie podróż takim autobusem za tramwaj w szczycie w dzień roboczy, albo polecam tobie przejsie sie pieszo Ronda Śródka np. do Ronda Jeziorańskiego - pieszo! zobaczy czy będziesz taka głupio mądra.
19-07-2008 10:54:34
optymistka
Zrobią to zrobią, nie to nie. Zawsze do dyspozycji są autobusy za tramwaj. Cieszę się, że w ogóle macie jakikolwiek środek transportu tą ulicą.
19-07-2008 00:26:57
ptyś
Trzymamy za słowo. W poniedziałek jadę tramwajem z Centrum specjalnie Głogowską!
17-07-2008 19:36:28
ariel
Ja pierdziele taka dziurka, żeby kosztowała nas 500 tysięcy złotych!!! Kto za to zapłaci? Jak zwykle podatnik.
17-07-2008 11:54:07
mat
A niech płacą. Sam Aquanet jest sobie winien, wystarczyło porządnie wykonać prace w kwietniu. Po za tym na pewno też częściowa w tym wina MPK, które tak wykonało remont, że po większych deszczach torowisko przy Dworcu Zachodnim pływa, co widać na zdjęciach w artykule.
17-07-2008 00:31:16
REDAKCJA
Dziękujemy za komentarze. Całe szczęście, że nie ma akurat targów, zwłaszcza Budmy czy Polagry. Strach pomyśleć co działoby się na Głogowskiej i przy MTP.
16-07-2008 21:52:16
ja
... a to Polska właśnie ... = /
16-07-2008 16:02:09
lazarus
Dziś jechałem jak co dzień znów Głogowską. Sytuacja jest lepsza, korki trochę mniejsze, poprawiła się punktualność autobusów. Jednak brakuje rozkładów jazdy autobusów T na przystankach oraz informacji o zmianach na przystanku chociażby Bałtyk. Bimby 1 i 7 zatrzymują się też na przystanku przy Kasprzaka wraz z 5,8 i 14.
16-07-2008 14:53:46
patik
Widziałem dziś tą dziurę, no sporej jest wielkości. Polecam Aquanetowi wymienić całą deszczówkę na Głogowskiej. To nie pierwsza taka sytuacja w tym rejonie. Pamiętacie dziurę na Głogowskiej/Hetmańskiej (http://www.lazarz.pl/?menu=2&NR=115)??? Wtedy drogowcy też spieprzyli, a przecież skrzyżowanie przeszło remont generalny
16-07-2008 08:30:02
agent
Patrzałem na stronie zarówno mpk jak i tutaj. Autobusy ponoć jeżdżą co 7 minut. Ponoć.
15-07-2008 22:53:49
łoś
4 autobusy to za mało. MPK zlituj sie! Czytałem w jakimś miejskim portalu, że ponoć narzekają mieszkańcy os.Warszawskiego, bo nagle od wczoraj autobusy zaczęły jeździć rzadziej. Ponoć autobusy stamtąd skierowali na Głogowską. Jaki z tego morał? Brak kierowców.
15-07-2008 22:10:05
pasażer
To jest po prostu Polska.
15-07-2008 18:02:58
pat
Skoro woda gromadziła się na torowisku w piatek, niedziele i zapewne po każdych deszczej dlaczego nikt nie wziął z tego wniosków. Jasne, najlepiej nie zwracać na to uwagi.
15-07-2008 16:01:09
madzia
Jak mogła powstać dziura dokładnie w tym samym miejscu co jeszcze parę miesięcy temu? Ktoś tu powinien zapłacić odszkodowanie. W sumie nie wykluczone, że poniekąd to wina mpk, skoro w 2002 roku remontowali torowisko.
15-07-2008 15:20:15
maxiu
Wytrwaliśmy kwietniowe utrudnienia, przebolejemy i te. Polecam jednak podróż tramwajami objazdem. Autobusy za tramwaj stoją w korkach, spóźniają sie. Tramwaje jadą objazdem tylko 2 minuty dłużej, tak wynika z rozkładów jazdy 1,7 oraz 13,15.
15-07-2008 14:59:07
filip
Jak zawsze drogowcy wszystko spaprali. Polecam jednak rower.
15-07-2008 09:13:42
Kurara Paskuda
• Dzięki dziurą mamy o czym mówić w letnie gorące dni. ;-) • Dzięki dziurą i inni mają prace. ;-) • Dzięki Dziurą Unia europejska da nam pieniążki, które i tak większości wezmą biurokraci i urzędnicy. ;-) • Dzięki Dziurą jest wspaniale, bo świat się kręci. • Morał: więcej dziur w Poznaniu, a urzędasy będą mieli co robić 
15-07-2008 08:27:08
lazarus
Fajnie i czeka nas tydzień utrudnień. Czy w tej Polsce umieją cokolwiek zrobić? Czemu mam wrażenie, że Poznań to sama jedna wielka dziura, choć nie lezy tak jak Bydgoszcz w zagłębieniu. Z pewnością to wina aquanetu, miasto powinno żądąc od nich odszkodowania.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
05

paź

16:00
Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe ul. Biedrzyckiego 13
Warsztaty międzykulturowe w Muzułmańskim Centrum Kulturalno -Oświatowym

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com (liczba miejsc ograniczona

06

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Nadciśnienie- wykład prozdrowotny Barbary Krystkiewicz (dietetyka klinicznego)

07

paź

do 09-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA: Poznań Game Arena - targi gier, multimediów i rozrywki

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Bezpłatne warsztaty gliniarskie dla dzieci i nie tylko
Obowiązują zapisy: zapisy.klubkrag@gmail.com

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: