Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Wujowi Ceśkowi" in memoriam - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Wujowi Ceśkowi" in memoriam
20-11-2015 11:26   Janusz Ludwiczak
W sobotę minie 50. rocznica śmierci Stanisława Strugarka, aktora radiowego, propagatora gwary poznańskiej. Z tej okazji o godz. 11 odbędą się uroczystości pod kamienicą przy ul. Lodowej 3.

W sobotę zbliża się 50. rocznica śmierci Stanisława Strugarka. Z tej okazji chcemy spotkać się pod tablicą pamiątkową na ścianie kamienicy przy ul. Lodowej 3, w której mieszkał. Zaprosiliśmy Jacka Hałasika, który przeczyta kilka tekstów Stanisława Strugarka w gwarze poznańskiej, a krótki życiorys przedstawi syn pisarza. Złożymy również kwiaty – zapowiada Wojciech Dera z Rady Osiedla Św. Łazarz, współorganizator wydarzenia.

Początek uroczystości zaplanowano na godz. 11:00 przed kamienicą przy ul. Lodowej 3 (przy Rynku Łazarskim).

Stanisław Strugarek (określany przydomkiem "Wuja Ceśka"), dziennikarz, aktor radiowy, piewca gwary poznańskiej. Wszyscy pamiętają go jako osobę pełną poczucia humoru w życiu zawodowym i prywatnym i znakomitego kompana. Jak sam mawiał, od najmłodszych lat pasjonowało go radio. Był kierownikiem Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta, przez kilka miesięcy redaktorem naczelnym "Kroniki Miasta Poznania". Zajmował się konferansjerką, był współorganizatorem kabaretu Poznańska Kukułka.

1 lutego 1948 roku dostał w radiu stałą pracę. – Uwodził swą ujmującą wymową i niepospolitym humorem – mówił o nim Michał Sczaniecki, były prezes Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich, do którego należał Strugarek. W archiwach Polskiego Radia zachowało się 391 taśm z audycjami Strugarka, m.in. słynnych literackich dyskusji "Kawiarnia pod Uśmiechem". Mawiano o nim “największy rozweselacz Wielkopolski”. Pochowany jest na cmentarzu Górczyńskim.

1 czerwca 2003 r. na kamienicy przy ul. Lodowej 3, w której mieszkał Stanisław Strugarek odsłonięto tablicę pamiątkową. Od tego czasu Komitet Organizacyjny Dni Łazarza przyznaje doroczną nagrodę im. Stanisława Strugarka za popularyzację gwary poznańskiej. Nagrodę tą otrzymali już m.in. Juliusz Kubel (w 2003 r.), Jacek Hałasik (2004), Lech Konopiński (2006), Kapela Zza Winkla (2013) czy w tym roku Kapela Juniki z Buku.


Komentarze (1)

18-11-2015 21:58:07
Magda
W 2004 r pośmiertnie nagrodę otrzymał również Adam Lewandowski,znakomity odtwórca tekstów Stanisława Strugarka.Mieszkaniec Łazarza i sąsiad Stanisława Strugarka.Był również jednym z pomysłodawców tablicy upamiętniającej.W 2003 roku podczas uroczystości odsłaniającej tablicę mówił monologi autora.Szkoda,że pamięć jest tak krótka.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

lip

13:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Zdrowy kręgosłup" - gimnastyka dla grupy 60+
"Zumba gold" - gimnastyka dla grupy 60+

18:00
Kościół Św. Anny ul. Matejki/Limanowskiego 13
Odpust parafialny

28

lip

do 31-07-2021
17:00
Park Kasprowicza - ogród społeczny Kolektyw Kąpielisko (przy boisku do streetballu i wybiegu dla psów)
IV Hawajskie spotkania na Łazarzu

07

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

14

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: