Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kolejową ma jeździć autobus, który połączy Dworzec Zachodni ze Świerczewem - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Kolejową ma jeździć autobus, który połączy Dworzec Zachodni ze Świerczewem
24-11-2015 08:22   Janusz Ludwiczak
Od dwóch lat mówi się, że ulicą Kolejową ma jeździć miejski autobus. Jest projekt, by linia autobusowa jeździła z Dworca Zachodniego przez Kolejową, Potockiej, Dmowskiego, Krauthofera i Górecką na Świerczewo.

O tym, że ulicą Kolejową ma jeździć autobus wiadomo od 2013 roku. Radni ze Świerczewa chcieliby, by uruchomiona została linia autobusowa przez środek osiedla - ulicę Kołłątaja i dalej przez Górecką, Kolejową do Dworca Zachodniego.

Wielu mieszkańców Świerczewa skarży się na słaby dostęp do autobusów. Zgodnie z opracowaniem przygotowanym przez doktorów z Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomiczej i Gospodarki Przestrzennej UAM, Radosława Bula i Jędrzeja Gadzińskiego – mają ku temu powody. Obecnie tylko w rejonie ul. Opolskiej i Jesionowej dostęp do autobusów jest na poziomie dobrym, a wzdłuż ul. Leszczyńskiej – na poziomie średnim. Przez środek Świerczewa, ul. Bohaterów Westerplatte – przebiega tylko jedna linia autobusowa nr 49, która ma bardzo niską częstotliwość kursowania (co 50 minut i tylko w dni robocze), a opóźnienia na niej dochodzą do 15 minut. Mieszkańcy okolic ul. Kołłątaja są całkowicie odcięci od autobusów – do najbliższego przystanku jest ponad 10 minut pieszo. Łącznie około 3,5 tys. mieszkańców Świerczewa nie ma dostępu do transportu publicznego lub jest on na bardzo niskim poziomie – wskazuje Tomasz Wierzbicki, Radny Miasta Poznania i zastępca przewodniczącego Zarządu Osiedla Świerczewo.

Autorzy opracowania wskazują kilka rozwiązań, które mogłyby się przyczynić do poprawy dostępu do autobusów. Najwięcej korzyści przyniosłoby przystosowanie do ruchu autobusowego ul. Kołłątaja, która przebiega przez środek osiedla i skierowanie na nią linii autobusowej. Takie rozwiązanie zresztą zakłada przyjęty przez Radę Miasta Poznania „Plan Transportowy Miasta Poznania na lata 2014 – 2025”, który określa, że ul.Kołłątaja powinna zostać przystosowana do ruchu autobusów do 2020 r. Linia autobusowa ze Świerczewa mogłaby kursować dalej ul. Górecką i Kolejową do Dworca Zachodniego.Do takiej linii dostęp miałoby ponad 10 tys. osób, z czego ponad 3 tys. to osoby, które obecnie nie mają dostępu do transportu publicznego. Koszt kursowania linii, przy założonym takcie 30 minut, to ok. 1,1 mln zł rocznie – dodaje radny Tomasz Wierzbicki.

Autobus miałby jeździć z Dworca Zachodniego przez Głogowską, Gąsiorowskich, Kolejową, Potockiej, Dmowskiego, Krauthofera i Górecką, a dalej Bohaterów Westerplatte, Kołłątaja i Opolską do pętli "Świerczewo", która miałby znaleźć się przy ul. Kozaka.

Propozycje ma przeanalizować teraz Zarząd Transportu Miejskiego. Wiadomo, że w przypadku uruchomienia połączenia autobusy miałyby uzyskać możliwość lewoskrętu z ulicy Głogowskiej w Gąsiorowskich.

A kiedy ulica Kolejowa może doczekać się remontu?

Toczy się w tej chwili dyskusja, są dwa możliwe warianty. Pierwszy zakłada, że przebudujemy ulicę zgodnie z projektem. Drugi odstąpienie od generalnej przebudowy i remont chodników. Czekamy na wytyczne od Rady Osiedla Św. Łazarz, która musi podjąć decyzję. PIM wyśle niebawem pismo z datą ostatecznego terminu. Zgłosimy się też o wytyczne do Rady Miasta – powiedział Maciej Wudarski, wiceprezydent Poznania.


R E K L A M A

Fot: Janusz Ludwiczak/archiwum lazarz.pl, Map: Rada Osiedla Świerczewo

ZOBACZ TAKŻE: Dyskutowali o przyszłości Kolejowej. O wariant remontu mają pytać ankieterzy {WIDEO}

Komentarze (12)

24-11-2015 20:58:21
robert
Szanowna Pani L.Domasłowska - dosadnie to widać jak ankieta była sfałszowana, wg Pani az 70% osob nie chce autobusu a tutaj tylko pojawił się 1 negatywny komentarz Pani z kamiennicy na narożniku Karwowskiego x Kolejowa. Proszę sobie zobaczyć artykol w konkurencyjnym serwisie epoznan o remontach peronów 4-6 jak Panna Konserwatywna znowu robi mieszkańcom na zlosc i niepozwala na postawienie nowych wiat, czy hali peronowej z powodu "zachowania zabytków". nie wiem kto tą kretynke mianował na konserwatora... to raczej stoperan wszystkich inwestycji miejskich. Panna powienna pracować w ZDM wraz z bandą tamtejszych wiejskich specjalistów budowy dróg
24-11-2015 19:49:53
czester
Prędzej osiwieje niż będzie wyremontowana Kolejowa !!!!!!!Wiecznie jakiś problem !!!!
24-11-2015 18:36:58
Mi
W ktorym wieku zyjemy zeby chodzic kilometr do tramwaju.chodniki sa na tyle szerokie ze mozna wiate czy dwie postawic.Rano czulabym sie duzo bezpieczniej mogąc wsiąść pod domem do autobusu,przeszkadza to tylko tym którzy swoje cztery ... sadzaja do cieplutkiego auta.
24-11-2015 18:21:29
morlock
@eLDomasławska Gdybyś przestało łączyć swoją demagogiczną POlitykę do żywotnych celów naszego Osiedla to było by fajnie. PrzyPOminam że to LUDZIE, mieszkańcy powinni mieć ostatnie słowo. A demagogię zostaw se na POrtale interlokutorów z Twoim IQ. Już sam fakt że osoby zainteresowani sprawą na e.Łazarz wypowiadają się jednoznacznie starczy byś zamilczyałoś. Dotarło?
24-11-2015 17:07:58
L.Domasłowska
Wydaje się, że dalsza społeczna dyskusja na temat, jak ma wyglądać ulica Kolejowa po remoncie jest już bezcelowa. Poprowadzenie autobusu jest juz przesądzone ( lobby Radnego i jednocześnie członka Zarządu Osiedla Świerczewo oraz pozytywne stanowisko cześci mieszkańców ulicy Kolejowej przesądzają sprawę). Nie wiem tylko, czy dominujące opinie, aby to był autobus mały i o niedużej częstotliwości spełnią oczekiwania mieszkańów Świerczewa przytaczanych tu w tysiącach. Znakiem zapytania pozostaje po jakiej Kolejowej tenże autobus będzie jechał, czyli o zakres remontu. W przytoczonych tu sugestiach, nie ma wariantu kompromisowego. Ciekawe, co zadecyduje nasza Rada Osiedla.
24-11-2015 17:00:53
Mieszkanka Kolejowej
Autobus ? Koniecznie ,stąd wszędzie jest daleko. My starsi ludzie nie jeździmy własnymi samochodami, więc dla ułatwienia nam życia , prosimy o linię autobusową. Miejsca na zatoczki się znajdą , przecież wystarczą 2 przystanki na naszej ulicy,
24-11-2015 16:37:09
morlock
@eryk święta prawda odnośnie tego implantu w postaci 45. A jeśli biega o autobus ( nawet w formie wahadła) na Kolejowej to jestem za i za i za. A w przyszłości można zawsze linię zamknąć i to z dnia na dzień jak wreszcie doczekamy się przedłużenia Pestki, nie koniecznie w formie "szybkiej" ale za to z co najmniej dwoma/trzema przystankami wzdłuż Kolejowej.
24-11-2015 15:22:59
eryk
To jest bardzo niesprawiedliwe. Zachodnia część Lazarza ma bagatela 2linie 45 i 64 bo tamtejszym mieszkańcą "ciężko dojść" aż 200m na Głogowska... Ale wschodnia część Lazarza w tym Kolejowa może chodzić 1,1km =15min z buta?
24-11-2015 15:20:45
Janka z Kolejowej
Ten temat robi się już po prostu nudny i męczący... Kiedy wreszcie będą konkretne cyfry - daty i ceny.....opis to bełkot. Niech wreszcie urząd miasta się weźmie za to. Na folwarczna chcieli autobus mają. Za rondem Zegrze mieszka może 50 osób i dla nich buduje się tramwaj a tutaj nie można dla 10tys osób zrobić jednego autobusiku raz na 30min?
24-11-2015 11:36:44
mieszkaniec Calliera
Autobus przyda się na Kolejowej przede wszystkim ludziom starszym, tylko nie powinien jeździć nie częściej niż co 20-30 minut.
24-11-2015 11:21:53
ptyś
@niezadowolona: A co mają mówić mieszkańcy Szymborskiej, Matejki czy Wyspiańskiego? Nie marudź, autobus na Kolejowej przyda się. Mam dość chodzenia kilometr z buta do tramwaju. Autobus na Kolejowej - ZDECYDOWANIE TAK!
24-11-2015 11:12:19
niezadowolona
Mieszkam akurat na tym narożniku z fotografii, nie wiem jak wyobrażacie sobie te autobusy , domy są blisko chodnika , ludzie mieszkają na parterach i co autobusy będą stawać pod oknami a ludzie na przystankach zaglądać w okna? To chyba jakaś paranoja. A poza tym ulica jest dość wąska nie ma szans na zatoczki autobusowe. A bruk podobno zabytkowy i co dalej?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

mar

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Entlik Pętlik Wiosny Pamiętnik" - spektakl Teatru Mozaika dla dzieci

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat"- międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com

29

mar

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat"- międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com

30

mar

do 02-04-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Motor Show" - targi motoryzacyjne

14

kwi

do 16-04-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Sport" - targi sportowe

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: