Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W ciągu 30 lat Łazarz wyludni się o 11,4 tysiące mieszkańców - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W ciągu 30 lat Łazarz wyludni się o 11,4 tysiące mieszkańców
12-01-2016 08:23   Janusz Ludwiczak
Jeszcze w 2000 roku na Łazarzu zamieszkiwało 45 730 osób. 15 lat później liczba mieszkańców zmalała do 32 614. Tymczasem według prognozy demograficznej opracowanej przez prof. dr hab. Jana Paradysza z Uniwersytetu Ekonomicznego dla Wydziału Rozwoju Miasta dzielnica wyludni się o kolejnych 11 tysięcy osób i będzie liczyć 23 050 mieszkańców.

Według danych Wydziału Spraw Obywatelskich oraz Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych 1 stycznia 2015 r. liczba ludności na terenie Osiedla Św. Łazarz wynosiła 34 218, z czego 18 748 stanowiły kobiety, a 15 470 mężczyźni. W latach 2010-2014 nastąpił napływ 272 osób i odpływ 816 mieszkańców. Pod koniec roku liczba mieszkańców Osiedla Św. Łazarz wyniosła 32 614. Dla porównania w 2000 roku dzielnica liczyła 45 730 osób. Pięć lat później liczba ta pomniejszyła się o 5 tysięcy (do 40 174). Natomiast w ciągu ostatnich dwóch lat liczba mieszkańców na Łazarzu zmalała o prawie 1,5 tysiąca.

Jednym z powodów wyludniania Łazarza mogą być wysokie ceny mieszkań, a także wyprowadzka mieszkańców poza granice Poznania.

Podstawowym powodem wyludniania się mieszkańców są wysokie ceny mieszkań - zarówno ich zakupu jak i wynajmu. Ludzie się przenoszą poza Poznań gdzie jest taniej. Coraz częściej będzie występowało zjawisko przeprowadzania się mieszkańców na działki. Kluczowym powodem do przeprowadzki są pieniądze – uważa prof. Krzysztof Podemski z Instytutu Socjologii UAM.

Jest coraz lepszy dojazd do centrum, przebudowane zostały ulice Bukowska i Głogowska. Miasto przestaje dostarczać mieszkańcom atrakcji kulturalnych. Ludzie zamykają się w domach, wolą oglądać telewizję, mają internet. W coraz mniejszym stopniu potrzebują miejskich instytucji. Gdyby miasto było atrakcyjne, coś co można nazwać "slow city", gdyby tu były parki, ścieżki rowerowe, dużo atrakcji kulturalnych, rozrywek to pewno część młodych ludzi decydowałaby się na pozostanie w mieście. Okoliczne gminy będą przyciągać ludzi, przede wszystkim ze względu na korzyści podatkowe. Niewiele da się zrobić, bo trzeba by regulować rynek cen mieszkań. Nikt nie będzie dopłacał mieszkańcom, którzy decydują się zostać w Poznaniu do czynszu czy zakupu własnego M – dodaje socjolog prof. Krzysztof Podemski.

W ubiegłym roku na zlecenie Wydziału Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Poznania została opracowana prognoza demograficzna do 2015 roku dla wszystkich jednostek pomocniczych - rad osiedli, z której wynika, że liczba mieszkańców całego Poznania ulegnie znacznemu zmniejszeniu.

Wobec trwającej już od ponad dwudziestu lat niekorzystnej ewolucji urodzeń i migracji między Poznaniem i sąsiednimi gminami trudno oczekiwać wzrostu liczby ludności Poznania. Procesy depopulacyjne występują obecnie nie tylko wielu dużych skupiskach miejskich, ale także w miejscowościach należących do pozostałych kategorii wielkościowych. Obszary wiejskie w coraz mniejszym stopniu stanowią rezerwuar ludnościowy dla dużych miast. Prognoza zakłada postępujący spadek liczby ludności w Poznaniu. W latach 2015-2050 zmniejszy się o 98,6 tys. osób, tj. o 19%. O 38 % nastąpi wzrost liczby liczebności dla grupy ludności w wieku 65+. Będzie związany z postępującym starzeniem się społeczeństwa. Problem ten dotknie nie tylko Poznań, ale również inne największe miasta i pozostałe tereny kraju – wskazuje prof. Jan Paradysz z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Prognoza prof. Jana Paradysza przewiduje silne zróżnicowanie w rozwoju demograficznych jednostek pomocniczych. W centrum miasta i na terenach osiedli z okresu PRL-u nastąpić ma ubytek ludności - największy na osiedlach: Grunwald Północ, Stary Grunwald i Żegrze. Natomiast na Osiedlu Fabianowo-Kotowo liczba ludności wzrośnie trzyipółkrotnie, na Osiedlu Morasko-Radojewo - dwukrotnie. Niewielki wzrost zaludnienia ma jednak objąć niektóre osiedla położone bliżej centrum jak Ostrów Tumski-Śródkę i Wildę. Tereny, na których prognozowany jest największy rozwój demograficzny należą przeważnie do perspektywicznych obszarów związanych z możliwością zagospodarowania pod budownictwo mieszkaniowe dużych, obecnie wolnych terenów.

Zmiany demograficzne wywierać będą silny wpływ na rynek pracy, szkolnictwo oraz popyt na usługi dla osób starszych. Problemem może być także zmniejszenie liczby podatników, co może skutkować spadkiem wpływów do budżetu miasta z tytułu podatki PIT – zauważa prof. Jan Paradysz.

Według opracowanej prognozy ludności w ciągu najbliższych pięciu latach z Łazarza wyprowadzi się 2 tysiące osób. W kolejnych dziesięciu latach liczba mieszkańców zmniejszy się o ponad 3 tysiące. Podobnie będzie w kolejnej dekadzie. W 2050 roku liczba mieszkańców Osiedla Św. Łazarz ma wynieść 23 050, tym samym w porównaniu do 2015 roku zmniejszy się o ponad 11 tysięcy.

W ciągu najbliższych 30 lat najbardziej wyludni się grupa między 25 a 39 rokiem życia. Zwiększy się natomiast grupa ludzi powyżej 65. roku życia.

Liczba mieszkańców Łazarza w latach 2000-2014 według danych Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych i Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Poznania

Prognoza ludności na Osiedlu Święty Łazarz w latach 2015-2050 (w osobach)


Komentarze (6)

12-01-2016 22:44:14
KJ
Wprowadźcie strefę płatnego parkowania to jeszcze więcej mieszkańców się wyprowadzi.
12-01-2016 18:01:52
M.
Prognozy, w szczególności długoterminowe, mają to do siebie, że nie muszą się sprawdzać. Czytam, że wyludnienie jest spowodowane zbyt wysokimi cenami mieszkań oraz wyprowadzkami poza miasto. Ubytek liczby mieszkańców szczególnie jest widoczny w prywatnych kamienicach, niekiedy całkowicie wyludnionych. Natomiast w przypadku mieszkań własnościowych wygląda to trochę inaczej. W naszej kamienicy odchodzi pierwsze pokolenie pierwszych ich lokatorów. Ich mieszkania nie trafiają na sprzedaż, ale są wynajmowane przynajmniej do czasu usamodzielnienia się wnuków pierwszych lokatorów. Te mieszkania nie są puste, ale ich mieszkańców prognozy nie obejmują (statystyki obejmują osoby zameldowane). Co ciekawe, wiele osób mieszkających już "na stałe" na Łazarzu wcale nie ma tutejszego meldunku.
12-01-2016 16:01:29
lib
@Szczyn zez Łazarza: A co ma piernik do wiatraka. To problem kleru. Po cholerę wybudowano kościół na Palacza. Archidiecezja dostała sporo baniek za 8 LO. A co wyludniania - wcale mnie to nie dziwi, że ludzie wolą mieszkać w nowych blokach lub willach po za Poznaniem niż w popadających w ruinę kamienicach. W gminach jest też taniej.
12-01-2016 15:52:37
Szczun zez Łazarza
Hmm coraz mniej duszyczek do dawania na tacę .... bida . A czarnych kataniorzy coraz więcej .
12-01-2016 15:01:39
M.Łazarz
Analiza tego dokumentu pozwala stwierdzić że Łazarz to nie jedynie wyludniające się Osiedle. Więcej osób "ubyło" z Osiedla Grunwald Północ , ale przybywa na obrzeżach Grunwaldu Os. Ławica, Fabianowo ,Górczyn i ...Stary Grunwald.W innych dzielnicach obserwujemy ucieczkę z Osiedli Piątkowo,Rataje, Stare Miasto,Jeżyce.To szerszy problem który trzeba rozwiązywać kompleksowo dla całego miasta.
12-01-2016 13:43:50
morlock
Nawet nie spróbuję wniknąć jakie, długofalowe reperkusje spowoduje to wyludnienie bo mam to raczej gdzieś. Dla Łazarzan ważne dziś to że: po pierwsze: kolejki do znachorskich specjalistów nie zmniejszą się póki Rząd "siakoś" tego nie rozwiąże, (no nie wiem, może ściśle przestrzeganą REJONIZACJĄ? ). Po drugie: słoiczarstwo nadal będzie zajmować przydomowe parking bo dojazd PKP do roboty to teraz obciach. Niestety pozostawione pustostany przywodzą mi na myśl czarny scenariusz, bardzo czarny ( no, może śniady). Podpórka - "któś"znany z akcji na Łazarzu w ub.latach zadeklarował "cóś" ale na terenie Gniezna.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: