Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Przez wyludnianie straciliśmy ok. 60 tys.zł rocznie" - Rada Osiedla Św.Łazarz chce zmian w budżecie - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Przez wyludnianie straciliśmy ok. 60 tys.zł rocznie" - Rada Osiedla Św.Łazarz chce zmian w budżecie
26-06-2015 07:44   Janusz Ludwiczak
Samorządy pomocnicze znajdujące się na peryferiach miasta mają otrzymać dodatkowe pieniądze na remonty dróg. Podczas środowej sesji Rada Osiedla Św. Łazarz zwróciła uwagę, że w wyniku wyludniania mieszkańców budżet samorządu zmniejszył się o 60 tys. zł, a zakres zadań zwiększył się. Łazarscy radni zaproponowali, by środki finansowe w planach wydatków były naliczane według historycznego wskaźnika liczby mieszkańców z 2000 roku, kiedy to proces wyludniania się mieszkańców w Śródmieściu Poznania nie miał takiej skali jak teraz.

Na początku środowego posiedzenia radny Tomasz Wojciechowski poprosił wszystkich o upamiętnienie minutą ciszy zmarłego w dniu 18 czerwca Grzegorza Nowickiego, który w latach 2008-2010 zasiadał w Radzie Osiedla Św. Łazarz. Podczas XXI Dni Łazarza otrzymał tytuł "Przyjaciel Łazarza". Jego pogrzeb odbył się kilka godzin przed sesją na cmentarzu Górczyńskim.

Następnie Michał Boruczkowski, Radny Miasta Poznania z PiS przedstawiał Radzie Osiedla Św. Łazarz propozycje inwestycji, które mógłby zrealizować łazarski samorząd pomocniczy.

Jedną z takich propozycji są wiaty przystankowe. Na 528 z 1081 przystanków autobusowych nie ma wiaty. Koszt zakupy i montażu wiaty to ok. 6 tys. zł - wyliczał Michał Boruczkowski z Komisji Samorządowej Rady Miasta Poznania.

Radny Michał Boruczkowski proponował dalej: lustra antykolizyjne, kosze na śmieci, poidełka (zdroje wodne), podesty dla wózków, obiekty małej architektury, kolonie dla dzieci z ubogich rodzin, kontenery na odzież, ekwipunki samoobrony dla seniorów, skrzynki ratunkowe dla uczniów w szkołach, stojaki rowerowe, automatyczne defibliratory, miniścianki wspinaczkowe, hotspoty i komputery w filiach Biblioteki Raczyńskich, przenośne toalety przy boiskach oraz słupy ogłoszeniowe.

Następnie łazarscy radni omawiali projekt uchwały w sprawie zaopiniowania projektu uchwały Rady Miasta Poznania w sprawie szczegółowych zasad naliczania środków budżetowych na realizację zadań przez osiedla oraz szczegółowych uprawnień do prowadzenia gospodarki finansowej przez osiedla.

Popieramy projekt naliczania środków dla osiedli peryferyjnych, jednak należy docenić, że nie wszystkie osiedla są jednakowe. Dotychczas stosowane rozwiązania blokowały równomierny rozwój dlatego popieramy przyznanie tym osiedlom pozyskanie dodatkowych środków z budżetu miasta. Stwierdzenie faktu, że nie wszystkie osiedla są traktowane jednakowo powinno mieć dalsze konsekwencje. Naszym zdaniem w sposób szczególny powinny być potraktowane osiedla znajdujące się w Śródmieściu, czyli Osiedle Stare Miasto, Jeżyce, Wilda, Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria i Święty Łazarz, objęte Programem Odnowy Śródmieścia na lata 2014-2030. Osiedla te borykają się z podobnymi problemami, których źródłem jest proces wyludniania mieszkańców - zaproponował w projekcie uchwale Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Realizacja zadań pociąga za sobą konieczność podnoszenia znacznych wydatków. Mamy zwiększone zapotrzebowanie śródmiejskich osiedli na zadania finansowe. Mamy do czynienia ze zmniejszającymi się dochodami z powodu ich zaludnienia. W roku 2000 na terenie osiedla zamieszkiwało 45 730 osób. W roku 2012 liczba mieszkańców zmalała do 34 579. Nie zmniejszył się zakres zadań dla rady osiedla. Nie ubyło chodników, szkół, itd. Proponujemy dla osiedli, znajdujących się na terenie Śródmieścia zastąpienie aktualnego wskaźnika ilości mieszkańców historycznym wskaźnikiem liczby mieszkańców z 2000 roku, kiedy to proces wyludniania się mieszkańców w Śródmieściu Poznania nie miał takiej skali jak teraz. Przez proces wyludniania straciliśmy ok. 60 tys. zł rocznie – dodał radny Filip Olszak.

Jest to może karkołomne, ale jesteśmy karani. Osób przebywających na Łazarzu może i jest 40 tysięcy, tylko oni nie są zameldowani, nie płacą podatków. Dla urzędników tych osób nie ma. Śródmieście jest degradowane – zauważyła Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

Najlepszym przykładem jest Osiedle Ułańskie, tam mieszkają studenci, którzy również korzystają z chodników, wymagających remontów - stwierdził radny Ryszard Balcerzak.

Ostatnio spotkaliśmy się z Radą Osiedla Stare Miasto. Należałoby zmienić sposoby naliczania budżetu. Być może udałoby się pozyskać dodatkowe środki na utrzymanie dróg ze względu na olbrzymie zniszczenia i degradacje wieloletnich zaniedbań. Zarząd Dróg Miejskich obliczył, że przebudowa chodników na ulicy Chociszewskiego od Reymonta do Kasprzaka kosztowałaby 950 tys. zł, na Jarochowskiego byłby to koszt 1,5 mln zł. My nie jesteśmy wstanie przeprowadzić tych inwestycji przez wiele lat jeśli miasto nie dołoży środków finansowych - podsumowała radna Maria Łazarz.

Radni omawiali również wstępne propozycje do projektu planu wydatków na 2016 rok. Budżet Osiedla Św. Łazarz na przyszły rok wyniesie 852 389 złotych. Na tą kwotę składają się środki z pogłównego (tzn. środki liczone na jednego mieszkańca) - 255 549 zł, a także 596 840 zł z tytułu 5% udziału w podatku od nieruchomości. Do wymienionej kwoty naliczone będą jeszcze środki na zadania celowe związane z oświatą, zielenią oraz remontami chodników. Do 5 lipca Rada Osiedla Św. Łazarz czeka na opinie i sugestie mieszkańców, które można nadsyłać na adres e-mailowy: Osiedle_Lazarz@um.poznan.pl. Podczas kolejnej sesji, która odbędzie się 15 lipca łazarscy radni będą omawiać wstępny plan wydatków na przyszły rok. Budżet ma zostać uchwalony podczas kolejnej sesji, 5 sierpnia.

Na zakończenie łazarscy radni postanowili, że przeprowadzone zostaną konsultacje społeczne z mieszkańcami dotyczące remontu ulicy Kolejowej.

Mieliśmy spotkanie z Wydziałem Transportu i Zieleni i PIM. Jest możliwość wymiany projektu ze wskazaniem jaka miałaby pojawić się nawierzchnia i wprowadzony sposób parkowania. Do 9 lipca musielibyśmy przekazać szczegółowe informacje i przyjęte rozwiązania. Drugie rozwiązanie zakłada przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami do połowy sierpnia. Tak czy siak remont Kolejowej nie rozpocznie się w tym roku - tłumaczył Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Mamy zapewnienie, że środki przeznaczone na przebudowę Kolejowej nie przepadną i zostaną przekazane na inne ulice. Środki te na pewno zostaną zabezpieczone - wskazywała Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

Rada Osiedla Św. Łazarz jednogłośnie zdecydowała, że należy przeprowadzić konsultacje społeczne z mieszkańcami i po nich mają zostać podjęte ostateczne decyzje dotyczące przebudowy ulicy Kolejowej.


Komentarze (1)

26-06-2015 14:44:10
Marta
Myślę, że lepszym rozwiązaniem jednak byłaby dyskusja na temat tego, co można zrobić, żeby zatrzymać mieszkańców w śródmieściu. W jaki sposób rada osiedla może zwiększać jakość życia mieszkańców i promować walory dzielnicy. Wskaźnik z 2000 roku? To niezbyt realny postulat. Mamy sytuację jaką mamy i pytanie w jaki sposób będziemy zachęcać osoby, żeby tutaj zamieszkały albo zameldowały się jeśli już mieszkają. Jeżyce i Wilda już idą w taką stronę, więc czas na Łazarz.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: