Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kupcy z Rynku Łazarskiego będą mieli łatwiej - miasto zniesie opłaty targowe - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Kupcy z Rynku Łazarskiego będą mieli łatwiej - miasto zniesie opłaty targowe
21-10-2015 00:24   Janusz Ludwiczak
We wtorek Rada Miasta zdecydowała o zniesieniu opłaty targowej. Oznacza to, że kupcy zapłacą mniej za handlowanie owocami, warzywami, odzieżą i innymi artykułami.

Sprzedawcy do tej pory musieli wnosić dwie opłaty: czynsz za dzień pracy na danym straganie i opłatę za użytkowanie energii elektrycznej, a także opłatę targową, która była formą podatku wpływającego do budżetu miasta.

Obiecuję, że zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby targowiska nie zniknęły z Poznania. Chcemy, aby przedsiębiorcy, którzy każdego dnia muszą wstać o 4 rano i dostarczyć mieszkańcom warzywa czy owoce, mieli lżej w swojej i tak już trudnej pracy. Opłata targowa jest dla sprzedawców dużym obciążeniem, stanowi prawie 50 proc. kosztów. Wpływy do miasta z opłaty targowej są coraz mniejsze, obecnie na poziomie 1,4 mln zł, jest tak, bo kupców jest coraz mniej. Chcemy zatrzymać kupców i przyciągnąć nowych – tłumaczy Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Zniesienie opłaty targowej umożliwia uchwalona przez sejm ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw. Od stycznia to gmina będzie decydować o pobieraniu opłat lokalnych. Kupcy będą płacić tylko czynsz, zależny od wielkości straganu. Spółka Targowiska nie planuje podwyżki opłat.

A co z remontem Rynku Łazarskiego?

Otrzymaliśmy 500 tysięcy złotych na renowację śródmiejskich ryneczków. Wiadomo już, że 60 tys. zł przekazane zostanie na wykonanie opracowania nowej koncepcji przebudowy Rynku Łazarskiego. Będę chciał przeprowadzić rozmowy z mieszkańcami Łazarza, kupcami. Na podstawie tego sporządzona zostanie koncepcja, ale już przez pracownie architektoniczne. Następnie ogłosimy przetarg. Rynek Łazarski wymaga remontu, chciałbym by rozpoczął się jak najszybciej. Inwestycja może być sfinansowana z budżetu miasta, programów unijnych na latach 2014-2020. Remont może być zrealizowany również z pieniędzy pochodzących z kredytu, ale to niebezpieczna droga, gdyż znacznie też podwyższy koszt inwestycji – wyjaśnia Krzysztof Janowski, prezes spółki Targowiska.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

wrz

do 01-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Viva Seniorzy! - targi dla seniorów

02

paź

11:30
Łazarz
Spacer po Fest Fyrtel - wycieczka z przewodnikiem, zaprasza Poznańskie Centrum Dziedzictwa
zbiórka: Rynek Łazarski

05

paź

16:00
Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe ul. Biedrzyckiego 13
Warsztaty międzykulturowe w Muzułmańskim Centrum Kulturalno -Oświatowym

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com (liczba miejsc ograniczona

06

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Nadciśnienie- wykład prozdrowotny Barbary Krystkiewicz (dietetyka klinicznego)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: