Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Tramino nadjeżdża... - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Tramino nadjeżdża...
23-11-2009 20:17   Janusz Ludwiczak
W poniedziałkowy poranek, w zajezdni tramwajowej przy ulicy Głogowskiej firma Solaris i MPK podpisały kontrakt na dostarczenie 40 niskopodłogowych tramwajów Tramino. Pierwsza nowa bimba na poznańskich torach ma pojawić się już za półtora roku.

Dzień po obchodach dnia Św. Katarzyny - patronki kolejarzy i pracowników komunikacji miejskiej w zajezdni tramwajowej przy ulicy Głogowskiej dyrektor MPK Poznań Sp. z o.o. Wojciech Tulibacki i prezes firmy Solaris Bus & Coach Solange Olszewska podpisali kontrakt na dostarczenie 40 niskopodłogowych tramwajów typu Solaris Tramino LF32.

Tramino jest pierwszym pojazdem szynowym wyprodukowanym przez Solarisa. Dotychczas, firma mająca swoją siedzibę i fabrykę w Bolechowie produkowała tylko autobusy i trolejbusy. Do tej pory w 20 państwach Europy jeździ prawie 6 tysięcy pojazdów podpoznańskiego producenta.

Historia Tramino w Poznaniu rozpoczęła się 20 stycznia, kiedy MPK ogłosiło przetarg na dostarczenie nowych, niskopodłogowych tramwajów. Do przetargu zgłosiło się w sumie 10 firm: hiszpański CAF, kanadyjsko-niemiecki Bombardier (którego ponad 50 tramwajów jeździ w Krakowie, a 10 w Gdańsku), konsorcjum AnsaldoBreda z Neapalu i Newag z Nowego Sącza, szwajcarski Stadler, niemiecki Siemens (poznaniakom znany z tramwajów Combino), francusko-polskie konsorcjum Alstom, czeska Skoda (która dostarczyła już kilka tramwajów do Wrocławia), a także bydgoska PESA, której tramwaje jeżdżą już w Warszawie, Łodzi, Elblągu i Bydgoszczy oraz zakłady Cegielskiego - Fabryka Pojazdów Szynowych i firma Solaris z Bolechowa.

Do kolejnego etapu przetargu przeszło tylko 6 firm, gdyż Bombardier i Skoda wycofali się z przetargu, zaś oferta Alstomu okazała się niezgodna ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia.
W końcu ostateczne oferty złożyły trzy firmy: PESA Bydgoszcz, Solaris orz hiszpański CAF. Wśród najtańszych ofert okazała się propozycja bydgoskiej PESY - o łącznej wartości ponad 245 milionów złotych (dokładnie 245 052 318 zł). Nieco droższy był CAF z Madrytu, który zobowiązał się podpisać umowę na kwotę 419 078 916,90 zł.

Ostatecznie MPK wybrało ofertę Solarisa. Zakupy miejskiego przewoźnika kosztować będą 280,5 mln zł (280 471 490 zł), z czego ponad połowę (157 mln zł) dofinansuje Unia Europejska.

Zarówno PESA, jak i Solaris zaproponowały nam bardzo korzystne warunki gwarancji: 5 lat dla całego pojazdu i 14 lat dla konstrukcji mechanicznych. Takich warunków nie zaoferowano w żadnym innym przetargu, który toczył się w kraju - powiedział Jan Firlik, dyrektor przewozów tramwajowym MPK Poznań Sp. z o.o.

Z porażką nie chciała pogodzić się bydgoska PESA, która złożyła protest, a po jego odrzuceniu odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. Ta jednak nie uwzględniła zastrzeżeń. Przetarg został też poddany obligatoryjnej kontroli Urzędu Zamówień Publicznych i został uznany za prawidłowy.

Pierwszy z 40 nowych tramwajów ma pojawić się w Poznaniu do 30 czerwca 2011 roku, a ostatni Tramino zacznie kursować po poznańskich torowiskach najdalej w marcu 2012 roku.

Wśród ponad 300 tramwajów poznańskie MPK posiada tylko 25 niskopodłogowych tramwajów: 10 Tatr pochodzących z przełomu 1997 i 1998 roku, wydzierżawioną od Cegielskiego "Pumę" (posiadającą 67% niskiej podłogi) oraz 14 wozów typu Combino, dostarczonego przez niemieckiego Siemensa w latach 2003-2004.

Tramwaje Tramino LF32 będą mieć 31,9 m długości i 2,4 m szerokości. W sumie do bimby będzie mogło wsiąść 229 pasażerów (w tym 70 siedząc). Tramino wyposażony będzie w miejsca dla niepełnosprawnych, klimatyzację, a także automaty biletowe. Będzie cechował się nowoczesnym designem i zawierał proekologiczne rozwiązania, m.in. wewnętrzne oświetlenie diodowe.


Komentarze (7)

20-12-2009 12:51:42
Szczur
Tja, jak zwykle pobożne życzenia i propaganda sukcesu. Nie dość, że Solaris NIE zbudował jeszcze u siebie ani jednego tramwaju, to jeszcze Tramino będą produkowane, częściowo za unijną kasę, w warsztatach spółki - córki MPK. Wszystko zostanie w rodiznie, ciekawe, czy będzie jeździć....
27-11-2009 14:35:47
Slawek
zastanawia mnie dlaczego sa dwa rzedy siedzen - tlok jest taki ze lepiej chyba postawic na maksymalizacje liczby przewozonych pasazerow. mam tez nadzieje ze kasowniki beda umieszczone nie przy wejsciu, ale w glebi - tak by nie tamowac ruchu przy wchodzeniu i by troche choc zmusic ludzi to nieokupowania miejsc przy drzwiach.
26-11-2009 12:52:02
fan 105tki
A dlaczego on ma odwrócony pantograf? Nie powinien być skierowany w drugą stronę?
24-11-2009 14:31:22
pyruś
To było do przewidzenia, że wygra Solaris. Ciekawe jakim cudem wygrał Solaris, skoro jego tramwaje nie jeżdżą w żadnym mieście? To prototyp!
24-11-2009 11:44:25
madzia
Ładnie wyglądają ten tramwaj. Mam nadzieję, że zastąpi ten złom jeżdżący - zwłaszcza holenderskie wagony.
23-11-2009 22:34:47
max
Bardzo dobrze, że nie wygrała żałosna PESA. Mają też czelność odwoływać się do sądu. Ale wiadomo - ohydna Bydgoszcz. Dobrze, że nie wygrał też Cegielski. Miałem okazję nie raz jechać Pumą - trzeszczy, niewygodne, ciasna. Nawet Szczecin nie chciał Pumy.
23-11-2009 22:13:14
Slawek
mam nadzieje ze beda tez proekologicznie ciche, spowoduja wywalenie obecnie jezdzacego zlomu i ze beda jezdzic po liniach gdzie normy halasu sa najbardziej przekroczone...daj boze jest gdzies dostepna ich specyfikacja?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Dom Bajek - warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci i opiekunów. Cykl Żywioły. Dla dzieci w wieku 2-5 lat.
- obowiązują zapisy: dom.bajek.poznan@gmail.com

18:30
Łazarz
30. sesja (zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

28

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"In Memoriam - VI łazarski wieczór zaduszkowy

30

paź

10:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Plastyczny Barwami malowane – temat prac „Dyzio marzyciel” - finał

03

lis

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Wietnam" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: