Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Targowiska przekażą 60 tys.zł na nową koncepcję przebudowy Rynku Łazarskiego. Ma tu być też czyściej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Targowiska przekażą 60 tys.zł na nową koncepcję przebudowy Rynku Łazarskiego. Ma tu być też czyściej
21-06-2015 00:43   Janusz Ludwiczak
Niebawem spółka Targowiska ogłosi konkurs na opracowanie nowej koncepcji przebudowy Rynku Łazarskiego. Kupcy przyznają również, że obawiają się o swoje bezpieczeństwo. – To co się dzieje w ostatnim czasie jest nie do opisania. Ja boje się już targować po godz. 14. Raz jeden z agresywnych chłopaków chciał ukraść mi całą torbę skarpet. Dzwoniłam na policję, kazano mi konkretnie pokazać sprawcę. Jak go wskażę wprost, to podpali mi stragan – zauważa Renata Dolata, która handluje odzieżą na Rynku Łazarskim. W piątek w Szkole Podstawowej nr 9 Rada Osiedla Św. Łazarz zorganizowała debatę dotyczącą modernizacji Rynku Łazarskiego i poprawy bezpieczeństwa. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele spółki Targowisk, Policji, Straży Miejskiej, Miejski Konserwator Zabytków i Lidia Dudziak, Radna Miasta Poznania.

Otrzymaliśmy 500 tysięcy złotych na renowację śródmiejskich ryneczków. Wiadomo już, że 60 tys. zł przekazane zostanie na wykonanie opracowania nowej koncepcji przebudowy Rynku Łazarskiego. Będę chciał przeprowadzić rozmowy z mieszkańcami Łazarza, kupcami. Na podstawie tego sporządzona zostanie koncepcja, ale już przez pracownie architektoniczne. Następnie ogłosimy przetarg. Rynek Łazarski wymaga remontu, chciałbym by rozpoczął się jak najszybciej - powiedział na początku Krzysztof Janowski, prezes spółki Targowiska.

Spółka, która jest własnością miasta i dzierżawi przestrzeń Rynku Łazarskiego sama nie może zrobić remontu, nie mamy takich środków. Inwestycja może być sfinansowana z budżetu miasta, programów unijnych na latach 2014-2020. Remont może być zrealizowany również z pieniędzy pochodzących z kredytu, ale to niebezpieczna droga, gdyż znacznie też podwyższy koszt inwestycji – dodał Krzysztof Janowski z Targowisk.

W deklaracje te nie wierzy poznańska radna PiS Lidia Dudziak.

Zrobiono już koncepcje dotyczącą Parku Kasprowicza, ale ona była futurystyczna, nie tego oczekiwali mieszkańcy. Ktoś po prostu zarobił na projekcie, czy tu ma być podobnie? – pytała radna Lidia Dudziak.

Ja pracuję nad tym, by remont Rynku Łazarskiego w końcu został przeprowadzony. Chciałbym, by inwestycja odbywała się etapami, część płyty rynku była remontowana, a w innym rejonie dalej mógł odbywać się handel – przekonywał Krzysztof Janowski, prezes Targowisk.

Swoje uwagi do wcześniejszej koncepcji przebudowy Rynku Łazarskiego (o czym szerzej pisaliśmy w listopadzie) miała również Miejska Konserwator Zabytków.

Dla mnie ważne jest zachowanie funkcji handlowej, musi być ona wiążąca. Ostatni projekt nie miał nic wspólnego z funkcją rynku. Nie ma wątpliwości, że remont Rynku Łazarskiego musi zostać przeprowadzony. Musi być uwzględniona infrastruktura podziemna, którą należy wymienić - wskazywała Joanna Bielawska–Pałczyńska, Miejski Konserwator Zabytków w Poznaniu.

W drugiej części spotkania poruszane były kwestie bezpieczeństwa.

To co się dzieje w ostatnim czasie jest nie do opisania. Ja boje się już targować po godz. 14. Raz jeden z agresywnych chłopaków chciał ukraść mi całą torbę skarpet. Dzwoniłam na policję, kazano mi konkretnie pokazać sprawcę. Jak go wskażę wprost, to podpali mi stragan. Na Rynku Łazarskim dochodzi do awantur. Czy policja nie może z tym nic zrobić? Policjanci nie mogą przez 2, 3 tygodnie patrolować tego miejsca? – pytała Renata Dolata, która handluje odzieżą na Rynku Łazarskim.

Wiem, że w godzinach nocnych policja patroluje rynek. Jednak słyszymy często krzyki i libacje. Druga sprawa to kwestie porządku. Duża płyta rynku owszem jest sprzątana, ale na małej płycie walają się torebki foliowe, jest non stop burdel. Muszę zamykać okna, bo już kilka śmieci wpadło mi wprost do mieszkania – żaliła się Maria Paradowska, mieszkanka kamienicy przy Rynku Łazarskim.

Znamy doskonale Rynek Łazarski. Mamy tu najwięcej interwencji. W ciągu ostatnich miesięcy mieliśmy 10 zgłoszonych interwencji, z czego dwie się nie potwierdziły. Od początku roku dzielnicowy wystawili 276 mandatów. Wystawiliśmy 42 wnioski o cofnięcie alkoholu. 24 z nich dotyczyły sklepów bezpośrednio znajdujących się przy Rynku Łazarskim, które sprzedały alkohol osobom nieletnim – tłumaczył podinspektor Michał Woźniak, zastępca Komendanta Komisariatu Policji Poznań–Grunwald.

Sam zaobserwowałem jak przyjechał patrol. Policjant spojrzał w prawo, w lewo, coś spisał i po 2 minutach odjechał – mówił Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Policjanci pełnią rolę patrolową. Gdy jest wezwanie to interwencja jest podejmowana – odpowiedział podinsp. Michał Woźniak z grunwaldzkiej Policji.

A straż miejska co robi w tym zakresie? Niech funkcjonariusze przejdą się pieszo - pytali z kolei kupcy przedstawiciela Straży Miejskiej.

Na cały Grunwald mam 20 funkcjonariuszy na dwie zmiany. Codziennie jest rano jeden patrol. Łazarz jest rozległą dzielnicą. Nie mam funkcjonariuszy, którzy mogliby na 12 godzin być cały czas na Rynku Łazarskim. 90 procent zgłaszanych do nas spraw od mieszkańców dotyczy niewłaściwego parkowania. Do każdej interwencji muszę wysłać funkcjonariusza – wyjaśniał Rafał Konieczny, kierownik referatu Grunwald Straży Miejskiej.

Na końcu dyskusja dotyczyła czystości na Rynku Łazarskim.

Trudno jest wyegzekwować poziom czystości od firmy sprzątającej. Ale dokładnie sprawdzamy czy firma wywiązuje się z umowy, czy dostarcza odpowiednia ilość worków, jak często wywozi śmieci. Musze przyznać, że wina leży również po stronie kupców. Ci z Rynku Wildeckiego są bardziej zdyscyplinowani i sprzątają po sobie. Jadąc tutaj na spotkanie zobaczyłam, że pojemniki nie były pełne nawet do połowy, a śmieci były wystawione przy śmietnikach – mówiła Irena Anioł, dyrektor Działu Technicznego spółki Targowiska.

Jak przyznali kupcy pojemniki z resztkami żywności zostawiane są dla osób bezdomnych. Dokarmiacie państwo bezdomnych. Muszą być egzekwowane obowiązki od kupców, w umowie jest obowiązek sprzątania – stwierdziła Irena Anioł z Targowisk.

Państwo nie możecie zwolnić wykonawcy, który nie wywiązuje się ze swoich obowiązków? Gdy pracownik firmy, który nie wywiązuje się ze swoich obowiązków jest po prostu zwalniany – zauważył Adam Kaczmarek z Rady Osiedla Św. Łazarz.

Od kwietnia FB Serwis wywozi śmieci częściej, nie raz w tygodniu jak to było do tej pory, ale dwa razy częściej. Wykonawca dodatkowo z własnych środków wynajmie firmę do usuwania odpadów – zapowiedziała Irena Anioł z Targowisk.

Niedługo konsultacje społeczne w sprawie Rynku Łazarskiego przeprowadzi Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta Poznania. Na zlecenie spółki Targowiska architekci mają przygotować nową koncepcję.

Targowiska są za bardzo pobłażliwe. Tam jest ogólny syf. Nie chcemy tutaj parkingu podziemnego i zamknięcia ulicy Małeckiego. Wymyślono sobie szalet w kamienicy. Mieszkańcy zgodzili się, pod warunkiem, że będą mogli wykupić mieszkania. Miał być tymczasowo szalet na płycie rynku przy straganach, a do dziś stoi przy kurczakach i warzywach. On musi być zlikwidowany – podsumowała poznańska radna PiS, Lidia Dudziak.


R E K L A M A

Komentarze (5)

21-06-2015 17:29:06
Hania
Wiekszosc Polakow jest tylko i wylacznie zainteresowana tym co jego osobiscie, mieszkaniem, domem, samochodem. Za drzwiami od mieszkania juz nic Polaka nie interesuje, moze byc kupa smieci, brod i nasikane to nie przeszkadza. To jest normalka. Dzisiaj szlam ulica Wojskowa za okolo 30 letnim mezczyzna z psem cocker spanielem, /zloty kolor/, pies strzelil sobie kupe pod drzewem na Wojskowej, pancio popatrzyl i poszli. Pozniej skrecili w Jarochowskiego w prawo. No i tak jest wszedzie, wiekszosc ma wszystko w nosie bo to nie jego ulica /????/ a czyja ???? Pies pozyje jeszcze dlugie lata, nie wygladal staro, to tych kup bedzie oj bedzie. Jak to czytasz leniu z cocker spanielem to nastepnym razem sprzataj po swoim pupilu albo niech sie zalatwia w twoim mieszkaniu. Ciezko sie schylic takiemu leniowi, siateczke niosl z zakupami to gdzie on bedzie sie schylal. Paskudny len ! Jak na Lazarzu ma byc czysto ??? "tonny" masz racje.
21-06-2015 14:39:02
tonny
Po prostu my Polacy mamy w dupie to co obchodzi nas najbardziej i jest najbliższej nas. Pokazały to wybory do rad osiedli. Daleko nam do Skandynawii, Wielkiej Brytanii czy krajów Beneluksu.
21-06-2015 13:50:16
M.Łazarz
Frekwencja nie miała niewiele wspólnego z godz.16.Wcześniejsze konsultacje dotyczące ul.Głogowskiej,Parku Kasprowicza, Budżetu Obywatelskiego odbywały się w godzinach wieczornych i zainteresowanie było znikome. W ubiegłym roku na konsultacjach o Budżecie Obywatelskim było 7 osób ..
21-06-2015 11:25:54
gość
Osoby pracujące na spotkanie o godzinie 16 przyjść nie mogą, chyba że wezmą urlop...
21-06-2015 08:56:19
Hania
Chcialam isc na to zebranie ale nie rzeczywiscie moglam, widac, ze zainteresowanie prawie zerowe bo osob naliczylam 16-17 /nie wliczam siedzacych czy stojacych panow ze sluzby miejskiej/ochrony/. Decyzje wiec beda podejmowane bez wspolpracy z mieszkancami. No a potem beda narzekania i protesty. Wszyscy narzekamy ale na zebraniu PUSTKI. Swoja droga zebranie zaczelo sie o godzinie 16 popoludniu a to nie jest godzina dobra dla ludzi. Zebrania tego typu powinny odbywac sie w godzinach wieczorowych, okolo 18-19-ej. Znam z moich codziennych doswiadczen, ludzie narzekaja i oponuja ale nie ma komu wyrazic sobiscie tego niezadowolenia i zglosic wnioskow czy uwag do odpowiednich osob. Dziwne to bardzo, chca lepiej ale bez wlasnego zaangazowania.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

sty

Polska * Poznań * Łazarz
29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

11

lut

do 14-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

18

lut

do 21-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

18

kwi

Poznań * Łazarz
13. Poznań Półmaraton

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: